Zůstane novému Tesla Roadsteru dojezd 1000 km, nebo bude muset 640 km stačit každému?

Jan Horčík - 14 Červen 2021

V souvislosti s uvedením nové verze elektromobilu Tesla Model S Plaid a zrušením Plaid+ Elon Musk pronesl, že 640 km dojezdu je dost pro každého. Co to znamená pro nový Tesla Roadster?auto elektromobil nový Tesla Roadster

Kromě mnoha dalších nových technologií, jako jsou třeba raketové motory, využije druhá generace elektromobilu Tesla Roadster bezesporu, stejně jako nový Tesla Model S Plaid, novou li-ion 12V baterii namísto zastaralé olověné.
foto: Tesla

Městská legenda praví, že v roce 1981 prohlásil Bill Gates, že "640 kB paměti bude stačit každému". Samotný Gates to několikrát popřel, ale legenda žije dál.

Při uvedení Tesla Model S Plaid aktuálně Elon Musk pronesl něco v tom smyslu, že dojezd 640 km je dostatečný téměř pro každého. A to v narážce na zrušení verze Plaid+, která měla nabídnout přes 836 km.

Problém je, že Tesla a Musk už nějakou dobu slibují, že také nový Tesla Roadster dosáhne úctyhodného dojezdu - údajně přes 1000 km na jedno nabití. Jenže když teď 640 km stačí skoro každému, znamená to, že bude stačit i majitelům nového Roadsteru?

Je pravda, že u vyložené sportovních aut typu Roadsteru (nebo třeba nového Rimac Nevera) o dojezd až tolik nejde - primární je zrychlení a případně i maximální rychlost. U těchto parametrů nemusíme mít v případě nového Roadsteru žádné obavy.

Auto totiž dostane ještě lepší motor, než nová verze Model S Plaid. Nový elektromotor s rotorem obaleným karbonem umožňuje Tesle dosahovat vyšších výkonů - díky silnějšímu elektromagnetickému poli.

Musk říká, že je to "nejpokročilější elektromotor na planetě", tedy snad až na pár kousků v laboratořích. Jenže Tesla už ho reálně vyrábí, dokonce si k tomu v rámci divize Tesla Automation (bývalí Grohmann Engineering) postavila vlastní stroj.

Vývoj nové generace Tesla Roadster má být dokončen ještě letos, aby mohl jít na trh už v roce 2022. Cenově má být ale na hony vzdálený například už zmíněnému Rimacu Nevera - a to v tom dobrém směru. Prototypy se objeví snad už během léta.

Zpět na HybridPřidat komentář

Bill Gates 1981: "640kB ought will be enough for anybody". V tomhle případě si myslím, že Musk prostě jen parafrázoval Billa. Je to trochu srandista.

---

hariprasad

Lidem co mají složenou zálohu na P+ to moc vtipný nepřišlo.

kolik jich bylo stovky nebo mozna nizsi tisice? nejsem si ani vedom ze by na Plaid+ byla nejaka moznost rezervace a zalohy, nic takoveho me do mailu neprislo, pritom na predchozi modely to normalne vzdy prislo

Ze zkušenosti tyto vyjádření v 95% případů slouží jako omluva, že se někde něco nepovedlo nebo že si někdo "trochu zapřeháněl" Zde bych to viděl na kombinaci obojího.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station