Toyota vytvořila svítící tkaninu pro luxusní interiéry

redakce - 30 Červenec 2018

Toyota Boshoku Corp. vytvořila svítící tkaninu určenou do automobilových interiérů. Látka je utkaná z optického vlákna, které emituje světlo libovolné zvolené barvy. Svítící tkanina společnosti Toyota Boshoku

Svítící tkanina společnosti Toyota Boshoku
foto: Toyota

Zdrojem světla v nově vytvořené textilii jsou maličké LED diody základních barev – červené, zelené a modré (RGB). Díky tomu lze barvu světla měnit, jak se pasažérům zlíbí. Toto řešení může mít i praktické využití, kupříkladu červená barva podhledu může signalizovat nebezpečí nebo havarijní situace.

Materiál lze využít jako povrchovou vrstvu na vnitřní straně dveří nebo stropu. Toyota Boshoku se domnívá, že se dokonale hodí pro automobily prémiové třídy – vozy Lexusu a nejvyšší evropské modely Toyoty. Firma plánuje začít s masovou výrobou nového řešení v roce 2020.

Jak technologie funguje

Optické vlákno posílá světlo trubičkou ze skla nebo plastu tenkou jako vlákno. Světlo je emitováno díky odrazu. Příliš velká zakřivení by ztížila šíření světla a záření by bylo nestabilní. “Použili jsme vlastní inovativní technologii tkaní na osnově z optických vláken tak, abychom předešli jejich nadměrnému ohýbání,” shrnuje Toyota Boshoku.

Toyota Boshoku vypracovala speciální tkalcovský stav určený k výrobě LED tkaniny, který natahuje optická vlákna a splétá je s nitěmi takovým způsobem, aby se vlákna co nejméně ohýbala. Nyní firma usiluje o snížení nákladů na výrobu zvýšením efektivity inovativních tkalcovských stavů.

Návrat ke kořenům firmy Toyota

Vynález Toyota Boshoku navazuje na činnost Toyoty, která stála u jejího zrodu před téměř sto lety. Roku 1924 Sakichi Toyoda vynalezl automatický stav Toyoda Model G, díky němuž si mohl založit vlastní podnik.

Stroj se automaticky zastavoval, jakmile vyvstal jakýkoli problém – tato myšlenka se stala jedním ze základů Výrobního systému Toyota, jemuž japonská značka vděčí za svůj úspěch. Prodej patentu na automatický tkalcovský stav britské firmě poskytl Toyodovi počáteční kapitál pro podnik vyrábějící automobily.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Taky máte pocit, že se z aut vytrácí auta a stává se z nich kombinace play stationu a vánočního stromečku? Už jsem asi starý, ale tyhle blbosti mě neberou. Navíc když mi pak auto bude neustále hlásit chyby, protože někde přestala svítit nějaká dioda. Myslím, že mi postačí LED vánoční osvětlení, ale auto bych nechal autem a takové blbiny bych nevymýšlel.

Naprostý souhlas, výrobci řeší jen design a módní blbiny, na funkčnost a spolehlivost, vyplývající z jednoduchosti se zapomíná.

Ale fůj, myslet si to můžeš, nesmíš to tu ale takhle psát :-). By někteří zkratofili mohli chytit psotník.... Z pohledu zde juchající většiny nad každým dalším článečkem slibujícím ústy Páně Ílona plně autonomní provoz, létání nebo naopak ponoření se pod centra přeplněných měst je to prostě špatně. Ideál ve zdejším pojetí je mobilní rakev pro blce, který ještě než se v ní rozflákne o slona kráčejícího po silnici bude moci přímo od volantu vytěžit 0,0000000prd bitconu.

Je jestli taky netěží bytcoiny jako někteří, dnes už bývalí, ministři

---

Proto ze své vůle nevlastním auto s rv po 2005. Mám rád auta a fakt se nepotřebuju připojit z auta na Atlashub ani vidět ve zprávách Babišův kuní xicht - to by totiž mohlo způsobit nehodu.

---

Prosím opravte si slovní spojení LED diody, je to věc za kterou se mlátí studenti elektro středních škol. Vzniká zde: Světlo emitující diody diody.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tebe evidentně málo mlátila na té střední škole češtinářka :-)))

Obrázek uživatele ozana

LED dioda je ustálené slovní spojení, napsáno jako LE dioda by už nikdo nepochopil

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

LED dioda je paskvil který se potírá na všech úrovních vzdělání elektro odborníků. Od učňáků po státnice. Místo LE dioda lze napsat LED.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Velice zajímavý článek.. pro weby typu novinky.cz
Proč je ale tady na hybridu?

No další zbytečnost co tenhle svět nutně potřebuje. Ale tak za účelem luxusu vše je dovoleno.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Toyota vlastni 6000 patentov na vodikovy pohon tak preco nedrzat high tech na taky Lexus?

Proc zas tolik nenavisti? Proto, ze je to od Toyoty a ne Tesly?
Jako luxus prece zacinala spousta dnes beznych veci (treba ledkove osvetleni, at zustaneme u tematu).
Jestli to k necemu je (a jestli to zakaznici budou chtit) se ukaze. Ale umim si predstavit, ze rozptylene svetlo (misto bodovek, ktere se mi odrazi v celnim skle) muze byt fajn.

EDIT: Kdyz jsme u toho, co "svet nutne potrebuje", muzu se zeptat na nazor na Tesla surf v sousednim clanku? Dik

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže ono ledkové osvětlení mělo nějakej význam - např u DLR světel má velký význam i dneska, ale tohle nahradí nebo spíš rozšíří "jen" ambientní osvětlení aut - nicméně když už nic, tak snad to není hmotnost navíc. Nicméně nějak mi u aut začíná chybět základní věc pro řidiče a to požitek z jízdy...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.