Toyota snižuje nehodovost, spojí jezdecké instinkty s umělou inteligencí

redakce - 27 Leden 2021

Výzkumníci Toyota zkoumají, jak skloubit instinkty profesionálních jezdců s technologiemi autonomního řízení, aby tak dokázali zabránit nehodám na silnicích.Testovací vůz Toyota Research Institute

Testovací vůz Toyota Research Institute
foto: Toyota

Výzkumníci z centra Toyota Research Institute (TRI) ve spolupráci s laboratoří Dynamic Design Stanfordovy univerzity chtějí navrhnout technologie aktivní bezpečnosti nové úrovně a zajistit jejich široké rozšíření, aby je Toyota společně s dalšími automobilkami mohla nasazovat v běžném provozu.

„Každý den dochází ke smrtelným dopravním nehodám za extrémních situací, v nichž by většina řidičů k odvrácení nehody musela disponovat nadlidskými schopnostmi. Snažíme se získat poznatky od nejzkušenějších jezdců světa, abychom vyvinuli propracované řídicí algoritmy znásobující řidičské schopnosti. To je podstatou přístupu označovaného jako Toyota Guardian,“ říká Gill Pratt, generální ředitel TRI a vedoucí vědeckého týmu firmy Toyota Motor Corporation.

Výzkumné centrum Toyota Research Institute vyvíjí technologie aktivní bezpečnosti vozidel a zabývá se technologiemi autonomního řízení, robotikou a dalšími technologiemi pro rozšiřování schopností člověka.

Manévry za běžnou hranicí ovladatelnosti

Automobilové nehody celosvětově připraví o život 1,25 milionu lidí. Cílem Toyoty je snížit tato čísla až k nule. K většině nehod sice dochází za vcelku standardních situací, ale jindy by řidiči museli provést manévr, které se blíží, či někdy dokonce překračuje, běžné hranice ovladatelnosti.

Například při průjezdu zatáčkou na mokré nebo kluzké silnici se profesionální jezdec uchýlí raději k ‚driftování‘. „Naše laboratoř se od roku 2008 inspiruje uměním závodních jezdců při navrhování algoritmů umožňujících autonomním vozidlům zvládat ty nejnáročnější nouzové situace. Prostřednictvím tohoto výzkumu máme možnost výrazněji přetavit tyto nápady v reálnou záchranu životů na silnicích,“ uvedl profesor Chris Gerdes z laboratoře Dynamic Design Stanfordovy univerzity.

Využití driftování při vývoji aut

Centrum TRI podporuje výzkum laboratoře Dynamic Design již řadu let. Výzkumní pracovníci demonstrují pokročilé schopnosti driftování elektrifikovaného autonomního modelu DeLorean.

Experimentální výsledky ze Stanfordu potvrdily správnost koncepce architektury schopné ovládat vozidlo s pohonem zadních kol při driftování prostřednictvím brzd, řízení a pohonu.

Výzkumné centrum TRI nyní tuto architekturu nasazuje na platformy různých vozidel včetně modelu GR Supra. Konstrukční zkušenosti Toyoty dále TRI uplatňuje v oblasti motoristického sportu a pokročilého vývoje. Toyota Racing Development ve Spojených státech poskytuje technické a experimentální know-how v motorsportu a driftování.

TRI souběžně spolupracuje s japonským týmem ‚Vehicle Dynamics Control‘ od Toyota Motor Corporation s cílem uplatnit architekturu driftování v budoucích vozech od Toyoty.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Anonym123

čo mám rozumoeť v toyota bezpečnosti
ICS - Systém na detekciu prekážky
LDA - Systém varovania pri opustení jazdného pruhu
LTA - Systém na udržanie vozidla v jazdnom pruhu
PCS - Predkolízny bezpečnostný systém
RSA - Systém rozpoznávania dopravných značiek
Toyota Safety Sense

ide mi najmä o to, ako tie systémy vstupujú, pretože napr ioniq dokáže ísť v zákruta priamo, keď vodič nedrží volant, iný kórejec prudko mení smer (nebezpečne), čo sa stane pri detekcii prekážky a čo pri hroziacej kolízii, ako sa správa po rozpoznení dopravnej značky.

Elon Musk si ze shortaru dela trhaci kalendar. Firma Gamestop se ocitla v hledacku shortaru a tak Elen tweetnul ze ma Gamestop rad. Nato se par aktivistu dohodli, ze koupi akcie a tim shortarum zavari. A shorteri uz prodelali 3,3 miliard USD. To je velmi sofistikovana pomsta za drivejsi parazitovani shorterskych hyen na Tesle. Drzim palce at tim privede do krachu vsechny ty swiine.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station