Studenti ČVUT postoupili do finále světové soutěže Mars Colony Prize

Jak zabydlet prvních 1000 lidí na Marsu? Studenti ČVUT se o víkendu utkají ve finále světové soutěže Mars Colony Prize.

Soutěž Mars Colony Prize pořádá společnost Mars Society, největší světová organizace zaměřená na podporu výzkumu a osidlování Marsu. Mezi deset finalistů soutěže postoupil i tým Dvaraka z evropského magisterského programu SpaceMaster, který do boje vysílá katedra řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.
foto: ČVUT

Soutěžní tým studentů z Indie, projekt vzniklý na univerzitě ve švédské Kiruně, finále v barvách ČVUT. I to může být cesta k vítězství ve vesmírné soutěži Mars Colony Prize, která vyvrcholí v sobotu 19. října v Los Angeles a jejímž cílem je ocenit nejlepší návrh pro vybudování trvale udržitelné kolonie na Marsu pro tisíc lidí.

Mezi deset finalistů soutěže postoupil i tým Dvaraka z evropského magisterského programu SpaceMaster, který do boje vysílá katedra řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Soutěž Mars Colony Prize pořádá společnost Mars Society, největší světová organizace zaměřená na podporu výzkumu a osidlování Marsu.

Návrh týmu ČVUT Dvaraka

Návrh týmu ČVUT Dvaraka
foto: ČVUT Dvaraka

Ze 100 přihlášených projektů postoupil mezi 10 finalistů soutěže i tým studentů s názvem Dvaraka, kteří studují v rámci evropského magisterského programu SpaceMaster na Fakultě elektrotechnické ČVUT.

Jeho zástupkyně Alice Phen bude návrh prezentovat v sobotu 19. října před odbornou porotou a účastníky 22. mezinárodního kongresu Mars Society na půdě Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles.

Pomohou studenti dostat 1000 lidí na Mars?

Cílem Mars Colony Prize je navrhnout kolonii pro prvních 1000 lidí na Marsu, která si bude schopna zajistit veškeré jídlo, oděvy, ubytování, energie, běžné spotřební výrobky, vozidla a stroje, a to pouze s minimem klíčových komponent, například vyspělé elektroniky, kterou bude třeba dopravit ze Země. Má tým Dvaraka z ČVUT šanci v soutěži uspět?

„Podle mého názoru jsme se do finále dostali hlavně proto, že náš návrh je velmi detailní. Dva členové našeho pětičlenného týmu se soustředili na technologie, dva na ekonomiku a já jsem řešila politické, sociální a estetické otázky,“ říká studentka Alice Phen, která bude projekt v Los Angeles prezentovat.

Jejich plán je podle ní natolik realistický, že by se mohl opravdu v budoucnu uskutečnit, zvláště s ohledem na aktuální vývoj technologií pro lety na Mars.

Program SpaceMaster kolonizuje evropské univerzity

Všichni studenti v týmu Dvaraka pocházejí z Indie a jejich úspěšný návrh vznikl během prvního roku magisterského studia, který studenti podle pravidel studijního programu SpaceMaster absolvovali za polárním kruhem ve švédské Kiruně.

Dobrá zpráva o postupu do finále je zastihla krátce po příjezdu na ČVUT do Prahy, kde absolvují druhý ročník a budou psát a obhajovat diplomovou práci.

„Magisterský program SpaceMaster je příklad projektu, který vznikl díky podpoře Evropské unie a nyní je – podobně jako plánovaná kolonie na Marsu – plně soběstačný, takže úspěšně pokračuje i po ukončení finančních dotací,“ říká vedoucí katedry řídicí techniky FEL ČVUT Michael Šebek.

Studijního programu SpaceMaster se v akademickém roce 2019 účastní 7 univerzit a na pražské technice aktuálně studuje 11 studentů. „Držím týmu Dvaraka palce, protože finále soutěže a prezentace projektu před světovými kapacitami v oblasti kosmického výzkumu jim může přinést zajímavé kariérní příležitosti a jejich nápady možná doslova odešle na Mars.“

tisková zpráva

25 Comments on “Studenti ČVUT postoupili do finále světové soutěže Mars Colony Prize”

 1. Davat dane na tohle je jediny pozitivni a smysluplne v tomhle
  Davat dane na tohle je jediny pozitivni a smysluplne v tomhle kocourkove plneho zlodeju a parchantu co nas okradaji stale a porad uz x let… a je mi jedno jestli je to Ind nebo Cech nebo kdokoli jinej… volime tu zlodeje a lhare ktreri rozkradou minimalne tretinu HDP a my to platime a drzime hubu… takze vic penez na vedu a vyzkum…

  1. A na školství. Na kreslení blbostí na úrovni duhé
   A na školství. Na kreslení blbostí na úrovni duhé třídy ani korunu. Školy platit podle výsledků, nikoliv podle studujících. Cizince na školách ano, ale studium českých studijních programů hrazné z našich daní pouze po prokázání znalosti českého jazyka.

   A tak dále a tak dále. To je pořád řevu, že stát dává málo na školství. Ale je to jako ve zdravotnictví – totální zlodějina.

   A zloději největší jsou VŠE i ČVUT.

    1. Bohužel nikoliv. Tento v podstatě kriminální systém
     Bohužel nikoliv. Tento v podstatě kriminální systém funguje následovně.

     Vysoká škola přijme úmyslně do prvního ročníku vysoký počet uchazečů. Řada z nich neumí ani slovo česky, přesto jsou přijati na řádné studium v českém studijním programu.
     Za každého studenta v českém studijním programu škola inkasuje peníze od státu.
     Studenti získávají status studenta a legalizují svůj pobyt v ČR.
     Studenti samořejmě nejsou schopni postoupit ve studiu. Do druhého případně třetího ročníku postoupí jen zlomek. Ovšem další rok je nahradí další.

     Z tohoto systému profitují vysoké školy a studenti na úkor daňových poplatníků a cizinecké politiky státu.

     1. Runnere jako vždy mimo a hlavně všeználek – jako z té
      Runnere jako vždy mimo a hlavně všeználek – jako z té knížky.
      Zaprvé: Nejedná se o kriminální systém, jedná se o využívání povoleného systému (takže lžeš a pomlouváš)
      Zadruhé: hlavní problém VŠ obecně je špatně nastavené platy
      Zatřetí: veškeré finanční toky hlavně z grantů jde přes vedení školy (tzn. až rektora VŠ či university)
      —————————————————–
      Bohužel jsem byl součástí doktorátu a grantů a rychle jsem si rozmyslel ztrácet čas a peníze na technologické fakutlě.
      Je smutné, že doktoranti a pak mladí zaměstnanci kteří tam učí a dělají výzkum na tyto granty dostávají HOVNO ale úplné HOVNO!!
      Všechno inkasuje škola – vedení max. šéfové ústavů (pokud jsou etičtí tak něco pustí dole).
      V minulosti to šlo přímo na doktoranty a tyto lidi ve výzkumu – určité procento automaticky, teď NE.

      Vemte si člověk, který studuje jenom VŠ vč. doktorandského tj. 8.let (předtím střední 4.roky) a mají základní plat 21.000,-Kč bez odměn a POZOR v hrubém!!
      K tomu, aby se taková kapacita a mozek uživil i rodinu musí dělat min. přesčasy a to těžké + několik výzkumů grantů, kde nějakou almužnu dostane!
      Můj spolužák bývalý má k tomu další zaměstnání po víkendech programuje (a takových je většina) a dělá na jiných projektech v soukromém sektoru.
      To je smutné a tragické….nikdo tam nezůstává a bude hůř, toto tady platí teprve pár let.

        1. On se tě zeptá jak to podle tebe souvisí (to by mě
         On se tě zeptá jak to podle tebe souvisí (to by mě zajímalo taky) a ty mu řekneš že je blbej. 🙂 Kde se tu všchni berete?

        2. Žádná odpověď, taky odpověď. Známe to 😉
         Žádná odpověď, taky odpověď. Známe to 😉

        3. Tak nějak moje další odpověď bude bezvýznamná, protože
         Tak nějak moje další odpověď bude bezvýznamná, protože to stejně zazdí runner42 bez ohledu na to jestli je to pravda či nikoliv.
         A to že neumíte ani číst v kontextu není můj problém.

         Bylo sděleno, že se tu jedná o pomluvu podle nějakého paragrafu, on sděluje že se jedná o krádež – což není pravda.
         Pak tady píše o kriminálním systému – což není pravda (je to špatně nastavený systém NIC víc).
         A já napsal: Zaprvé: Nejedná se o kriminální systém, jedná se o využívání povoleného systému (takže lžeš a pomlouváš)…což je fakt.

         Takže co tady proboha stále řešíš, pomlouváš píšeš lži (i když v kontextu to máme stejné). To se tady mezi tebou a „fisero“ řešilo!!
         Neskutečné co tady plodíš za blbosti

    1. Ano, mám a velmi dobře tento zavrženíhodný systém
     Ano, mám a velmi dobře tento zavrženíhodný systém znám.
     A věřte, že vysoké školy do toho opravdu nechtějí moc šťourat a jsou velmi rády, že poslední mediální pozornost poměrně rychle utichla.

     Celý systém popisuji níže. Pokud to budete zpochybňovat, tak jste pane lhář. Navíc evidentně nedostudovaný, když tady máváte paragrafy neuplatnitelnými vůči právnické osobě.

     Mimochodem, ČVUT tento systém financování používá od devadesátých let. Tehdy to bylo 1000 českých prváků a z nich 200 druháků, přičemž eliminačním nástrojem nebyl jazyk, ale fyzikální chemie a angličtina 🙂

     Naproti tomu máme třeba lékařské fakulty UK, které sice mají též cizince, dodržují ale tvrdá kritéria pro jejich studium v českém programu a takový student musí projít přípravným jazykovým kurzem, jinak se do prváku nedostane.

     1. Ten paragraf zas tak mimo nebyl, protože tu pomlouváte
      Ten paragraf zas tak mimo nebyl, protože tu pomlouváte vysoké školy, takže na Vás by se uplatnit dal. Jak se zdá, tak ale fyzická osoba pomlouvající právnickou by nemohla být žalována na základě výše zmíněného (což jste pravděpodobně chtěl napsat spolu s pomluvou mé osoby v jedné větě => diskuzní faul jak vyšitej), museli bychom přistoupit k jiné právní normě: 251/2016 § 7, podle které by Vás to bolelo už jen finančně.

      Nic to ale nemění na faktu, že se o žádnou krádež nejedná. Vámi popisovaný systém, kdy si VŠ stanoví kritéria přijímacích zkoušek podle sebe a přijme tolik studentů, na kolik má kapacitu, je naprosto v pořádku. Že jich tolik nezvládne první ročník, buď studijně, nebo proto, že prostě nerozumí, není problém školy. A že každej obor má nějakej svůj vyhazovací předmět je naprosto v pořádku.

      Pokud toto chcete změnit, lobujte za změnu zákona 111/1998 tak, aby do bezplatného studijního programu mohli být přijati pouze česky hovořící studenti. Změňte několik mezinárodních smluv. Zdržte se ale osočování škol z toho, že kradou!

      Proč Vám to vadí? To jste nedostudoval nebo Vás v nějakém předmětu nutili hovořit cizím jazykem? Mě třeba vadí, že stát nedostatečně financuje vysoké školství a trpí tím nejen kvalita výuky, ale i republika odlivem mozků.

      1. Ten paragraf tak úplně mimo nebyl, jen nelze použít? 😀
       Ten paragraf tak úplně mimo nebyl, jen nelze použít? 😀 😀 😀
       Ježíši proč, co jsem dneska udělal, že musím číst takové sračky.

       Pane, vy jste evidentně blbec bez základního právního povědomí Teď sem taháte občanské soužití??? To je teda síla.
       Klidně zkuste podat žalobu podle §7 na ochranu vašich práv, protože tady veřejně přihlašuji, že kecaáte kraviny. S radostí si takového experta, zřejmě studenta plzeňských práv, vychutnám.

        1. Ty seš prostej jak bulharská striptérka.
         Ty seš prostej jak bulharská striptérka.

       1. A odpoved na otazky veskera zadna. Dockam se akorat duskuznihi
        A odpoved na otazky veskera zadna. Dockam se akorat duskuznihi faulu – osobniho utoku. Takhle se debatovat neda. Misto toho, abyste poucil mne, i ostatni, co by vam za lzivou pomluvu VS hrozilo se snazite fabulovat o mem vzdelani. Trapne.

        1. Víš co fisero, jdi do *****. S totálním blbem, který ani
         Víš co fisero, jdi do *****. S totálním blbem, který ani podesáté není schopen pochopit, že vysokou školu jako právnickou osobu nelze pomluvit, nehodlám ztrácet čas.

Napsat komentář