Vítr + slunce + baterky. Začíná desetiletí hybridních elektráren?

redakce - 25 Leden 2021

Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.Podle britsko-americké studie Rethinking Energy by hybridní elektrárny mohly v budoucnosti proměnit celý energetický sektor.

Podle britsko-americké studie Rethinking Energy by hybridní elektrárny mohly v budoucnosti proměnit celý energetický sektor.
foto: Franz26, licence Pixabay

Klesající náklady, zlepšování technologií a příznivé politické pobídky pohánějí hybridní energetické zdroje k růstu už dnes. V USA se mezi lety 2018 a 2019 počet hybridních projektů více než ztrojnásobil a dosahuje výrobní kapacity přes 100 GW.

V prosinci loňského (2020) roku byly uvedeny do provozu větrníky projektu Skeleton Creek v Oklahomě o výkonu 250 MW. Do roku 2023 vyroste v této lokalitě fotovoltaický zdroj o stejném výkonu a bateriové úložiště o výkonu 200 MW a úložné kapacitě 800 MWh.

Investor, kterým je společnost NextEra Energy Resources, spustila už v březnu loňského roku vůbec první velkokapacitní projekt skladování elektřiny v USA, který tvoří 250MW větrná farma a bateriový systém 10 MW/20 MWh.

Hybridní systémy vznikají i v Austrálii. Globální výrobce zelené energie EDL v létě roku 2020 dokončil Agnew Hybrid Renewable Project. Elektrárna zahrnuje pět větrných turbín, solární farmu s více než 10 tisíci panely a akumulátorový systém.

Za příznivých povětrnostních podmínek výroba pokryje až 70 % energetických požadavků společnosti Agnew, která provozuje v pouštním vnitrozemí západní Austrálie zlatý důl.

Obří hybridní projekt o výkonu 6 GW oznámil v prosinci 2020 jeden z největších čínských státních energetických podniků China Energy Engineering Corporation (CEEC). Elektrárnu v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko bude tvořit 1 GW větrné energie, 5 GW solární energie a zatím nespecifikovaná skladovací kapacita.

Celková investice dosáhne přibližně 3,64 miliardy USD. Nová elektrárna má generovat přibližně 33 TWh čisté energie ročně a bude připojena k síti uhelné elektrárny o výkonu 2 GW, která se nachází poblíž.

Pilotní hybridní projekt zahájila také Indie. Zahrnuje solární fotovoltaické systémy o výkonu 25 MW a větrné turbíny o výkonu 16 MW spojené s optimalizovaným systémem skladování energie. Podle indické vlády jde o jeden z kroků, jak modernizovat zastaralou indickou energetickou síť a podpořit cíl dosáhnout do roku 2022 175 GW kapacity obnovitelných zdrojů.

Evropa v oblasti hybridních elektráren zatím zaostává, ale v různých fázích přípravy je sedm komplexních hybridních projektů a 22 větrných farem spojených s úložišti. Velké ambice má zejména konsorcium CrossWind, které tvoří ropný gigant Shell a nizozemská společnost Eneco.

Jejich super-hybridní pobřežní farma zvítězila v létě roku 2020 v tendru na projekt Hollandse Kust, což je program holandské vlády na energetické využití mělkých vod na jihozápadě země.

CrossWind chce do roku 2023 asi osmnáct kilometrů od tamního pobřeží zprovoznit větrnou farmu se solárními, akumulačními a vodíkovými prvky o celkovém výkonu 759 MW. Konsorcium tvrdí, že kombinace těchto technologií zajistí nepřetržitou dodávku elektřiny bez ohledu na to, zda na moři bude foukat vítr.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jan Veselý

Jsme-li u dobrých zpráv. Agora Energiewende zveřejnila svoje statistiky pro EU za rok 2020. Můžeme pogratulovat všem, kteří se na tom vývoji podíleli. Jen ve zkratce:
- Uhlí mezi 2015 a 2020 přišlo o polovinu výroby (-340 TWh/rok !!!)
- Vítr+Fotovoltaika vyrobili v roce 2020 více elektřiny než uhlí.
- OZE vyrobily více elektřiny než fosilní paliva, za posledních 10 let přidaly 400 TWh/rok nové výroby, to je ekvivalent 50 temelínských bloků.
- V roce 2020 se pořád v EU staví stejné 4 jaderné reaktory, které se stavěly už v roce 2010. Začala akorát stavba Hinkley Point C, ale ten už teď není v EU.

Paráda :)

SWB je zaklínadlo novej energetiky a nastávajúceho desaťročia . Nech žije Tony Seba.
https://tonyseba.com/

Obrázek uživatele Jan Veselý

Tony Seba se vlastně proslavil tím, že důsledně aplikuje 75 let známou ekonomickou zákonitost - zkušenostní křivku. Pak stačí domyslet pár důsledků a lidí sedají na zadek.
O generaci zpět dělal to samé Ray Kurzweil a lidi ho obdivovali jaký je to vizionář.
Já Tonyho prezentace miluju. Je fakt borec.

Kdy uz ve svete s tim nesmyslem skonci. Zde na hybridu je hned nekolik odborniku na energetiku a oni by to tem hlupakum presne vysvetlili, proc to nemuze fungovat.
Kdo najde stopy ironie, muze si je nechat.

A kdy místní "odborníci" pochopí, jaké by to bylo spoléhat se pouze na LNG::: Ovšem energetičtí giganti, jako jsou například již zmíněné společnosti Royal Dutch Shell a Total, byli schopni odklonit tankery z USA, Nigérie a Kataru, které původně putovaly do Evropy, na asijské trhy. https://oenergetice.cz/komoditni-trhy/energeticti-giganti-presmerovavaji-naklady-lng-evropy-asie

To bude asi tim, ze v Evrope zatim nebyla ta spravna zima a plynove zasobniky jsou plne.

Vy to stále nechápete, tak ještě jednou, nebýt těch trubek, a covidu-menší spotřeba/plné zásobníky, tak má evropa smůlu, a bude muset tu asii přeplácet, aby to odklonili zpátky do evropy.Naštěstí má většina evropských států rozum, (na rozdíl od některých fanatiků),a nespoléhají se na jeden zdroj/dopravu, jako to hodlá udělat např.Polsko.

Letos se vytapi spousta budov jen v uspornem rezimu. Hodne lidi dela Homeoffice a skolaci take sedi doma. Spotreba plynu je nizsi kvuli covidu i teple zime. Tak kdo by ten plyn mel odebirat?

Vy to porad nechapete, kdyz je evidentni, ze se ten plyn v Evrope uz nespotrebuje, tak se musi hledat nahradni odbyt. Ale pokud vam vypli plyn, tak to neni tim, ze korporaty ty lode odklonili, ale asi jste neplatil zalohy.

Chápete psaný text, asi ne, tak vybírám z odkazu:::Dále dovysvětlil, že v Evropě může jeho společnost své ZÁVAZKY splnit pomocí nákupů zemního plynu proudícího skrze plynovody, a že v tomto případě lze náklady s LNG přesměrovat na trhy s vyšší cenou:::Už to proboha chápete , že ty lodě mířily do Evropy?Většina obchodů s LNG se řídí okamžitou nabídkou-poptávkou, takže se loď klidně v půlce cesty otočí, a jede "za lepší cenou".

To znamena, ze pro nynejsi spotrebu staci dodavky plynovodem a o dalsi plyn uz neni zajem. Ze v Asii je vyssi cena, znamena, ze by v Evrope museli prodat pod cenou aby to nekdo vubec koupil.

Pane bože, víte co znamená slovo závazek?A to jsem Vám to zvýraznil,Ty lodě by do Evropy normálně dopluly.Já končím, dnes opravdu nemáte den.

Splneni zavazku u dodavek plynu znamena, ze zakaznik dostane pozadovane mnozstvi. A to mnozstvi poskytne plynovod. Nadzavazkove mnozstvi je zbytecne. Ono to dokonce vypada, ze ani neni treba vsechen plyn ktery doda plynovod. Spotreba je nizka.

Názory, že bez "tvrdého baseloadu" to nikdy nebude fungovat za 3...2..1.. :D

Obrázek uživatele Pepa

Promiň,malinko ti to pokazím!
Mne naopak mrzí,že je nulová nabídka malých větrníků,které by našli uplatnění na farmách,menších firmách,ale i u RD.
Myslím tím produkt s výkonem od 1.5 do 6 kW s montáží i servisem.

---

Pepa

Tady je blbý, že na většině míst mezi domy holt blbě fouká a muselo by to jít výrazně výš. Ale souhlasím s nápadem tady vedle, nasadit větrný elektrárny na střechy těch hnusných paneláků. Zaplatí se z toho základní provoz ideálně, anebo se domyslí nějak, jak tu energii posílat v rámci jednoho SVJ na víc elektroměrů (účetně). To tady nefunguje

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

To zkoušeli na Západočeské univerzitě. Na střeše nové budovy fakulty elektrotechnické si postavili kromě jiného větrnou elektrárnu pro výzkum. Čtrnáctimetrový stožár nesl vrtuli o průměru 5,4 metru. Což o to, v místě fouká hezky, otáčelo se jim to pěkně. Ovšem vibrovala od toho celá budova, tak to moc často neběželo. Nepodařilo se mě najít jaký je aktuální stav.

Na rozdíl od slunečních elektráren není zas tak dobrý nápad dávat na dům větrnou elektrárnu.

Mě napadly právě spíš ty menší vertikální elektrárny, to by nemuselo tak moc vibrovat. Jako taky máme na fakultě FVE a k sobě na dům bych si taky nemohl dát VE oproti FVE, ale beru to spíš jako nápad k testování.

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

To mě taky trochu mrzí, ale poptávka je v tomto segmentu zatím velice malá na to, aby vznikaly specializované firmy. Já uvažuji v budoucnu o montáži cca 2-3 KW VE u RD jako doplněk k FVE. Nabídka produktů je poměrně velká, ale horší je to právě s tou montáží a servisem. :)

nejen rodinne domy, velkou vyzvou pro tohle by byli treba panelaky, kde strecha je spise nez pro fotovoltaiku vhodna prave pro mensi a nejlepe vertikalni vetrne turbiny, fotovoltaika se hodi u panelku spise na fasadu a balkony


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol