V Česku je skoro 4000 veřejných čerpacích stanic, přibývá CNG plniček i nabíječek

redakce - 24 Květen 2021

Standardních čerpaček je v Česku nejvíce v historii. Rychle přibývají plničky CNG, výrazně pak dobíjecí stanice.Nabíjecí stanice ČEZ u čerpací stanice Shell v Hradci Králové.

Nabíjecí stanice ČEZ u čerpací stanice Shell v Hradci Králové.
foto: ČEZ

V posledních letech v Česku každoročně přibývalo veřejných čerpacích stanic, tedy těch dostupných běžnému řidiči. Aktuální údaje Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ale ukazují, že jejich počet poprvé po třinácti letech klesl.

Fakticky se ale jedná pouze o zpřesnění evidence, přičemž standardních čerpacích stanic s prodejem hlavně nafty a benzínu opět přibylo a je jich nejvíce v historii. Plničky CNG rostly tempem dvě stanice měsíčně a počet dobíjecích stanic pro elektromobily se dokonce ztrojnásobil.

Podle Evidence čerpacích stanic pohonných hmot, kterou vede MPO, bylo v Česku v dubnu celkem 7 605 čerpacích stanic. Necelou polovinu z tohoto počtu ale představují stanice s vymezeným přístupem a prodejem nebo neveřejné výdejní jednotky v areálech různých podniků či autodopravců.

Větší část (52,4 %) pak tvoří veřejné čerpací stanice, na kterých může tankovat běžný motorista. Jejich počet sice ve srovnání s loňskými statistikami klesl, podle MPO to však neodráží skutečný vývoj.

Pouze proběhla korekce v evidenci. Řada čerpacích stanic totiž byla historicky omylem evidována jako veřejné, zatímco ve skutečnosti se jednalo převážně o areálové výdejní jednotky.

Celkový počet veřejných čerpacích stanic tedy spadl z loňského historického maxima 4 008 na letošní hodnotu 3 991. „Dominantní podíl zaujímají v této kategorii ‚standardní‘ veřejné čerpací stanice s prodejem hlavně benzínu a nafty, popřípadě i dalších paliv.

Jejich počet ale nadále rostl stejně jako v předchozích letech a dostal se na rekordní úroveň 2 843 čerpacích stanic,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež poskytuje tankovací a CNG karty i Energokartu pro dobíjení elektromobilů.

Nejvíce veřejných čerpacích stanic je v provozu ve středočeském kraji – 608 –, nejméně pak v kraji karlovarském – 126. Mimo Prahu, kde funguje 232 veřejných čerpacích stanic, je okresem s největším počtem Brno-město s celkem 95 čerpačkami.

Mnohem větší přírůstek je však evidován v segmentu CNG, kde se počet plnicích stanic dle evidence ministerstva za rok 2020 zvýšil na 213. Veřejných plnicích stanic CNG tak podle dubnových čísel MPO meziročně přibylo 21.

Pokud bychom počítali i plničky s vymezeným přístupem v areálech například dopravních společností, dosáhl celkový počet již 231, tedy o 24 plniček více než před rokem.

„Přírůstek plnicích stanic tak v poslední době razantně zrychlil. Zatímco podle statistik z konce loňského roku přibývala v roce 2020 průměrně jedna nová plnicí stanice měsíčně, dubnové statistiky ukazují oproti situaci před rokem tempo růstu v průměru dvě nové plničky měsíčně,“ popisuje Damir Duraković.

Raketový nárůst byl loni zaznamenán u elektromobility. Podle Svazu dovozců automobilů bylo registrováno meziročně 4,5krát více nových vozů na elektřinu a odpovídající skok nastal také ve statistikách nabíjecích stanic. Podle MPO jich v Česku ke konci roku 2020 bylo v provozu 734 a na nich dohromady 1 516 nabíjecích bodů.

Počet veřejných čerpacích stanic v Česku<br />

Počet veřejných čerpacích stanic v Česku
foto: pololanik.com

V dubnu zveřejněné statistiky MPO sice uvádějí nižší počet – rovných 700 dobíjecích stanic a 1 313 bodů –, podle informací Centra dopravního výzkumu je však tento počet nižší pouze z důvodu čištění databáze a validace dat ze strany MPO. O rok dříve ke dni 31. 10. 2019 přitom MPO evidovalo pouze 237 stanic. Jejich síť se tak rozrostla trojnásobně.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Cipísek D

STŘEDA LOVOSICE TESLA SCH zátěžový test 8x 250kW v.3 ;)

https://youtu.be/jkmfo6sclaA?t=880

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Nevite, kdy se na nem bude dat nabijet? Jestli se nepletu tak je to nahrada za Žďárek > Target opening in Q2 2021

---

Tesla S 85D 2015 Midnight silver

Bezkontaktní nabíjení https://www.auto.cz/italie-zacne-stavet-prvni-silnici-se-zabudovanym-bezkontaktnim-nabijenim-139254

A každý rok přibývá 14 000 potenciálních nových dobíjecích míst v rodinných domech. Takže brzo se srovná počet veřejných dobíječek a k tomu budou desítky tisíc dobíjecích míst v domech, kde bude probíhat naprostá většina nabíjení.

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

Obrázek uživatele PetrVins

Souhlas, drtiva vetsina nabijeni bude pomala. Vidime v tom velky potencial. I domaci nabijecku je mozne sdilet se sousedy, kteri nemaji moznost nabijeni napr. blizke sidliste. Spustili jsme novy projekt www.pomale-nabijeni.cz

---

Nissan Leaf 40kWh (najeto 70tis.km), FVE 5kWp + 15kWh baterie, trubice na ohřev TUV, vytápění biomasou, využívání dešťové vody

To vypadá moc pěkně. Popřemýšlím to hodit na plot. Jsem z lokality kde široko daleko není nabíječka a přitom nejznámější turistická lokalita. Tak než se lidi vrátí po celodenním výletě ze skal, budou mít nabito na 230V aspoň 100 kiláků nebo na 400V cca 300 kiláků.

---

CNG Golf VII 2015 a Tesla S90D - Komplet sada elektrického nářadí Ryobi - elektrická sekačka na trávu na stejné AKU - el. kolobežka Segway na venčení psa. 3000 km v eGolfu, Fiatu 500e, BMW i3. Dešťovka ve fázi projektu, polo-ostrovní FVE si začnu brzy dělat.

Obrázek uživatele PetrVins

Diky ;-) No jasne, taky poskytuju lidem z panelaku a navic jim prodam elektrinu z vlastni FVE. Ty bys mohl nasadit i vyssi poplatky, kdyz jsi tam sam a casem mit treba dva boxy. Az tam bude konkurence, tak zlevnis.

---

Nissan Leaf 40kWh (najeto 70tis.km), FVE 5kWp + 15kWh baterie, trubice na ohřev TUV, vytápění biomasou, využívání dešťové vody


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol