Tesla má problém: přeplněné stanice Supercharger o svátcích

Den díkůvzdání je tradiční severoamerický svátek, který patří do období dožínek. Také je to tradiční čas, kdy se na nabíječkách Tesla Supercharger tvoří obrovské fronty.

Fronta elektromobilů Tesla čeká na nabíjení u nabíjecí stanice Tesla Supercharger na ulici 100 Madonna Rd, San Luis Obispo v Kalifornii.
foto: StevenMConroy

Tesla má se svátečními obdobími letitý problém a situace se pravidelně opakuje. Letos je ale multiplikována obrovským množstvím nově prodaných elektromobilů Tesla Model 3.

V období Dne díkuvzdání se miliony Američanů dají do pohybu a míří za svými rodinami často napříč celou zemí. Majitelé elektromobilů Tesla samozřejmě nejsou výjimkou, ba naopak.

Mnozí majitelé starších verzí elektromobilů Tesla Model S a Tesla Model X s radostí využívají doživotního čerpání energie u stanic Tesla Superchager zdarma. Výsledkem je to, co vidíte na videu.

Je nutno dodat, že tento obrázek je vidět pouze u těch nejvytíženějších stanic na kritických místech a Tesla se snaží problém řešit budováním nových nabíječek nebo rozšiřováním kapacity těch stávajících.

LiveLeak

153 Comments on “Tesla má problém: přeplněné stanice Supercharger o svátcích”

 1. Takže si to shrňme, na tom videu čeká 15 Tesel na 14
  Takže si to shrňme, na tom videu čeká 15 Tesel na 14 superčádžr stojanů. Může nám nějaký Teslista znalyzovat zda je to skutečné „energetická krize“ nebo vůbec problém či je to jen normální sváteční fronta? A taky za jak dlouho se ten poslední dostane k nabíječce?

   1. Té, ale úplně jinej SC někde úplně jinde s naprosto
    Té, ale úplně jinej SC někde úplně jinde s naprosto jiným počtem stojanů. A to sice mega SC na spojnici LA a LV v Kettleman Cit, kde je 40 stojanů. Takže úplně jiná situace. Ake výsledný časy budou stejný protože počet aut ve frontě je opět jen o pár kousků vyšší než počet nabíječek. Já napočítal 45 aut ve frontě na 40 stojanů. 😉

        1. Byl jste někdy v Karlíně ? 😀
         Byl jste někdy v Karlíně ? 😀

        1. Bohužel neodemknou, tedy majitel BMW tam asi jen zaparkoval a
         Bohužel neodemknou, tedy majitel BMW tam asi jen zaparkoval a šel pryč.

  1. Napočítal jsem nejméně 50 aut, spíše více.
   Pokud je tam

   Napočítal jsem nejméně 50 aut, spíše více.

   Pokud je tam 14 nabíječek, auta přijížděla postupně a každé bude nabíjet cca 60 minut, tak jedno stání se uvolní každých cca 4,5 minuty.

   Pokud je před vámi 50 aut, budete čekat 225 minut a i s nabíjením vás čeká příjemný pětihodinový zážitek.

   Což je z časového hlediska stejná situace, jako by u běžné osmistojanové pumpy před vámi stála kolona 320 aut v délce tří kilometrů.

   Prostě elektrická lahůdka a pokrok 😀

   1. Mohu se zeptat, kolik mate najeto km v BEV? Tam se totiz
    Mohu se zeptat, kolik mate najeto km v BEV? Tam se totiz nabiji jinym zpusobem, takze 60 minut bych tipoval jen v pripade, ze nabiji nepouceny, nezkuseny analfabet (co neumi precist vykon nabijeni a nema predstavu, jak vypada logaritmicka fce).
    Muzete prosim napsat, jak jste k tem 60ti minutam prisel? Michelin mi vezl auto na podvalu cca 450 km a hodinu by nabijel, pokud by vyjizdel s prazdnou (takhle to trvalo 3 x 15 minut)

    1. No přece jednoduše – pokud stojí na nabíječkách
     No přece jednoduše – pokud stojí na nabíječkách čtyřhodinové fronty, budete nabíjet na polovinu, když už na vás došla řada? Aby jste si to zítra vystál znova?
     Budete nabíjet na max, to si pište. Protože nějací další za vámi vám už můžou být ukradení.

     1. NIE. Takto to funguje so spalovacím autom, nie s
      NIE. Takto to funguje so spalovacím autom, nie s elektromobilom. Na nabíjačke sa nabíja toľko aby som prišiel domov s dostatočnou rezervou a doma si dobijem pekne v kľude, pomaly (to samozrejme spalovák nedokáže). Pre niekoho je čas strávený doma s rodinou prednejší ako na nabíjačke.
      Ten, kto má spalovák to jednoducho nemôže pochopiť a uvažuje spalovacím myslením: „vystál som si frontu na pumpe?! tak jasne že dám do plna, lebo mi to zaberie iba pár minút navyše a zajtra tam nemusím ísť, to je jasné ako facka“

      1. Ano, tohle je přesné. Když třeba TM3 nabíjí na SC
       Ano, tohle je přesné. Když třeba TM3 nabíjí na SC rychlostí klidně i přes 900 km/h a je tam fronta, tak tam budu jen tolik, abych měl dostatečnou rezervu (třeba na další SC) a valím dále. Takhle bývám úplně normálně na nabíječkách, když někdo přijede nebo pospíchám. V těchto situacích se tam zdržuji cca 3 až 15 min a to nemám Teslu, ale jedno EV, které má téměř nejhorší dojezd, co je na trhu (dnes se s tímto dojezdem ani nevyrábí).

      2. Tak určitě, ti co tam stojí tam stojí proto, aby dojeli
       Tak určitě, ti co tam stojí tam stojí proto, aby dojeli domů. 😀
       To vyprávějte duševně slabším inkludovaným dětem.

       Ostatní ví, že tam stojí elektro socky, aby nacucaly zadarmo do max, protože kvůli tomu si Teslu pořídili a celá jejich elektromobilita na tom stojí a padá, takže tam budou klidě stát ve frontě dva dny.

       1. Myslím, že som to vysvetlil dostatočne zrozumiteľne na to
        Myslím, že som to vysvetlil dostatočne zrozumiteľne na to aby to každý, ktorý nemá tú tekvicu na pleciach prázdnu, pochopil. To, že ste si so to vysvetlil inak ako som to ja napísal je váš problém.
        Nikde nepíšem, že tam nabíjajú preto aby prišli domov. Ale jednoznačne tam stoja preto, že im to nevadí pretože nechcú platiť. Ak by im to vadilo, môžu sa nabíjať na platenej nabíjačke ktorých je tam v okolí habadej. Alebo môžu ísť na ďalší SCH, ktorý tiež nie je ďaleko.

   2. 1. čumíš na úplně jiný video než je v článku
    2. v tom

    1. čumíš na úplně jiný video než je v článku
    2. v tom videu na který čumíš je ve frontě něco kolem 45 aut
    3. ten Supercharger je úplně někde jinde než u toho 1. videa, konkrétně v Kettleman City na cestě z LA do LV
    4. není tam 14 stojanů, ale rovnou 40 stojanů a dle receznzí jsou docela svižný
    5. tím pádem je tvůj výpočet úplná kravina, kromě toho že je kravina už sám o sobě
    6. takhle od boku odhaduju, že poslední auto ve frontě se dostane ke stojanu do 40 minut, neb je to úplně stejnej případ jako u 1. videa kde počet aut ve frontě jen lehce překračuje počet stojanů
    7. zase si za kašpara

  2. Treba to počítať tak, že max. výkon pre jeden pár
   Treba to počítať tak, že max. výkon pre jeden pár stojanov je 150kW a ten sa delí medzi dva stojany podľa to, kto prišiel skôr k tomu páru a akým max. výkonom môže nabíjať. Priemerne tam každý nabije 40kWh aby sa nemusel zdržovať pomalým nabíjaním pri vyšších hodnotách SoC. Ideálne nabíjať medzi 15-65%, vtedy je najvyší priemerný nabíjací výkon. Okrem iného sú veľmi blízko odtiaľ ďalšie rýchlonabíjačky, ale platené, takže ta fronta sa tam tvorí preto, že chcú šetriť. Ďalší SuC je odtiaľ asi 50km. Nikto normálny, pokiaľ to vyslovene nepotrebuje, by tam nenabíjal viac ako 70%, lebo mu to bude pomaly pribúdať a jeho cesta sa tým predĺži. Takže ešte raz, ideálne je sa na cestách držať medzi 15-60(65)% SoC.
   A teraz k tomu výpočtu:
   Max. výkon všetkých stojanov je 150kW x 7 párov ( alebo 75kW x 14 stojanov) T.J. 1050kW. Potom 40kWh x 14 Tesiel je 560kWh a to tam pretečie za 32 minut. To je 137 sekund na uvolnenie jedneho stojanu. Takže posledné 15te auto sa dostane k nabíjačke teoreticky za 32 minut a môže nabíjať zadarmo. V skutočnosti to bude asi za 40 minut.

   P.S. ak bude na svete čerpačka PHM, na ktorej sa bude tankovať zadarmo, tak ta rada k stojanom bude niekoľko kilometrov na isto 🙂

    1. Tak som si to ešte raz pozrel a ja tam vidím v tej fronte 15
     Tak som si to ešte raz pozrel a ja tam vidím v tej fronte 15 Tesiel (plus jedna odparkovaná TM3 asi nebude nabíjať) a teoreticky ešte ten, čo to natáčal je 16ty v poradí.
     A čo sa týka nabíjania, tak ešte raz: Nikto so zdravým rozumom nebude zbytočne stáť na nabíjačke a nabíjať polovičnou rýchlosťou, keď za pár km má ďalší SCH.
     A trochu tolerancie a ohladuplnosti k ostatným tiež nezaškodí. Ja to tak robím a nemám najmenší problém s časom. Ak sa niekto ponáhľa a slušne požiada, tak sa vždy dohodneme.

 2. Jednoduše řečeno ukázala se realita…ano Tesla to nějak
  Jednoduše řečeno ukázala se realita…ano Tesla to nějak řešit umí, takhle to nebude možno řešit paušálně… prostě při hromadném použití elektromobilů a pokud nevzniknout jednotky milionů dobíjecích míst v Evropě rovnoměrně rozprostření s možností krátkodových vykrytí peaků, takhle celá elektromobilita dopadne… to není jen krocan v USA stačí se podívat na Francii a její stěhování vlastních lidí v době dovolených. Nebo letní výměny turnusů na dovolených kontra evropské dálnice…

 3. Když přijdu k nám do večerky pozdě večer pro rohlíky a
  Když přijdu k nám do večerky pozdě večer pro rohlíky a žádné tam již nejsou, nemá problém majitel večerky. On je všechny prodal a žádné mu nebudou tvrdnout. Problém mám já. On všechny rohlíky prodal a já si buď zajedu někam jinam, nebo budu bez rohlíků.
  Tesla nemá problém. Tesla auta prodala a zajistila si díky tomu prodej elektřiny. Jediný kdo má problém, jsou majitelé vozů Tesla. Buď si zajedou nabíjet jinam, nebo si postojí frontu.
  Pro Teslu je to jen další výzva, jak všechna auta „nakrmit“.

  Vzpomeňte si na to, až budete stát frontu v supermarketu v období Vánoc. Supermarket nemá rozhodně problém, že lidé přijedou, nakupují a stojí fronty. Supermarket je rád, že lidé chodí nakupovat. Až že stojí lidi fronty?? Však tam nikdo z Vás nemusí v době Vánoc jezdit.

  V sedmdesátých letech se stála fronta na nedostatek benzínu, nikoliv na nedostatek čerpacích stanic. Bude-li nabíjecí stanice na každé vesnici co dva kilometry, myslím že tahle fronta bude již minulostí, tak jako fronta na benzín v sedmdesátých letech. Vyřešilo se to. Postavilo se velké množství zásobníků ropy.
  Řekněte mi, proč by na každé vesnici v Horní Dolní nemohl stát nabíjecí stojan u každého trafa u něj baterie, která by vyrovnávala výkonové špičky? Ta baterie by se nabíjela i z místních zdrojů elektřiny, čímž by se mohlo omezit těžba uhlí a spotřeba fosilních paliv jako takových.

  A teď hádanka. Kolik čerpacích stojanů(nikoli stanic) bylo v ČR v roce 1989 a kolik jich máme dnes??

 4. Nejak se to do Evropy dostalo se zpozdenim. Tesla privezla na
  Nejak se to do Evropy dostalo se zpozdenim. Tesla privezla na zminenou stanici mobilni nabijecku s osmi dalsimi superchargery. To cele ma vlastni akumlatorovy megapack s kapacitou 3000kWh. Takze asi velke zklamani pro uznavace cmoudu. Tesla reagovala a posilila nejvice zatizene stanice.

  twitter.com/t3knerd/status/1199761497301192704/photo/1

   1. Jedna se o nabity akumulator Tesla Megapack. Maji to na
    Jedna se o nabity akumulator Tesla Megapack. Maji to na valniku v kontejneru a vozi to kde je aktualni potreba. Mozna ze ten akumulator nabiji z FVE. A kdyz neni potreba posilit Superchargery, tak slouzi ten Megapack asi jako stabilizator site a vydelava prachy.

      1. Je to, pravdepodobne, ošetrené tým, že sa o nejaké malé
       Je to, pravdepodobne, ošetrené tým, že sa o nejaké malé percento zníži výkon všetkých stojanov. Tak ako keď si zdielajú výkon dva spárované stojany (ak to je vôbec potrebné).
       Jediné, čo mi na tom vadí je, keď to tam je privezené spalovacím ťahačom. To už Tesla mala dávno všetko riešiť so SEMI.

        1. To je pravda ale pri plne vyťaženej stanici sa ubúdajúci
         To je pravda ale pri plne vyťaženej stanici sa ubúdajúci výkon z jedného stojanu prenáša na druhý stojan, ktorý je spárovaný

        2. To platí pouze u V2. V3 stojany jsou nezávislé a jsou
         To platí pouze u V2. V3 stojany jsou nezávislé a jsou schopny napájet na plný výkon všechny stojany naráz.

        3. No a V2 jsou snad praktickycky vsechny SC v provozu ne?
         No a V2 jsou snad praktickycky vsechny SC v provozu ne?

        4. Zatím ano, ale V3 se staví taky slušným tempem. A pokud
         Zatím ano, ale V3 se staví taky slušným tempem. A pokud někde V3 postaví, tak to bude asi na těch nejvíce exponovaných místech, kde se nestíhá během špiček.

         Já se na to spíše dívám z pohledu potenciálu než aby mě zajímalo letošní díkuvzdání.

  1. Elektromobilita zvyšuje počet násilné trestné
   Elektromobilita zvyšuje počet násilné trestné činnosti.
   Počet hlášených loupežných přepadení řidičů postávajících u nabíječek stále stoupá.

   Funguje to tak, že k řidiči desítky minut stojícímu u nabíječky bez obsluhy, částo v průmyslových zónách, přijde milý pán, ukáže vám zbraň a přátelsky vás požádá o všechny vaše cennosti.

   A vám pak zůstane jen možnost vyplakat se na Tesla fóru,
   https://forums.tesla.com/forum/forums/robbed-supercharger-burlington-nc

   že jste vzal na lehkou váhu varování InsideEV

   „…officers from the Barstow Police Department arrived at the electric vehicle charging station behind the restaurant around 11:54 p.m. Jan. 21 after a 911 call from the victim, who reported that he was robbed at gunpoint by two men at the charging station.
   Unfortunately, this event is likely to be recurring at some Supercharger sites and here’s why: expensive cars park to charge in the exact same location. Some of these locations are known to be in high-crime areas. Supercharger sites are full of $100,000 cars.“

   1. Nasel jste jeden pripad? Nic moc. U benzinek to je po celem
    Nasel jste jeden pripad? Nic moc. U benzinek to je po celem svete na dennim poradku. A ze lupici zastreli pri tom obsluhu je smutna skutecnost. Kde lidi dobrovolne a cely stastni odevzdavaji znacnou cast svych vydelanych penez nejsou lupici daleko. U nabijecky se toci mnohem mene penez a to jeste bezhotovostne. Pro nektere jedince deprimujici vyhlidky do budoucna. Budou se muset preorientovat na jinou korist.

   2. Pro problemove oblasti, kde ciha nebezpeci prepadeni bude
    Pro problemove oblasti, kde ciha nebezpeci prepadeni bude Cybertruck idealni reseni. Jeste by to chtelo roboticky nabijeci kabel a ridic CT ma vystarano. No ale nejvetsi nebezpeci ciha pri nocni projizdce cesta z domu k autu a zpet. Majitel EV a spalovaku maji asi stejne riziko.

 5. Pamatuji z doby spalovaci, ze v kolone pred benzinkou motory
  Pamatuji z doby spalovaci, ze v kolone pred benzinkou motory bezely celou dobu. Tolik smradu a nekdo to jeste obhajuje. No a kolony ve mestech a na dalnicich to same. Fuuuuj, hnus velebnosti. Zrovna vcera vecer jsem jel po okreskach a v kazdem meste kour z kominu jako pred 100 lety. Pak se nedivim, ze u takovych lidi nema EV sanci na uspech. No jo, vychodni rozvojova Evropa.

  1. Kouř z komína – je-li spalováno suché dříví – voní.
   Kouř z komína – je-li spalováno suché dříví – voní. Jedná se jen o závist těch, kdož ušetřením pár peněz při stavbě domu se navždy ochudili o ten nepopsatelný pocit spojený s roztápěním krbu a koukáním do plamenů….. Už nikdy si nedopřejí ten luxus vytopení interiéru na „trenýrkovou teplotu, stejně jako ve svých elektrokřápech klepou kosu a stírají nudli z nosu…. Zdarec Vendulo, Dlaždič.

   1. Byl to stiplavy kour ze spatne horicich kotlu na hnede uhli.
    Byl to stiplavy kour ze spatne horicich kotlu na hnede uhli. Zadna romantika to nebyla. A v me Tesle jsem mel pohodovou teplotu. Akorat jsem po projeti zakourenym mestem musel vzdy poradne provetrat. A ty lidi co topi drevem, tak ty vidim kolem jezdit s karkou a schovanou pilou krast do lesa. Takovy cesky lidovy sport.

    1. Nepřekvapí mně, že někdo, kdo zná svět a okolí jen z
     Nepřekvapí mně, že někdo, kdo zná svět a okolí jen z pohledu na tablet ve svém EV šrotu, denně hraje bojovku kde a za kolik, jak rychle, jak při tom nedostat na budku od někoho, kdo s nabíjením EV šrotu ještě nemá zkušenosti a něco tudíž blokuje o 15 min dýl….. Takový člověk fakt ještě nezaznamenal zmínku o kůrovcové kalamitě, že jsou levného dřěva tři a více pr.delí… No jo, ale dělat dříví, umazat si ručičky od pryskyřice – chápu, to se dnes nenosí, by si panáček zapatlal tabletík a co pak? Čus, Dlaždič.

     1. Osobné útoky nevypovedajúce o ničom…
      Napr. ja nemám

      Osobné útoky nevypovedajúce o ničom…
      Napr. ja nemám problém s manuálnou prácou a do lesa po drevo som sa čo to tiež nachodil. Ale že by som to robil aj keď to nie je potrebné, iba preto že sa to dá?!
      Ak je to iba voľnočasová aktivita, plne chápem. Skoro každý robí vo voľnom čase „neefektívnu“, relatívne hlúpu činnosť, iba preto, že mu spôsobuje radosť. Niekto kope do lopty, iný rúbe drevo. Nech si robí každý čo chce, ak neškodí iným.
      Osobne, les radšej nechám prírode…

   2. Pockej ale ony sou jen 2 způsoby jak si uzit „ohen“ v dome.
    Pockej ale ony sou jen 2 způsoby jak si uzit „ohen“ v dome. Bud mas otevreny krb a tedy cely barak ti smrdi jak uzena krkovice, nebo mas krbovou vlozku a na nejaky zazitek z otevreneho ohne muzes rovnou zapomenout. Kterou variantu mas doma ty?

   3. Muzete mi, prosim, rici, cim doma topite? Jak casto
    Muzete mi, prosim, rici, cim doma topite? Jak casto prikladate? 🙂 Ja za mlada topil roky uhlim a pulka vesnice, kde ziji, topi doted uhlim. Jeden soused topi i drevem (ale v klasickem kotli, drevozplynujicich vlozek stejne moc nevidam) a stejne pri roztapeni a prikladani produkuje drevo kour. No a sen o suchem (idealne tvrdem) dreve bych taky chtel pry dychani prozivat. Drevo date do razu a sucha je jen cast. No a pri te romantice ohne jste zapomnel na tu praci – nosite si bordel domu, otevrete dvirka, dalsi bordel se dostane do domu a pri pucovani to same. Navic kotel na uhli musite docela casto taky cistit. Pokud mate kotel ve sklepe (mimo obytny prostor), pak si neuzivate ohen a u starsich kotlu ani regulaci, takze roztopit, nechat rozhoret, zavrit klapku do komina, priskrtit vzduch, no a mate nedokonale horeni a cudite. Ja mel kotel v predsini (ktera vzhledem pripominala cernou kuchyni), kde jsem zase toto chodil regulovat kazdou chvili. Jenze to pri dnesnim komfortu uz je nemyslitelne. A to nepocitam, ze jste musel pravidelne prikladat (u dreva to je kazdou hodinu). Ano, jednu obrovskou vyhodu to melo – skladani uhli / dreva, to me totiz vzdy hodne bavilo (u uhli uz ne tolik moje plice)
    Topim elektrinou, sedim (pracuji v sede) doma v trenkach a loni jsme platil za elektrinu necelych 23 tis. Je to moc?

    A co se tyce elektrokrapu. Rano vstanu, zapnu si na DO vyhrivani. Po crtvrt hodine nasedam do tepleho auta. Do toho „prvniho v rodine“ jsem take nastupoval v tricku, ale pri absenci vyhrivanych sedacek jsem prestal drkotat zubama za 7 km. Taky to odnesly zada. 🙁

    Mimochodem, pisu ted z Bosny (Banja Luky) a nepral bych ani zarytym odpurcum BEV a OZE tu ted dychat. Clovek rano vyleze z hotelu a hned specha do auta, aby nedychal ten stiplavy smrad (lide si tu uzivaji opravdoveho tepleho trenyrkoveho ohne 🙂 ). No a jeste jedna drobnost. Tesne po nabyti ucinnosti zakazu koureni ve verejnych prostorach se vyrojilo hodne kritiku a i dnes se par politiku najde, co by tento zakaz chtelo zmirnit. Byl jsem na obede a hned pri vstupu jsem si uvedomil, co znamena necilviliozvana zeme bez rudozelenych zakazu. Odpoledne uz jsem kombinaci predchozich faktoru zacal pokaslavat.

    Muzete mi, prosim, rici, proc Vase rceni u me neplati? Co delam spatne, ze se nevejdu do Vasich tabulek? Je spatne, kdyz clovek zmeni mysleni a zpusob proto, aby potlacil nevyhody novych technologii a zvyraznil jejich prednosti? Je spatne pouzivat mozek? Verim, ze si u domu stale nekopete jamy na mamuty a misto toho zajdete pro maso do reznictvi, i kdyz ten lov mel vetsi vyhody pri jinem zpusobu mysleni.

    1. Topím jednou týdně v kotli s dřevozplynující vložkou,
     Topím jednou týdně v kotli s dřevozplynující vložkou, kotel jede stále na plný (neškrcený výkon), protože akumulace. Stačí přikládat jednou za 3 hoďky – směs měkkého a tvrdého, opakuji suchého dříví – samozřejmě ve vyhrazené a od bytových prostor oddělené kotelně. Dříví je suché za 3-4 roky. Jinak mi stačí vytápět lokálně v krbových kamnech, byť jsem psal o trenýrkové teplotě, vždy spím při pootevřeném okně. Vyhřívání sedadel mám, nikdy jsem je nepoužil. Špatně je to, že o čem jste přesvědčen Vy a Vám podobní ve svém svatém přesvědčení tlačíte ostatním. Každý tlak zkrátka vyvolává protitlak….. Dlaždič.

     1. Za vložku, plný výkon s akumuláciou a použitie
      Za vložku, plný výkon s akumuláciou a použitie vysušeného dreva chválim. Bodaj by to tak robili všetci. Keď je už spotreba vysoká (predpokladám že kWh budú kruté) tak aspoň to nespôsobuje až tak neznesiteľný bordel ako bežne.
      Prikladanie raz za 3 hodiny sa mi vidí často. Značné obmedzenie komfortu. Ale snáď dom hneď nevychladne ak sa nepriloží.
      Spánok pri pootvorenom okne je hrozné plytvanie energiou. V dnešnej dobe.. :/
      Len si zrátajte tie náklady. Už len postavenie oddelenej kotolne, prístrešky pre drevo atď., je to kopa peňazí. Jasné, dá sa k tomu pristupovať tak, že „ja na to mám“, ale takéto uvažovanie nechápem.
      Myslím, že tu nikto nikoho do ničoho netlačí, veď tu ide o relatívne jednoducho vyčísliteľné argumenty a čísla vždy vyjdú na jednej alebo druhej strane. A ak aj nevyjdú na Vašej strane lepšie, nikto Vás nenúti to meniť. Subjektívny pocit spokojnosti je podstatný. Ale tváriť sa, že to robíte takto len preto, že okolie tlačí aby Ste to tak neobili, je detinské 🙂

   4. Tak proč ten tvůj „voňavej“ kouř z komína pouštíš do
    Tak proč ten tvůj „voňavej“ kouř z komína pouštíš do vzduchu?
    Hezky si ho zaveď zpátky do domu a prožeň si ho přes svoje plýce, když je tak čistý a voňavý.
    Nechápu proč ho musím já filtrovat přes svoje plíce.

    Jsi sobec co obhajuje vypouštění jedů tím, že nepoužívá uhlí a že ze dřeva je toho méně a není to tak vidět. Jinak kouř ze dřeva je stejně hnusný jako z uhlí, jen ty a podobný sobci si myslí, že je to čistý.

    Tak ještě jednou, když si myslíš, že je tak voňavý, tak ho nepouštěj sousedům do oken a hezky si komín ucpi a filtruj si ho přes svoje plíce. Ano pak budu s tebou souhlasit, že je to pěkné pokašláníčko a pěkně se ti bude koukat do plamenů a kouře až se budeš dusit.

    Stejně sobecký a hejlování je proti dieselu. Lidi co mají benzín si myslí, že jsou kdoví jak ekologický, když nemají ten zlej diesel, přitom je to úplně jedno. Oba dva motory vypouštějí spousty jedů, které všichni dýcháme.

   5. Hm… Fakt som ušetril prachy pri stavbe vynechaním kotla a
    Hm… Fakt som ušetril prachy pri stavbe vynechaním kotla a komína, ale nejak som to nestihol ľutovať a už vôbec nie závidieť.
    Ak budem chcieť sledovať plameň, hodím na stenu krb na bioalkohol.
    Luxus trenírkovej teploty mám trvale – kúrim na 24-25°C. Až moc.
    Cena kúrenia ~160 € ročne (cca 4000 CZK za rok), pri čom nemám solár, FV, krb, ani nič také.
    Zdarec, Roman, programátor 🙂

     1. Primárnym zdrojom tepla je klimatizačná jednotka Midea
      Primárnym zdrojom tepla je klimatizačná jednotka Midea MA-12NXD0-I.
      Okrem toho sú ako záloha infrapanely a v kúpelke el. podlahovka.
      Dom je z dvoch predĺžených kovových lodných kontajnerov. Zateplené s 25 cm EPS Greywall. 30 cm strop.

     2. Pasivni dum uz neni nic nemozneho. Muj druhy dum -neni
      Pasivni dum uz neni nic nemozneho. Muj druhy dum -neni pasivni- o rozloze 120m2 s TČ zeme-voda a podlahovym topeni spotrebuje na vytapeni 1300kWh/rok. Neco kolem 3000 kc. TČ prikon 1,2kW, tepelny vykon 6kW. Znacka Wolf. Obvodove zdivo Heluz family 500mm. Zadna dalsi izolace. Okna 3vrstve. Bez sklepa, pouze prizemi. Stavajici domy jsou cerne diry na penize. Kdo zatepli a zmeni zpusob topeni, ten vydela. Bohuzel mnoho lidi ma svuj cesky pristup. Nicemu neverim, vsechno propaganda z Brusselu, Cezko je nejlepsi, Germanum to ukazem.

       1. To je ta cihla, ale lepena tepelne izolacni maltou. Zadna
        To je ta cihla, ale lepena tepelne izolacni maltou. Zadna pena. Vyhoda je, ze mate pevnou venkovni stenu. Nemusite se bat, ze vam to ptaci, mysi a sinice rozeberou. Muzete o zed oprit kolo a nic se nestane. A je potreba mene prace. Jde to hrozne rychle. Jedina vec, nesmi vam cihla zmoknout. Pak voda uvnitr vysycha pres pul roku!
        Kdyz porovnate cenu za obvodove zdivo, tak rozdil mezi nejlevnejsi a nejdrazsi variantou je dost maly. Na topeni se vam ten rozdil rychle vrati.

        1. Ma tato cihla vetsi tepelny odpor jak ytong?
         Ma tato cihla vetsi tepelny odpor jak ytong?

        2. Heluz family 500mm mel v dobe stavby pred 6ti lety nejvetsi
         Heluz family 500mm mel v dobe stavby pred 6ti lety nejvetsi tepelny odpor na trhu. Porobeton jsem pouzil na vnitrni zdivo. Na jejich webu je Tepelný odpor R: 9,19 m2K/W.

      1. Koukam, co dela nova cihla a trojskla.
       Ja mam dum z 1944, 45

       Koukam, co dela nova cihla a trojskla.
       Ja mam dum z 1944, 45 cm plna cihla, vychodni stena (kryta z jedne strany otevrenym prujezdem, na druhe strane drevena vrata) jen 30 cm. Ma 140 m2. Pri rekonstrukci jsem daval dvojsklo (neuvedomuji si, ze by ve 2008 byla trojskla), do podlahy dal 10 cm polystyren, strom zateplil petkou. Natahl jsme trbky na podlahove topeni a mam TC o prikonu 3,5 kW. Loni jsme mel spotrebu elektriny neco pres 8 MWh. Mam jeste termicke panely, takze tak odhadem 40 % teple vody vyrobim efektivneji.
       Odhaduji, ze na topeni a TUV padne tak 5 – 6 MWh (necelych 15 – 18 tis rocne), takz epokud bych dum zateplil (svepomoci tak 400 tis ?) a snizil spotrebu vytapeni a TUV na 4 tis rocne, tak se mi to zatepleni vrati za 40 let? Nevyslo by lepe, kdyz bych investoval misto zatepleni (ktere ma moc rad strakapoud) do FVE?
       Kazdoapdne timto prispevkem chci rici, ze staci zvolit jednu variantu zatepleni / zmena tpeni a clovek usetri. Pokud zvoli obe, zaraz, muze to mit mensi finacni efekt (ale lepsi ekologicky, o ktery mne osobne jde vice) nez jen jedna z uvedenych.
       Souhlasim, taky nemam rad, kdyz se hledaji chybi predevsim jinde nez u sebe. Taky bych vetsinu spatneho hazel na nas misto EU a hodne s epak zapomina, co dobreho nam EU prinesla (byl jsme zacatkem tydne v Bosne, takze jsem mohl porovnavat).

       1. V podlaze mam 20cm polystyren a na strope 40cm mineralni
        V podlaze mam 20cm polystyren a na strope 40cm mineralni vlakno. Izolace je i na zakladech do 1m hloubky. Samozrejme ze novy dum je jednodussi izolovat nez stavajici. Ale hodne domu v CR nema zadne zatepleni a nektere domy ani omytku. Mokra zed od deste je idealni vodic tepla. Hlavne ze za vsechno muze Kalousek…

        1. Ted uz vim, ze 10 cm, ktere byly v dobe rekonstrukce
         Ted uz vim, ze 10 cm, ktere byly v dobe rekonstrukce nadstandartni, jsou malo. Skoda, ze jsem v te dobe nevedel to, co vim nyni.
         Neni izolace zakaldu zbytecna, kdyz je pak silne izolovana podlaha? V zakladech dle me logiky daleko vic ovlivnuje teplotu vlhkost (stala teplota) nez vykyvy v atmosfere. Zkusim napsat jeste lepe. Kdyz je izolace v podlaze, nevidim logicky velky teplotni rozdil mezi vnitrni stenou zakaldu (bez sklepa) a stenou vnejsi. A pokud neni teplotni rozdil, je dle me zbytecna izolace.

        2. Taky jsem to tak videl. Presvedcily me detailni vykresy na
         Taky jsem to tak videl. Presvedcily me detailni vykresy na strankach Heluz. Tam jsou priklady tepelnych mostu a sokl je jeden z nich. Mozna ze lepsi nez polystyren na zakladech je vysypat prostor zakladu drcenym penovym sklem. Surovina neni az tak draha, ale doprava. Zalezi na vzdalenosti od fabriky. V CR je jedna nebo dve. Uz to tak nepamatuji. A penove sklo je izolacni extratrida. Bohuzel v deskove forme trochu drahe. Jeste jedna poznamka na pousmani. Ve stavebnim povoleni byla podminka mereni radonu a izolace. Jako jedinny stat v Evrope to mame povinne. Tak se projektovalo, peclive izolovalo a nakonec po tom nesteknul ani pes. A maloktera firma vubec neco o tom vi. Hlavne ze mame nejlepsi zakon na svete.

        3. Penové sklo je trochu preceňované. Reálne nie je ako 100%
         Penové sklo je trochu preceňované. Reálne nie je ako 100% zabezpečiť, aby bolo suché a keď nie je, neizoluje.
         Svoje využitie má, ale nie je to tak priamočiare a jednoduché.

        4. Penove sklo ma uzavrene pory a neni nasakave. Nasakavost se
         Penove sklo ma uzavrene pory a neni nasakave. Nasakavost se udava 0%. Uvedte zdroj kde jsou patricne udaje o snizeni tepelneho odporu nebo zvysene vodivosti.

        5. Jeden známy použil dosky z penového skla na tepelné
         Jeden známy použil dosky z penového skla na tepelné odizolovanie obvodových a nosných múrov od základov. Tým dokázal prepojiť tepelnú izoláciu fasády s podlahovou a vlastne nemá v dome žiadny tepelný most. Penové sklo je jediná tepelná izolácia s dostatočnou tlakovou únosnosťou. Základy tiež obložil nejakým styrodurom ale to už na izoláciu v dome nemá takmer žiadny vplyv.

  2. Dnes se stačí přijet podívat na hokej, nebo jinou
   Dnes se stačí přijet podívat na hokej, nebo jinou kulturní akci. Tisíce aut stojí v zácpě směrem ke stadiónu. Pak po hokeji se tohle množství aut snaží dostat od stadiónu domů. Ten smrad dýchají všichni, včetně těch co jdou pěšky.
   Za vrchol lenosti považuji, když se lidé autem snaží dostat až na náměstí, kde se má za pár minut rozsvítit vánoční strom.

  1. Kdyby u nás majitelé Škodovek měli benzín zdarma na
   Kdyby u nás majitelé Škodovek měli benzín zdarma na jediné čerpací stanici, troufnu si říci, že by byla situace o dost horší. Ono stačí přijet na čerpací stanici ONO, kde je nafta a benzín o dvě kačky levnější a situace je velmi podobná.

    1. Preto tvrdím, že za túto situáciu môže nabíjanie
     Preto tvrdím, že za túto situáciu môže nabíjanie zadarmo. Keby to aspon Tesla riešila tak, že tým, čo to zneužívajú (taxikári, zážitkové jazdy, miestni, atď… ), by to spoplatnili, tak ostatní ktorí používajú nabíjanie na SuC sporadicky v súlade spodmienkami (je určené na nabíjanie na cestách), by nemuseli čakať ani minutu na pripojenie k stojanu.
     Absolútne potom zaniká tá obrovská výhoda „tankovania“ doma. To sa so spalovacím autom dá iba vtedy, ak niekto palivo kradne.

   1. Aj vecsina novsich S a X ma nabijanie zadarmo cez
    Aj vecsina novsich S a X ma nabijanie zadarmo cez kod…
    Momentalne uplne nove S a X maju free SC nabijanie aj bez kodu, no len na prveho majitela. Starsie S a X pred 4/2017 maju maju free SC na auto aj po zmene majitela. Perf. TM3 maju na pol roka free SC, ostatne TM3 maju 1500 free SC km na kod (dostane ten co kod pouzije aj ten co ho poskytne).
    Takze neplatenych SC nabijani je teraz a aj v buducnosti bude podstatna cast.
    Platene nabijanie na Tesla SC ma rozumnu cenu:
    CZ: 6.31 CZK pro kWh,
    DE: € 0.33 pro kWh,
    SK: € 0.25 pro kWh,
    AT: € 0.28 pro kWh.

     1. Len velmi malo majitelov tesiel S a X ma platene nabijanie na
      Len velmi malo majitelov tesiel S a X ma platene nabijanie na Tesla SC. Aj ked bezplatne nabijanie akoze zrusili, co bolo publikovane v kazdom mediu, realne dalej fungovalo na kod, ktorych ma kazdy majitel hociktorej tesly k dispozicii 5. Cize kto chcel, tak kod mal a teda aj bezplatne nabijanie na SC pre S a X. Kody majitelia tesiel poskytuju velmi radi, lebo poskytnutie hodu znamena aj odmenu pre toho kto kod poskytne. Ja som za poskytnutie jedneho kodu, ked kamarat dostal nabijanie S-ka zadarmo dostal 22kW wallbox (HPWC) s Elonovim podpisom :-))). Asi od zaciatku tohto roka maju majitelia novych S a X nabijanie zdarma aj bez kodu.

  1. No to si uplne nemyslim, s koncem nabijeni zadarmo bude jeste
   No to si uplne nemyslim, s koncem nabijeni zadarmo bude jeste vetsi nerovnost mezi nabijenim v beznem obdobi a o svatcich…. protoze lidi si budou nabijet doma, pri beznem jezdeni do prace, a prave jen kdyz pojedou na dovcu, nebo hromadne ve svatky, tak budou potrebovat dobit na SC…..

   1. Ako som napisal dole, velka cast tesiel mala, ma a bude mat na
    Ako som napisal dole, velka cast tesiel mala, ma a bude mat na SC nabijanie zadarmo (rozumej v cene auta) aj v buducnosti. Nepredpokladam, ze nabijanie zadarmo bude niekedy zrusene na S a X, ved si ho majitelia predplatili podstatne vecsou nakupnou cenou. Ked aj teraz vsetky predavane S a X maju nabijanie zadarmo (v cene auta) tak ho tazko mozu v blizkej buducnosti zrusit.

    1. Tam přece šlo o to, že ten jeskyňář přijel za svou
     Tam přece šlo o to, že ten jeskyňář přijel za svou nezletilou „přítelkyní“… to bylo to, co bylo našimi novináři zamlčeno. S touto informací už dávalo smysl, že ho nazval „pedo-guy“. Ať už to bylo oprávněně, nebo pomluva.

 6. Myslím, že stejně jako muslimy neodradí od víry fronty
  Myslím, že stejně jako muslimy neodradí od víry fronty před Mekkou v době pouti, neodradí potenciální zájemce o Teslu ani podobné informace.
  Nejsem zastánce konspiračních teorií , ale šířením podobných zpráv se intenzivně zabývají PR agentury všech dinosouřích automobilek. Logicky.
  Ale i kdyby to nebylo dominantním jevem , tak podobné zprávy budou stále častější. Tesla se stává velkým fenoménem. Velmi podobných obrázků z klasických čerpaček bychom v době Díkuvzdání (a nejen) v USA mohli pořídit spoustu. Ale když nemůžete dát do titulku TESLA, tak to nebude nikdo číst. Takže to nevnímám negativně. Do SeaWorldu či Universe studia na Floridě jsem šel přestože mne čekaly hodinové fronty na atrakce. Ale. Je to fenomém a stojí to za to. Koneckonců stejně jako Tesla.
  Je potřeba si vzít ponaučení, aby nás podobný problém nepřekvapil v Čechách.Což je asi hlavní důvod proč mají mnozí potřebu komentářů. Proto je potřeba kromě zastavení expanze Tesel do Čech

  a) bránit rozšíření Díkuvzdání a podobných svátků do Čech
  b) bojovat proti návštěvám rodin a rodinných příslušníků ,což můžeme již o těchto Vánocích. SMS nebo mail stačí k rodinné pohodě !
  c) když už se rozhodnete jet automobilem tak si vyberte jiný den než konkrétní svátek. Na Dušičky, Vánoce či Velikonoce jezděte v létě, ale ještě před prázdninama v Německu.
  d) když už musíte jet autem tak jedině spalovacím
  e) pokud pojedete elektrickým tak si rozhodně nenabíjejte před cestou doma

  ale hlavně :

  – si nekupujte Teslu ! Budete mít spoustu času na psaní komentářů.

 7. Sice jste napsali „jen“ ohromné fronty a ne jako na autofóru
  Sice jste napsali „jen“ ohromné fronty a ne jako na autofóru několikahodinové fronty, ale stejně je to blbost. Zkuste taky trochu počítat, nabíjí se tam 13 aut a fronta je dalších 15 Tesel, tomu říkáte ohromná fronta? 20-80 % mají za 20 minut a jistě tam je hromada těch, co bude nabíjet méně, takže si poslední auto počká kolik, 15 minut? Tomu říkám tragédie.

  1. už tomu rozumím, když na 13 obsazených superčerdžrech
   už tomu rozumím, když na 13 obsazených superčerdžrech čeká 15 aut a 12 jich nabíjí minimálně 30 min zadára to aby to čekání tý fronty vůbec za to stálo 😉 a zbylý jsou rozbitý tak 12*30=360 min + 3*30= 450 min/13sc to dělá 40 minut čekačku toho posledního 😉 zpráva je to populistickyrealistická to ano ale i tydle vobrázky sou už 2 roky starý takže žádná novinka v Baja California 🙂
   https://www.youtube.com/watch?v=LTsjgPxYOmk

   https://www.youtube.com/watch?v=BV3Gne_ZuOo

   u velkokapacitních čerpaček jako má Bjorn fNorsku to pude vo dooooost rychlejc jéa 😉

   https://www.youtube.com/watch?v=0OE4BnTh69c&t=1s

   1. Ne minimálně, ale maximálně 20 minut. Pokud to není
    Ne minimálně, ale maximálně 20 minut. Pokud to není hovado a nenabíjí do 100 % když za ním je fronta lidí, ale jen 20-80 % tak to má na 20 minut, pokud si chce sosnout třeba na 150 kiláků, tak klidně jen na 10 minut, průměr tak 15 minut, kdy se tam vleze dalších 13 aut a ten poslední už je skoro na řadě.

     1. Výpočet je jednoduchý (jen pro TrochuNadhledu to bude
      Výpočet je jednoduchý (jen pro TrochuNadhledu to bude trošku oříšek, ale až mu maminka přestane vyměňovat plínky a dostane se na základku, tak to třeba taky zvládne :)).
      Třeba zde je video, kde je ukázáno se softwarem někdy z dubna (od té doby to ještě o něco vylepšili a ještě zrychlili) nabíjení na běžných SC v2 5 % -> 60 % za 21 minut. 60 % TM3 LR je na reálných 300 km, s tím už se dá někam jet a dost pravděpodobně to bude dost na celou zbývající cestu drtivé většiny řidičů.
      Jasně, může někdo nabíjet víc, někdo zase méně, proto nejobjektivněji můžeme vycházet z průměrné kapacity nabíjení na SC, která je 36 kWh, což odpovídá nějakým 17 minutám (taky hodně variabilní z jakého stavu se začalo nabíjet, ale tak přibližně).
      Těch aut je tam ve frontě opravdu jen 15, obsazených nabíjecích míst 13, tj. za 20 minut statisticky velmi pravděpodobně začne poslední auto v řadě již nabíjet.
      Výpočet pro TrochuNadhledu: Za hodinu se nabije 5 kWh, což je tak na 3 kilometry jízdy, k tomu si půlka lidí odběhne s dětmi do disneylandu a poslední auto přibližně 176. v řadě bude čekat do Štědrého dne, aby si i on mohl nabít na své 3 kilometry jízdy.

    1. ach jo to jsou bláboly co tu člověk musí číst
     oni

     ach jo to jsou bláboly co tu člověk musí číst

     oni jedou třeba 1000 km a budou nabíjet na 100km když si vyčekali frontu dlouhou až ze sjezdu z dálnice 😀 aby za hodinu museli podstoupit to stejné o kus dál 😀

     spíš si myslím, že si každý dá oběd nebo večeři na 1-1,5 hod. a nechá si auto dobít během té doby na 80% aby už dojel do cíle

  2. Co to tady zase meleš za blbosti? 😀 to už je opravdu
   Co to tady zase meleš za blbosti? 😀 to už je opravdu zoufalost a nemoc tohle, tomu říkám tragédie 😀
   Zase se někdo dotknul nedotknutelné Tesly co? 😀
   15 aut ty troubo, to je šílený, uvědomuješ si to vůbec? 😀 15 víš kolik to je 15 vůbec? Kdyby taková fronta byla u čerpačky tak budu nasranej jako kráva a tady se jedná o dobíjení, tvoje tabulky a statistiky, to je opravdu lahůdka 😀

   15 minut chápete to někdo? To je rychlejší než tankování ty hnupe 😀 😀 Jak vůbec může někdo něco takového napsat 😀
   chlapče výpočty je jedna věc, realita je věc druhá, 15 minut v takové frontě budeš čekat něž se uvolní možná jedno místo před tebou a to ještě v lepším případě, šlo o lokalitu kde je nabíječek Tesla mraky a i tak to byl průser, další jasný důkaz toho, že elektromobilita v této podobě se nemůže prosadit.

   1. 40 minut budeš čekat než na tebe přijde řada neumíš
    40 minut budeš čekat než na tebe přijde řada neumíš počítat? a je to ojedinělý úkaz na čerpačkách kde je zrovna nával no, jednou do roka amíci na krocana aby jim nevystyd ftroubě holt počkaj :)) PS: na dalších wordenklifech se už tajně dělá po celých státech ;))) konečně po 100 letech taky že ;))))

    https://www.youtube.com/watch?v=YhjHzdDYRXA

   2. u cerpacky kde tankuju neni vyjimka ze je fronta i 20-30 aut,
    u cerpacky kde tankuju neni vyjimka ze je fronta i 20-30 aut, a proc by jako mel bejt nekdo nasranej ze tam stoji? o 200 metru dal je Shellka kde je palivo na litr drazsi o 3-5 korun a maj tam volno, auto tam vidam tankovat tak jednou za mesic 😀

    a pamatuju se, ze za komancu se obcas na benzin taky stalo, nekdy i hodiny, jedina benzinka v okruhu 40km byla tehdy kousek od naseho baraku, a bejvali tam v nejaky cas i fronty delsi 100 aut, takze pokud zrovna cekali treba na zavoz paliva, tak se tam na benzin stalo klidne i nekolik hodin ve ftonte :D, a to se bavime o 80 letech minuleho stoleti, tedy automobilizmus byl zajetej seriove nejakych 70 let? 😀

    1. a proč sem tohle píšeš, co to s tím má společného?
     a proč sem tohle píšeš, co to s tím má společného? 😀
     na čerpačce se i 30 aut dá za určitých okolností přežít, cca 15 minut a může člověk pokračovat, ale u nabíječky to je trochu rozdíl

     navíc můžu jet k té druhé, v kalifornii žádná druhá volná ani dražší nebyla to je ten problém 😀

     a čekat fronty jako za komancu, co je to za argument? 😀 to mi moc pokrokové teda nepřijde 😀

    2. Zajímavé… já tankuji tak 10 krát ddo měsíce a frontu
     Zajímavé… já tankuji tak 10 krát ddo měsíce a frontu jsem zažil naposledy někdy před půlrokem u Tank Ono v Plzni 🙂 A to byly přede mnou asi 3 auta a za 20 minut jsem byl na řade. U elektriky bych tam stál hoďku min.

     Jinak, kousek od baráku mám taky Ono a tam není fronta nikdy, stejně tak jako u ostatních levných benzinek, co mají cenu tak max. plus koruna na Ono. No a to nemluvím o těch dražších, tam je pusto… až na Moll u Rozvadova, tam je docela provoz.

     1. chodim okolo cerpacky ONO kazdy den vesmes 4x, pokazde tam je
      chodim okolo cerpacky ONO kazdy den vesmes 4x, pokazde tam je fronta prave proto ze je to v okoli jednoznacne nejlepvnejsi benzinka s cenou o 2-3 kacky na litr nez konkurence

      a u tech superchargeru to na hodku fakt neni, pokud koukam spravene, je tam 14 stojanu a 3 nove jeste nespustene V3, a 15 Tesel ceka, nektere z tech modelu jsou Tesly 3 tedy ty umej nabit za mene nez 20 minut z 10 do 90%, takze i ten posledni v rade bude na nabijeni cekat mozna tak 35-40 minut maximalne, navic 19 mil odtamtud je dalsi supercharger s 8 stojany, dle mapy je tam do 20 mil take nespocet destination chargeru a nabijecky dalsich spolecnosti

      ostatne tento Supercharger se takto plnil i minulej rok o dikuvzdani, a media z toho taky meli „vanoce“, jsem si 100% jistej ze obdobne video se da poridit i na beznych cerpackach kdekoliv v USA, jenze to by vesmes media moc netahlo, protoze by tam nebylo Tesla, tedy to co dela ctenost mediim dnes vetsi, nez treba sraz supersportu a celebrit 😉 a vesmes pro Teslu jen dobre, je to zase super reklama za kterou nedaj ani dolar 😀

      1. Tak já mám kousek od baráku Ono a tam fronty nejsou. Asi
       Tak já mám kousek od baráku Ono a tam fronty nejsou. Asi proto, že v okolí jsou i jiné levné benzinky, kde je cena třeba jenom o padesátník vyšší.

       Podstata je ta, že mám na výběr… chci za každou cenu levně, postojím pár minut na Ono, pospíchám jedu o kousek dál a natankuji bez čekání. Nevím, jestli ti, co čekali u toho SC, tuto možnost měli. Možná je to obdobná situace jako s tím Ono, nevím.

       Každopádbě je to zatím tak, že tankování je stále podstatně rychlejší než nabíjení. Takže fronta u nabiječky vede k podstatně delšímu čekání než fronta u benzinky. To snad je pochopitelné. A kompenzuje se to tím, že se těch stojanů u nabiječek buduje více. Pak je výsledkem dost nerovnoměrné zatížežení a prázdno u stojanů během většiny roku.

       1. elektromobilita je vesmes v plenkach, seriove se elektroauta
        elektromobilita je vesmes v plenkach, seriove se elektroauta vyrabej cca 10 let? Tesla cca 7 let?

        mimochodem v USA jsou stale mista kde nejsou benzinky treba 200 mil a upozornuje na to i znacka aby si dotycni co tam jedou natankovali, z šepak treba 200 mil nebudou mit moznost natankovat, tady je holt smula ze v jeden den v roce se na nekolika superchargerech tvorej fronty, a Tesla na to reaguje tim ze tam postupne pridala dalsi stojany a modernizuje na stojany V3 s 250kW

        vesmes tohle ukazuje jak dulezite nabijecky jsou a budou a jak na nich pujde do budoucna vydelavat mozna i lepe nez na fosilnich palivech, fronta cekajicich na tankovani paliva je snem kazdeho cerpadlare 😀

        1. 200 mil k benzínce bude možná někde na Aljašce. Osobně
         200 mil k benzínce bude možná někde na Aljašce. Osobně jsem viděl nejvíc varování Next service 100 mil. USA jsou velká země, ale není to neobydlená pustina.

     2. Ona fronta na Superchargerech taky není každý den,
      Ona fronta na Superchargerech taky není každý den, rozhodně ne taková. Byla loni, letos se dala čekat taky. Fakt velké překvapení.
      Je to V3 nabíječka, která umí u TM3 nabíjet až 120 km za 5 min, což se mi zdá už v poho…

      Navíc Tesla letos tento problém adresovala mobilními nabíječkami, které můžou převést kde je nárazově potřeba:
      https://www.teslarati.com/tesla-deploys-mobile-supercharger-megapack/

  1. no to asi těžko, podobné to tam bylo na všech
   no to asi těžko, podobné to tam bylo na všech nabíječkách a to jich jen Tesla tam má stovky, jaké by to asi bylo kdyby 50% aut bylo EV??????

   Je to jednoduché, nikam by se nejelo, protože čekačka by byla asi tak tři dny 😀 😀

   Tomu říkám vizionářské auto budoucnosti ta Tesla chacha 😀 😀

   v současné době je EV smysluplné stále jenom jako druhé auto do rodiny na cestování kolem domu, s vlastním domácím nabíjením, s menším dojezdem, s menší baterkou a tím také cenou

   velkobaterkáče typu Tesla jsou největší nesmysl automobilového průmyslu

    1. Ale jdi, Ty brebto. Plivat? Na EV leda …rat. Konečně to
     Ale jdi, Ty brebto. Plivat? Na EV leda …rat. Konečně to tady na plná ústa napsal – ano, jedná se o hračku a proto ty žlučovité výlevy a ohánění se bany na všechny strany. Pokud bych Ti měl něco závidět tak jedině to neskutečné moře času, které v tom hraní bez mrknutí oka utopíš. Shánět mapy nabíječek, stahovat apky, studovat tarify, hrát na hoňku s Aviema v koloně….. Prostě jako malé děti….. Čus, Dlaždič.

     1. Dostáváš taky ban, protože s primitivama se nemá cenu
      Dostáváš taky ban, protože s primitivama se nemá cenu bavit. (abych si to začal psát)
      Já žádné nabíječky nehledám. 95% cest jezdím v akčním rádiusu. Elektromobil mi naopak čas šetří, protože se nemusím zdržovat každou chvilku s tankováním a nemusím se namáhat s výměnana olejů a dalšího nutného servisu.
      5% cest mi obstará záložní spalovák (pro rejapaly, že musím mít druhé auto. To bych měl tak jako tak, protože prostě dvě auta v rodině potřebujem).

      Z lidí co elektro viděli jen na obrázku a přesto mají plnou hubu keců jak to nefunguje a člověk pořád jen stojí u nabíječek si nic nedělám. Oni totiž jen závidí, že má někdo neco lepšího na co si on nevydělá.
      Stejně tak jako závistivci pomlouvali první naftová auta, co si sem lidi dovezli ze západu. Od nich vzniklo heslo nafta patří do kamen, čistě z trucu. Sami to chtěli, ale neměli na to, tak aspoň pomlouvali a dál jezdili ve svojí Škodě 120.

      1. S tou naftou bych byl opatrnější.
       Například já nafťáky

       S tou naftou bych byl opatrnější.

       Například já nafťáky „nemusím“ čistě jen proto, že je to populistický vývoj mobility. Nafta byla určená pro náklaďáky pro dálkové cesty protože motor se jednou nastartoval a pak jel do alelujá v kuse. A to samé nazpátek a někdy ani nestihl vychladnout. A byl levnějš/dotovanější pro podporu podnikání/převozu zboží.
       Ale pak se toho chytl nějaký chytrolín v automobilce a dal to do osobáku… no bodejť by mu za to malý človíček neutrhnul ruce při pohledu na benzince kde byla nafta výrazně levnější. To že to má nižší energii, horší odpich a že tomu nesvědčí krátké pojížďky? Bah! To zamázne levnější nafta.

   1. v současné době je EV smysluplné stále jenom jako druhé
    v současné době je EV smysluplné stále jenom jako druhé auto do rodiny na cestování kolem domu, s vlastním domácím nabíjením, s menším dojezdem, s menší baterkou a tím také cenou. PŘESNĚ můj případ, navíc mohu využívat noční proud, což dřív nešlo, jelikož jsem neměl ani elektrický bojler.

Napsat komentář