Volkswagen: cenová parita elektromobilů a fosilních aut se blíží, bude to zlom

Jan Horčík - 12 Srpen 2019

Automobilka Volkswagen si skandál dieselgate nejspíš vzala tak k srdci, že teď roznáší zvěsti o tom, že se blíží cenová parita elektromobilů a fosilních aut. A že to bude zlom.auto elektromobil Volkswagen ID

"Silně věříme, že zlom se blíží, a že jím bude cenová parita," řekl aktuálně na automotive konferenci v Michiganu Reinhard Fischer, senior vice president Volkswagen Group.

A bude to právě Volkswagen, jehož masivní elektrická ofenzívá má díky úsporám z rozsahu cenovou paritu přiblížit realitě. Už v roce 2025 chce totiž koncern prodávat 2-3 miliony elektromobilůročně.

Přitom dnes je teprve na několika tisících kusů. Matematika je ale podle Fischera jasná. "...elektromobil je pro vás lepší volba. Nemyslím si, že to bude stát nějak moc přesvědčování. ... Když si to sepíšete, vlastnictví a provoz elektromobilu je asi o polovinu méně nákladné, než u fosilu."

Fischer ale samozřejmě vidí i problémy, které je třeba na této cestě překonat. Jedním z nich je třeba i strach lidí (Američanů) z toho, zda může elektromobil jezdit v dešti.

Zpět na HybridPřidat komentář

Podle me je diskuze o spalovaku nebo ev mimo. Je potreba individualni cestování celkově omezit případně nahradit kolem nebo pěší chůzí. Vratil jsem se ze Švýcarska kde jsem si uvedomil ze rozdil v zatezovani ŽP mezi haldou tesel 3/S a Kia Rio 1.0 neni vnpodstate zadny.

Obrázek uživatele Josef

V tom případě je potřeba co nejdříve vymyslet životně realistickou VR, ideálně s přímým připojením do mozku, abychom ho dokázali zcela ošálit. Jinak to nepůjde, nikdo se nebude chtít vzdát pohodlí, komfortu apod.

Nemyslím, že je to jen a pouze v individuálním cestování.
Myslím, že je problém v obecné nadprodukci a zbytečném mezioperačním převážení.
Další problém u lidí vidím v obecně zbytečném cestování a jedno jestli je to osobní auto, MHD, vlak, letadlo, loď nebo ponorka - dneska už jsou např. Letadla do Malagy plná lidí, co jedou na pravidelný prodloužený víkend.. běžně se létá po Evropě na otočku na jednání v saloncích na letištích (výsledek je většinou stejný jak 30 min po skype), na nákupy do Paříže, Milana, Londýna...jen tak na otočku...
proti tomuhle je auto, co odkulhá do deseti tis km ročně nic, takoví lidé nalítají bez potíží 250 tis km/rok

---
Obrázek uživatele Marek_

Jaká je vaše definice zbytečného cestování? Když někam jedu "jen tak" na výlet jen proto, že chci cestovat a poznávat nová místa? Zrovna do té Malagy letím za pár týdnů, jen tak cestovat po okolí, žádný přínos pro společnost z toho nebude, jenom se spálí kvanta leteckého paliva... jo a ještě - já budu mít zážitky, které mi nikdo nevezme :-) To mám celý život sedět doma na pr... jenom proto, že cestování za zážitky je zbytečné? No děkuji pěkně :-)

---

Lexus GS 450h Premium

No a v tom to celé je - pokud jezdím takto na dovolené, tak ano pro mě to smysl má, ale pro společnost je to zbytečné - pak samozřejmě žeru a mlaskám a nemám právo kritizovat někoho se starou felicií, že jezdí někam na nákup, protože popravdě - za mnou je po té dovolené větší uhlíková stopa, než po něm za rok...

PS: užijte si to tam, je to tam hezké :)

---
Obrázek uživatele Marek_

Samozřejmě, není mým zvykem někomu říkat jak má žít, jak se má dopravovat a jak se má uskromnit... každého věc :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Samozřejmě, že je, ale stačí sledovat okolí kolem sebe...plné řádky sračkometů, rakovinometů, naftové lobby, nevím čeho ještě a pak v mnohých případech šupky dupky do letadla a tradá... hele tohle si koupím, přes celej svět deset dvacet balíčků za měsíc...
a pak je smutné, že někdo, kdo brojí proti výfuku auta a vykřikuje, jak je on ten pravý ochranář, má mnohem horší celoživotní uhlíkovou stopu než mnohý se spalovacím autem...

---

Souhlas.

Souhlasím a tleskám.

Kdyby to po Skypu bylo "vetsinou stejne", tak fakt firmy nebudou utracet hromady penez (a hromady casu lidi z vedeni), aby ti lide cekali na letisti, sedeli v letadle, ....

Na spolupraci mezi lidmi, co uz se znaji, ale podle me je alespon jeden osobni kontakt proste nenahraditelny (a nejspis tim vic, pokud jde o "velke penize"). A ono ostatne i s vyvojari z jine pobocky se komunikuje snaz, pokud je clovek potkal alespon jednou osobne a zna je vic nez jako "ksicht na monitoru"

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Nevěř tomu...za mnou lítají dva lidi tak jednou měsíčně...zbytečně. Chápu to - i oni musí vykazovat činnost.

Absolvoval jsem těchto schůzek v životě desítky a většinou face to face šlo o poznání další zasedačky a nějakou spíše formální společenskou událost - core a detaily dohody se pak drtily v kombinaci mail, skype....schůzky byly kontrolní dny, kdy většinou se sešli tváře týmů a pohovořili si o slibně se rozvíjející se spolupráci.
Jasně jsou face to face meetingy, kdy je to nutnost, ale 1/3 až 2/3 jsou prostě zbytečné cestování a pokud už k nim má dojít, tak je mnohdy emisně nevhodně zvolený dopravní prostředek.. který často ani nešetří čas

---

Podle me je diskuze o spalovaku nebo ev mimo. Je potreba individualni cestování celkově omezit případně nahradit kolem nebo pěší chůzí. Vratil jsem se ze Švýcarska kde jsem si uvedomil ze rozdil v zatezovani ŽP mezi haldou tesel 3/S a Kia Rio 1.0 neni vnpodstate zadny.

Obrázek uživatele Radovan

Dokud Vám neparkují a nejezdí pod okny nebo se s nimi nezavřete do garáže a nenastartujete. Pak je ten rozdíl docela propastný. A konečný.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Proto snad píšu, že jde o omezení individuální dopravy jako celku ne? Nebo Vám snad přijde, že když budou pod oknem jezdit EV, že do bytu nepůjde nic? Ani pneumatiky, asfalt, brzdové obložení, hluk...? Přečtěte si závěry německé akademie věd, dnešní EV vyprodukuje víc jemných částic, než moderní benzín.

Jelikoz jste nedal odkaz na ty zavery, dokazete shrnout, proc jich vyprodukuje vice? Dle mych drobnych zkusenosti se se brzdy pouzivaji mene a pneumatik, asfaltu logicky stejne. No a hluk je (pokud se bavite o oknech tak v oblasti s 50 km/hod) daleko nizsi u EV.
Diky

Obrázek uživatele Radovan

Ropáky zaplacené studie nečtu. A že jich Němci už vyprodukovali. Prostě pohádka o moderním německém eko spalováku. Rotte Kapchen hadra.
Mně pod okny jezdí EV. Manželčino a známých. Plus sousedovic benzíny a nafťáky od Dacie, přes Fabii, Octavii, Yeti, Golf až po Volvo SUV. O odjezdu a příjezdu manželky přes otevřené okno nevím, o odjezdu a příjezdu známých se dozvím až zazvoní, o spalovácích vím vždy, i přes zavřené okno. A když ho otevřu, mohu se do nich i vcítit :-(

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Takhle bychom mohli psát každý jeden příspěvek do nekonečna...za oknem cítím to a ono a slyším to a ono.

Co se týče zaplacené studie - nemluvím o produkci škodlivin při provozu motoru auta. Mluvím o produkci ostatních škodlivin. A tam věřím, že 1000kg auto jich vyprodukuje míň, než 2500kg auto - vy ne?

Ale uvedu radši jasně můj postoj - radši budu čistit jeden komín i kdyby uhelné elektrárny, než 2miliony výfuků aut. kat, DPF, Adblue..To mi přijde neskutečné plýtvání zdroji ať už lidskými na vývoj nebo materiálovými. Ale nemyslím si, že elektroauta budou spása. Myslím si, že spása je až buď v pěší nebo kolmo a hromadné dopravě.

Představte si, že někdy v budoucnu (částečně i díky elektromobilům), budete schopný dojet na kole do práce - bezpečně, čístý, bez písku mezi zuby, po silnici v cyklopruhu a třeba díky elektrokolu se ani nebudete muset sprchovat v kanceláři. To samé platí pro pěší. Děti nebudete vozit do školy/ krouřku atp. ale dojedou nebo dojdou sami. Já tohle všechno mám dnes, auto nepoužívám denně a máme jen jedno - ale to považuju spíš za náhodu, že se nám tu ve městě takto sešlo. Miliony elektromobilů změní jen malou část dnešního problému.

Proc jste jinak pekny prispevek znevazil takovou hlouposti, jako ze stejne auto na benzin by vazilo 1000 kg a na baterky by vazilo 2500 kg? Nebo porovnavate benzinoveho Smarta a Teslu? Co takhle porovnat ty Smarty mezi sebou?

Nepovažuju srovnání škodlivin 2500kg e-auta a 1000kg auta za hloupost. Srovnávám co jezdí po ulici. Nejde mi o to určit, které je lepší, ale o to určit, co mi pod okny dělá jaký bordel.

Neznam auto, ktere by ve spalovaci verzi vazilo tunu a v BEV verzi 2,5 tuny a to ani pri pohledu jako nahrada - ze si clovek koupi jedno misto druheho a obracene. Muzete mi rposim dat priklad?
Ja si treba koupil BEV, ktere ma hmotnost 1140 / 1450 kg. Fabia ma celkovou 1300 / 1720 kg.

Já se nehodlám zabývat rozdílem v hmotnosti stejných aut..o tom jsem diskuzi nevedl.

Pak Vase veta
"Mluvím o produkci ostatních škodlivin. A tam věřím, že 1000kg auto jich vyprodukuje míň, než 2500kg auto - vy ne?" lze s uplnou vypovidajici schopnosti prehodit na
"Mluvím o produkci ostatních škodlivin. A tam věřím, že 2500kg auto jich vyprodukuje míň, než 1000kg auto - vy ne?"
Z cehoz plyne, ze je uplne jedno, o jaky typ auta jde. Jestli je na tom zalozena Vami zminena studie, pak nebude dle meho verohodna.

?? Chce to pauzu na čerstvém vzduchu

Jasně že kamion vyprodukuje víc škodlivin než Citygo.
Nemluvě o těch zničených silnicích...

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Ano, přesně tak to myslím. Nehodnotím rozdíly mezi spalováky a elektro. Já jsem za omezení celkové dopravy. Nevěřím, že miliony elektro aut a statisíce elektrokamionů situaci nějak výrazně zlepší. Fakt mě nezajímá, kolik váží srovnatelné BEV a TDI...

Obrázek uživatele spetak

Zajdi s Kerosinem na pivko. Budete si notovat.

---

Už jen EV, najeto 170 tisíc km.

Obrázek uživatele Josef

Je to složitější. Třeba BMW i3 váží i v poslední 43 kWh verzi asi 1400 kg. To je naprosto srovnatelné s dalšími auty podobného typu a velikosti. A třeba i3 je vyráběná pomocí 100 % obnovitelné energie, z velké části je z recyklovaných materiálů, které lze dále recyklovat, ale ty materiály vyžadují poměrně vysokou energetickou náročnost, byť z obnovitelné energie. On je velký rozdíl, jestli auto váží 2,5 tuny kvůli tomu, že má v sobě 2 tuny železa nebo 2 tuny něčeho jiného.

Tenhle pseudoargument s nastartovaným spalovákem v garáži.... To je jak kdyby nám někdo říkal ať vlezeme do komína uhelný elektrárny, nebo si šáhneme na radioaktivní odpad. Asi by sis ťukal na čelo, co to je za tydýta.

Sem si říkal že nám ty spalováky nějak zdražují...už vím proč - chtějí se cenově vyrovnat elektromobilům. A proč zlevňovat BEVy když to jde naopak-zdražit fosily ať si čecháčci tahají z Germánie ojetiny s Euro0 a šoupou nohama...kocourkov prostě...

Ono to tak bude, emise ty auta šíleně prodraží a nebude třeba elektromobil ani příliš zlevnit

---

Tak vzhledem k už tak složitosti extrakci lithia a výroby baterií
s podílem 0,2-0,4 % v těžené rudě - doporučuji přečíst nebo poslechnout:
https://plus.rozhlas.cz/cinovecke-lozisko-lithia-je-na-evropu-mimoradne-velke-ja-bych-do-toho-sel-rika-8019879

je otázka, jestli netěžit nevyrábět baterie a i elektromobily v Číně, aby byla emisní stopa za výrobou elektroauta byla co nejnižší.
To samé platí pro Indii, kde se zažité věci mění. V Africe zatím infrastruktura pro elektromobilní výrobu i provoz chybí.
Pro čínu je to velká příležitost, protože tím jako "byproduct" zlepší ovzduší a klima u sebe, které má velký podíl na to světové.
https://plus.rozhlas.cz/globalni-oteplovani-je-technologickou-prilezitosti-v-cine-pochopili-rika-8027221

Jediná cesta, jak zajistit cenu čínského elektromobilu stejnou (časem i nižší) s evropskými spalovacími auty jsou právě
osobní elektromobily odtamtud.
Je to poslední věc, která z Číny není. Když už tu jsou (elektrická) auta od 15, čtyřkolky, motorky, autobusy, dodávky, užitkové tak co? Přitom lidem čínské telefony ani elektronika nevadí, značkové čínské věci také ne.
Čína má v plánu zatím dodávat v budoucnu do Evropy Polestar, Lynk & Co, Nio a ostatní přibudou. S tím se také zlepší kvalita a bezpečnost kvůli přísnějším normám a regulacím EU.

Obrázek uživatele Josef

Zanedbejme údržbu (ono se EV sypou podobně jako spalováky), zanedbejme pobídky (nebudou tu s námi dlouho). V neprospěch spalováku bych započítal jen výměnu oleje a filtru tedy cca 5000 Kč ročně. Vezměme pořizovačky 500 a 800 tisíc. Při nájezdu 20000 km ročně spálíme průměrných 1200 litrů nafty ročně a spotřebujeme 3 MWh elektřiny. Cena za MWh vezměme 2500 Kč, přece jen to je i tak nízká cena. Cenu za litr nafty 30 Kč. Roční náklady na provoz spalováku tedy 41 000 Kč, roční náklady EV 7 500 Kč. Rozdíl dělá 33 500 Kč. Rozdíl pořizovacích nákladů ve výši 300 tisíc se tedy bude vracet téměř 9 let. Nekonkurenceschopné. Tohle je prostě tvrdá matematika, která platí pro firmy. Těch 9 let je třeba srazit na 3. Takže rozdíl v ceně může být max. 100 tisíc.

souhlasím a nesouhlasím s těmi třemi roky - předpokládám, že obecně akceptovatelné je 5, ty tři roky jsou pro operační leasingy

---

Jemu to nikdo nevyvrátí, tihle teoretici jsou nejlepší. Mě zbyde ročně 100 tis. na stole po prodání spalováku a zakoupení EV, ale on bude mlít pořád tu svou :)

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Josef

Mě zbude ročně taky zhruba 60 po zakoupení EV. Ovšem EV stálo tolik, že rozdíl bude těch 60 litrů ročně mazat 5 let. Nejsem žádný teoretik na rozdíl od tebe a tvojí mantry, že když se to vyplatí tobě, tak se to musí vyplatit všem.

Vám jo, jiným ne, v tom má pravdu a je to tak. Pokud někdo najede do 20 tis tak se mu to nevyplatí. Pokud někdo v autě "bydlí" a jezdí pořád, tak se mu to vyplatí. Lidi (a je jich požehnaně) s nájezdem do deseti tis km/rok prostě nepotřebují a není pro ně ekonomicky vhodná jiná alternativa než MPi motor - vše ostatní jsou pro ně buď kurvítka zdražující provoz, nebo ekonomické nesmysli už při koupi. Lidi s nájezdem 20 tis km/rok už můžou volit víc.....

---

Je jasné, že je to částečně o nájezdu, částečně o tom, jaké auto nahradí a částečně o tom, že auto by se mělo nahradit - spalovací na 100000 km elektro na 200000 km a z toho je potřeba vycházet. Rovněž je potřeba vycházet z toho, že údržba je několikanásobně levnější u elektroauta, např
brzdy vydrží dvakrát až třikrát déle, je u něho mnohonásobně méně točivých součástek a cena auta neklesá tak rychle jako u spalovacích aut.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

S točivými součástkami bych byl velmi velmi opatrný (vyjma spojkové sady s vícehmotou).
Nejvíc jsem v životě v servisu zaplatil za řídící jednotky v autech a to zejména komfortních systémů, centrálních zamykání, klimatizací a podobně a ty jsou stejné i v elektromobilu.

Ono přidřít kliku, vačku, zaklepat ventily a podobně bych řekl, že je statisticky blízko poruše měniče k motoru, který bude třeba vyměnit, pač to nikdo ještě opravit neumí - tam bude achilova pata zase drivery výkonových součástek a řídící karty.

Ono elektromobil je sice "jednodušší", ale zase to zatím u pohonu vypadá spíš na výměnu celé komponenty - tzn porucha na BP, motoru nebo měniče - vyndat a nový a v tu chvíli je celá teorie levnějšího servisu mimo.

---

Ale tady se nemyslí servis jako opravy, ale servis jako údržba.

A pojem "točivé" součástky byl trochu zavádějící. Myslí se tím pohyblivé součásti - a těch je ve spalováku násobně víc. Nejde jen o hnací ústrojí hřídel, spojka, převodovka... ale o všechny čerpadla (palivové, vodní pumpa), alternátor, zdvihátka ventilů - ten výčet by byl obrovský. Pokud si to dobře pamatuji, tak ve moderním motoru je více než 230 pohyblivých částí. V EV asi 30.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

No ale pořád to není vysvětlení - dobře ve spalováku jich je násobně víc, ale elektromobil má taky převodovku - byť nemusí mít řazení (a stejně by se v ní měl měnit olej), hřídel je v elektromobilu taky (chápu, že tam není kliková, vačková, ale prostě hřídele tam jsou), vodní pumpa taky a velmi často to nebude jedna (měnič, motor, baterie).
Neberu pohyblivou součástku nutně jako zdroj problému, pokud je dobře dimenzovaná.
Ono proti pohyblivým součástkám spalovacího motoru stojí stykače, výkonové prvky, celé drivery (můžeme si je klidně rozpadnout, co tam odchází nejčastěji), akumulátorové články (je jich hodně, jsou těžko vyměnitelné a selhání jednoho může být fatální pro celou batarii - termální propagace vnitřního zkratu) - to vše bych řekl dává dohromady prakticky stejnou možnost poruchy jako spalovací motor - po dlouhodobé zkušenosti při správném zacházení, očekávám, že rozdíl ve výsledné poruchovosti auta jako celku nebude příliš velký nezávisle na typu pohonu

---

EV obvykle nemá převodovku, ale jen jeden pevný převod.
Máte pravdu, je tam mnoho jiných věcí, které se mohou porouchat.
Nicméně statistika se zatím jeví jiná.
Soudobá EV (této elektromobilní vlny) jezdí řekněme 10 let, a zatím se nijak významně žádná z Vámi uvedených součástek poruchovou nestala. Kdežto slabiny spalovacích aut známe všichni že?
Zkuste 10let souběžně provozovat EV Ioniqa a Spalovacího Ioniqa.
Sám uvidíte rozdíl na údržbě.

Nevím jak se to změní, až se na trhu objeví Čínská auta. Zatím jsem o jejich kvalitě slyšel, že je místy lepší než Evropská, ale to platí jen o čínské produkci, kterou do EU někdo dovezl a podařilo se ji zde homologovat - což je zlomek čínské produkce. Zbytek může být zmetek.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Kerosine, žádná relevantní statistika poruchovosti EV neexistuje.

Také o žádné relevantní nevím, proto říkám, ideální by bylo 10 let provozovat obě verze třeba H Ioniqa, nebo třeba VW E-UP a rovnou by vznikla.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Poruchovost je statistika - nic jiného.
Nelze brát jeden kus k jednomu kusu a ev je zatím tak málo, že proti spalovákům se dostávají do přijatelné statistické odchylky.
Shodou okolností něco jako E-up máme jedenáct let doma.
Poruchy kromě běžného servisu:
páčka blinkrů a světel - 3000 Kč (shodnou má i EV, přestalo fungovat přepínání dálková tlumená)
spojka oprava - 6000 Kč
zadní světlo - 2000 Kč (shodné má i EV - někdo ho rozbil na parkovišti)
pravé zrcátko - 1000 Kč (shodné má i EV)
oprava zapalovacího modulu - 0Kč (oxidace kostření - asi nejhorší závada mělo to přímý vliv na funkci vozu, bylo třeba seznámit s drátěným kartáčem)

Mimochodem to auto je novináři neustále bráno jako velmi poruchové..

S Čínskými auty zkušenost mám s Geely - najel jsem s tím několik tis km a do 80 km/h to šlo, nad hrůzné vlastnosti, přepínače tak nějak jako většinou fungovaly

K převodovce - elektromobil má většinou diferenciál - pokud nemá dva motory a elektronický diferenciál a reduktor - což mimochodem převodovka je, je to stejně v odlitku a je to stejně pod olejem a ano třeba u VW e-Golf je tam řadící mechanismus dopředu dozadu neutrál - takže v zásadě se sešly všechny poruchové prvky převodovky

---

Opět, mluvíte o poruchách / nehodách.
Řeč byla o servisu ve smyslu údržby.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Dalsi vec je, ze vetsina EV (krom Tesly a tam je to dost videt) je jeste porad "s laskou vyrabena kusovka", ne masova vyroba na lince s nejnekvalifikovanejsimi zamestnanci, jake lze najit.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Tak to určitě a je to poznat i na možnostech kontroly kvality a držení technologické kázně.

---

Já najezdím 25 tis. km, což není zase nic tragického, lidé jezdí i dvojnásobek, ale souhlasím, je to nadprůměr. Kia Soul se celkem dobře porovnává, protože existuje verze spalovací i EV. Na spalovací verzi je garanční servis zhruba 4x dražší (tedy 1500 versus 6000) brzdy vydrží zhruba tronásobek u EV, tedy na 100 tis. vyměním na spalováku 2x všechno obložení a 1 x kotouče, na EV neměním nic. Co zcela běžně hrozí u dieslu je turbo, DPF filtr a střiky nebo lambda sonda. Automatická převodovka u EV není, je tam bezúdržová rozvodovka, couvání je pouze přehození fází na motoru. Dnes je ideální běžné spalovací auto prodat u nájezdu do 100 tis. km, pak se začínají motory postupně sypat i díky nic moc servisům, kteří vám do auta nalejou (nebo nenalejou) co mají. Do EV se nic neleje, tedy není co moc skazit. Samozřejmě nelze napsat, já mám 150 tis. a nic, statisticky po 100 tis. km a stáří 5 let je podstatně vyšší poruchovost.

Souhlasím, že neznám statistiku poruchovosti aut EV a u řady aut je poměrně dlouhá záruka, u Mercedesu např. 6 let údržba zdarma apod. Každý si to musí vyhodnotit sám, zda chce EV a jeho výhody i nevýhody, zda chce uspořit, nebo větší ticho v autě apod. Návratnost bych nerozebíral, netuším jakou má návratnost Octavia vůči Audi A7....

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Jen k těm Turbům a DPF filtrům - ano jsou to poruchové součásti, ale pro lidi, co auta nevhodně používají.
turbo je součástka, co extrémně nesnáší časté rozběhy z nuly a vypnutí bez doběhu - tedy turbo je extrémně nevhodné pro lokální auta (sakra proč to mají dneska skoro všichni?). DPF filtr také nerad časté studené starty a má rád dlouhodobě stabilní pracovní teplotu a objem procházejících spalin (ideálně dálnice a tempomat).
Pokud používám turbo a DPF k tomu, k čemu byly určeny a využívám vlastností, k čemu byly navrženy, potom mají životnost dlouhou a jsou vcelku bezproblémové (svojí MTBF nevyčnívají z řady).

Samozřejmě, když si pořídím 1.0 TSi s DPF na rozvoz dětí a cesty po městě do práce, pač šetřím a nevypnu Start-stop, tak si dám deset dvacet třicet studených startů denně, tak je to peklo a zadělávám si na problémy - pak si dokonce myslím, že takové auto s EURO6 není uhlíkově o nic lepší než auto s EURO4, ale motorem MPi a dobrým funkčním katalyzátorem - výsledná uhlíková stopa auta po dobu života bude stejná pro to Euro6 možná horší, záleží kolik motorů, turb a DPF to za život odpraví

---

Otázka je, zda se turbomotory nesypou tolik, protože mají sice na tachometru 150 000km, ale v reálu výrazně a klidně i násobně více. Protože v českých bazarech mají většinou auta na tachometru do 150 000km, nezávisle na stáří, protože kupující to tak chtějí.

Obrázek uživatele Marek_

Asi tak, no...
Na podzim jsemprodával auto s 250 tis. na tacho. Bylo v perfektním stavu, turbo, vstřiky, DPF i převodovka, vše původní a plně funkční. Pravda, auto dostávalo servis jak se patří, navíc i výměnu oleje v AT a jezdilo dlouhé trasy po dálnici- přesně na ten účel to bylo stavěné.

Pokud si někdo pořídí turbodiesel (se start-stop) jako mamataxi, tak je to hlupák a není se co divit, že pravděpodobnost, že se mu to rozsype je pak daleko vyšší. Ale je to jenom jeho vina.

---

Lexus GS 450h Premium

Tohle všechno se těžko posuzuje, máte lidi, kteří něco koupí a sype se jim to pod rukama a ani nedojedou z autoprodejny domů a druhé, kteří posledních 30 let nebyli v servisu na opravě. Já říkám, co v autě není, nemůže se rozbít :)

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele M.Krupka

Přičítat k tomu vstřiky, turbo, katalyzátor .... někdy kompletní repas motoru. I hlava válců, rozvody. Já to kdysi počítal a 0,12Kč/km dělají brzdy. 0,20Kč/km dělalo turbo, .... atd. Jen pro zajímavost katalyzátor odešel po 140tis.km a cena 18000Kč což je dalších 0,14Kč/km. K tomu dvě lambda sondy 2x3000Kč a najednou už ty náklady na km nejsou 2Kč jen za palivo,ale připočítat + 0,80 a klidně i 1,2Kč na servis, který si spalovací auto vyžádá. Zpravidla ten servis přijde po záruce, protože výrobci aut umí báječně načasovat úlevu materiálů.
A teď ještě počítáme 1200 litrů nafty x 9 let je 10800litrů nevratně spálené nafty a kolik prošlo tím motorem vzduchu??
No vzduch je vlastně zadarmo, jenže ho tak nějak úplně všichni potřebujeme.....k vlastnímu životu. Kolik je teda cena jednoho kilometru započítate-li i vlastní plíce?

První majitel na kterého cílí automobilky má auto v průměru 5 let/ 100 000 km - tam ještě turba a katy nehrajou rokli

---

Tyhle věci jako první majitel neřešíte, stejně jako neřešíte jako první majitel elektromobilu baterii, kryje to záruka.

Horší to je po záruce, ty věci co jste psal se většinou nerozbijou najednou a stojí postupně realativně malé peníze.

Ovšem baterka elektromobilu odejde zcela jistě a stojí ranec, že nemá smysl el. auto dál provozovat

Jaký je rozdíl v tom když:
* po 300k km odejde baterka za 150k Kč
* v průběhu 300k km odejde 2* turbo a jednou převodovka + oleje atd atd za 150k Kč celkem
?

Vše odejde až po záruce, většinou.
Vidím dva rozdíly:
* když se rozbíjí více věcí častěji tak je šance že se některé rozbijí ještě v záruce (jupí)
* vydávat menší částky je psychologicky jednodušší

Druhá "výhoda" přímo souvisí s finančním polštářem který si každý drží. Je jednodušší mít 10-20k Kč rezervu a po výdaji si ji znovu vytvořit než držet rezervu 150k Kč.

Vtip je ale v tom že postupné navyšování rezervy když se nic nerozbíjí je ten správný přístup, navíc větší rezerva = větší možnosti operativních výdajů jinde (tam kde následuje rozumná možnost obnovení rezervy samozřejmě).

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

U ktereho moderniho osobniho elektrickeho vozu stoji baterka od 150 tis. Kc?

Tim vizem myslim leaf, konu, ioniq, vw, tesly atd. Nechci tu slyset nejaka cinska vozitka co jedou 45 km/h.

Ty částky a hodnoty byl příklad...

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Příkladně co mám oficiální nabídky tak náhradní baterie třeba na Zoe stojí kolem 400 tis.

Nemám tušení jak je to s cenou. Jediné na co jsem si vzpoměl bylo:
https://fdrive.cz/clanky/nissan-nabizi-vymenu-baterii-za-velice-slusne-penize-2181

Ale znovu upozorňuji - cena byla vycucaná z prstu, dosaďte si jakoukoliv hodnotu aby vyšla po určitém časovém období stejná jako za jiné drobnější díly dohromady (a hypoteticky by to nemuselo být ani limitované na auta se spalovacím motorem).

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

O peníze nejde, čísla si můžeme dosadit jaké chceme.

Pointa byla v tom, že udžet dlouhodobě v provozu spalovák bavím se o nájezdu 200-300 tis 10 až 15 let stáří. Bude nepochybně mnohem levnější. Na spalovák seženete z bouraček za pakatel celé motory, převodovky. Kdežto zánovní baterii neženete, za rozumný peníz, protože i při totálce ji jistě někdo koupí na solární úložište.

V tom případě diskuse končí :)
Vyložil jsem si vaše "postupně realativně malé peníze" a "ranec" jako totožné hodnoty a přitom jste myslel větší ranec...

Jedině že bychom chtěli polemizovat o ceně repasu baterie vs dílů z vrakáče ale do toho fakt už tuplem nevidím.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Já si myslím že do elektromobilu se bežně (pokud to nebude nějaký unikát) druhá baterie dávat nebude, prostě po 10+ letech půjde na vrakáč. Je to můj názor já raději svůj elektromobil prodám včas dokud je ještě v záruce, posuzovaní jestli novou baterii ano, ne nachám na jiných. Možná tím prodělám , nevím, ale jistota je jistota.

To je přece přesně sen všech automobilek (a noční můra ochrany životního prostředí), auto max osm deset let (lépe pět až osm) - vrakovat (další energie a emise) a koupit nové (další energie a emise) - jsem zvědav, kdy se pak dostaneme do situace, že auto bude mít za LC větší podíl emisí na výrobu a vrakování než na svůj samotný provoz (myšleno i na výrobu pohonné energie)

---

Je to smutný ,ale je to tak .

Auto se dostává do role spotřebního zboží, něco jako domácí elektronika.

Ani dnešní spotřební elektronika by neměla být spotřebním zbožím - pokud chceme řešit emise a ochranu přírody, tak potom nejvíce ušetříme na emisích a budeme chránit přírodu tím, že výrobky námi používané déle vydrží a budou opravovatelné.
Ano tyhle cíle jdou tvrdě proti ekonomickým ukazatelům zisk, dividendy pro majitele a odměny pro manažery, kteří plánují roadmap společnosti max dva tři roky dopředu a pak mění místo (přišlo by se na to, co za blbosti naslibovali), ale tak to je - je nutné najít rovnováhu v luxusu našich životů a možnostmi planety, to co umíme dneska technologicky je úžasné, ale také to rádi a často zneužíváme..

---

Našel jsem že u leafu stoji baterka 160tis.

U tesly je hledání složitější, ale hovoří se o 10tis usd. Takže v čr klidne dvojnásobek.

co vím, tak cena baterky do e-golfa (té menší) je 300 - 400 tis Kč
co jsem koukal tak u Leafu mají nějaký program revitalizace baterek:
moduly 24 kWh - ca 6500 USD, pro 30 kWh 7600 USD
zamontování ca 3000 USD
takže řádově 250 000 peněz na naše, ale ne v ČR - odkazovalo na Japonsko

---

Tak ono asi nebudete muset (až to bude aktuální) měnit celou baterii, třeba Kia počítá s "opravou" baterie v ceně cca 10.000 bez DPH :-)

https://fdrive.cz/clanky/kia-dokaze-opravit-jen-vadnou-cast-baterii-skonci-tak-drahe-servisni-zasahy-3041

---

BMW i3 60Ah REX

Vybalancování vadného modulu to nezachrání.
Zatím jsme neviděl moc bateriových packů do auta, co byly otevřitelné a pak zavřitelné. Další věc je, jak se bude dlouhodobě chovat baterka, kdy bude mít řekněme deset modulů z toho na kapacitě 88 procent nové baterky 8 kusů a dáme do ní dva nové moduly - obávám, se že pokud to budou stavy neschválené výrobcem, tak do toho půjdou tak leda garážníci a pak to bude takové bastlení pokus omyl... ono už na kamionech na 24V se dobře 50 let ví, proč se používají dvě shodné baterie, z jedné série, ideálně dvě po sobě následující výrobní čísla

---

Co jsem slyšel od technika u Mitsubishi, tak se změří kapacita těch dobrých článků a podle toho se objedná na zakázku článek přímo v Japonsku aby byl stejný tedy do baterky s opotřebením na 88% se objedná článek s kapacitou 88% .

Ale upozornuji že se to dělá v případě náhlé poruchy u jinak dobré baterky tj. do 80%. Dělat to co 14 dní u baterky do odchází do věčných lovišt je blbost.

Obrázek uživatele Josef

Tomu nevěřím. Takhle to totiž nefunguje. Stejná kapacita neznamená stejné chování. To by ten článek musel být i přibližně stejně starý, protože starší baterky přichází hlavně o svoji tvrdost proudového zdroje. I když zařadíte do baterie nový článek o 88 % kapacity, tak jeho vnitřní odpor bude mnohem vyšší než odpor ostatních článků a tak se bude nabíjet rychleji, protože pobere více proudu.

Nemají třeba "jeté" někde skladem a takhle je udávají když to jde?
Podle ročníku a kapacity.

Jako, sám tomu nevěřím, ale technicky by to možné bylo ne?

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Obrázek uživatele Josef

Teoreticky jo. Ale nevěřím tomu stejně jako vy. Podle mého názoru budou měnit všechny moduly. Takhle řeší reklamace BMW. Nemění celou baterku, ale všech 8 modulů.

Ale nebavíme se o reklamaci a náhradě za funglovku ale "opravě".
To by museli vyrobit záměrně celý pack třeba 88 procentní :-D

Každopádně o "opravách" výměnou jednoho packu jsem slyšel snad jen u trojčat a Leafu.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Asi jediná cesta, ale nemyslím, že budou umět vytvořit takhle jemnou řadu, bude to s nějakým krokem, co je ještě rozumné propálit v BMS - řekl bych tak po pěti procentech a nepůjdou pravděpodobně pod těch 80, pak už to bude v háji.

---
Obrázek uživatele Josef

Co jsem slyšel, tak BMW v i3 takto některé baterky opravuje. Dává nové moduly. BMS si s tím údajně poradí. Kamiony nemají aktivní balancování a management olověných baterií.

Myslím že pokud by nové články byli výrazně lepší jak původní , tak by to nefungovalo, protože by byli při nabíjení výrazně nad ostaními a ty ostatní by už nešli nabíd na plné napětí a BMS by neumělo spálit ten výkon, proku bude rozdíl nad třeba 20%

Obrázek uživatele Josef

Ano, pokud by byly výrazně mladší a jejich vnitřní odpor výrazně větší, tak asi ano, respektive by auto fungovalo jen s pomalým nabíjením.

Z toho co píšete jste už mohl vidět různé baterie od různých výrobků, můžete tedy popsat, jak jsou počty u různých modelů konkrétních automobilek - jak to má zvládnuté BMW, jak třeba Hyundai nebo Tesla či VW (koncern)?

---

BMW i3 60Ah REX

Oni se dají koupit např. použité Leaf 24 kWh moduly 7.6V/64Ah za 70-80 USD kus a nahradit tím vadné články, to by mělo fungovat.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Jenže ne každé auto má moduly rozebíratelné. To pak bude na trhu ojetin pěkné - určitá skupina bude vyhledávat auta s rozebiratelnými moduly, další skupina se jich bude o to víc bát, protože, kdo ví, co tam nějakej takyodporník napáchá...

---

A treti skupina je zacne na zakazku krast...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Jste nasel? Muzu se zeptat kde? Ze bych si koupil ojeteho leafa prodal za 100 tis. Baterku nekomu na solarni uloziste a za 160 tis. Bych koupil novou? A pak bych toho leafa prodal za pul mega s novou baterkou? Byl by to dobrej kseft.

Obrázek uživatele Josef

Bohužel, musíte vrátit tu starou.

Zajímavá informace, jako myslíte že koupín v bazaru Leafa třeba ročník 2014 a zajedu do Nissanu a řeknu chlapi dejte mi tam novou baterku a oni mi tam za 160 tis. dají funglovku zase se zárukou 7 let, nebo kolik mají? To by byla dobrý ,ale já tomu nevěřím byli by asi jediní

Obrázek uživatele Josef

Mimochodem, upgrade je možný stále i u BMW. Stojí ale 10 tisíc Euro a dají vám funglovku 43 kWh, ale vezmou si tu starou.

Obrázek uživatele Josef

Dají vám funglovku, ale už ne se zárukou.

Když si koupím novou baterku to znamená mimo záruku, tak musím dostat plnou zárukou na baterii. To je jako kdybyste si kupoval nový motor do auta a dali vám záruku jeden měsíc na práci.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Josef

Dají vám zákonnou záruku. Ne smluvní. Takže ano, dostanete záruku. 2 roky. A to jen na samotnou baterii. Na práci je záruka půl roku.

Pak samozřejmě baterii za např. 250-350 tisíc s dvouletou zárukou nemá smysl kupovat.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Josef

Samozřejmě. A není divu. Upgrade za rozumné peníze v případě i3 by byl pro automobilku likvidační. Třeba modely 2016 jsou velice spolehlivé, mají vychytané všechny mouchy. Představte si, že by bylo možné upgradovat postupně baterii a to auto jezdilo bez servisu třeba 20 let! To by BMW zkrachovalo.. :D

měli by peníze prodeje těch baterek

Obrázek uživatele Josef

Tak to porovnejte s penězi z prodeje nových aut.

Jenže to BMW bude klidně jezdit s baterií 50% kapacity, koupí si to někdo za 150 tis. a bude s tím jezdit 30km denně a nakonec si původní majitel koupí něco jiného, co mu pozdější upgrade umožní a BMW stejně ostrouhá, to je krátkozraká politika prodeje.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Na eBay nabízí baterii i za více než 100 tis., tak o zkuste.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Když tu někdo píše kolik stojí nahradní baterka na LEAFa , tak jsem myslel normálně v servisu.

Servisu 160000 s prací plus vám vezmou starou baterku.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Normálně na googlu. Konkrétně teď už nevím.

Když má něco odejít v průběhu 300tis a jednorázově po 300tis, tak je ten rozdíl jasný ne?

Jinak já bych si auto 300 tis km nerad nechával. Ale třeba u tesel se měnili dosti lidem části baterií třeba kolem 30tis km a měnili se i motory. Tady vznikl nějaký mýtus že ev je hrozně jednoduché, nerozbitné a spolehlivé. Je to ale jen mýtus.

Rozporoval jsem myšlenku že baterie se rozbije určitě.
Tedy ne jestli určitě a jestli baterie ale že pokud je součet oprav ve výsledku stejný tak je lepší aby to byla ta baterka až na konci měřeného období.

Tedy vlastně vaši první větu ani moc nechápu :)
Jako jasně že když se něco rozbije dřív než na 300k km tak je to asi horší ale o tom snad nikdo nediskutuje, nebo ano ?

Ad "nenechával auto s 300k km", jde o hypotetickou situaci.
Jestli vám to udělá dobře tak si představte že ať budete mít auto jakékoliv tak statisticky máte na poruchu šanci stejně tak dobrou jako by to bylo jediné auto.
Když odjezdíte všechny zánovní vozy už mimo záruku je jediný rozdíl v tom že varianta s jediným vozem může mít vyšší šanci na poruchu ale když uvážíme že se o vůz stará jeden člověk a není to ojetý vůz od x různých lidí tak se myslím rozdíl celkem stírá.

O ojetinách bez záruky hovořím proto aby tu nebyl vytažen argument že ty vozy střídáte právě kvůli té záruce ;-)
Opakuji - jedná se o konstrukt jen za účelem vyvrácení že určitě rozbitá baterka je nevýhoda oproti jiným závadám.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

souhlas s prvníma dvěma odstavcema, ale jak jste přišel na to, že baterka odejde zcela jistě? Sorry ale to je trolling jak Brno.

Na jednu stranu tu obhajujete, že u spalováku to odchází postupně, to souhlas, někdy to odejde postupně, nekdy nejdnou je toho víc.

Ale stejně tak je to u baterky. jeden kus může odejít celý, ale to je stejné jako u spalováku, kdy taky jeden kus odejde celý motor včetně dalších věcí. to je prostě smůla.

Jinak baterka neodchází celá, ale pouze nějaký článek a ten se dá většinou vyměnit. Nemění se celá baterie.
A ještě jsem neslyšel o tom, že by baterie odešla celá, a kvůli ní se musel elektromobil vyhazovat.

Naopak lidi kupují staré elektromobily a bereou s z nich baterie do domácích úložišť, kde mají druhý život.
Stejně tak je vykupují automobilky, které z nich dělají to samé.

Máte nějakou osobní zkušenost s výměnou jednotlivých článků?
Ptám se protože baterku v elektromobilu tvoří desítky, spíše stovky článků.

Ano jeden může odejít náhodně a tím zkazí celou baterii, ale to se bavím v době životnosti baterky a to kreje většinou záruka.

Jinak každá baterie má definovanou životnost a většinou se články chovají stejně prostě je postupně ztrácejí kapacitu a stoupá baterce vnitřní odpor a BMS vyhodnotí stav jako špatný , automobil nedokáže plnit deklarovaný výkon a baterka se musí vyměnit celá, protože články jsou na tom +- stejně.

Prostě u jakéhokoliv elektromobilu kromě tesly Vám baterka po 200-300 tis. Km odejde celá to je prostě jistota.

IMHO se nebudou měnit jednotlivé články ale celé moduly.

Ad mrtvá baterka po 200 - 300 tis. km - skoro bych sázel na to, že baterie vydrží déle. Leaf 24 kWh měl po 115 000 km baterii stále v celkem slušném stavu. U auta s dvakrát takovou baterií je na stejný počet cyklů baterie potřeba dvojnásobný nájezd. Leaf trápil baterii teplotou - žádná regulace, nová auta již udržují teplotu baterie v optimálních mezích (topí, chladí) to taky výrazně prodlouží životnost baterie. Leaf byl nabíjen na 100 procent kapacity, pokud si u větší baterie můžete dovolit nabíjet ji jen na 80 procent, tak se životnost prodlouží cca na dvojnásobek.

---

Hyundai Kona 1/2 roku (bylo - Nissan Leaf, 24kWh, 4 roky, 110.000 km)

Tak zatím se to neví jak vydrží. Elektrická auto mimo tesel prostě nejezdí takhle velké nájezdy. Podle toho co koukám na inzertních portálech, tak mají elektrická auto poměrně minimální nájezdy, na to že by měla jezdit co nejvíce,aby se zaplatila.

Už jste zažil baterku co vydrží na pořád? Já teda ne. A i v těch domácích úložištích nevydrží věčně.

A co vydrží věčně?
Narážel jsem jen na vaši větu, že "baterie odejde JISTĚ" vzhledem k ostatním věcem, že ty ne. A to je prostě trolling.
Protože JISTĚ odejde úplně všechno, otázka je kdy.
Domácí úložiště je ale druhé využití té baterie! Je to něco co skoro u žádné jiného zařízení neděje a je to prodloužení životnosti nad rámec původního účelu, čili taková "recyklace na druhou".

Ale já přece nemluvil o věčnosti v tom smyslu jak to chápete vy. A i u toho úložiště je otázkou jak dlouho udrží baterka kapacitu, zatím se to podává tak, jako že ji vyndáš s auta a 20 let ti bude sloužit doma a nějak se zapomíná na to že ji stejně nakonec budeš muset zlikvidovat.

Mě třeba baterka nezajímá, než odejde bude auto dávno pryč. Ale majitele v určitém časovém rozmezí zcela jistě bude muset zajímat. Když to srovnáš se spalovacím motorem, tak některý z nich časem odejde. Baterka ale odejde každá.

Jen nápad - to že má baterka kapacitu 60 procent a je použitelná doma možná taky znamená, že auto funguje, jen dojezd je na 60 procentech a možná je docela slušně použitelné na kratší trasy jako je dojíždění do práce.

---

Hyundai Kona 1/2 roku (bylo - Nissan Leaf, 24kWh, 4 roky, 110.000 km)

Ne nutne - temer jiste pri takovehle degradaci bude mit i vyrazne vetsi vnitrni odpor. Coz znamena, ze pri vetsim odberu muze napeti klesnout natolik, ze elektronika vypne. Pokud se to stane pri predjizdeni nebo podobnem "ostrejsim" manevru, tak ma ridic problem.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Pokud řídící jednotku neprogramovalo úplné pako, tak by se měl jen omezit výkon motoru. Ale souhlas, baterie doma dostává méně zabrat, leč věřím, že pokud to někdo neořízne zcela úmyslně natvrdo (model a la tonery u tiskáren), tak to auto bude použitelné citelně déle než se tu píše, jen holt s menším dojezdem a možná menším výkonem motoru.

---

Hyundai Kona 1/2 roku (bylo - Nissan Leaf, 24kWh, 4 roky, 110.000 km)

Obrázek uživatele Marek_

U předchozého auta, co jsem měl, jsem si vedl náklady.
Za necelé tři roky jsem najel 110 tisíc (od 140 do 250) a pak prodal. Průměrná spotřeba 7,6 l/100 km, nafta. Bylo to auto auto vyšší střední třídy, velmi pohodlné, na daleké trasy vhodné, s odpovídající dynamikou a velmi dobrou výbavou, komfortní i bezpečnostní.

Náklady na km byly těsně pod 5 KČ a v tom bylo vše - servis, pojištění (i havarijka), gumy, ztráta hodnoty při prodeji. Z toho byla asi polovina nafta, abytek ostatní náklady. Servis jsem nijak nešidil a navštěvoval jsem autorizák. kromě pravidelné údržby jsem řešil originální zvýšení výkonu (od dealera se zápisem do TP), výměnu vnitřního zrcátka, baterky a jednu poruchu za pár tisíc. Jinak turbo, vstřiky i automat vše původní a v super stavu.

Teď mám podobně velké auto a jsem na 4,20 KČ/km vše komplet.

Ono se to nezdá, ale náklady na auto není jenom palivo :-) Ale zase není potřeba strašit, při dobré péči to auto vydrží, pokud to není nějaká levná srajda.

---

Lexus GS 450h Premium

A kolik z tehle drahych oprav dela (za sve) ta firma, ktera si auto vybere a prvni 3 roky ho provozuje? Zadne? Tak proc by to melo ovlivnovat jejich rozhodnuti, jake auto vybrat?

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Marek_

Asi tak no... tyto věci musí brát do úvahy člověk jako já, kupující ojetiny :-) Proto taky ty "lepší" auta klesnou za 5 let a 150 tisíc km tak na 1/4 pořizovací ceny.

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Marek_

Přesně to si říkám taky, nějakých 100 tisíc navíc bych klidně za EV dal, za předpokladu stejných učitných vlastností, za stejnou třídu auta.

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Josef

Užitné vlastnosti silně závisí na využívání auta. Takže užitné vlastnosti nebudou stejné pro člověka, co potřebuje vozit děti do školy a jezdit do práce a jednou za rok vyrazit na dovolenou a pak člověka, co jezdí denně 400 km po dálnici... Podle mého názoru splní i základní verze ID.3 požadavky 90 % všech řidičů a to s takovými omezeními, kterých si vůbec nevšimnou. Hovořím samozřejmě o lidech, kteří mají kde nabíjet. Jinak je to chucpe.

Obrázek uživatele Marek_

Samozřejmě, souhlasím. Myslel som to za sebe, že bych klidně připlatil 100 tisíc, smířil bych se i s mírně horsím komfortem (nabíjení na cestě) a bonusem by byl levnější provoz.

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Josef

Ano, máme to podobně. Jsem ochoten obětovat drobný komfort výměnou za levnější provoz a pohodlí při řízení a jízdě. Vyplatí se to. Nicméně vidím to jasně. Místo S-Maxu přijde Niro PHEV. Má na kouli 1300 kg, takže není co řešit, řeší všechny moje potíže.

Dobrá volba :-)

Po roce v Niru PHEV musím říci že již netoužím po nějakém super elektromobilu s dojezdem 500 Km. Stejně takový zatím není za milion s tažným.

Jen to trochu nekoresponduje s Vaším prvním příspěvkem o návratnosti Niro PHEV je také za milión i když se dá sehnat předváděčka , nebo bourané za výrazně méně, takový pokles z učistého EV se nevidí.

Obrázek uživatele Josef

Já taky neříkám, že pro sebe vybírám s ohledem na návratnost :-)

Kdyby člověk počítal u všeho návratnost , tak nic nekoupí

Asi tak... Mimochodem jsem si jednou koupil nové auto a jen ztráta hodnoty na 1 km byla 6 Kč.

Cenova parita muze znamenat celkove naklady po dobu zivotnosti. Ta veta o polovicnich nakladech je vserikajici. Nekdo v tom vycte ze soucet vlastnictvi a provozu je polovicni. Ja v tom ctu ze provoz je polovicni a pri pripocitavani vlastnictvi budou naklady stejne. Tak by cena EV byla vyssi nez fosila. Takovym kecum se neda vzdy verit.

Jediná správná cesta, jak prosadit EV. Žádné umělé zdražování nebo příkazy nebo dotace. Prostě umět vyrobit cenově konkurenční EV. Držím palce.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

blboooost, primární cílem je likvidace dízlpopelnic a českých dízlprasat pepíčků a toníčků a maximální podporou elektromobilů podporovat českou elektrickou energiji ;) jakoukoli formou. Čím dřív dízlprasečí póvl pojde tím líp ;))

https://kcc-hho.webnode.cz/diesel-jed/

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

To je ale přece nereálné. EV nikdy nebude dosahovat parametrů spalovacích aut.
Pokud budeme stále čekat na EV, které doplní palivo za 5 minut, na dojezd dálniční rychlostí na vzdálenost 1000km bez zastavení tak se klidně může stát, že se nikdy nedočkáme. Takové možná prostě nikdy nebude.
Už se smiřte s tím, že ten komfort a pohodlí - ta laťka kterou jsme si posadili koncem minulého století končí. Už nebude líp a ani stejně. Už bude jen hůř.
Pokud se neprodleně celý první svět, a polovina druhého dobrovolně nevzdá nejméně poloviny svého pohodlí a spotřeby, tak je tohle století pro lidskou rasu poslední.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Není důvod, aby bylo hůř.
Doplnění paliva: Už dnes je výhoda, a nezanedbatelná, že se EV dá nabíjet doma přes noc. Ale problém je s dobíjením na dlouhé trasy, viz reporty zde na Hybridu z dlouhých cest.
Dojezd: Věřím, že dojezd k 1000km bude u EV do pár let.
Pohodlí a konfort: zatím jde stále nahoru a nevidím důvod, proč by EV neměly být stejně pohodlná jako spalováky.
Lidská rasa má mnoho cest jak pokračovat ve vývoji, např. idee Jeffa Bazose a pod. Vesmír čeká.

Nevidím potřebu u EV mít dojezd 1000km. Bohatě by mi stačil dojezd 400km při dálničních rychlostech. Po té si stejně dělám přestávku na minimálně půl hodiny. To by bylo jediné rychlonabíjení které bych využil. Pro jízdu na okreskách okolo komína a krátké výlety stačí pomalé nabíjení přes noc.

Vy nevidíte, jiný vidí. Spalovák umí 1000km, aby se mu EV vyrovnal musí umět taky.

Nejsem si jist jestli plundrováním dalších planet pod vedením neúprosného podnikatele je tou správnou cestou.

Narazil jste na zajímavý problém. Jaké bude zřízení na meziplanetárních lodích a na jiných planetách. Už z principu to na začátku nemůže být kapitalizmus volné soutěže a demokracie. Možná něco ve stylu starého Říma?

Obrázek uživatele Jan Veselý

Starý Řím je krapítek široký pojem. Během historie se tam vystřídalo několik modelů fungování státu. Abych zmínil jen ty hlavní - království, oligarchická republika, principát, dominát, vojenská totalita. Vyberte si.

Nemám tušení leč mám pro vás tip který se tím přímo zabývá. Jedná se o trojdílné scifi od autora Liou Cch'-sin. První díl se jmenuje problém tří těles. Doporučuji.

Pokud budeme vyrábět takováto EV - nezmění-li se technologie - a budou stále BEV, tak by to pro životní prostřední byla hrozná rána. Pevně doufám, že pořizovací cena EV se všemi jeho nedostatky spolu se postupně se rozpínajícím zákazem fosilů povede k radikálnímu snížení počtu osobních aut na planetě.
Jak už jsem mockrát psal - z nynějších téměř dvou aut na rodinu by to mělo dojít do stavu tak jednoho auta na dvě rodiny.
Pokud ne, tak to bylo z bláta do louže.
Nahradit každý fosil ekvivalentním BEV by byla ekologická katastrofa.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Jan Veselý

Zákony matematiky hovoří o tom, že na základě chybných předpokladů lze dokázat naprosto cokoliv. Ve Vašem případě se jedná o předpoklad, že se nezmění technologie BEV. Žijeme ve světě neustálých inovací a technologie elektrických akumulátorů není výjimkou. Už je to tvrdě konkurenční byznys, kde chodí minimálně desítky tisíc inženýrů každý den do práce a nedělají nic jiného než, že se snaží vymyslet jak ty baterie udělat líp, levněji, efektivněji, z obyčejnějších materiálů (a tím vším tvrdě makají i na snižování ekologické stopy baterií). A desítky tisíc výzkumníků chodí každý den do práce a snaží se vymyslet jak u baterií udělat technologický skok na úplně jinou úroveň. Jen při zběžném pohledu se dnes pracuje na technologiích budoucnosti - nové generace Li-ion, LiS, Li-air, Na-ion, Mg-ion, Al-air, Zn-air, Ca-Pb baterie, ...
Stejně je to s elektřinou, kde je (minimálně v ekonomicky vyspělých zemích) elektřina rok od roku ekologicky čistší a kde nové způsoby výroby elektřiny fakticky do budoucna zaručují téměř neomezený přístup k levné a čisté elektřině.
Mezitím se těžba ropy dostává do vážných potíží (klesající mezní užitek). Zatímco před 100 lety se za jednotku investované energie získalo 100 jednotek energie ve formě ropy, před 50 lety bylo ERoEI ropy okolo 50, dnes je to mezi 2 (tar sands) až 20 (top ložiska v Perském zálivu).
A já stejně pořád věřím, že budoucnost osobní dopravy bude v kombinaci dálkové hromadné dopravy (vlaky, letadla,...) a autonomně řízených EV, které si lidi budou kupovat jako službu za měsíční paušál (něco jako mobilní tarif). Pak na stejný objem přepravy potřebujete cca 5-10x méně vozidel.

Já jsem ale přesně začal větou - "Budeme-li vyrábět taková BEV jako nyní a pokud se nezmění technologie".
To je jasně podmínková věta, která podmiňuje pravdivost dále uvedeného.
Přesně jak vy píšete, změní-li se ona vstupní podmínka - tak dále uvedené neplatí.

A k té Vaší víře z posledního odstavce, tak tu plně sdílíme. Váš NICK zde často nepotkávám, tak nevím zda mé komentáře čtete i jinde, nebo je tento jen vytržený z kontextu, ale můžete se zeptat téměř jakékoli místní stálice, že co jste popsal v posledním odstavci, je mou mantrou.

PS: k té víře. To já dokonce věří, že dříve či později zprovozníme fůzi za studena (nebo obdobný zdroj), dále že se jistě podaří zefektivnit Iontový pohon (třeba pro ta letadla by to bylo super).

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Mohu se zeptat, co vás k takovýmto katastrofickým úvahám vede? Máte nějaké dostatečně věrohodné zdroje, porovnávající výrobu nového BEV v porovnání s obdobným spalovákem? Pokud ano, tak sem s nimi.

To jsou dvě samostatné otázky.

Ad 1) Co mne vede ke katastrofickým úvahám. Vlastní zkušenost. Před 70ti lety by nikdo nevěřil, že si budeme kupovat vodu. Všem tekla pitná zadarmo ze studny. Kdyby jste jim řekl něco o placeném vodovodu, nebo dokonce o lahvích za 10,- Kč 1,5 litru, byla by to čirá fantazie a sci-fi. Když jsem byl malý, každou zimu u nás napadl sníh a držel se nejméně 2 měsíce. Moje děti sníh viděli jen když jsme jeli lyžovat do horského střediska. Před 20ti lety, my na zalívání zahrady stačil 50ti litrový sud, protože pršelo tak často, že jsem jej kolikrát ani nestačil vybrat. Dnes mi nestačí dvě kubíkové IBC nádrže, uschla mi polovina úrody. Letní teploty překonaly hranici 35 stuňů jednou za X let, a to na pár dní. Poslední dva roky je to opakovaně a na týdny. Kdy v historii ČR se stalo, že by sem jako loni doletěl písek ze sahary??? No a letos poprvé u nás voda prostě přestala téct. Obecní úřad zakázal plnění bazénů pod pokutou 5000,- kč (podle zpravodajství jsme nebyli jediná obec) a druhý den, se zase voda roztekla. Neměla moc tlak, ale tekla. Příští rok, tím zákazem rovnou začnou už od Března a mluví se o tom, že budeme mít příděly pitné vody. Že na vodoměru bude prví kubík / týden vody na osobu v domácnosti za dosavadních 72,- Kč, a každý další za až 250,- Copak asi bude za 5 let?
Zkuste v Praze na jeden den vypnout na sídlišti vodu - by byla defenestrace.

Ad 2) Těch zdrojů jak je BEV ekologicky náročné na výrobu (tedy hlavně ta baterie a její likvidace) je spousty. Pak jsou ještě další o náročnosti na energii, respektive jak neekologická je v současné době výroba elektřiny atd... tyto informace Vám jistě rádi zdělí petrolhedi, já je nesleduji - protože i kdyby na nich bylo něco pravdy, tak spalováky jsou určitě horší. Například všichni mluví jen o tom, kolik exhalací vypustí spalovák vs. kolik je jich potřeba na výrobu elektřiny pro EV. Ale skoro nikdo nezmiňuje, kolik takový dvoulitrový spalovací motor ještě navíc sežere vzduchu na ujetí třeba 100km (pro zajímavost je to obdobné množství, jaké průměrný člověk vydýchá za CELÝ průměrně dlouhý život). Cesta Praha - Brno a zpět dvoulitrovým fosilem sežrala čtyřem lidem vzduch na celý život.
Ale přiznejme si, že ta těžba surovin na baterie, a jejich recyklace nejsou žádná procházka růžovým sadem. I když je BEV mnohem lepší volba než fosily, pořád je ten počet osobních aut na světě zničující.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

A) Souhlasím (i když byste se možná divil, kolikrát v různých částech prahy včetně sídlišť neteče voda a na ulicích stojí oranžové cisterny), ale je to mimo téma.

B) když budu ignorovat alarmistické obecnosti, tak pořád čekám na nějaká konkrétní čísla coby mělo zrovna na výrobě baterií tak strašlivě neekologického třeba v porovnání s extrémně energeticky náročnou výrobou hliníku.

Tak B, vám dle Vašeho požadavku nezodpovím, protože jsem zastánce EV, a zejména BEV, takže si jakž takž pamatuji zdroje na oponenturu petrolheadům.
Jen musím přiznat, že některé jejich argumetny (údaje a studie) se prostě vyvrátit nedají. S tou těžbou surovin na baterie, a jejich nedořešenou likvidací, a s tím tristním energetickým mixem v podobě 48% elektřiny pocházející z tepelných elektráren mají prostě pravdu.

Ale opakuji. To že má EV (specificky BEV) tyto nedostatky, z něj stále nedělá ekvivalentní problém jako jsou fosily. Fosil možná nemá takové nároky na elektřinu, ale má mnoho jiných a větších problémů.

Ad A) no počkejte, až jednou nepřistaví ty mobilní nádrže. A ono se to dá den vydržet. Tady stejně většina lidí přijela domů až někdy po sedmé - osmé večer, takže vlastně dopady pocítili jen pár hodin. A co bude až ty dodávky vypadnou na týden, nebo na měsíc?
Dnes jsem označován za alarmistu a šiřitele poplašných zpráv. Kéž bych to byla za 5 let také pravda, a já mohl říct - já se mýlil.
Fakt mám strach, že se nemýlím.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Jsem také velký fanda elektromobilů, ale bohužel s vámi musím v mnoha ohledech souhlasit.

Je to prostě se vším stejné. Když je něčeho málo je to OK, když je ale toho moc, většinou to začne škodit. Klasické pořekadlo: "všeho moc škodí" platí vždy a všude. Elektromobily nevyjímaje.

Ostatně historie se stále opakuje. spalovací auta vyřešili problém výkalů a smradu a hygieny tehdejších velkoměst, ale jak se později ukázalo, když je jich moc tak škodí také.
A jako v té době nikdo netušil jak spalováky mohou škodit, tak dnes také nikdo neví jak mohou škodit elektromobily ve velkém, opravdu v obrovském množství.

Ad A) s vodou si to už konečně začínmají lidi uvědomovat a myslím, že jsem četl, že už je nějaký zákon, na údržbu vody v krajině. Bohužel, je otázka jestli už není pozdě.
Největší problém je, že se zastavuje zem a voda odtéká do řek a pryč z našeho území místo toho aby se vsákla tam kde spadne na zem. Mohou za to města, silnice. Ze všech ploch to teče do kanálů a pak rovnou do řek místo aby se to vsáklo na místě a udržela se voda v lokalitě.

Podobně se zkouším zamýšlet i nad FVE elektrárnami. Říkám si, že v malém množství nevadí. Ale co až jich bude opravdu hodně? Nebude to podobné jako s tou dešťovou vodou? U té je právě problém, že se nevsákne na místě kde spadne, ale odteče kanály do řek a pryč z lokality.

Nemůže být problém i se slunečním zářením, podobný? Například to, že se energie ze slunce nedostane do půdy v místě dopadu, protože je zastíněná silnicemi, domy, a FVE panely, které tu energii odvedou jinam, než by měla být? Nebude ji tá půda potřebovat?

Ale tohle je jen moje spekulace, dnes vypadající jako scifi a naprostá uchylárna. Ale možná to takto mohlo vypadat i s tou vodou před 50-100 lety?

Obrázek uživatele Marek_

Ale lidi nepřeěláte, aut se vzdají jenom "násilně", už to konečnšě pochopte. Nikdo kromě vás tady nechce tu skvělou spoečnost bez aut, kde se všichni radostně přepravují v těch malých sdílených krabičkách a v MHD. Elektromobilita je jenom o tom, nahradit spalováky elektroauty v cca. tom samém množství.

A pokud nebude ekvivaletní EV, tak prostě zůstane obrovská skupina uživatelů, kteří prostě budou nadále jezdit spalovákem, protože nebudou ochotni nějak radikálně snížit komfort. Tak to prostě je a nezmění se to, podle mě.

Pokud vás správně chápu, tak vy byste byl nejraději, kdyby všichni žili jako vy - bez auta, protože vám to tak vyhovuje :-( ideální stav pro vás, drastické omezování spalováků, prakticky jejich postupný zázak, ale přitom EV zachovat na stejné úrovni jako dnes - drahé, s malou baterkou a ideálně jenom městská auta. To by vedlo k drastickému znížení osobních aut a k drastickému snížení individuální mobility.

No... bůh nás ochraňuj před takovou budoucností. To mi připomíná některé ty sci-fi filmy, jak jsou tam všichni naoko šťastní, žijí v ideální společnosti, vše dělají ale pod dohledem, žádný individualismus, vše je řízeno někým moudrým, kdo nejlépe ví, co je pro ty hlupáky správné. Ne, opravdu děkuji :-(

---

Lexus GS 450h Premium

Ano popsal jste to celkem výstižně. Tak nějak věřím, že by to bylo průchozí.

Já pevně věřím, že se lidi podaří předělat, než přijde katastrofa. Pořád ještě mám naději, že to dopadne dobře. Pokud jak vy říkáte, se (poměrně brzy) toho komfortu dobrovolně nevzdají tak nebude ani ta budoucnost, před kterou se dovoláváte boha aby vás chránil.

A říkám poučme se z minulosti. Před 70ti lety, by Vám téměř nikdo nevěřil, že se za vodu bude platit. Všem tekla zadarmo ze studny, a představa nějakého vodovodu či dokonce vody balené do lahví 10,- kč za litr a půl byla naprosto absurdní a sci-fi.
Vzhledem k tempu změn, to vidím se vzduchem na půlku. Pokud teď hned radikálně nezměníme přístup (nevzdáme se toho komfortu) tak za 35 let, si budeme hermeticky utěsňovat obydlí, protože si do něj za vysoké peníze budeme kupovat přívod dýchatelného vzduchu. Voda nebude vůbec, ta bude na příděl a za oboje (z dnešního pohledu) absurdní ceny.
To vše se klidně může stát, a nejen může - zatím dělá většina lidí všechno proto, aby se to stalo co nejdříve.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Bohužel v tom, že lidi dělají vše pro to, abychom spadli do Vámi nastíněného scénáře, máte Kerosine svatou pravdu. A ještě se smějí tomu, kdo se je na to snaží upozornit.

Díky, ale napsal jste to mě, a ne panu Markovi - což tipuji, že měl být adresát.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Moc nechápu, tak nahradit spalováky EV nebo půl spalováků zrušit? Nebo snad oboje najednou? To je utopie.

Pan Marek_ už mě evidentě zná. Ano, tak nějak by to bylo ideální - to co jste nazval utopií, je podle mne jediná průchozí cesta, jak může lidstvo toto století přežít.
A upřímně, možná jsem s tou polovinou optimista. Řekněme Maximálně polovina, spíš bych to tlačil k třetině aby byla rezerva.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Tento stav nastane, až se většina lidstva přesune na jiné planety. To je odpověď na otázku "Kdy?". Nyní bude aut přibývat.

Pokud ano, pokud bude přibývat tak v tom případě nás jako lidstvo už čeká jen velmi krátký život (řekněme tak necelé století). A vzhledem ke stupni vývoje meziplanetárních letů na to osidlování cizích světů touto civilizací nedojde.
Škoda - a měli jsme naději.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.