V německé aukci větrných elektráren vítězily občanské projekty

redakce - 24 Květen 2017

Přes 90 % úspěšných projektů v rámci první aukce nových kapacit větrných elektráren připadá v Německu na občanská energetická družstva. větrná turbína elektrárna

Větrná elektrárna v německém podhůří
foto: Felix_Broennimann, licence public domain

Německo tak po úspěšném zavedení aukcí u nových projektů solární energetiky podpořilo tržní mechanismy pro podporu větrné energetiky. Vedle úspěchu občanských projektů se aukce vyplatila i ekonomicky.

Nejnižší podaná nabídka dostala cenu za budování nových větrných turbín na 5,25 eurocentů za kilowatthodinu větrné elektřiny (v přepočtu 1,39 Kč/kWh). Předchozí podpora dosáhla až na 8 eurocentů za kilowatthodinu v počátečním období projektu.

Celkem se soutěžilo o 800 megawattů projektů na využití větrné energie. Spolková agentura pro sítě (Die Bundesnetzagentur) obdržela celkem 70 nabídek, které poptávaný výkon překročily 2,5krát. 65 projektů bylo od komunitních energetických společností.

Další dvě aukce nových větrných kapacit jsou v Německu plánovány na srpen (1000 MW) a listopad (1000 MW). Jako vůbec první stát v Evropě vyzkoušelo Německo aukce pro nové kapacity v roce 2015 v solární energetice.

Pomocí soutěže snížilo výši podpory nových fotovoltaických projektů z 9,17 eurocentů za kilowatthodinu v roce 2015 na současných 6,58 eurocentů na kilowatthodinu v únoru 2017 (1,75 Kč/kWh).

„Díky vzájemné konkurenci projektů se podařilo Německu udržet vysoký zájem občanských nabídek i po zavedení tržních mechanismů podpory. Jako bonus se opět podařilo snížit náklady za nově vznikající větrné parky. Úspěch první německé větrné aukce by měl být impulsem také pro českou debatu o větrné energetice. Za poslední dva roky nebyla v Česku zprovozněna ani jedna nová větrná turbína,“ komentuje výsledky německé aukce větrných kapacit Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Český Národní akční plán pro obnovitelné zdroje, kterým se má řídit výstavba nových projektů větrných, solárních nebo bioplynových elektráren do roku 2020, v případě větrné energie odhaduje prostor pro nárůst na téměř dvojnásobek současného stavu, tedy na 525 megawattů.

„K opětovnému nastartování rozvoje větrné energetiky by pomohlo právě zavedení tržních mechanismů na bázi aukcí nových kapacit. Ačkoliv Ministerstvo průmyslu oficiálně deklaruje zájem o nové větrné elektrárny, žádné reálné kroky pro obnovení podpory bohužel nepodniklo,“ dodává Martin Sedlák.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jan Veselý

Pro všechny: Vysoutěžená byla výkupní cena za elektřinu. Jak moc velká dotace to bude se uvidí až časem. Dnes jsou nějakých 30 EUR/MWh nad cenou na burze a 30 EUR/MWh pod cenou elektřiny na burze v roce 2008.

Obrázek uživatele Kuk

Super, konečně tomu rozumím.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Z článku mi není jasné jestli uváděné ceny jsou dotace nebo výkupní ceny. Popřípadě pokud to jsou dotace, kolik činí výkupní cena.
Jinak budovat u nás větrníky bych nedoporučoval. Pokud fouká vítr v Německu, tak většinou fouká i u nás. Co se děje v takové situaci? Elektřiny je přebytek, cena elektřiny je téměř na nule a za nula se vyváží do jiných států - třeba do ČR, ovšem obyčejný Němec platí za každou vyrobenou kwh v ceně elektřiny. Výsledkem je dobrý kšeft pro přečerpávací elektrárny, které nakupují za nula a prodávají ve špičce. Němec má díky podpoře OZE vysoké ceny elektřiny, cena za kwh je tak vysoká, že klesá výhoda pořízení elektromobilu oproti benzínu.
Za současných podmínek není pro ČR výhodné podporovat větrníky. Navíc na západě větrníky neustále přibývají a řešení situace pokud fouká, bude ještě horší. Samozřejmě pokud se změní podmínky, například se vymyslí nějaký způsob skladování elektřiny, tak se situace může změnit.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Nějaký způsob skladování elektřiny už je vymyšlený a funkční.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže se jedná o drahé řešení. Kovy použité v současných bateriích jsou relativně vzácné.
Samozřejmě pokud by se podařilo vyrobit baterii z levných kovů, tak to by byla jiná.
Místo Li dát Na a místo Ni a Co dát třeba Fe a Mn.
Co jsem četl tak baterie NaMn2O4 má problémy s počtem nabíjecích cyklů...ale vývoj jde dopředu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nemyslím že by náhrada lithia, kobaltu a niklu vedla k nějaké zásadní změně ceny baterií. Už teď je tam lithia poměrně málo. Snad Tesla vyhrožovala před rokem, nebo tak, že je cílem se dostat na polovinu současné ceny, kdy ale neupřesnili.

Na dlouhodobé skladování proudu je navíc baterií celkem škoda, pořádně se tam nevyužijí jejich možnosti a je to opravdu drahé.

Obrázek uživatele Kuk

O kolik vám v reálu klesne cena baterie když nahradíte Li nečím levnějším, když je ho v baterii jen 2 % (objemu, hmotnosti??)?
Co to udělá dejme tomu při poklesu na 50% nebo na 10 % původní ceny Li?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Josef

Mám dojem, že jde o dotaci a k tomu se připočítává či odečítá cena elektřiny na trhu.

Obrázek uživatele Josef

Já vám nevím. Když jsou ty větrníky tak super a výhodné, proč se nestaví i v ČR? Přece to musí jít i bez podpory a přednostního výkupu, ne? Nebo ne?

Obrázek uživatele Jan Veselý

Několik pokusů jsem sledoval, fakticky je to pořád stejný příběh:
1) Investor chce postavit.
2) Domluví se s obcí, malé obce v kopcích rády vezmou 200k Kč/vrtule/rok.
3) Domluví se připojení do VN nebo VVN.
4) Stavební řízení zablokují sousední obce pomocí klasických NIMBY argumentů.

Přečtěte si nějaké kometáře na iDnes. U nás není téměř žádná podpora OZE. Atmosféra je silně nepřátelská. To samozřejmě je způsobeno hlavně diletantstvím zelených, kterého využila ODS a další strany k zablokování změny chybně nastaveného modelu podprory fotovoltaik v roce 2008. Energetičtí distributoři tuto atmosféru přiživují nejrůznějšími proklamacemi a jednostrannými studiemi. Chtějí stavět nějaké mega stavby, nejlépe jaderné bloky, kde by měli zaručené tučné zisky. O německém modelu si můžeme nechat jenom zdát.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Legislativa a pak odpor obyvatelstva, ekologisti, jak správně poznamenává Petr, prostě je toho mnohem víc a také je tu nechuť ze strany rozvodných závodů takovou věc připojit. Co se týče ekologistů, je zajímavé že blokují i takové věci, nebo jsou proti nim, které běžně v okolních státech třeba jejich mateřské a spřízněné organizace podporují. Otázka je tedy jestli nemají spíše za každou cenu brzdit jakýkoliv rozvoj ČR, ale to by bylo na konspirační teorii. Prostě je to divné když jdou proti všemu, od jádra přes další elektrárny až po kdejakou silničku nebo polní drážku.

Navíc v Německu je tím že je to aukce deklarován zájem ze strany RZ, respektive státu, u nás nic takového není a to celý proces zdržuje. Navíc kdoví jak je to s výkupem, když jsem jel loni kolem větrníku poblíž Znojma, tak přestože se větve stromů hýbaly, větrník stál, nevyráběl.

Obrázek uživatele Kuk

Co to je RZ?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rozvodné závody, prostě majitelé soustav příslušné napěťové hladiny. Jak jsem zjistil, tak lidi mají často chaos v tom kdo je distributor, dodavatel a podobně, toto snad trochu pomůže.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jj u Helmutů jsou možná stovky rozvodných závodů, korupce minimální a vstřícnost k lidem na úplně jiné úrovni než v čezku a funguje to

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V první řadě se omlouvám, že mi u komentáře ze: St, 2017-05-24 12:15 vypadl nick.

Nemyslím že by byly v SRN stovky společností majících ve správě rozsáhlejší elektrizační soustavy. Nicméně by jich mohlo existovat více než u nás.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tak těch provozovatelů elektrických sítí je jenom 888

viz
wéwéwé.bundesnetzagentur.de/DE/Sachgebiete/ElektrizitaetundGas/Unternehmen_Institutionen/DatenaustauschundMonitoring/UnternehmensStammdaten/Uebersicht_Netzbetreiber_VersorgUntern/UebersichtStromUndGasnetzbetreiber_node.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dotační podpora na ty větrníky v Česku je, ale je problém, že si to žádný ekologista nechce nechat postavit za humny, aby ho to zdravotně poškorovalo infrazvukem a zabíjelo ptactvo, a dokonce ještě zastarale blokují výstavbu i parcích na horách.

Jedinou větší šanci vidím u odlehlejších vinohradů, kde by to sloužilo hlavně k masakru špačků.

Ono je to s Vte a vtakmi v reale asi takto......

https://image.slidesharecdn.com/obnovitenzdrojeenergie-schladnouhlavou-davidj-c-mackay-130118111947-phpapp02/95/obnoviten-zdroje-energie-s-chladnou-hlavou-david-j-c-mac-kay-80-1024.jpg?cb=1358508022

---

Nissan Leaf 2012

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rozumný přístup, jestli tomu rozumím, jde o aukce o výši dotace. Kdo chce nejmenší dotaci, ten vyhraje ?


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.