Vídeňské letiště staví největší fotovoltaickou elektrárnu v Rakousku

redakce - 22 Březen 2021

Již v létě 2022 by vídeňské letiště Schwechat mělo uvést do provozu největší fotovoltaickou elektrárnu v Rakousku.Elektrárna s výkonem 24 MW Peak se bude rozléhat na ploše o velikosti 48 fotbalových hřišť a je dalším krokem letiště k dosažení klimatické neutrality.

Elektrárna s výkonem 24 MWp se bude rozléhat na ploše o velikosti 48 fotbalových hřišť a je dalším krokem letiště k dosažení klimatické neutrality.
foto: torstensimon, licence Pixabay

Letiště Schwechat oznámilo stavbu další fotovoltaické elektrárny. Tentokrát bude elektrárna ovšem největší v Rakousku. Na ploše o rozloze 24 hektarů tak vznikne fotovoltaická elektrárna s výkonem 24 MWp. Se stavbou elektrárny začne letiště již nyní na jaře.

Dokončení a uvedení do provozu je pak plánované na léto 2022. Vedle největší fotovoltaické elektrárny uvede letiště do provozu i další dvě menší fotovoltaické elektrárny, a to na parkovacích domech číslo 3 a 8.

S výstavbou fotovoltaických elektráren začalo letiště již v roce 2016. Postupně vzniklo pět fotovoltaických elektráren na střechách hangáru číslo 7, na hale zimní údržby, na střeše Air Cargo Center, v areálu bývalé čističky odpadních vod a také na střeše Office Parku 4.

Dohromady fotovoltaické elektrárny v budoucnu vyrobí 30 GWh elektřiny ročně. To odpovídá jedné třetině celkové spotřeby elektřiny letiště a také roční spotřebě elektřiny asi 7 000 domácností.

Výstavbou největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku se vídeňské letiště přiblíží svému cíli stát se během několika let klimaticky neutrální. Již v uplynulých letech se díky zavedeným opatřením letišti podařilo snížit podíl emisí CO2 o 70 % na dopravní jednotku.

Snížení se letišti podařilo dosáhnout i ve spotřebě energie, a to o 40 % ročně. K brzkému dosažení klimatické neutrality letišti výrazně pomůže i přechod na dálkové vytápění od roku 2022. Letiště Schwechat by se tak již brzy mohlo stát jedním z prvních klimaticky neutrálních letišť v Evropě.

Vedle zmíněných opatření sází letiště např. i na elektromobilitu. Letištní vozový park se může pyšnit celkem 380 elektrovozy. Letiště také instaluje šetrné LED systémy a vyvíjí řídící systém pro energetickou optimalizaci stávajících a budoucích staveb.

Budova Office Park 4 využívá geotermální energii a byla již několikrát oceněna jako nejudržitelnější kancelářská budova v Rakousku. Ambiciózní fotovoltaickou ofenzívu startuje vedle letiště i samotné město Vídeň, které počátkem roku také ohlásilo stavbu největší solární elektrárny v Rakousku s využitím pro domácnosti. Do roku 2040 má navíc dosáhnout uhlíkové neutrality.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Cipísek D

TAK JE TO SPRÁVNÉ TAK TO MÁ BYT 2021 SOLÁR na každou VOLNOU STŘECHU a povinně ;)

https://www.windy.com/cs/-Koncentrace-CO-cosc?cosc,26.912,102.452,3

https://kcc-hho.webnode.cz/elektrina/

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Ano, protože vědci jsou samé Panny orleánské, světec nad světce? Oni nemají žaludky a neživí své rodiny? Od té doby, co se svět vědy zdrcnul na sháněnení peněz na granty není důvod skutečně vědcům věřit. Tečka.

Bohužel tak to je, dneska napřed člověk musí všechny papíry vyřešit, prachy si na to nashánět, klacky po nohy naházené překonat a když ho to všechno neotráví, tak pak může jako takový bonus o náhodou něco udělat, ale běda mu jestli přešvihne hodiny nebo rozpočet - to lepší rozdělanou činnost ukončit, než tohle dopustit.

---

.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Off... tajná základna varování

https://forbes.cz/klimaticka-hrozba-tajna-zakladna-z-dob-studene-valky-posila-svetu-varovani/

> Většina lidí vidí jen tak daleko, kam dohlédne svýma očima. <

Obrázek uživatele Kuk

Ale zato někteří jsou blbý jak daleko viděj.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Problém je v tom, že lidi varování vědců nevěří. Všechno přepočítávají jenom na peníze. Radši si koupí dva spalováky než jedno EV. Tak to bude až do úplného konce.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Spíše si koupí jeden spalovák a ušetřené peníze investují do rodiny.

Nebo do jiné zajímavé technologie, která je v součtu prospěšnější, než prostá obměna pohonu auta.

---

Bohužel elektromobily mají velmi špatnou pověst kvůli dotacím a to mě mrzí, protože se to s nima potáhne ještě dlouho. Může to s nima dopadout jako s fotovoltaikou. Tam taky když se řekne "solární panel", tak si většina lidí představí solárního barona a korupci.

Tak ono to tak je a ještě jim neprospívají různí fanatičtí evangelisté elektromobility.
S těma FVE je to průšvih - protože reputaci už si nespraví a dostanou se v nejlepším případě do mlčením trpěné věci. Přitom zrovna přichází doba, kdy by i pro běžné lidi na běžném domku tahle technologie začínala být zajímavá a super v poměru cena/výkon - nicméně se obávám, že dojde k situaci, kdy lidi ta technologie ještě víc naštve, protože aby za pár let dostal barák kolaudaci, tak bude povinná a to včetně baterky a ohřevu vody. Navíc pokud bude mít někdo FVE, tak má o to větší smysl BEV a TČ - jenže vše to jsou pro mainstream věci spojené s vychánkovstvím, korupcí a dotačními podvody.

---

S BEV to dopadne stejně s tím jak se lidem nutí. Znám docela dost lidí, kteří byli zvědaví na elektromobily a dnes je spíše nenávidí a to v žádném nikdy neseděli. Takové lidi už nezajímají užitné vlastnosti nebo fakta. Ti se dostali do stavu čisté pudové nenávisti.

A můžou za to zodpovědné osoby v Evropských orgánech, kteří na jedné straně nastavujou absurdní, nesmyslné a nesplnitelné podmínky pro spalovací motory a ohrožují tak milióny pracovních míst v Evropě a na druhé straně nutí státy k rozhazovačné dotační politice na podporu prodejů elektromobilů a tím nucené státní záchraně automobilek.

Přitom kdyby tomu dali politici přirozený průběh, tak to skončí stejně a nemělo by to tu hořkou pachuť nenávisti a odmítání. Ve výsledku může adopce elektromobilů ve většinové společnosti trvat i déle kvůli obecnému odporu. A pověsti EU mezi lidmi to taky rozhodně neprospívá

Az banky budou nutit lidem penize, to bude teprve odpor. Lidi to budou hrdinne odmitat.

Pokud to budou jejich peníze a budou je dávat jenom někomu, pak bude odpor.

EU to spíš brzdí, nejdál jsou státy které v EU nejsou. A vás někdo nutí do EV? Vždyť máte svobodnou volbu: Kůň, velbloud, koza...

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Krásné, jak žijete v iluzi - zkuste si dneska přijít do autosalonu a koupit si co chcete...nekoupíte, koupíte jen to, co mají homologované, aby splnili flotilové emise a to mají sakra dobře napočítané - včetně toho, kolik potřebují BEV. Ale kde jsou např skutečná MPV, coupé, kabriolety atd? Jak je možné, že sportovní auto nejde objednat s manuálem? Proč si nemůžu koupit kombík, aniž by mi někdo nenutil SUV, proč si můžu objednat jen nějakej divnomotor biturbo se třema válcema nebo nějakej pitomej diesel s automatem, co nechci? Proč si nemůžu koupit jednoduchý auto s MPi, do kterého se vejde rodina? Proč se nedá koupit BEV kombi? A to už vůbec nemluvě o idiot decision paušální náhrady víceprkových náprav vlečnou.

---

Ano, nutí:
https://auto.tn.nova.cz/clanek/zakaz-spalovacich-motoru-v-cele-eu-staty-chteji-lhutu-po-ktere-prijde-konec.html

https://auto-mania.cz/zakaz-spalovacich-motoru-oznamilo-uz-31-zemi-sveta-ktere-to-jsou/

Už norma Euro 7 je považována za nesplnitelnou spalovacím motorem a musí ji být dosaženo průměrováním s elektromobily.

V kontextu naši země, která je součástí EU a musí dodržovat pravidla stanové evropskou komisí je právě EU ta která podobné hlouposti prosazuje a proto ji to kazí už tak značně pošramocenou pověst. Ale to neznamená, že jinde politici nedělají stejné hlouposti.

Já bych to tak černě neviděl. Euro 7 bez potíží splní ten nový dieselový motor, co o něm mluvil cca před 5 lety šéf vývoje (myslím) Audi. Prej mu prakticky kvetou kytičky z výfuku.

A nebo reálnější varianta ... automobilky prostě lžou. Čímž samy chtějí, aby byly regulovány a nutí k tomu patřičné orgány.

Je to trochu jako s hospodami a EET. Tak dlouho a okatě kradli, až donutili stát přijít s nástrojem, jak tohle zatrhnout. A to bylo hned řečí, jak je stát špatný a trápí chudé hospodské.

Kdo chce kam, pomožme mu tam.

Zákaz spalováků oznámilo už 31 zemí světa. Nadpoloviční většina je mimo EU. Tak mě potěšilo, že aspoň vlády těm vědcům věří. My si tady můžeme vyhlásit skanzen a celosvětové smetiště spalováků. Naše malá zemička planetě neuškodí.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Tohle nemá nic společného s vědou. Politici schvalujou to, co se líbí médiím. Pokud by byli proti, pak by na ně aktivisti útočili, což by je ohrožovalo mnohem více u příštích voleb než problémy automobilek a jejich zaměstnanců někdy v budoucnosti. Politik nevidí dál než do dalších voleb.

Ty to začne pálit až automobilky začnou propouštět a pak to budou řešit jediným nástrojem, který znají - dotacema. Každopádně to se už děje. Zatímco politická agenda z jedné strany drtí automobilky a energetické firmy, z druhé strany napojují politici firmy na státní penězovody aby se nepropouštělo. A důsledky nikoho nezajímají.

Politici dělají to co se líbí většině aby je lidi zvolili. Že by aktivisti byla většina se mi nezdá. Kdyby si dal český politik volební heslo "rozvoj elektromobility" tak ho určitě nezvolí. Ale kdyby vykřikoval "zakážu soláry" tak by měl u prostého lidu šanci.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Většina tomu nerozumí. A tady mluví hlavně ta uřvaná menšina aktivistů a nikoliv vědců.

Kdysi (už je to léta) jsem četl rozhovor s předním klimatologem. Novinář se ho zeptal jestli je to pravda ty katastrofické předpovědi s globálním oteplováním. A on na to jednoduše odpověděl, že neví. Že to nikdo neví a nedá se to vyloučit ani potvrdit.
Když mu tedy novinář oponoval proč tedy nevystoupí proti veřejně přijímaným katastrofickým předpovědím, tak on prostě řekl, že nevidí důvod. Ti, kteří tuto teorii potvrdí, ti jsou oslavováni, ti kteří se ji postaví, jsou veřejně dehonestováni v médiích a díky zájmu nikdy nešlo do jejich oboru tolik peněz a oni musí platit hypotéky. A protože to nejde potvrdit ani vyvrátit, tak prostě raději drží hubu.

A k tomu FVE, tak kdyby si politik dal oficiálně do programu že bojkotuje FVE, tak ho celé volební období budou aktivisti v médiích grilovat a to nikdo nechce.

To ano, tehdy (před léty) to byly pouze modely a nikdo neměl jistotu, že jsou správné. Nebylo je s čím porovnat. Bohužel nyní už se dají měřit / pozorovat efekty a ty až nepříjemně kopírují předpokládané scénáře (ty nejhorší).

Hodně zjednodušeně jde o to, že:
- schopnost CO2 absorbovat frekvence odraženého elmag. záření - fyzikálně dokázáno
- vznik CO2 při lidských spalovacích procesech - dokázáno
- zvyšování obsahu CO2 v atmosféře - dokázáno (tady se vedly diskuze, jestli je to vlivem lidské činnosti - spíše jakým podílem)
- výše uvedené vede k absorbci většího množství sluneční energie
- bude nárůst natolik významný, aby to výrazněji zvýšilo teplotu na Zemi? (tehdy pouze předpoklad, že ano).
- najde se na Zemi něco, co tuto energii vykompenzuje? (předpoklad, že ne, ale můžeme doufat)

Ale s těmi hypotékami bych tomu i věřil. Zase na druhou stranu, poklidně vědci upozorňovali 50 let. Nevedlo to k ničemu. Udělali hysterii a věci se začaly hýbat ... Tak se potom divme.

Ano efekty. Je horko, může za to oteplování. Je zima, může za to oteplování. Je sucho, může za to oteplování. Moc prší, může za to oteplování.

Nedává to smysl? Pojďme tomu říkat Změna klimatu. Nedávno to bylo globální oteplování a v 80. letech zase strašili globálním ochlazováním. Dneka tomu říkají pro jistotu Globální změna klimatu.

Mění se klima? Ano. Měnilo se vždycky. Může za to člověk nebo je to přirozený vývoj podnebí, zvláště teď když jsme na konce malé doby ledové? To nikdo neví a není to jak dokázat. Ani klimatologové to nejsou schopni dokázat, ale přesto jsme kvůli pár gramům CO2 ochotni zabít milióny pracovních míst a dostat svět do ekonomické krize, ve které nikoho nějaké CO2 nebude zajímat. Nehledě na to, že historicky bylo CO2 v atmosféře mnohem více než dnes a má to prokazatelně příznivý vliv na flóru.

Je zajimave, jak se vsichni shodnete, ze clovek nema sebemensi podil na zmene klimatu z lidske cinnosti. Proste vyloucena souvislost. Pak staci nejaka "studie", ze VtE zpusobuji sucho ve vnitrozemi a hned se toho chytnete. Pak nekdo udela "studii" o FVE na Sahare a hned mate jasno, ze svet bude naruby. Nejak se vam neco hodi a neco ne a nakonec reknete, ze zachranu musime hledat v jadru.

Je zajímavé, jak to hned otočíte - nikdo tu nenapsal (nebo jsem to přehlédl), že člověk nemá podíl, každý živočich, co přírodu nějak přetváří má podíl na tom, jak se klima vyvíjí, protože zanechává stopu a čím víc umělotin použije, tím hůře se s následky příroda, která je též živým organismem, vyrovnává.

---

Nulový podíl, zanedbatelný podíl nebo nezanedbatelný podíl ?
Jen pro pořádek, ty první dvě volby se v argumentaci používají jako jedno stanovisko.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Ze odpurci teorie GO popiraji zasluhu cloveka je fakt. Zda to vyslovne rikate vy nebo nekdo jiny, je jedno. V hlave to ale mate zakotvene.

Blbost

---
Obrázek uživatele ozana

Měnilo se klima v minulosti tak rychle jako dnes? Já myslím že nikoli.

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Včera jsem četl, o tom, jak je hrozné, že na Grónsku rychle taje led - a pak nějaká predikce, co odečetli z nějakých vykopávek pod leden, kde našli pozůstatky flory - tak jednak - muselo bejt teplejš, aby tam nějaká byla a druhak, musela docela rychle zmizet pod ledem, aby tam napřed nebyla neobyvatelná pustina. Takže rychlost změn minimálně lokálních klimatických oblastí rychlá byla.
Při pohledu do historie - hladomory - byly obvykle následky klimatické změny a obvykle na to nestačila jedna nepovedená neúroda - takže rychlé klimatické výkyvy byly vždycky. Otázka je délka a hloubka.
Je třeba důsledně oddělit to jak se k přírodě a zdrojům (i když to je taky příroda) chováme a co je třeba zlepšit a fanatické řvaní a bití na poplach o změně klimatu a podobně - to je stejně ujeté jako vládní slib, že tři týdny omezení zkrotí situaci únor/březen - každej trochu matematicky gramotnej člověk jasně už na začátku věděl, že setrvačnost situace je 2 - 3 týdny pro čerstvě pozitivní lidi a nemocnice jsou zpožděné o další 2 - 3 týdny, takže minimum 4-6 týdnů při zakonzervování okrajových podmínek k situaci únor/březen

---

Jen jestli to Gronsko tenkrat neplavalo nekde u rovniku.

Jo a jmenovalo se Atlantida nebo světadíl Mu? Mimochodem - teorie světadílu Mu je také z pohledu vývoje klimatu, emisí a společnosti velmi zajímavá.

---

Ze kontinenty driftuji je znama vec. Gronsko ani neni kontinent a mohl byt klidne jizneji. Take mohl Golfsky proud byt severneji a tak byla teplota na pobrezi jako na Islande.

Ani ostrovy ani kontinenty nedriftují stovky či tisíce kilometrů během pár století.

Myslím, že stav mořských proudů i poloha základních ostrovů severně od rovníku v Atlantiku (možná i Tichý oceán, ale tam jsem to tak nestudoval) je za minulé 2 000 let dostatečně zmapována - pravděpodobně otevřením Vatikánské knihovny, bychom věděli mnohem více. K získání poznatků se stačí oprostit od křesťanské nauky, výkladu a vidění světa a zabrousit k církví dehonestovaným kulturám...i ten Kolumbus nakonec dobře věděl, kdy a kudy musí plout - akorát nevěděl, že Severní Amerika je mnohem větší a neznal křivost Zeměkoule, pravděpodobně přepočítával vzdálenosti severní cesty ;) A pravděpodobně předpokládal, že Vikingové nebyli v Americe, ale v Asii, vynecháte-li tohle, tak se přepočtem dostanete, že s těmito předpoklady nebyla cesta do Indie nebo na Moluky Kolumbovým způsobem ptákovina.

---

Kdo rika, ze Gronsko dostalo sve jmeno pred 2000 lety? Aniz bych to nejak overoval, Sahara byla puvodne pry plna vegetace.

jo ve třetihorách

---

Gronsko asi nebylo pred 2000 lety zelene, protoze ledovec obsahuje tolik vody, ze by morska hladina byla o 6m vyssi. Ani za dob Faraonu tomu tak v Alexandrii nebylo. Takze zelene Gronsko musi byt hodne stara zalezitost.

Klimatologové z Northwestern University rekonstruovali klimatické záznamy z Grónska za poslední tři tisíce let. Vědci z nich vyvozují, že v době, kdy se tam dostali Norové, tedy v letech 985 až 1450, panovalo v Grónsku mnohem mírnější klima než ve stoletích předtím a potom.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2735438-vikinske-gronsko-bylo-opravdu-zelene-zjistili-vedci-teorii-klimaticke-zmeny-ale

---

Ale urcite neroztaly ledovce. To by Benatky byly tehda pod vodou.

"Gronsko asi nebylo pred 2000 lety zelene, protoze ledovec obsahuje tolik vody, ze by morska hladina byla o 6m vyssi" Zdroj?

---

Kdyby roztálo celých 2 850 000 kilometrů krychlových ledu (přes 2,5 miliónu gigatun ledu), vedlo by to ke zvýšení hladin světových oceánů přibližně o 7 metrů.[6]
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3nsk%C3%BD_ledovec#:~:text=Pr%C5%AFm%C4%9Brn%C3%A1%20nadmo%C5%99sk%C3%A1%20v%C3%BD%C5%A1ka%20ledovce%20%C4%8Din%C3%AD,2%20600%20000%20gigatun%20ledu.

Přijde mi, že podstatná část ledovce už roztála a nemám ten pocit, že by se zvedala hladina o metry.

A ten pocit mate z leveho, nebo praveho prstu? Takove presne info mate o JE take?

viz níže odpověď na Vispera.

Ty co plavou na vodě mohou roztát a hladinu nezvýší ani kdyby byly kilometry vysoké (Archimedův zákon). Nesmí roztát ty na pevnině.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

To je jen jednoducha teorie. Kdyz se ta voda ohreje o par stupnu, tak se rozpina a hned ji je vic. Ale pri +4 °C ji bude nejmene.
°C ,0 ,1 ,2 ,3 ,4 ,5 ,6 ,7 ,8 ,9
0 0,999843 0,999850 0,999856 0,999863 0,999869 0,999875 0,999880 0,999886 0,999892 0,999897
1 0,999902 0,999907 0,999911 0,999916 0,999920 0,999925 0,999929 0,999932 0,999936 0,999940
2 0,999943 0,999946 0,999949 0,999952 0,999955 0,999957 0,999960 0,999962 0,999964 0,999965
3 0,999967 0,999969 0,999970 0,999971 0,999972 0,999973 0,999974 0,999974 0,999975 0,999975
4 0,999975 0,999975 0,999974 0,999974 0,999973 0,999973 0,999972 0,999971 0,999970 0,999968
5 0,999967 0,999965 0,999963 0,999961 0,999959 0,999957 0,999954 0,999952 0,999949 0,999946
6 0,999943 0,999940 0,999936 0,999933 0,999929 0,999925 0,999922 0,999917 0,999913 0,999909
7 0,999904 0,999900 0,999895 0,999890 0,999885 0,999879 0,999874 0,999868 0,999863 0,999857
8 0,999851 0,999845 0,999839 0,999832 0,999826 0,999819 0,999812 0,999805 0,999798 0,999791
9 0,999784 0,999776 0,999768 0,999761 0,999753 0,999745 0,999737 0,999728 0,999720 0,999711
10 0,999702 0,999694 0,999685 0,999675 0,999666 0,999657 0,999647 0,999638 0,999628 0,999618
11 0,999608 0,999598 0,999587 0,999577 0,999566 0,999556 0,999545 0,999534 0,999523 0,999512
12 0,999500 0,999489 0,999477 0,999466 0,999454 0,999442 0,999430 0,999417 0,999405 0,999393
13 0,999380 0,999367 0,999355 0,999342 0,999328 0,999315 0,999302 0,999288 0,999275 0,999261
14 0,999247 0,999233 0,999219 0,999205 0,999191 0,999176 0,999162 0,999147 0,999133 0,999118
15 0,999103 0,999087 0,999072 0,999057 0,999041 0,999026 0,999010 0,998994 0,998978 0,998962
16 0,998946 0,998930 0,998913 0,998897 0,998880 0,998863 0,998847 0,998830 0,998813 0,998795
17 0,998778 0,998761 0,998743 0,998725 0,998708 0,998690 0,998672 0,998654 0,998635 0,998617
18 0,998599 0,998580 0,998561 0,998543 0,998524 0,998505 0,998486 0,998467 0,998447 0,998428
19 0,998408 0,998389 0,998369 0,998349 0,998329 0,998309 0,998289 0,998269 0,998248 0,998228
20 0,998207 0,998186 0,998166 0,998145 0,998124 0,998103 0,998081 0,998060 0,998039 0,998017
21 0,997995 0,997974 0,997952 0,997930 0,997908 0,997886 0,997864 0,997841 0,997819 0,997796
22 0,997773 0,997751 0,997728 0,997705 0,997682 0,997659 0,997635 0,997612 0,997589 0,997565
23 0,997541 0,997518 0,997494 0,997470 0,997446 0,997422 0,997397 0,997373 0,997349 0,997324
24 0,997299 0,997275 0,997250 0,997225 0,997200 0,997175 0,997149 0,997124 0,997099 0,997073
25 0,997048 0,997022 0,996996 0,996970 0,996944 0,996918 0,996892 0,996866 0,996839 0,996813
26 0,996786 0,996760 0,996733 0,996706 0,996679 0,996652 0,996625 0,996598 0,996571 0,996543
27 0,996516 0,996488 0,996461 0,996433 0,996405 0,996377 0,996349 0,996321 0,996293 0,996264
28 0,996236 0,996207 0,996179 0,996150 0,996121 0,996093 0,996064 0,996035 0,996006 0,995976
29 0,995947 0,995918 0,995888 0,995859 0,995829 0,995799 0,995770 0,995740 0,995710 0,995680
30 0,99565 0,99562 0,99559 0,99556 0,99553 0,99550 0,99547 0,99544 0,99541 0,99537
31 0,99534 0,99531 0,99528 0,99525 0,99522 0,99519 0,99516 0,99512 0,99509 0,99506
32 0,99503 0,99500 0,99496 0,99493 0,99490 0,99487 0,99484 0,99480 0,99477 0,99474
33 0,99470 0,99467 0,99464 0,99461 0,99457 0,99454 0,99451 0,99447 0,99444 0,99441
34 0,99437 0,99434 0,99431 0,99427 0,99424 0,99420 0,99417 0,99414 0,99410 0,99407
35 0,99403 0,99400 0,99396 0,99393 0,99390 0,99386 0,99383 0,99379 0,99376 0,99372
36 0,99369 0,99365 0,99361 0,99358 0,99354 0,99351 0,99347 0,99344 0,99340 0,99337
37 0,99333 0,99329 0,99326 0,99322 0,99319 0,99315 0,99311 0,99308 0,99304 0,99300
38 0,99297 0,99293 0,99289 0,99286 0,99282 0,99278 0,99274 0,99271 0,99267 0,99263
39 0,99260 0,99256 0,99252 0,99248 0,99244 0,99241 0,99237 0,99233 0,99229 0,99225
40 0,99222 0,99218 0,99214 0,99210 0,99206 0,99202 0,99199 0,99195 0,99191 0,99187
41 0,99183 0,99179 0,99175 0,99171 0,99167 0,99163 0,99159 0,99156 0,99152 0,99148
42 0,99144 0,99140 0,99136 0,99132 0,99128 0,99124 0,99120 0,99116 0,99112 0,99108
43 0,99104 0,99100 0,99095 0,99091 0,99087 0,99083 0,99079 0,99075 0,99071 0,99067
44 0,99063 0,99059 0,99055 0,99050 0,99046 0,99042 0,99038 0,99034 0,99030 0,99025
45 0,99021 0,99017 0,99013 0,99009 0,99004 0,99000 0,98996 0,98992 0,98988 0,98983
46 0,98979 0,98975 0,98971 0,98966 0,98962 0,98958 0,98953 0,98949 0,98945 0,98941
47 0,98936 0,98932 0,98928 0,98923 0,98919 0,98915 0,98910 0,98906 0,98901 0,98897
48 0,98893 0,98888 0,98884 0,98879 0,98875 0,98871 0,98866 0,98862 0,98857 0,98853
49 0,98848 0,98844 0,98839 0,98835 0,98831 0,98826 0,98822 0,98817 0,98813 0,98808
50 0,98804 0,98799 0,98794 0,98790 0,98785 0,98781 0,98776 0,98772 0,98767 0,98763
51 0,98758 0,98753 0,98749 0,98744 0,98740 0,98735 0,98730 0,98726 0,98721 0,98716
52 0,98712 0,98707 0,98702 0,98698 0,98693 0,98688 0,98684 0,98679 0,98674 0,98670
53 0,98665 0,98660 0,98655 0,98651 0,98646 0,98641 0,98636 0,98632 0,98627 0,98622
54 0,98617 0,98613 0,98608 0,98603 0,98598 0,98593 0,98589 0,98584 0,98579 0,98574
55 0,98569 0,98564 0,98560 0,98555 0,98550 0,98545 0,98540 0,98535 0,98530 0,98525
56 0,98521 0,98516 0,98511 0,98506 0,98501 0,98496 0,98491 0,98486 0,98481 0,98476
57 0,98471 0,98466 0,98461 0,98456 0,98451 0,98446 0,98441 0,98436 0,98431 0,98426
58 0,98421 0,98416 0,98411 0,98406 0,98401 0,98396 0,98391 0,98386 0,98381 0,98376
59 0,98371 0,98366 0,98361 0,98355 0,98350 0,98345 0,98340 0,98335 0,98330 0,98325
60 0,98320 0,98314 0,98309 0,98304 0,98299 0,98294 0,98289 0,98283 0,98278 0,98273
61 0,98268 0,98263 0,98257 0,98252 0,98247 0,98242 0,98237 0,98231 0,98226 0,98221
62 0,98216 0,98210 0,98205 0,98200 0,98194 0,98189 0,98184 0,98179 0,98173 0,98168
63 0,98163 0,98157 0,98152 0,98147 0,98141 0,98136 0,98131 0,98125 0,98120 0,98115
64 0,98109 0,98104 0,98098 0,98093 0,98088 0,98082 0,98077 0,98071 0,98066 0,98061
65 0,98055 0,98050 0,98044 0,98039 0,98033 0,98028 0,98022 0,98017 0,98011 0,98006
66 0,98000 0,97995 0,97989 0,97984 0,97978 0,97973 0,97967 0,97962 0,97956 0,97951
67 0,97945 0,97940 0,97934 0,97929 0,97923 0,97918 0,97912 0,97906 0,97901 0,97895
68 0,97890 0,97884 0,97878 0,97873 0,97867 0,97861 0,97856 0,97850 0,97845 0,97839
69 0,97833 0,97828 0,97822 0,97816 0,97811 0,97805 0,97799 0,97794 0,97788 0,97782
70 0,97776 0,97771 0,97765 0,97759 0,97754 0,97748 0,97742 0,97736 0,97731 0,97725
71 0,97719 0,97713 0,97708 0,97702 0,97696 0,97690 0,97684 0,97679 0,97673 0,97667
72 0,97661 0,97655 0,97650 0,97644 0,97638 0,97632 0,97626 0,97620 0,97614 0,97609
73 0,97603 0,97597 0,97591 0,97585 0,97579 0,97573 0,97567 0,97562 0,97556 0,97550
74 0,97544 0,97538 0,97532 0,97526 0,97520 0,97514 0,97508 0,97502 0,97496 0,97490
75 0,97484 0,97478 0,97472 0,97466 0,97460 0,97454 0,97448 0,97442 0,97436 0,97430
76 0,97424 0,97418 0,97412 0,97406 0,97400 0,97394 0,97388 0,97382 0,97376 0,97370
77 0,97364 0,97358 0,97352 0,97345 0,97339 0,97333 0,97327 0,97321 0,97315 0,97309
78 0,97303 0,97297 0,97290 0,97284 0,97278 0,97272 0,97266 0,97260 0,97253 0,97247
79 0,97241 0,97235 0,97229 0,97223 0,97216 0,97210 0,97204 0,97198 0,97191 0,97185
80 0,97179 0,97173 0,97167 0,97160 0,97154 0,97148 0,97142 0,97135 0,97129 0,97123
81 0,97116 0,97110 0,97104 0,97098 0,97091 0,97085 0,97079 0,97072 0,97066 0,97060
82 0,97053 0,97047 0,97041 0,97034 0,97028 0,97022 0,97015 0,97009 0,97003 0,96996
83 0,96990 0,96983 0,96977 0,96971 0,96964 0,96958 0,96951 0,96945 0,96939 0,96932
84 0,96926 0,96919 0,96913 0,96906 0,96900 0,96893 0,96887 0,96881 0,96874 0,96868
85 0,96861 0,96855 0,96848 0,96842 0,96835 0,96829 0,96822 0,96816 0,96809 0,96803
86 0,96796 0,96790 0,96783 0,96776 0,96770 0,96763 0,96757 0,96750 0,96744 0,96737
87 0,96731 0,96724 0,96717 0,96711 0,96704 0,96698 0,96691 0,96684 0,96678 0,96671
88 0,96664 0,96658 0,96651 0,96645 0,96638 0,96631 0,96625 0,96618 0,96611 0,96605
89 0,96598 0,96591 0,96585 0,96578 0,96571 0,96565 0,96558 0,96551 0,96544 0,96538
90 0,96531 0,96524 0,96518 0,96511 0,96504 0,96497 0,96491 0,96484 0,96477 0,96470
91 0,96463 0,96457 0,96450 0,96443 0,96436 0,96430 0,96423 0,96416 0,96409 0,96402
92 0,96396 0,96389 0,96382 0,96375 0,96368 0,96361 0,96355 0,96348 0,96341 0,96334
93 0,96327 0,96320 0,96313 0,96306 0,96300 0,96293 0,96286 0,96279 0,96272 0,96265
94 0,96258 0,96251 0,96244 0,96237 0,96230 0,96224 0,96217 0,96210 0,96203 0,96196
95 0,96189 0,96182 0,96175 0,96168 0,96161 0,96154 0,96147 0,96140 0,96133 0,96126
96 0,96119 0,96112 0,96105 0,96098 0,96091 0,96084 0,96077 0,96070 0,96063 0,96056
97 0,96049 0,96042 0,96035 0,96027 0,96020 0,96013 0,96006 0,95999 0,95992 0,95985
98 0,95978 0,95971 0,95964 0,95957 0,95949 0,95942 0,95935 0,95928 0,95921 0,95914
99 0,95907 0,95899 0,95892 0,95885 0,95878 0,95871 0,95864 0,95856 0,95849 0,95842

Přesně tak. To je dáno ze samotného fyzikálního principu. Zhruba 9/10 ledovce je pod vodou a 1/10 ledovce je nad vodou. A protože led má menší hustotu než voda, tak rozpuštěná voda z ledovce jenom vyplní prostor po ledovci.

A protože arktida je téměř výhradně bez pevniny, tak se klidně může roztopit celá a hladinu oceánu to nezvýší.

Zjistete si kolik je pevninskeho ledu v Gronsku, na Antarktide a v Himalaji. Pak teprve uplatnujte vase moudra.

Já se jenom ptám. Jde o to, že jsem nikdy neslyšel, že hrozba je sníh v Himalájích, ale každý poukazuje na roztátí ledovců v arktidě se smutnými záběry na medvídky. A to mi právě vůbec nepřijde jako hrozba.

Jinak v Himalájích taky pravidelně roztává sněhová pokrývka. Těch míst s permafrostem zase není tak moc.

Kdyz se budete ucit, mozna z vas neco bude. Artida se rozleha na 8 severskych statu a sev. led. ocean. Je tam Kanada, USA, Gronsko, Island, Norsko, Schwedsko, Finsko a rusko. Je to pevninsky snih a led.

A když se budeš taky pilně učit, tak se možná dozvíš, že mimo Gronsko většina toho ledu není permanentní a pravidelně každý rok roztává a z toho i tobě musí dojít, že zřejmě nejde ledovce vysoké stovky metrů.

Hlavne slo o to, ze Arktida je vic nez jen led v sev. ledovem oceanu. Pozdeji jste komentar opravil. Stejne to bylo uz pozde. Takze ucit se.

Mimo Gronska je to hlavně led v severním ledovém oceánu. Spíše než roztání Arktidy a nějakých pohoří, kde je zanedbatelné množství vody, bych se spíše soustředil na Antarktidu, ale tam co jsem slyšel, ledu naopak přibývá.

https://www.nase-voda.cz/zaver-studie-nasa-je-rozporu-tvrzenim-ipcc/

Obrázek uživatele honza.t

Praha - Klementinum od 1752 dodnes
Měřící Stanice je umístěna v centru Prahy její dlouhodobé měření poskytuje cenný a světově ojedinělý zdroj informací o vývoji teploty ve střední Evropě v uplynulých stoletích.

Nejdéle souvisle měřící meteorologická stanice na našem území se nachází v hvězdárně v Praze Klementinu. Meteorologická měření zde byla zahájena v roce 1752 a pokračují až dodnes (do roku 1775 jsou ošem data neúplná). Moderní klimatologické podmínky pozorování (údaje zjištěny v časech 7, 14 a 21 hodin) splňují pozorování od 1. ledna 1784. V dalších desetiletích se postupně měřením věnovalo více času (teplota se zapisovala až několikrát denně) a přidávalo se měření dalších veličin.

Obrázek uživatele runner42

Jenomže Praha v polovině 18. století bylo malé zelené smradlavé město se 60 tisíci obyvateli.

Dnešní vybetonovaná a vyasfaltovaná Praha s obrovskými tepelnými emisemi má vlastní klima s průměrnou teplotou o 3-5 stupnů vyšší, než je ve zbytku ČR.

Tudíž je nutné to zohlednit.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Globalni oteplovani muze mit ruzne dopady. Zmeni se morske proudy, smer globalniho vzdusneho proudeni, zvyseni i snizeni srazek, zmena snezeni na dest a nekde i obracene. Nicmene v souctu je prokazane, ze teplota zemekoule se zvysuje a hladina mori stoupa. Je to podobne, jako kdyz prilejete trochu horke vody do studene. V prvnich vterinach muze nekde dojiit k ochlazeni tim, ze turbulence vynesou studenou vodu u dna na povrch. Sice prekvapive, ale uplne normalni efekt. Kdyz se nekde ochladi, tak to je tim, ze se presunul studeny vzduch na toto misto. Urcite to neni tak, ze se sam o sobe ochladi. Kdyz u nas na jare prochazi studena fronta, tak na jinem miste je priliv tepleho vzduchu od nas. Takze snezeni na Antarktide neznamena, ze GO neexistuje.

Nikdo netvrdí, že změna klimatu neprobíhá. Ona totiž probíhá pořád. Otázka je do jaké míry je za to zodpovědný člověk a jaké budou reálné dopady a jestli za to stojí likvidace ekonomiky.

Zrovna dneska jsem četl nějaký rozhovor s českým klimatologem, který tvrdil, že oteplování začalo u v polovině 18. století kdy byl vliv člověka minimální. Jde o to, že se ani odborníci neshodnou, ale politici likvidují evropský průmysl jako kdyby neměl přijít zítřek a to všechno na základě alarmistů, kteří z valné většiny nemají vystudované nic společného s klimatem. Zářným příkladem je mentálně nemocná nedostudovaná Greta, která možná dostane i Nobelovku - další diskreditace této politické ceny.

Fakta už nikoho nezajímají. Světu vládnou média a ty chtějí konflikt, beznaděj a strach. Krátké odpovědi na složité otázky, které se pokud možno vejdou do titulku.

Tisicovky renomovanych instituci podlozili vedeckymi studiemi vliv emisi. A kdyz nejaky cesky jouda prohlasi neco z rukavu, tak je vse jinak? To je u vas priznacne. Kdo rika ze se likviduje prumysl? Vsechny ty katalysatory, bezpecnostni pasy, ABS, povinne crashtesty, emisni normy atd. vzdy po velkem pokriku zpevnily automobilovy prumysl. Nic nekrachlo a nic nezkrachne, pokud neusneme na vavrinech. Musime drzet krok s Cinou, ktera tentokrat ma u novych technologii naskok. Zustat stat je prvni krok k zaniku.
Politik nemusi byt expert na vse. Dobry politik potrebuje vhodne poradce a kvalitni podklady. Na hluboke studovani nema totiz cas.

Jojo. Tisícovky renomovaných instituí :D Už jsem tady psal jak je to s stou prokazatelností a hypotékama.

U katalizátorů, ABS a bezpečnostních pásů není Evropa závislá na Číně. Vzdali jsme se technologie, kterou ovládáme a je založená na levných vstupních materiálech jako je ocel a přešli na jinou, kterou ovládá Čína. A tím nemyslím jenom dodávky samotných baterií, ale i několika stupňové zpracování materiálu a samotnou těžbu.

65% grafitu pro anody se těží v Číně a 100% světového grafitu se v Číně zpracovává. Čína jej zakázala vyvážet, takže pokud chcete anody z Čínského grafitu, tak si je musíte koupit v Číně. Stejně jako Čína zakázala vývozy dalších strategických surovin. A co se v Číně vyloženě netěží, to aspoň ovládají čínské těžařské firmy. Čína ovládá přes své těžební firmy půlku afrických nalezišť.

Zde je možné vidět že Čína prakticky ovládá surovinový řetěžec od těžby, přes několikastupňové zpracování až po finální produkt.

https://youtu.be/RVeqYkGXdQo?t=1049

Vse jste popletl. Vsechny ty vyjmenovane vylepseni jako abs, popruhy,..., emisni normy automobilky vzdy nejprve odmitly s tim, ze to je drahe a ze hrozi krach. Vzdy se take nasli lide vaseho druhu, kteri kriceli jak je to nesmyslne. Pritom vzdy automobilky po zavedeni tim posilily a zacaly se vytahovat jak jsou inovativni a nejlepsi na svete. Tady nejde o to, kde se ty komponenty ted vyrabi, tady jde o to, ze vsechny inovace musely byt nucene narizeny aby se dostaly do vybavy. Uplne to same je ted u elektromobility. Nejdriv odpor, krik, vyhrozovani krachem a pozdeji chlubenim, jsme nejlepsi na svete, zavedli jsme to jako prvni. VW uz zacina tomu prichazet na chut.
Ohledne tisicu instituci male doplne. Melo byt tisicu vedeckych pracovniku z renomovanych vedeckych instituci. Chybicka se vloudila.
A co vase hypoteky nebo hypotesy?

Nic jsem nepopletl.Jenom jste nepochopil o čem jsem mluvil. Já nemám nic proti elektromobilům. Myslel jsem že to je vám jasné. Jenom narozdíl od vás nepovažuju spalovací motor za třídního nepřítele.

Tady jde přesně o to, kde se ty věci vyrábí a odkud je dodavatelský řetězec. Prostě zahazujeme technologii, ve které má Evropa know-how a jsme surovinově soběstační a vytváříme si závislost na technologii, které má pod kontrolou někdo jiný. A nejenom že technologii má pod kontrolou někdo jiný, on má pod kontrolou někdo jiný i celý dodavatelský řetězec od samotné těžby surovin až po konečný produkt. A ten někdo jiný je Čína. My jim doslova dáváme bič na západní svět. V případě nějakého politického nebo dokonce vojenského konfliktu (čínská invaze na Thaiwan), nás Čína prostě odstřihne a celý slavný evropský automobilový průmysl skončí.

Je to jenom další příklad hlouposti environmentalistů, kdy si místo stabilního zdroje zavádíme umělou závislost na nedemokratické zemi, která nás má v rukou. V případě elektromobilů je to Čína, v případě energetiky je to Rusko. A vy tomu ještě tleskáte. A to nejhorší je, že se to ani neděje přirozeně na základě poptávky, ale tuhle kudlu do zad jsme si naordinovali sami a nikdo nás k tomu nenutil.

Na změně klimatu se právě odborníci neshodnou. To kdo tlačí ekoalarmismus nejsou ekologové a odborníci na klima, ale akoaktivisti.

Stoprocentní souhlas.

---

Stejne jako skoncily vyrobci parnich lokomotiv, skonci vyrobci spalovaku, pokud se vcas nepreorientuji. Kdyz tu novou techniku nebudou vyrabet evropske automobilky, tak je bude kompletne vyrabet nekdo jiny. To bude pak breku nad pripalenem mleku. Nekdo se zameri na prkotiny a utika mu celek.

Ano. Tak moc nenávidíte spalováky, že vám uniká celek. A to ten, že vysokou životní úroveň zajišťují Evropě technologické firmy a automobilky jsou jedním z nejzásadnějších tvůrců HDP a zaměstnavatelů. My si dobrovolně podřezáváme zlaté prase kvůli nějakým gramům CO2, jejichž dopad je sporný. Milióny pracovních míst v Evropě můžou být ztraceny ze dne na den. Úplně stačí když Čína zavede embargo na vývoz grafitu a je konec.

A k tomu může dojít velice snadno. Čína je stále agresivnější. V případě invaze na Thaiwan nás bude mít v hrsti.
Likvidujeme si páteř evropské ekonomiky kvůli CO2, zatímco Čína staví jednu uhelnou elektrárnu za druhou.

Jestli v tomhle nevidíte čiré šílenství, tak jste zaslepenější více než jsem si myslel.

Ke grafitu si ještě dovolím dodat materiál pro magnety do PMSM.

---

Ono toho je docela hodně, kde má Čína majoritu, nebo dokonce monopol.

Vím, bohužel elektromobilita je toho plná :( a oni si vesele elektromobilitu pojedou z uhelek, jak výrobu technologie, tak provoz BEV - takže docela pravděpodovné, že nakonec v globálu na nějakou dobu horší, než dnešní stav se spalováky :(

---

Ale naštěstí konečný plán EuroSojuzu je nejenom vytvořit plnohodnotnou závislost na Číně přes elektromobily, ale zbavit nás i energetické soběstačnosti a upevnit naše vazby na Rusko skrze putinův plyn. A plnit plán se daří na jedničku.

A nejsmutnější na tom je, že tomu celému ušlapávají cestičku ti, kdož mají pocit, že nejvíc kopou proti tomu.

---

Kteří výrobci parních lokomotiv skončili?
Kterým výrobcům parních lokomotiv byl jiný pohon legislativně vnucen?

---

U
ž

j
s
t
e

t
o

z
ú
ž
i
l
i

n
a

j
e
d
n
o

p
í
s
m
e
n
k
o
.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Když si to chcu přečíst, tak musím kliknout na Odpověď.
Ale jsem rád, že se to podařilo i díky mě :)

To je neuveritelny kolik mate vsichni casu. Hadat se taky denne o blbostech. Fakt nechapu.

To by bylo abysme to nezuzili na to jedno pismenko.

Jeste to nestaci.

Jeste trochu.

Zeby jsme tam byli?

Vypada to tedy zajimave.

Ma to nejakej limit?

Aha, takze to zacina uhybat. Tak to uz staci.

Gratulji. Dostal jsi okraje do záporu.

Vsak jsem se taky poradne zapotil.

Obrázek uživatele runner42

"Since 2016 Jakobshavn has been re-advancing, slowing and thickening."

Chá cha cha cha chá.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Mokrej hadr na hlavu.

https://www.youtube.com/watch?v=ZVWXC_j7Dqs
mate tam i dalsi timelapse

Obrázek uživatele runner42

Nekoukal jsem na to, protože jste poslal video končící rokem 2016, tudíž mimo.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele runner42

A kdy a proč ty ledovce vznikly?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Protoze nemate nic jinyho na praci nez tady strasit. Jako ostatne skoro vsichni tady.

Vážně? A na základě čeho tak usuzujete?

Obrázek uživatele ozana

Ty extrémy počasí jsou mnohem častější.

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

To ale nijak nepotvrzuje vliv lidské činnosti. To jenom mluvíte o důsledku.

Obrázek uživatele ozana

A v přírodě se za posledních 200let změnilo co?

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Proč pravidelně přichází a zase mizí doby ledové? Nevím. Ani klimatologové to neví.
Ale například roste sluneční aktivita. Věci v přírodě se běžně mění. Jenom lidé mají představu že tak jak je teď, tak bude vždycky a když není, tak je to špatně.

Gronsko znamená v překladu Zelená země. Zřejmě asi bylo v historii mnohem teplejší než dnes. Za Karla IV. se u nás pěstovala vinná réva v oblastech kde to dnes není z důvodu nízkých teplot možné.

A ještě nedávno ekoalarmisti strašili před globálním ochlazováním a novou dobou ledovou, než obrátili o 180 stupňů a zase straší globálním oteplováním. O oteplování vůbec nejde. Jde o to strašení.

Jmena nemusi nutne reflektovat skutecnost. Vemte si nazvy obci a mest. Kdyz se nejaka obec nebo mesto jmenule Velky/Velka xxxx, tak se jedna vesmes o diry, kde rikaji lisky dobrou noc.

Protože to ve své době byla velká vesnice. Ale když něco pojmenuju Zelená země tak to neděláš proto, že jsi do sněhu vymočil obrázek čtyřlístku.

souhlas, ještě k Vikingům doplním, že to bylo trochu dvojsečné - četl jsem dva výklady - 1) že to byla v celku příznivá zelená země, když dorazili, ale že docela rychle došlo ke změnám podmínek až se to stalo pro ně prakticky neobyvatelné a odešli.
2) že už to až tak zelená země nebyla, ale bylo tam možno nějak žít a že byla pojmenovaná jako zelená, aby tam objevitel nalákal víc lidí, protože to chtěli využít pro expanzní cíle do ameriky, kdy chtěli vytvořil systém traverzních základen přes Islad a Gronsku pro svoji cestu do Ameriky
shrnuto každopádně v té době muselo být moře v oblasti poněkud vyzpytatelnější a pravděpodobně klidnější - protože používali pro zaoceánské plavby drakkary a snekkary, což sice byly na svoji dobu docela dobré lodě - ale v zásadě výběhový typ vycházející z lodí antických bez komplexnějšího oplachtění - tedy dost často odkázané na veslování a veslaře a to na rozbouřené vodě dost dobře nejde.

---

O tom reklamním výkladu sem taky četl. Ale moc mi to nedává smysl z důvodu udržitelnosti podobné akce a zakořenění názvu. Pokud by bylo klima příliš neudržitelné, tak by se nejspíše obyvatelé sebrali a vrátili se zpět a legenda o neexistující zelené zemi by se během pár let rozplynula.

Takže spíše věřím, že podmínky v té době byly opravdu vhodné pro zemědělství. Minimálně po dost dlouhou dobu, aby se název vžil

Já to psal pro úplnost - samozřejmě vzhledem k logice- že stavěli cestu do Ameriky - tedy Island, Grónsko, východní pobřeží Ameriky a chtěli traverzovat mezi záchytnými body v podobě opěrných bodu, je logické, aby takový opěrný bod byl potravinově soběstačný, protože jinak by neměl logiku, když by musela loď v omezené kapacitě vézt své zásoby a ještě pro opěrný bod. Z této teorie potom vyplývá, že cesta byla přerušena a opěrné body zanikly s největší pravděpodobností razantní a rychlou změnu klimatu, která zároveň omezila úspěšnost jejich společnosti, která byla závislá na vikinzích (dobyvačných cestách), které byly závislé na stálém a příznivém počasí a klidném moři.

---

Změny klimatu byly v minulosti už vícekrát. Třeba Maudnerovo minimum sluneční činnosti kolem roku 1700. Zmizely sluneční skvrny a vznikla malá doba ledová. Trvalo to 70 let a řeky byly zamrzlé i v létě. Někteří vědci tvrdí, že nás to čeká znovu. Potom by bylo dobré čoudit CO2 aby nás ten skleník zahřál. Udělal jsem vám radost? Ale co když se to nestane a přehřejeme se? V každém případě tady máme něco co tu nikdy předtím nebylo a brutálně to roste - auta. Každých 10 let na dvojnásobek. To je příšerná exponenciála. Taková křivka nemůže jít do nekonečna, vždy končí ostrým zlomem.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele runner42

Pořád je strašná zíma, ideál jsou teploty na úrovni paleocénu, tedy průměr o deset stupňů víc než teď, savcům by to hodně prospělo.
Bohužel na to bychom ještě museli do atmosféry vrátit pár teratun uhlíku a ti pesudoeko cvoci tomu brání.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Já mám taky rád teploučko ale k tomu konci rozsahu bych se moc nepřibližoval. 37 stupňů při 100% vlhkosti znamená smrt všech savců. Člověk by přežil u klimatizace do prvního blackoutu.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

tak nejezděte do tropů, tam je totiž kombinace 37°C a víc a 100 procent relativní vlhkost dost častá a překvapivě přežil jsem.

---

100% vlhkost ve spojeni s 37 C jste asi nezazil. Mozna bylo 95%.

Obrázek uživatele runner42

To teda nevím, kde jste na takovou blbost přišel.

Paleocén (přesněji celý paleogén) byl naprostým boomem savců. Od malých tvorů se rozvinuli do desítek kilogramů hmotnosti, přibyly stovky druhů, kopytníci, ježkovití, nosorožci, pra-pra primáti...

A co se týká rostlin, tak ty co vyrostly v paleogénu dnes tvoří fosilní paliva. Dnes spalováním jen vracíme, co v atmosféře bylo.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Jak to dělají na těch tropických ostrovech, že tam přežijí ?

Mimochodem mám osobní zkušenost se dnem venku v Japonsku při 38°C. 100% vlhkost je tam celé léto. Pro středoevropana peklo, ale přežil jsem a ten ten jsem kolem poledne ušel cca 10 km na slunci (výlet, ne nějaký trest :) ).

Tak to nemohla být vlhkost 100%. Při této vlhkosti se nemůže organismus ochlazovat pocením a teplota krve přesáhne 37 stupňů. To znamená horečku a rozpad buňek. Žádný savec to nemůže přežít, jenom plazi a hmyz. Až toto nastane tak budou savci migrovat na sever a nakonec všichni skončíme v Norsku. Majitelé spalováků zemřou hrdinskou smrtí protože je do Norska nepustí. :-)

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

A víte o tom, že dříve měl člověk víc cizopasníků v těle a teplota nad 37°C byla naprosto běžná? A mimochodem wiki:
Horečka (lat:febris, ř:pyretos) je označení stavu organismu, jehož tělesná teplota je vyšší než obvykle. U člověka je za horečku považována teplota vyšší než 38 °C (více než 37 °C se považuje za zvýšenou teplotu). Zvýšení tělesné teploty pro příliš vysokou teplotu okolního prostředí (přehřátí, hypertermie) se za horečku nepovažuje. Horečka je vyvolána pyrogeny, které působí na centrum termoregulace v hypotalamu

---
Obrázek uživatele runner42

Prosím tě, proč tady žongluješ nějakou vlhkostí?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Vlhkost vzduchu je mnohem dulezitejsi, nez teplota. V saune muzete vydrzet klidne 100 a vic stupnu, kdyz bude nizka vlhkost. Pri 100% vlhkosti budete kolabovat uz drive a pri 40 stupnich budete brzy tuhy.

Obrázek uživatele runner42

Ovšem téma je paleocén.
Pokud svorně tvrdíte, že v palecénu s +10 stupni a mnohem vyšším podílem CO2 v atmosféře oproti stávajcímu stavu byly smrtící podmínky, především pro savce, tak pravděpoodbně neexistujete a neexistuje ani tato irelevantní debata.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Pokud pochazite z teto davne doby a jste plne prizpusoben teto dobe, tak mi je najednou vse jasne, proc nesplnujete predstavy o dnesnim cloveku.

Když se zvedne teplota planety tak se budou víc odpařovat moře. Vodní pára způsobí další skleníkový efekt a vznikne lavinová reakce.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele runner42

No vidíš, a pak bují vegetace, která vláhu i CO2 zase odebírá. Je to uzavřený cyklus.

PS: Rozpad buněk při 37 stupních? LOL. Jedině pokud tomu říkáš stáří :-D
Nepleteš si to náhodou s rozpadem proteinů při 40+ stupních?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Vegetace vláhu neodebírá, ona přes ní pouze projde a vypaří se z listů. U nás je vyšší vlhkost než u moře. Plocha listů a trávy je mnohem vyšší než plocha vodní hladiny.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele runner42

Další totální kravina.
Exogenní fotosyntéza je přitom učivo základní školy! Bože bože...

Vaše znalosti jsou naprosto katastrofální.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Já nepopírám exogenní fotosyntézu jenom tvrdím, že je u nás vyšší vlhkost než u moře díky vegetaci.
Teď jsem se schválně podíval. U nás 82%, v Chorvatsku nad mořem 36%.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele runner42

Popíráte, protože jste vypustil z klávesnice takovu pi****nu, že prý vegetace vodu neodebírá. Tak znova.

Samozřejmě, že ve vegetaci je větší vlhkost - protože rostliny vodu zadržují a pracují s ní. Vzdušná vlhkost v pralese je některou denní dobu skutečně vyšší, než ve městě.

Nicméně z celková bilance vegetace je
6 CO2 + 12 H2O -> C6H12O6 + 6 O2 + 6 H2O

Více teplo = lepší fotosyntéza = více glukózy = více rostlin = méně CO2 = méně vody + lepší management vody v krajině

Vysoké teploty, dostatek vody a vysoké hladiny CO2 jsou extrémní akcelerátor pro růst vegetace, která je na oplátku akcelerátorem rozvoje živočišné říše.

Pokud člověk nebude decimovat hospodaření s vodou v krajině, a nebude ji zasírat FVE, betonem, monolulturami apod, není třeba se vysokých hodnot CO2 a vyšších teplot obávat.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Já netvrdím, že život na planetě zanikne. Ano, bude tady prales, hadi a pavouci ale žádný savec. Postupně ta vegetace sežere CO2 a třeba se z těch ještěrů vyvinou noví savci a nakonec i člověk který opět vymyslí spalovák.:-)

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele runner42

CO2 v atmosféře ukončilo doby ledové a vymírání.
To je realita. Je komické, že člověk bojuje proti CO2, kterému vděčí za existenci.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Ano, to je pravda. Už jsem to dnes tady psal, že někteří vědci předpovídají novou dobu ledovou kvůli snižování sluneční aktivity.
Takže není vyloučeno, že budeme muset začít schválně čoudit abychom se zahřáli. Ale zatím to tak nevypadá.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Zatim to vypada, ze vegetace spis ubyva. Staci se podivat na amazonske pralesy, tam to mizi fakt rychle. Kde je ta bujici vegetace, ktera ten zvysujici podil co2 pomoci fotosyntezy odebira? Zatim se nasycuje morska voda a je cim dal kyselejsi, jako voda s bublinkami. Az se nasyti, co pak?

Obrázek uživatele runner42

Pak se člověk přizpůsobí, jako vždycky. Některé neadaptabilní větve, jako elektrombilisté a EU byrokraté, samozřejmě vychcípají. To je příroda.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Clovek se prizpusobi a spalovaky da do srotu a ropu uz nebude palit.

Puvodni Tomas je novy Jimmy?

Zdejsi zastanci spalovaku vidi jen svoje auto a ty v okoli panelaku v okruhu 1km. Nejak se to za poslednich 5 let nezmenilo a tudiz je vse naprosto v poradku. Ze se nekde v Asii deje neco jineho, jim nejak nedocvakne. Maji zemana a on tomu zabrani.

á teď se to hodí, teď argumentujeme globálně...až se to hodit nebude, tak se bude řešit auto za rohem :D palec hore more

---

Ježíš, zase auta :D třídní nepřítel :D:D chce se mi přímo napsat ideologií vymytých mozků :D:D...kdyby jste to psal minulé a předminulé století tak to budou továrníci židovského původu.
Je vidět, že jakákoli fanatická ideologie vždy stojí na nalezení nepřítele číslo jedna.

---

A vas tridni nepritel je Musk, Tesla a elektromobilita.

Tak hele, už jsem vám to tu vysvětloval a zase překrucujete.. prostě demagogický fanatik.

---

O ideologii vymytych mozku muze psat kdo? Blazen.

Blázen/ dvorní šašek byl historicky jediný, kdo mohl komukoli i králi říct sebenepříjemnější pravdu, aniž by mu za to hrozilo setnutí hlavy, právě, protože byl blázen.

---

Nebojte, vasi hlavu si muzete nechat kde chcete. Me zajimaji jen dulezite veci. Treba kdy zmiznou smrdici spalovaky.

Ok, zmiznou spalováky emise se výrazně nezlepší, jakej máte plán B?

---

Pokud zmiznou spalovaky, zmizi i jejich podil na emisich. To se da docela dobre kvantifikovat. Nebo neverite umernosti? Existuji lide, kteri si mysli, ze kdyz se bude odebirat z nadrze jen po velmi malem mnozstvi, ze ta nadrz bude porad stejne plna.

Otázka nebyla jestli zmizí nebo nezmizí jejich podíl na emisích, ale pokud tato změna nebude stačit jaký máte plán B?

---

Samozrejme ze se musi snizovat energeticka narocnost budov, spotrebicu, vyroby, utlumeni uhelek atd. To je vsechno davno oznacene, jakym smerem to musi jit. Kyoto i Pariz to pojmenovali. Delate jako byste neumel cist. Spalovak je prvni na rane, protoze se da plnohodnotne nahradit. Tak to byva, ze nejdrive se zacne optimalizovat tam, kde to jde nejlepe. Ne vzdy je nejvyssi ucinnost vhodna. Treba redukce obyvatel by byla nejefektivnejsi. Ale asi nejmene schudna cesta.

Ano sám jste trefil hřebík na hlavičku - po autě se jde jako prvním, protože je na ráně..a dobře se na tom sbírají body. To ostatní už je víc práce, a je jedno jestli je to nejefektivnější změna - je nejkřiklavější.
Politikařeni a ne řešení.

---

Uhelky se uz davno odpojuji, topeni na uhli se obmenuje atd. Vy snad nectete nic jineho nez moje komentare? Jinak byste nemohl napsat takovou kravinu.

Čína loni nově uvedla do provozu uhelné elektrárny s celkovou kapacitou 38,4 gigawattu
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cina-spustila-vice-uhelnych-elektraren-nez-zbytek-sveta-1377619

A prognóza tam rozhodně není, že by to mizelo viz:
Čína loni schválila výstavbu dalších uhelných elektráren o kapacitě 36,9 gigawattu, což je třikrát více než předloni. Země má tak v různé fázi vývoje uhelné elektrárny s kapacitou 247 gigawattu. To je více než celková instalovaná kapacita pro výrobu elektřiny v Německu.

---

jj. Západní svět se střílí do obou nohou, zatímco Čína se nám směje. A víš ty co? Dobře nám tak. Můžeme si za to sami

Strilime se do hlavy, protoze dovazime ropu/plyn z nepratelskeho ruska a pomahame jim zbrojit. Ty zbrane proti nam si sami platime. Fakt genialni schizofrenie.

Ale vždyť to je přesně to co aktivně podporujete :)
Odchod od uhlí a jádra a přechod k ruskému plynu oklikou přes FVE a VTE

Otázka je, kde jsou ty vaše úspory emisí s touhle světovou bilancí uhelek?

---

A hlavně Čína ušetří na důchodech, málo kdo se ho tam dožije. Pošlete tam svoje děti trochu vyudit ať jsou odolnější.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Ať je to jak je to, já mohu s matematickou jistotou tvrdit, že se ta exponenciální křivka zlomí. Jenom nevím jaké to bude mít následky.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

normální jako každá exponenciála, udělá špičku a začne přirozeně klesat, protože to není jen čistě matematická úloha exponenicály.

---

Hele taky predikujete cenu akcií/ či komodit v budoucnu na základě vývoje za poslední 2 měsíce?
200 let na hodnocení vývoje a další predikci vývoje klimatu je strašně krátká doba natož, aby se daly z toho dělat závěry o přírodě.
Jedinej závěr, kterej je zřejmej je, že člověk se stal za poslední 2 000 let na planetě dominantním přemnoženým druhem a pravděpodobně jako vždy ho příroda dle evoluční a dalších teorii v definované setrvačnosti umravní. Stejně jako když se přemnoží v určité oblasti mravenci, nebo cokoli jiného, tak jim dojdou přirozené zdroje a část jejich populace v oblasti zmizí. PS - píšu o mravencích, protože jich býval za barákem plnej les a mám to za posledních 15 let docela nasledované.

---

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol