Škoda CitigoE iV: rychlé dojmy z prvního elektromobilu české značky

Jan Horčík - 31 Leden 2020

Aktuálně jsme vyzvedli k redakčnímu testu elektromobil Škoda CitigoE iV a ujeli s ním už pár stovek kilometrů. Rychlé první dojmy jsou víc než pozitivní!auto elektromobil Škoda CitigoE iV

Čtyřmístná elektrická Škoda CitigoE iV měří na délku 3597 mm, na šířku 1645 mm a na výšku 1481 mm. Přesto jde o relativně prostorné auto, ve kterém se ani při výšce 190+ cm nebudete jako řídič cítit stísněně. Zavazadlový prostor má 250 litrů, po sklopení zadních sedadel až 923 litrů.
foto: Hybrid.cz

Ujeli jsme prvních 300+ km v novém elektromobilu Škoda CitigoE iV. Celkem 206 km z Prahy až k rakouským hranicím, do jihomoravského Bítova, jsme zvládli jet téměř na jeden zátah - s jedním krátkým 6minutovým nabíjením ve Vystrkově (2,5 kWh).

Auto už od 50. km hlásilo nízkou kapacitu baterie a přibližně od 25. km začalo omezovat výkon a komfortní funkce. Přesto po dojetí na místo stále zbývalo 25 km dojezdu. Dálnice pohodlných 110-120 km/h, takže žádný hypermiling, i když jsme jeli s lehkou nohou.

Vyhřívání sedačky řidiče bylo zapnuté, vytápění kabiny vypnuté (odporové topení na dojezdu citelně ubírá, na displeji se hned projeví skok), venku teplota asi 4 °C. Musíme pochválit velmi dobrý celkový odhad dojezdu auta, který nijak zásadně několísá (s výjimkou zapnutí/vypnutí topení).

Papírový dojezd 252 km WLTP tak není nijak extrémně vzdálený a nebude problém ho při běžném využití auta na jaře/v létě dosáhnout a možná i překonat.

Elektromobil Škoda CitigoE iV

Elektromobil Škoda CitigoE iV
foto: Škoda Auto

Interiér Škoda CitigoE iV je spartánský, ale dostačující. Raději se spokojíme s kvalitním držákem na mobil (standardní výbava), než nějakou předpotopní "příplatkovou navigací" v ceně X desítek tisíc korun.

Standardní výbavou je také tempomat a signalizace vzdálenosti při parkování vzadu. Volant lze vertikálně polohovat, přední sklo je elektricky vyhřívané!

Auto má ve výbavě překvapivě např. i asistenta jízdy v pruzích (Lane Assist). Rychle jsme ale zjistili, že je lepší ho (snad vyjma dálnice) vypnout, protože např. považuje koleje vyjeté ve sněhu za pruhy. Někdy jsou navíc jeho reakce až příliš silné/cukavé.

Li-ion baterie s kapacitou 36,8 kWh (60 Ah, 32,3 kWh využitelných) je doplněna o 61kW/212 Nm elektromotor pohánějící přední nápravu, který umí auto zrychlit 0-100 km/h během 12,3 sekundy. Vypadá to jako hodně, ale pocitově je zejména prvních 0-50 km/h opravdu skvělých a ani předjíždění na dálnici není do cca 130 km/h zásadní problém.

Baterie umístěná v podvozku měří 1,1 x 1,7 x 0,3 metru a skládá se ze 168 článků.

Baterie umístěná v podvozku měří 1,1 x 1,7 x 0,3 metru a skládá se ze 168 článků.
foto: Škoda

Tohle auto ale samozřejmě není primárně určeno pro dálniční provoz. Tomu odpovídá i 7,2kW dvoufázová palubní nabíječka 2x16 A, která vůz dokáže z téměř 0 % na 100 % nabít během asi 4,5 hodiny.

Rychlonabíjení standardu CCS dosahuje max. výkonu kolem 35 kW. V základní výbavě najdeme dva nabíjecí kabely, jeden pro Mennekes Type 2, jeden pro klasickou 230V zásuvku. Max. nabíjecí výkon přes domácí zásuvku je 2,3 kW a trvá to asi 14 hodin.

Celkově je na elektromobilu Škoda CitigoE jasně patrná snaha nabídnout co nejlepší vůz za co nejnižší cenu. Proto např. klasické halogenové světlomety, a nikoliv LED.

Škoda CitigoE iV

Škoda CitigoE iV
foto: Škoda

Chápeme i omezení výkonu rychlonabíjení na max. přibližně 35 kW. Jde totiž o auto stvořené pro nabíjení doma. K tomu je také uzpůsobena dvoufázová palubní nabíječka 2x16 A (7,4 kW). Na auto platí standardní dvouletá záruka, na vysokonapěťovou baterii platí záruka 8 let/160 000 km dle toho co nastane dříve.

První dojmy jsou tedy pozitivní. Za cenu kolem 480 000 Kč nabízí Škoda CitigoE iV jeden z nejlepších poměrů cena/užitná hodnota na českém trhu. Navíc lze využít bonus 30 000 Kč, a získat tak auto za cenu 450 000 Kč (nebo si místo něj nechat nainstalovat doma wallbox). Podrobnosti v plnohodnotném testu příští týden. Máte-li jakékoliv dotazy, pište prosím do komentářů!

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář

Zdravím, jsem vlastníkem tohoto vozu cca 3 týdny a mám taky najeto přes 2000 km.Spokojenost. Vrátím se jenom k apce Move Fun, která mi na androidu nefungovala a je momentálně stažena. Nahradil ji apkou pro vw e up maps+more je jede ok.

Tak v auto7 dali škodě 9/10 a Tesle 3 jen 7/10. Tak nevím, jestli místo TM3 nemám objednat Škodu.

Obrázek uživatele Marek_

Určitě brali v úvahu i cca. tretinovou cenu Škodovky, ne?

Záleží od použití, na něco to el. Citigo je lepší/vhodnější než Tesla 3.

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Radovan

Aneb jak porovnávat neporovnatelné. A to si určitě říkají profíci :-(.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Marek_

To je druhá věc... to je takový nešvar, srovnávat dvě rozdílná auta jenom proto, že jsou obě na elektřinu.

---

Lexus GS 450h Premium

.

Obrázek uživatele Pepa

Asi brzo budou na prodej za fajn cenu i jiné do teď vyrobené EV.
Elon Musk v průběhu nedávného konferenčního hovoru s investory společnosti Tesla přislíbil, že tento rok přijdou s „mimozemskou technologií“ v oblasti pohonného ústrojenství a „ohromující“ technologií v oblasti baterií.

---

Pepa

Nijak nezlehčuji kvalitu elektrického Citiga,ale jestli bych ho měl koupit za plné peníze,tak si raději přihodím 20 tisíc Kč a koupím 3 roky jetou BMW i3 s 33kWh baterií s nájezdem do 40 tisíc km. Má třífázové nabíjení, je větší oproti Citigu, nebude hnít jako plech. Baterie půjde časem přehodit na větší kapacitu. Nebo BMW i3 22kWh baterií a REXem. Na městské ježdění stačí a na občasné delší cesty pojistka REX. A ještě mi něco z financí zbude. Zakoupené Citigo přes dotace,je ovšem za ty peníze super volba,kterou považuji za vynikající krok budoucího majitele. Za každý takový článek,který může pomoci rozšířit obzory budoucím potencionálním elektromobilistům dávám palec nahoru.

Co člověk, to rozdílné požadavky.
Měl jsem možnost si BMW i3 vyzkoušet a pro mě je citigo bilionkrát praktičtější - proč? Protože dveře.. na jediné auto do rodiny je pro mě nepoužitelné stejně citigo jako i3. Naopak i3 má dražší servis (nežiju v iluzi, že BEV nepotřebuje servis) a pneumatiky (citigo má to nejobyčejnější, co jde)... aktivně ventilovanou baterku v městské provozu s 90 procenty dobíjení doma u 230V/400V zásuvky moc lidí neocení.. jako velké plus vidím v tom, že Citigo je super šedivá myš..

---

No o servisu BMW a elektromobilech jsem četl pár příběhů.
Už jen kvůli tomu bych si to auto nekoupil. Co člověk ušetří na palivu, to nechá v servisu.
A pokud se bavíme o autu v záruce, tak tam prostě musíte jezdit.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Bmw nebrat. Zakazniky stahujou z kuze zaziva. U vsech svych aut.

Tak to jsem asi klikař. Jezdím sedm let s různými elektromobily vyjma Tesly a nikdy žádný problém. A garanční prohlídky byly za mrzký peníz oproti fosilu.

Bohužel s elektromobilem musíte do servisu jezdit vždy, to zatím nikdo doma moc opravit neumí a i kdyby uměl, tak se nedostane k dílům jinak, než přes originální zdroje...a na autě pohonný řetězec není nejporuchovější. Samozřejmě je nutno počítat s tím, že jestli mají v servisech problémy s dnešními běžnými auty, tak relativně malosériový BEV na tom lépe nebude.

---

V tom má Citigo výhodu, že vyjma pohonu, ho opraví každej garážník (brzdy, čepy, tlumiče) vnější díly po nehodě se dají sehnat na každým vrakáči, stejně jako stěrače, zámky, serva.

A když neopraví, tak jsou v každém větším městě 2-3 prodejci škoda a všichni EV servisují.

To se o I3 rozhodně říct nedá.

Udrzbovy servis u BEV je celkem zbytecny. Ale pak mame jeste opravy po bourackach a tam jsou ceny znatelne vyssi. Diky malym vyrobnim poctum jsou nahradni dily dost drahe. Pred par lety stalo male mlhove svetlo na Peugeot Iona 360 Eur. Podobne svetlo pro spalovak mozna 50 Eur. Nastesti se ty ceny postupne snizuji diky vetsimu poctu vyrobenych aut. Nektera BEV jsou co do vyrobenych kusu jako Rolls Royce. Proto ceny novych BEV budou v budoucnu zasadne padat diky velkoserii.

Servis po bouračkách je ještě něco jiného, myslel jsem spíš servisy dneska běžné - nefunkční infotaimenty, zámky dveří, stahovačky oken, nefunkční led světla atd..

---

Stahovani okna jsem resil jednou jedinkrat u Octavky. A ze tech aut bylo hodne. Ostatni je asi vic domena znacek opel, fiat, ford a dacia.

Pokud tam vůbec kvůli jednoduchosti pohonu vůbec musíte. Vyjma garančních prohlídek.

Zase je to když už tak už.. na nějaké dílčí opravy se moc nehraje

---

To je snad jasné, že ojeté může být výhodnější než nové, se všemi výhodami a riziky. To platí i u spalováků.

Nicméně za 4 měsíce se u ČR prodalo 800 citigo e.
Kde by jste chtěl na trhu najít tolik ojetých I3 ?

V jednotlivých případech, pokud má dotyčný rezervu na pozáruční opravy, prosím. Ale většina firem i soukromníků upřednostní nový vůz a jasně daným nákladem na provoz.

Ne všichni to Citigo koupili za plné peníze. Já měl na mysli nákup za plnou cenu. U BMW máte většinou 5 let záruku, Takže u 3 roky starého BMW máte stále ještě 2 roky záruky.Jak je to se zárukou u nového Citiga netuším.U firem nákup nového nezpochybňuji. U soukromníků bych právě zvážil alternativu staršího BMW i3. Ale každý si musí rozhodnout sám co mu vyhovuje.Já jen nastínil tu alternativu.

Čemu říkáte plné peníze? Myslíte dotaci? Tu dostane jen firma která splní poměrně přísná kritéria mj. musí nakoupit aut víc.

Obrázek uživatele Marek_

Co jsem koukal v DE, tak ceny těch 94Ah začínají na 21-22 tisíc eur. U nás je výběr slabší a tyto verze jsou přes 600 tis.

---

Lexus GS 450h Premium

Tak to já vím i o ceně pod 20 tisíc euro. A do 40 tisíc km.

Obrázek uživatele Marek_

Dáte příklad, odkaz?

---

Lexus GS 450h Premium

Nezlobte se,ale je to o hledání na internetu.Pomáhám k elektromobilům svým přátelům a tak se tím bavím. Například bleděmodrá metalíza,20" kola, r.v.11/2016,tempomat,Malá navigace,najeto 41 tisíc nebo provedení bílá, r.v. 12/2016,19" kola,kamera,najeto 33 tisic nebo úplné holátko bílé 12/2016 30 tisíc km nebo bílá slušně vybavená 36tisíc km 6/2017.Lehce nad 20tisíc euro. Stačí takto?

Obrázek uživatele Marek_

OK, dobře. Já koukal na mobile a autoscout. Tam je to od těch 21 tis. a výbava podobná jak píšete. Akorát, že někdy u 2016 nejde zjistit kapacita baterku. Můze to být jak 60 tak 94.

---

Lexus GS 450h Premium

Tak u těchto konkrétních vozů,co jsem Vám vypsal je uvedeno přímo 94Ah.

Obrázek uživatele Marek_

Samozřejmě, když je to uvedeno, je to jasné. Ale pokud ne a není VIN k dispozici, tak nevím, jestli je způsob jak to poznat.

---

Lexus GS 450h Premium

poznáte to podle měsíce výroby ... od 9(září) už jsou všechny 94Ah

---

BMW i3 60Ah - 47.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

Obrázek uživatele Marek_

To jo, vím, že je to od model. roku 2017 někde od září. Jenomže problém např. na DE serverech je, že tam uvádí datum uvedení do provozu a neuvádí VIN. Na tipcars nebo sauto většinou VIN uvádí (vyjma AAA) a podle toho to jde zjistit spolehlivě ve VIM dekodéru.

Myslel jsem nějaké vizuální odlišnost (něco jako malý facelift) pro ten model. rok 2017, aby se to dalo poznat. Ale to asi není...

---

Lexus GS 450h Premium

Tak po faceliftu mají přední hokejky LED světla, to je jediná změna.
120Ah může mít adaptivní LED.
60Ah nemusela mít ani LED.
Jinak uvnitř se lze dobře orientovat- malá navigace- nebrat.
A sloupky Harman/Kardon audio (10+2),
levá strana volantu pravé horní a dolní tlačítko je adaptivní tempomat a jízda v pruzích- ta často chybí, dále pod tlačítkem varovného blikání většinou chybí tlačítko s motivem auta v zeleném kruhu- chodci atd.
Dále na středovém tunelu vedle iDrive může chybět parkovací asistent.
Zpětná kamera se dá poznat podle fotek - je vidět na nárazníku
Obyčejný interiér -modrý pruh na boku sedačky, Loft design je polokožený, další je celokožený, doplněk eukaliptus nebo bambus na palubce je další extras.
Carplay lze dokoupit. Wifi hotspot, Qi nabíjení většinou moc poznat z fotek nelze.
Pak podle VIN, že nechybí TČ, nebo DC, ale to už snad od 94Ah měly všechny...
jelikož vypsaná výbava dělá až 300 tis., tak se samozřejmě i ojetiny dost liší....

Obrázek uživatele Marek_

Třeba toto:
https://www.tipcars.com/bmw-i3/elektro/bmw-i3-0-0-60ah-bev-navi-3934679.html

Po delší době velmi slušná i3 94Ah, teda dle VIN dekodéru. Pokud bych vážně hledal i3, tak tato by bybla ve výběru. A k ceně Citigo to už není tak daleko :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Pry je jen 60Ah.

Obrázek uživatele Marek_

Teď mi volal chlápek z Autopointu a potvrdil mi, že je to opravdu 94 Ah verze, chyba je v popisku. Jinak, ze cenu 500 tisíc je to super kup, má to hodně dobrou výbavu, velkou navi, lepší audio, adap. tempomat, tep. čerpadlo, rychlonabíjení, servis v ceně, atd... škoda, že manželka nechce měnit auto, už bych pro něj jel :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Pekna cena, kdyz jsem se podival narvychlo na Autoscout, tak tam to tak nejak zacina.
Partnerka by jej chtela vymenit hned za i-Mieva, i3 je jeji srdcovka, jenze i-Mieva bych prodal tak za (kdyz hodne) 280? a 220 doplacet ze sveho nechce. A ja setrim na to prvni auto do rodiny :-)
I kdyz ji tak pozoruji, hodne moc ji to hloda, tak mozna rozbije prasatko a vezme jeste navic par nocnich v nemocnici :-)
Mimochodem, lze i3 ovladat zvdalene (nabijeni, topeni / AC)? Nebo lze aspon v aute nastavit limit nabijeni?

Na i3 můžete z mobilu kontrolovat stav nabití, polohu, hodnoty spotřeby poslední jízdy, ovládat zamykání, troubení, svícení, nabíjení a vyhřátí nebo vychlazení interiéru na dobu odjezdu, nabíjení v nízkém tarifu. Bohužel nejde nastavit procentuální hodnotu nabití. To jde doma wifi ovládanou zásuvkou, na veřejných stanicích před AC je třeba v aplikaci nastavit a spustit nabíjení na jiný den a to současné se ukončí. Jen je třeba kontrolovat stav nabití a udělat to ve správnou chvíli.

---

ecotaxiolomouc.cz

Diky, takze ani v aute nelze nastavit nabijeni do naplneni urciteho procenta kapacity baterii?
To vyhrati a vychlazeni lze i bez zapnuti do elektriky?
Lze topit pri rychlonabijeni? I-Miev toto bohuzel neumi.

Nelze nastavit procentuální hodnotu ukončení nabíjení. Topit v autě jde jak na DC, tak na AC a i bez zapojení v zásuvce a i na dálku z mobilu nebo klíčem k vozu.

---

ecotaxiolomouc.cz

Zensky maji automat rady. Musite ji presvedcit ze uz nemusi byt pri rozjezdu na stoupani ve stresu. Uz zadny chcipnuty motor na krizovatce. Drzim palce.

Jo, teď jsi na to kápnul, Vendulko. Automat, ať se nemusí nikdo soustředit, nemusí na nic myslet.... To přijedu dnes ráno na čerpačku a pindulína parkuje přesně uprostřed mezi dvěma stojany... Holt automat ji nenavedl přesně na místo stání, tak je v řiti, pindulína... Pokrok nezastavíš..... Ty budeš asi stejná sorta, Vendulko, co?

Obrázek uživatele Marek_

Co je špatného na automatu? Mám najeto asi 900 tisíc, z toho tak 750 s manuálem a teď posledních 150 s automatem. Co má společného automat s tím, že pipina neumí správně zaparkovat ke stojanu na benzince? Automat ji někam naváfí? A kam? :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Za mě je automat daleko lepší. Nenutí řidiče soustředit se na něco co není nutné.
Hlavně pro začínající lidi. Žádné chcípnutí při rozjezdu, zapomenutí vyřadit a tak.
Taky jse na něj přešel a šalftr páku už nechci ani vidět :)

Co mě víc sejří jsou spíš blbý řidiči, co si nejsou schopni při špatné viditelnosti manuálně rozsvítit, nebo ztlumit dálkové.
Automatika to přece všechno vyřeší za ně, že.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele Marek_

Souhlas. A není to to tom, že bych řadit neuměl. Ostatně, 25 let jsem řídil s manuálem, řadil jsem automaticky, nemusel jsem přemýšlet o pohybech pravé ruky, prostě rutina. Ale klidně se bez toho obejdu, automat je o pohodlí.

A ano, někdo, kdo to řazení nemá tak zažité a "zautomatizované", pro toho je ten automat lepší a i bezpečnější. Dnes se dokonce dá udělat řidičák s omezením jenom na auta s automatickou převodovkou :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

mě by spíš zajmalo do jaký kasty spadáš ty? vobyč kamijoňák?? 3 leštěnky fgaráže?? :))))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Marek_

Ona automat má, jiné auto by ani nechtěla :-) Ale prostě ji to přijde zbytečné a hodně peněz a tak. Uvidíme. Já bych to bral. Samozřejmě, ekonomicky je to blbost, to je lepší si nechat stávající auto, ale e zvědavosti...

Ale tento kousek je fakt super, krom výbavy i konečně něco jiného než bílo-černá kombinace.

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Marek_

No proto jsem si ji dal do VIN dekodéru, protože je to 09/2016 a taky podle dojezdu na palubáku mi přišlo, že by to mohla být 94Ah. Dojezd 132 km s baterkou ani ne na 3/4 mi přijde nerealistické na 60Ah verzi.

Tady VIN:
https://www.mdecoder.com/decode/v883688

---

Lexus GS 450h Premium

S velkou baterkou se kazdy chlubi a s malou taktne mlci. Podle toho bych soudil kdo jakou nabizi. Ale take je pravda, ze spousta prodejcu nevi co ty Ah vubec znamenaji.

Obrázek uživatele Marek_

Ano, určité vodítko to je, spousta prodejců uvádí 94Ah už v popisku.

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Magy

uvadzat udaj o Ah je nanic, pretoze vyjadruje len cast pravdy o baterii, navyse ak nepozname nominalne napatie danej baterie, je to uz totalna blbost, lebo kazde BEV ma napatie baterii ine a to neuvadza takmer nikde ziadny vyrobca. Kapacita baterii sa uvadza takmer vzdy v kWh, podobne ako ucinnost, resp. spotreba daneho BEV na 1 alebo 100 km a podla toho si ktokolvek moze lahko spocitat dojazd a pod.

---

Nissan e-nv200

Obrázek uživatele Marek_

Ten, kdo kupuje i3 právě moc dobře ví, že 60Ah znamená první generaci, 94Ah druhou a 120Ah třetí generaci. Tak to uvádí BMW a samozřejmě je i známá kapacita v kWh odpovídající těm Ah.

---

Lexus GS 450h Premium

Kdyz nekdo cilene hleda bmw i3, tak je pro nej asi nejdulezitejsi udaj o jakou velikost baterky se jedna. U bmw to lidi vseobecne posuzuji dle Ah, protoze to je u i3 zavedene oznaceni. Kazdy zajemce o ojete i3 presne vi, ze chce vetsi nebo mensi baterku. Zda to zjisti dle kWh ci Ah je u i3 jedno, protoze maji stejne napeti. A u Tesly je jen SR, SR+, LR a Performance. No a vsichni vedi oc tu bezi.

Obrázek uživatele E.M.

V létě budou k odběru předváděčky Citigoe pod 400 tisíc Kč, takže ten cenový rozdíl oproti i3 se zase trochu zvětší.

A z čeho usuzujete,že ceny BMW i3 budou v létě stejné jako teď? Za cenu 400 tisíc v létě seženete BMW i3 s REXem za stejnou cenu a v téhle kombinaci dojedete mnohem dále a ve větším klidu. BMW i3 je trochu jinde s celkovým provedením,výbavou,výkonem,rychlostí nabíjení a hlavně s prostorem. Také navíc nemáte hlavu v úrovni nárazníku většiny aut co dnes jezdí. Nepodporuji BMW,jen porovnávám možnosti v cenové hladině 400 tisíc. Jak jsem psal výše,za cenu s dotacemi je Citigo super elektromobil.

Obrázek uživatele E.M.

Jistěže nebudou stejné. Ale toto je alternativa věčných diskusí jestli novou Fabii nebo jetýho Pašíka, kterej je ve všech ohledech někde jinde. Pointa je, že na toto neexistuje univerzálně správná odpověď, každý má priority někde jinde.

Podle mne do budoucna nepůjde baterie přehodit na větší kapacitu. Nebo se to nevyplatí, stejně jako u spalováku se nevyplatí vyměňovat motor.
Zde jednoznačně Citigo, u toho ojetého BMW i3 může za pár let odejít baterie a auto můžete vyhodit.

tak to se vám může dříve stát u CGe protože chybi termomanagment baterie, baterie 94Ah se prodávají od 50t Kč a výměnu už pár lidí zvládlo (zkuste zagooglit + YT)
já bych se toho vůbec nebál

---

BMW i3 60Ah - 47.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

U Citiga je záruka na baterii identická jako u BMW.Podle Vás je v Citigu baterie nesmrtelná????Časem odejdou obě. Už dnes je na internetu možnost koupit starší baterii s vyšší kapacitou jak na Nissan Leaf,tak i na BMW i3. V době,kdy bude dotyčný chtít navýšit u BMW kapacitu,tak ta cena bude velmi zajimavá. U BMW je to jen o výměně baterie a SW.Mám to zjištěné. Žádné "Jedna paní povídala". Nic víc. Jak píšete za "pár let" bude Citigo rezavé mnohém více jak BMW. Raději o 3 roky starší auto za stejnou cenu s větší užitnou hodnotou (Větší výkon motoru,větší vnitřní prostor,větší kufr,minimum dílů náchylných na korozi, rychlejší nabíjení atd.) Já to pro Citigo zase až tak jednoznačně v poměru cena výkon nevidím.

Časem odejdou obě baterie, ale u BMW i3 má baterie za sebou již 3 roky.

já jsem ještě neviděl ani neslyšel že by někomu "odešla" baterie ... max klesá degradaci využitelná kapacita (např. u mé 60Ah 5 let stará naj. 60t km je akt 95.6%)
a jsem moc zvědavý jak na tom budou CGe po 5 letech ;)

---

BMW i3 60Ah - 47.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

To sice ano,ale 40 tisíc km není pro baterii zase až tak velký handicap,zvlášť,když má tepelný management na rozdíl od Citigo. A v budoucnu bude jistě snažší sehnat byť starší baterii do BMW než do Škodovky.

Co bude v budoucnu nikdo neví. Třeba bude z Citiga trhák, nikdo neví. Baterie degraduje počtem cyklů a časem od výroby. U toho BMW se vám může stát, že po záruce nebude baterie funkční. Jak u Citiga, tak u BWM je záruka na baterii 8 let, u BWM jsou již 3 roky fuč.

můžete mi objasnit vaší větu "po záruce už nebude baterie funkční" ? tomu nerozumím ...to jako špatný článek, nízká kapacita nebo jak jste to myslel ?

---

BMW i3 60Ah - 47.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

i3 ma ohrev aj chladenie baterie, vydrzi viac ako bateria e-up/citigo-e, ktora nema ziadne chladenie ani ohrev. Preto ma i3 cenu primerane vyssiu. Aj tak su trojcata od VW dobrym mestskym BEV za dobru cenu. Posunu elektromobilitu dopredu, len aby ich vyrabali vela.

U baterie hodně záleží jak se k ní člověk chová. Pokud dobíjí do 80%, pokud dobíjí doma nebo na rychlonabíječkách.

Uvidime kdy bude Citigo vyzadovat vymenu oleje. ETron pry tu chybu v SW porad ma stejne jako EGolf.

Obrázek uživatele Dovi

Díky za podrobně sepsané první dojmy.

Ohledně toho krátkého "for sichr" 2,5kWh docucnutí na Vystrkově - asi to nebylo ve stavu skoro vybité baterie (to byste "tankovali" doplna), ale spíš nabité (cca 55-65 procent?). A těch 6 minut, to je desetina hodiny, takže to představovalo momentální (6minutový) průměrný ládovací příkon 25 kW.

Což není tak špatné na to, že bylo chladno, že baterie byla zřejmě spíš nabitá než vybitá a hlavně na to, že oproti předchozí generaci e-UPu je tam nyní baterie s články se zhruba 2x větší objemovou i hmotnostní energetickou hustotou.
Stručně řečeno - při výrazně nižší, už dostupnější pořizovací ceně vozu byl navíc získán ještě i 2x delší dojezd spojený s případnou následnou mírně sníženou rychlostí nabíjení na DC rychlonabíječkách...

Při koncepci, velikosti a ceně vozu je to asi rozumně zvolený kompromis - CG/eUP/Mii není drahý, velký a luxusní vůz ideální pro dálkové cesty po Evropě, ale cenově relativně dostupný dennodenní dělník na jízdy kolem komína, které převažují u velké většiny lidí.

Ještě jednou díky a těším se na avizované podrobné shrnutí zkušeností po tom plánovanem dalším testovacim týdnu s Citigoučkem.

---

po úsporných Fabiích a Yarisech objednáno Citigo e iV

https://cleantechnica.com/2020/01/31/plug-in-hybrids-are-still-a-useful-tool-to-fight-for-the-environment/

Obrázek uživatele Kuk

Zkus používat označení OT, off topic nebo off, když už to nemáš k tématu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Nebo offf. Off frame.

Tak měli by začít pořádně vyrábět a možná i snížit cenu. Pokud jsem dobře pochopil pokuty za emise, tak jedno Citigo ušetří na pokutách 2 * 95 * 95 Eur = 18 tis EUR neboli 450 tis Kč.

2 ... elektromobil je počítán 2x
95g je hranice, za každý gram je účtována pokuta 95 EUR

špatně...platí se pokuta za každý gram nad limit 95g /km
modelově by to bylo asi tak...
flotilove emise cca 120g/km tj. 25g přes limit x €95 = pokuta za 1 vůz €2375 x 1.5 M prodaných vozů VW = 3.5 mld euro pokuta ale jsou tam ještě další faktory...jako že EV je 2x a nejhorších 5% se nepočítá

---

BMW i3 60Ah - 47.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

To je pravda, jenže je na to jen jedna fabrika v Bratislavě pro celou evropu pro všechny vozy Citigo, e-Up! a Mii takže hold se musí čekat....s těmi pokutami je to pravda....stejně si myslím že je prodávají jen protože musí.....supercredit platí ale jen první rok, proto např. moje auto bylo vyrobené už 13.11.2019 ale prostě dodané až v lednu....

Ohl.parametru baterie.. 168 clanku krat typickych 3.7V je pres 600V a krat 60Ah je onech 37+kWh. Otazka je, zda je to tak prave s ohledem na napeti anebo jsou clanky paralelne a napeti je polovicni?

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující při rychlosti 25tkm/rok (již pětkrát jsem nabil do plna během 40+tkm).

Zapojeni je urcite 84s2p. Teda 84 clanku v serii a 2 paralelne. Zadejte do vyhledavace leaf spy a prohlidnete si obrazky. Uvidite ze napeti clanku je neco malo nad 4 V. Jinak by to slo smerem Taycan.

Zminoval jsem typicke a ne max. Leaf ma maximum na clanek kousek pod 4.2V
Kapacita kWh se ale prece pocita z Ah a typickeho U.

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující při rychlosti 25tkm/rok (již pětkrát jsem nabil do plna během 40+tkm).

Celkove DC napeti baterky se pocita s nejvyssim napetim clanku. Treba u Taycanu maji max. DC 800V. A ja chtel tim znazornit, ze kdyby Citigo mel 168 clanku v serii a 4,1 V na clanku, pak by baterka mela necelych 690V a to by uz byla v konkurenci s Taycanem. Taycan ma celkem 396 clanku v konfiguraci 198s2p. A celkove napeti 800V. Tak si to muzete sam spocitat a vyjde pres 4 V/clanek. Vypoctet kapacity je jina vec. Tam je dulezite prumerne napeti behem vybijeni.

Prosím o vysvětlení termínu průměrné napětí během vybíjení - je bráno napětí naprázdno, nebo pod zátěží- případně pod jakou.
Doteď jsem byl na tom, že kapacita baterky se počítá z napětí jmenovitého - což je těch +- 3,65V / článek

---

Korektni vypocet kapacity je integrace prubehu napeti * prubeh proudu * casovy interval. Vse pro dt->0. Neboli nazorne plocha pod vybijeci krivkou. Pro jednoduche aritmeticke vypocty je prave zminene prumerne vybijeci napeti. To se vetsinou pohybuje kolem 3,6V.

Díky překvapil jste...vyjímečně příjemně

---

To napeti 3,6V je podobna "ptakovina" jako ze v domaci zasuvce je 230V. Hodnota 230V je podobne vypoctena hodnota, ktera vznikne podobnou operaci. Jedna se o hodnotu, pri ktere je vykon na ohmovem odporu stejny pro sinusove stridave napeti jako u DC napeti. Ze doma v zasuvce je napeti +-325V moc lidi ani netusi. A o chovani stridaveho napeti u ruznych elektrickych/elektronickych komponent ani nemluve. Nejvtipnejsi jsou revizaci, kteri umi pouzivat tabulky a ani netusi co se v siti odehrava. Pritom vse je uplne jednoduche u=r*i :-)

P. Leodendula. Nesuhlasim s vasim pohladom na vec vyssie. Zda sa mi, ze prilis zdoraznujete zlozitosti a nevysvetluje podstatu, ktora je potrebna pre jednoduche pochopenie.
230V je efektivna hodnota striedaveho prudu a ma prvorady vyznam pri jednoduchom pochopeni vykonovych parametrov zariadeni pouzivanych v standardnej striedavej sieti. Tiez pri bateriach sa kapacita v kWh da priblizne odhadnut vynasobenim Ah a nominalneho napetia baterie.
To ze v sieti je striedavych 230V +- 10% samozrejme znamena ze v sieti moze byt oproti nulaku/zemi az takmer +- 358V na veci nic nemeni. Treba pripomenut, ze pri rovnakej odporovej zatazi je rovnaky prikon pri sietovych striedavych 230V ako pri jednosmernych 230V.

Kdybyste se venoval elektrotechnice na vyssi urovni nez jen dimenzovani kabelu, pochopil byste ten rozdil. Myslite ze s vasim povedomim o 230V muzete neco kloudneho podniknout?
O vyznamu napetove hodnoty 230VAC v relaci k 230VDC pisete to same co ja.

Já stejně nějak nevím jaký by byl rozdíl mezi tím jestli to má 320V nebo 700V.
Jediná úspora by byla možná tak v možnosti použít menší průřez silových vodičů. Ale zase by se změnili nátorky na izolaci a bezpečnost. Stejně tak BMS by musela být dvojnásobná.

Ale na rychlost nabíjení by to žádný vliv nemělo. Takže nějak nechápu smysl celé této diskuze o napětí.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Vse je spojene se vsim. Rychlonabijeci stanice 50kW maji pouze v jednom bode vykon 50kW, protoze max napeti je 400VDC a proud 125A. Auto s baterkou 300VDC muze teda logicky nabijet max vykonem 300 x 125 je 37,5kW. Proto je pro dany typ nabijecky dobre aby napeti autobaterky bylo trochu pod napetim nabijecky. Aby Taycan mohl nabijet u normalnich nabijecek s napetim 400VDC, ma interne step up menic, ktery z 400V udela 800V. Nabijecky Ionity umi dodavat prave onech 800VDC pro Taycana. Ostatni auta u Ionity dostanou samozrejme jen to napeti, ktere si vyzada Bms auta.

Ale pokud mi výrobce baterii stanoví, že při mém provedení baterie můžu nabíjet jen 1C. Tak je v tomto případně fakt úplně jedno jestli mám baterii 400V nebo 800V. Stejně nebudu moci nabíjet víc jak 40kW.
Takže jak sem psal. Nechápu proč se to tu řeší.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

1C se nevztahuje na kapacitu v kWh, ale na velikost v Ah. Kdyz mate clanky 50Ah, tak je 1C 50A. A 50A * napeti baterky je nabijeci prikon. Takze zase je to celkove napeti vyznamna velicina.

Ano vím na co se vztahuje C.

Tak znovu po lopatě. Škodovka má baterii Asi 36kWh.

Takže pokud mám zapojení
60Ah článků 168S1P Můžu nabíjet 1C 60A. To je při napětí 3,7V článek (z nabíječky zhruba 620V). Vyjde mi 620Vx60A = max nabíjecí výkon zrhuba 37kW.

Pokud mám baterie zapojenou tak jak to škoda má ve skutečnosti 84S2P, tak můžu nabíjet 1C. Tj 2x60A.
Takže výpočet 310Vx120A = max nabíjecí výkon púplně totožný jako předtím.

Takže ať tak nebo onak, citigo nikdy nebude nabíjet více jak 40kW.
Protože mám na baterii určitý prostor. Takže pokud dám menší napětí, tak můžu dát jednotlivé články více rozměrné, tj docílím více Ah na jednotlivý článek.

Pokud zvýším napětí, protebuji více článků. A abych tam do toho prostoru dostal více článků, tak je logicky musím dát menší. Tj. budu mít sice větší napětí ale články o polovičním Ah.

Předtava, že zvýšením napětí docílím vyššího dobíjecího výkonu je milná, protože kvůli vyššímu napětí musím dát články s menší kapacitou a limituje mě opět max dobíjecí proud určený výrobcem 1C.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Kdyz se kouknu na transparentni obrazek Citigo, vidim malou baterku. Do podlahy se vejde mozna i 2x tak velka. O velikosti clanku asi nejde. A nezapomente ze 50kW nabijecka da max 125A. Takze vic Ah by bylo nanic kdyz uz jste vypocital 120A. Jedine pres vyssi napeti docilite vyssi prikon. Ale to je u Citigo urcite zbytecne, neni to na cesty kolem sveta.

U Citigo to muze tak byt. Tady se ale bavime vseobecne o ruznych EV. Dulezite je vzdy pochopit princip a s tim muzete odvodit kazdy jednotlivy pripad. Ale z jednoho konkretniho pripadu tezko udelate vseobecne platny princip. Chapu ze vas ted zrovna zajima jen Citigo, tak si ho uzivejte. Ja koukam vic za hranu talire, nekdy i za horizont.

Tak to jo.
Jen nevím, existuje vůbec nějaké auto, kde by výrobce degradoval dobíjecí výkon tím, že by použil příliž nízké nabíjecí napětí a bylo to limitováno tím, že stojan nedá více jak 125A?

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Tak to netusim, jelikoz neznam konfiguraci vsech bev.

S vyšším napětím je to celé jinak dimenzovatelné. A ano máte pravdu - na stejný výkon s vyšším napětím je potřeba nižší proud, tedy Jouleovy ztráty jsou nižší neb jsou vázány na druhou mocninu proudu. Chceme-li být s elektromobilitou úspěšní a efektivní, pak musíme ztráty eliminovat - řešením je pracovat s vyššími napětími. Z pohledu bezpečnosti zařízení je to stejně do a nad 1 000V. Maximální přípustné DC napětí pro krátkodobý dotek je 120 V, takže tak jako tak by měla být baterka zabezpečené snadné a bezpečné rozpojení (ideálně beznářaďové) na bloky právě o napětí max 120V, což v rozpadu na maximální napětí je cca 30S

---

Jde o to, jestli dvojnásobné systémové napětí bude zrovna u škodovky mít takový význam v lepší účinnosti, aby se vyplatilo do toho investovat.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

800V je u Skodovky asi nonsense. Ale u motoru 250kW a vys to asi smysl dava. Motory muzou byt trochu mensi.

double odstraneno

Serioparalelní zapojení 84x2 - sys. napetí cca 320V

Tak to mi dava smysl tech 84s2p. Pak je vysvetleno to, proc je DC nab. max 35kW na stojanech abb T53, jez maji max proud 125A. Kolikpak by byl proud na ionity, jez jsou vykonejsi. Treba auto umi prijmout 150A, coz bylo asi 1.25C a tedy realne mozne.

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující při rychlosti 25tkm/rok (již pětkrát jsem nabil do plna během 40+tkm).

Neumí, Bjorn už takto zkoušel nový e-UP! a max nabíjecí proud na Ionity 350kW stanici je 117A. VW respektuje doporučenou nabíjecí křivku pro použité 60Ah pouch články od LG Chem.

No koukám že oproti redakci jsem už matador :-) auto mám už 2 týdny a najeto cca 2000 km a je to opravdu dobré auto (asi je to i skreslené tím že jsem celkem fanda) ale i manželka jak vycítí šanci že si homůže půjčit tak lelení a bere ho.......jako challenge s vypnutým topením už mám zasebou na trase asi 150 km normálně okresky střední čechy a spotřeba ? 12,1 kWh luxus....nicméně to jsem dělal jen z věděckého hlediska jinak normálně topím na 21 st. C automatem a spotřeba je o 2kWh vyšší a to bylo minulý týden teploty mezi -7 a 0 st.C. Ano klimatizace si nepamatuje poslední teplotu ale ani mě to nenapadlo to řešit, auto topí skvěle a hned, když ráno startuju tak už s vyhřátým autem kreré si zapnu přes škoda connect už když zamáčknu budík, nebo zmáčknu max a teplo začně foukat během 30s. K nabíječkám, ano je k tomu v ceně nabájíječka 2,3kW - hrůza když se večer vrátím s vymlácenou baterkou tak do rána se nestihlo nabít, okamžitě jsem sehnal 2x16A a auto je nabito za 3-4h - pohoda. Zakoušel jsem i dálnici 120 Km/h tempomat, zapnuté topení prostě pohoda a spotřeba skvělých 17,8 kWh takže prostě není důvod vymýšlet kraviny a dá se jezdit jak je potřeba. Ve středu jsem jel trip 540 km/den, nabíjel jsem celkem 3x Kaufland (zdarma), Lidl(zdarma), Vystrkov (6x20kWh = 120Kč) za celou cestu. Mám udělaný i graf nabíjení a je pravda že auto nejlépe nabídí od 0 cca do 75% pak už snad ani rychlonabíječka nedává smysl, výkon nabíjení nad 80% padá až pod 10KW. Jezdí se s ním opravdu dobře a baví mě to.... dálnice jsem se bál ale není čeho ...jízdními vlasnostmi budí vojem o třídu vyššího vozu....i rodina se mi tam vejde....takže za mě (1-).......kolikrát jsem si říkal během doby co jsem na něj čekal (od září) že to snad stáhnu že jsem udělal blbost, že se to nevyplatí atd....po osobní zkušenosti bych si ho koupil i kdyby jezdil za stejné prachy jako ropák, prostě jiný svět kdo nezkusil neuvěří..DOTAZY?

Na auto čakám a ešte veľa mesiacov budem :/

Najviac ma zaujímajú nabíjacie krivky pri opakovanom dobíjaní.

Aký je optimálny režim pre občasné dlhšie trasy, s akými výkonmi/časmi sa dá rátať atď.

Vďaka!

Obrázek sem nejde vložit tak aspoň takto:

https://uloz.to/file/TmjHL2Xtpjd7/citigo-nab-cez-pdf

Je to z ČEZácké nabíječky, ted v zimě.....co to bude dělat v létě až bude baterka zahřátá těžko říct ale umím si představit, že to ten výkon bude omezovat...jak, to se uvidí...

To je tedy horší než jsem si myslel ale VW neumí udělat nabíjení pro EV ani DC ani AC pořádně.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Je to fakt z cca 1% až na 100%?

Dalo by sa takto nezdieľať aj XLS/CSV - surové dáta?

Máte asi iba jedno takéto nabíjanie, však? Nejaké dlhšie trasy, napr. 500-600 km Ste asi neskúšali.

Vďaka!

Zde máte to nabíjení trochu podrobněji od Bjorna včetně srovnáním s e-Golf a Ioniq 38kWh

Výborně, ale je to měřeno na 50kW nabíječce na 100 kW by to bylo pro Ioniq ještě lepší.

Taky se divím proč e-golf nikdy nenabíjel proudem 125A, asi to u novějšího srazily.
Tak jak jsem psal jinde VW neumí udělat pořádné nabíjení pro EV.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele E.M.

Bohužel nový Ioniq nabíjí výrazně pomaleji než starý a 100 kW nabíječka by mu nepomohla.

Podle mého názoru je ve videu i ten nový Ioniq s 38kWh baterií nabíjen na min 150kW stanici (akorát to není 350kW Ionity jako u ostatních, jinak by Bjorn také ukázal obrazovku, ostatní nabíječky jako ABB výkon totiž neukazují)

Jak Bjorn povídá/potvrzuje nový Ioniq má velmi nízké napětí baterie, podobné Citigoe/e-UP! a tedy není možné aby nabíjel 47kW při 30% kapacity na 50kW stanici. V tomto stavu bude mít baterie nového Ioniqu napětí 330V a tedy proud musí být alespoň 140-150A.

update: tak ten Ioniq byl měřen Bjornem na 350kW stanici Fastned nedaleko Amsterodamu.

Aha, tak to bude ten problém, že snížili napětí na baterii.
Minimálně by mělo být tak optimálně 400V a nejlépe spíš 440V.
Při stejných proudech by byl vyšší nabíjecí výkon.

Je ale docela možné, že automobilky budou chtít dělat u běžných EV aby nenabíjely víc jak 50kW ale jen do 50kW a používaly se ty běžné 50kW nabíječky co stojí a jen u lepších EV by daly vyšší napětí (až 800V) aby bylo využití pro nové 150kW nabíječky a 350kW Ionity?

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

"nízké" napětí baterie a rychlost nabíjení nejsou přímo úměrné, tedy minimálně v případě existence výkonnějších stanic než 50kW/125A

Ta nízká napětí baterií nebyla cílená, ale vznikla jako problém konkrétních vozů, respektive jejich platforem. U Ioniqu nebyly k dispozici články se stejnými rozměry s vyšší kapacitou, a tak vlivem jiných rozměrů nových článků to přeskládání dopadlo tak jak dopadlo. Přesto nový Ioniq, tuším s 88s baterií (stejné jako e-Golf) se nabíjí na 100kW stanici rychleji než e-Golf, chvilku až 1,25C. To si může dovolit(přesněji dodavatel článků to dovolil) díky alespoň jednoduchému vzduchovému teplotnímu managementu.

Zajímavé je, že u nového e-UP!/Citigoe články stejného formátu s 2x vyšší kapacitou byly k dispozici i od více dodavatelů(Samsung SDI, CATL), ale VW se přesto poměrně nečekaně rozhodl baterii překládat na články jiného formátu od LG Chem. To mělo za následek, že nová baterie má 14 větších modulů (84s2p celkem) místo původních 17 menších(102s2p celkem) a s tím spojené nižší napětí.

Nicméně nabíjecí výkon e-Golf a Citigoe nelimituje napětí, ale to že nemají žádný teplotní management a v tom případě dodavatel článků s odpovídající energetickou hustotou obvykle nepovolí větší nabíjecí výkon jak 1C, a ten ještě často ořízne podle stavu SoC, tedy nedovolí držet 1C po celou dobu, ale od nějaké hodnoty SoC jej začne významně limitovat.

No psal jsem si to do notýsku, nabíječka totiž neukazovala výkon ale jen čas a celkově dobitou energii a z toho jsem si to počítal co 5 minut ...času jsem měl dost :-) hodnoty jsou zaokrouhleny, chtěl jsem jen vědět ten průběh, protože jak jsem psal nad tech 80 % už rychlo-nabíječka nedává smysl...akorát to blokujete jiným, ve středu jsem nabíjel 2x rychlonabíječkou a 1x přes AC(chtěl jsem jít do kina), když jsem nenabíjel tak jsem jel, udělal jsem 540 km a žádné zpomalení jsem nezaznamenal ale jak píšu kdyby to omezovalo ted v zimě byl bych hodně nervozní, léto ukáže.

Hodnoty mam v excelu jen přepsané po procentu aby z toho vylezl graf.

Zdravím,
proto jak píšete dělám a prodávám wallboxy co jsou bez řízení ale hlavně s řízením nabíjecího proudu a to buď podle výkonu výroby z FVE nebo podle celkové hodnoty hlavního jističe.
Cenově se v pohodě vejdu do jejich ceny.
:)

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Mají ty Vaše wallboxy proudový chránič typu B (B+) nebo integrovanou ochranu proti reziduálním DC proudům?
(když bude v autě porucha nabíječky , nebo se vykonapěťový DC prošlusne na kostru)

V tom může být zakopaný pes. tak ochrana je poměrně drahá a není možné jen tak porovnávat ceny.

Děkuji za zbytečný dotaz anonyme.

Ano dodávané wallboxy jsou testovány dle ČSN EN 61851 a jsou určené pouze pro nabíjení elektromobilů podporujících standard IEC 62196-1 a IEC 61851-1.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Není zač E-Luky.

Dotaz to zbytečný rozhodně není, spousta firem to na internetu prodává bez toho, někdo napíše že to má, jiný upozorní že nemá.
Na webu nepíšete nic a tak se jen ptám, protože bezpečnost je na prvním místě.

Ano na internetu nic o tom nemám a připravuji nové stránky a tam by to už mělo být. Jinak nabíječka bude určitě na mém již 5. květnovém srazu elektromobilistů v Olomouci.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Zdravím, máte niekde datasheet k spomenutým wallboxom? Ide mi presne o úpravu dostupného prúdu podla FV/batérií/tarify atď. - cez analógové/digitálne API.

Napište mi na můj email nebo mi zavolejte.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Kuk

Super díky.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Dik za informace.

Dobre sa to číta a potvrdili ste mi to, čo som si myslel. Prajem Vám veľa šťastných kilometrov a radosti z jazdy.
P.S. za pár týždňov už bude tiež v mojej garáži :)

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Věřím že nebudete sklamaný, sám jsem objednávál auto jen podle obrázku, ani jsem neměl žádné informace od prodejce kteří kolikrát taky nic neví....ale nakonec se zklamání nekonalo....

Obrázek uživatele E.M.

Dotaz: Dá se zapnout vytápění/klima přes aplikaci i když auto není v zásuvce?

Ano jde to, je tam nastavena prahová hodnota 30-50% pod kterou to nejde ale když je baterka nad touto hodnotou tak to jde behem nabíjení i bez. Dokonce když je auto na 100% tak už to bere jen ze zásuvky přesný proud jaký potřebuje pro chod klimatizace. Asi po 30 minutách se automaticky vypne ale to už je auto rozehřáté-rozmrzlé sklo atd. Dá se zapnout i vícekrát po sobě. S apkou nejsou potíže, kdo si zvládne nainstalovat facebook na mobil zvládne i tohle. Apka ukazuje i dojezd, dá se na dálku vypnout/zapnout nabíjení, klimatizace, ukazuje polohu vozu servis i statistiky jednotlivých jízd (spotřeby vozu, rekuperace, klimatizace) kažždou hodnotu zvlášt v kWh, zatím tam má vše za posledních 14 dní. nic mi tam nechybí.

Je možne nastaviť nabíjanie napr. do 85%?
Alebo je to len na základe času?
Je možné spárovať na prehrávanie mutimedií/telefonovanie aj druhý telefon, pokiaľ je na držiaku aktívny mobil "1" s move and fun?

Move and Fun byla stažena škodovkou z AppleStoru i GooglePlay - nejde nyní sehnat měli tam prý nějakou botu a čeká se na novou verzi takže zatím s touto appkou nejsem seznámen

A jak je udělaná konektivita s autem?
Tam si člověk musí dát simku, nebo tam má nějakou spešl simku automobilka?

---

30 tis km elektricky od roku 2018

To je věc co mě trochu děsí....auto je nonstop vlastně na netu, nikam se simka nedává, při instalaci appka hlásí že je to na 10 let gratis....takže asi automobilka evidentně bude sbírat data ohledně dojezdu spotřeby degradace baterií...bude mít vlastně nonstop online informace od všech prodaných vozidel....zarazilo mě že je tam i ta GPSka protože vlastně automobilka(doufám že jen automobilka) dokonce ví i kde všechny auta jsou a to mi trochu vadí ale je to ber nebo nech být......

Je možne využívať tie data na multimediá, wifi hub zo spárovaného telefonu? Alebo je to len pre úcely automobilky, a vzdialený prístup k autu.
Ak požičam auto manželke, čo všetko viem o jej ceste cez vzdialený prístup?

Nee to jsou data automobilky a ne zákazníka......uvidíte kolik ujela, s jakou spotřebou, a kde zaparkovala, kolik jí zbývá baterie a dojezdu, jestli zamkla auto atd. trasa cesty není vidět...

z navodu:

Vůz je vybaven zařízením, které slouží jako záznamník
údajů o dopravní nehodě (dále jen „EDR“). Hlavním
účelem EDR je zaznamenání dat při dopravní nehodě
nebo jiné mimořádné dopravní situaci (dále jen „nehoda“), při níž dojde k aktivaci zádržných systémů.
EDR zaznamenává v krátkém časovém úseku, v němž
došlo k nehodě (přibližně 10 s), např. následující údaje.
▶ Jak fungovaly některé systémy ve voze.
▶ Zda byli řidič a spolujezdci připoutáni.
▶ Jak řidič ovládal brzdový a akcelerační pedál.
▶ Jakou rychlostí vůz jel.
Zaznamenané údaje mají napomáhat při analýze, jak
se chovaly systémy vozu krátce před, v průběhu
a krátce po nehodě a přispívat tak k lepšímu objasnění okolností, při nichž došlo k nehodě se škodami na
majetku a případně i na zdraví.
Dále se zaznamenávají i data z asistenčních systémů
vozu. Kromě informací, zda byly dotčené systémy
v dané době zapnuté nebo vypnuté, zda byly k dispozici pouze v omezené míře nebo nebyly aktivní, je
možné i dohledat, zda tyto funkce vůz při nehodě řídily, zrychlovaly nebo brzdily. Podle výbavy vozu se
jedná např. o následující funkce.
▶ Adaptivní tempomat (ACC).
▶ Asistent udržování jízdního pruhu (Lane Assist).
▶ Parkovací asistent.
▶ Funkce nouzového brzdění (Front Assist).
Údaje se do EDR zaznamenávají, pouze pokud dojde
k nehodě s aktivací zádržných systémů. Za běžných
jízdních podmínek k žádnému záznamu údajů nedochází a také se nikdy neukládá audio nebo videozáznam z interiéru nebo okolí vozu. Osobní údaje, např.
jméno, pohlaví, věk nebo místo, kde k nehodě došlo,
se do EDR také nezaznamenávají. Některé třetí osoby, např. orgány činné v trestním řízení, však mohou
s pomocí určitých prostředků slučovat obsah EDR
s jinými zdroji dat a při vyšetřování příčiny nehody
tak dospět k identifikaci některých účastníků nehody.

.
.
Společnost ŠKODA AUTO je na základě zákonné povinnosti, která jí ukládá sledovat kvalitu a bezpečnost
svých výrobků, pouze oprávněna používat data z EDR
ke sledování výrobku na trhu, dalšímu vývoji, výzkumu a zlepšování kvality bezpečnostních systémů vozů.
.
.
ktovie ako tie data pouzivaju, ked sa vraj okrem nehody nic nezaznamenava ...

To je něco jiného, to má povinně každé auto prodané v EU ale tyto data se stahují pouze z vozu v případě nehody.....Škoda Connect je online služba dohledu a ovládání vozu, kompletní právní dokumenty jsou součástí aplikace.

Zrejme si to mylis so systemom e-Call, ktory Citigo nema, lebo sa berie ako stary model z roku 2011, AFAIK.

Podľa toho všetky novo schvaľované typy vozidiel od 31. marca 2018 musia byť vybavené novým systémom eCall.

záznamník údajů o dopravní nehodě a e-Call je něco jiného ...pro zajímavost záznamník údajů o dopravní nehodě má i moje Kawasaki koupená vloni na jaře :-) to je jen pro benga aby věděli jestli jsem tahal za plyn....e-call je nouzové volání v případě nehody....termíny od kdy je to povinné nevím.

skadial mas info, ze EDR je v EU povinne?

ja som nasiel toto

Jan Paul Peters / Hans Bot, April 18th, 2019
Event Data Recorders (EDR) will soon become mandatory in the EU for new cars, vans, heavy goods vehicles, and buses

New type approvals for cars and vans have to comply 30 months after the entry into force (March 2022 expected) and new registrations have to comply after 54 months (March 2024 expected).

nemám, jen to všichni do vozidel montují....nevím jestli je to povinné ale asi by to tam nedávali kdyby to nebylo povinné ne?

a preco by to tam nedali, ked mozu sledovat tisice aut a info o nich dalej predavat - viz avast / jumpshot - zarobili na tom miliony

ked na webe pisu, ze to povinne nie je, tak asi nie je ... ?

-> Pro výzkumné a vývojové účely poskytuje společnost ŠKODA AUTO údaje i třetím osobám, avšak výlučně v anonymizované podobě, tedy bez uvedení jakékoliv vazby na konkrétní vůz, jeho majitele nebo jiného oprávněného uživatele.

Obrázek uživatele spetak

Jo jo, Velkej bratr nás má v pařátech. U Leafu je to tak, že po každém nastartování musím se špiclováním souhlasit. Samozřejmě, že se nedomnívám, že v případě nesouhlasu nešpicluje.
Máš to taky tak, nebo se tě auto neptá ?

---

Už jen EV, najeto 170 tisíc km.

Ne, nikdo ne neptá....možná se ptala ta appka když jsem jí instaloval ale fakt nevím, ty nesmysly nečtu stejně musím se vším souhlasit jinak bych to nenainstaloval...:-)

Obrázek uživatele E.M.

Děkuji :-)

Mate zkusenosti z jinych EV a muzete porovnat v relaci k jinym EV?

Bohužel ne, je to moje první EV.

Preji hodne stastnych kilometru a vzdy dostatek elektronu v baterce.

To je jediné čeho se bojí, už takhle jsme se kolikrát sešli na nabíječce 2 - až se letos do republiky letos napumpuje dalších 2000 aut, možná tam bude těsno....:-)

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

dojezd 252 km WLTP, a kolik je skutečný dojezd při zapnutém topení 20C a okresky +/-90kmh ?? 200km??

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Jan Horčík

Podle stylu jízdy a profilu trasy to zatím podle našich odhadů může být zhruba od 200 km do 220 km. V průběhu dalších dnů ještě podrobněji vyzkoušíme.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Myslím, že rychlost rychlodobíjení odpovídá určení auta,ale vychází z technických omezení baterie s vyšší hustotou a bez aktivního chlazení víc než 1C nezvládají u žádného výrobce. Navíc může Škodovka nabídnout dlouhou záruku což bude pro zákazníky jistě důležitější.
v Americe prodávány Chevrolet Spark EV zvládal rychlodobíjení 4C,ale jakou měla baterie životnost nevím.
Mě by ještě zajímalo zda ma možnost omezit úroveň na kterou se baterie nabije treba na 85%.a potom ověření rychlosti AC nabíjení.

Mám předváděcí vůz Citigo-e půjčené na tento víkend. Normálně jezdím VW e-up! (r.v 2015), s kterým mám najeto cca 35 tis km za 2 roky. Myslím že mohu trochu porovnávat:
Rychlost dobíjení Citigo je výrazně nižší než umí první generace e-upu. Zatím jsem Citigo nabíjel na DC jen dvakrát.
Poprvé jsem začínal na 80% a za 15 minut jsem dobil 2,509 kWh (končil jsem na 86%)... to odpovídá "rychlosti" cca 10 kW/h. Podruhé jsem začínal s cca polovinou baterie (49%) a za 18,5 minuty u nabíječky jsem dobil 7,06 kWh... (69%) což odpovídá průměrné rychlosti necelých 23 kW/hod.
Oboje nabíjení bylo při teplotách kolem 8°C, auto bylo po jízdě. Teplotu baterie nevím - apka ani auto Vám nic takového nesděluje...
A teď když to srovnám s e-upem s poloviční kapacitou baterie. Ten běžně nabíjí i teď v zimě rychlostí kolem 30 kW/hod. Asi se inženýři ve Vlkohradě bojí a nabíjení s novým modelem zpomalili v zájmu prodloužení životnosti baterie...?

Ještě pár postřehů / rozdílů:
- kvituji s povděkem, že Citigo už nemá jako standard úzká kola (e-up! má originál 165/65 R15 a Citigo-e 185/50 R16) - zejména na zimní posmrkané vozovce tak Citigo pocitově lépe drží v zatáčkách, ale utrhnout ho při akceleraci jde úplně stejně jako e-up
- dojezd při plném komfortu (topení na 21,5°C) a normální jízdě (okresky do 100km/h, dálnice do 120 km/h) bude kolem 200 km
- ve dveřích řidiče konečně ovládání i levého okna... Což předchozí generace e-up a ani starší spalovací Citigo před FL neměly
- originál držák na mobil - prima je že u něj je zásuvka USB, ale držák nelze NIJAK natočit. Ani stranově (k řidiči), ani naklopit. K dispozici jediná pravoúhlá poloha - možná to dobře vypadá na produktové fotce, ale ne už z pohledu řidiče...
- proti e-up má osvětlený zavazadlový prostor a plato se samo zvedá na šňůrkách (což překvapivě VW nový za 650 tis nemá...)
- potvrzuji že Lane assistant je akorát tak na dálnici. Na okreskách často silnici nedetekoval (a dal pokoj) ale na úzké okresce bez dělící středové čáry, zato s výraznými krajnicemi jsem se s ním pral (cpal mne doprostřed, vůbec se mu nechtělo ke kraji...) Občas (když se na okresce zrovna chytil) tak zasáhl do řízení celkem neurvale. Vypnout se musí znovu po každém nastartování (je na to hw tlačítko hned u displeje rádia - asi tušili, že se to bude vypínat často a tak si netroufli zašít tuto volbu někam hluboko do menu infotainmentu)
- mnou řízené Citigo má tempomat, ale nikoliv adaptivní. Trošku jsem s ním bojoval jsa zvyklý na pokročilejší systém (nikoliv z e-upa - tam nemám žádný tempomat)
- originál dodaná nabíječka na 230V nemá možnost volby dobíjecího proudu hw tlačítky (u e-upa si mohu vybrat ze tří možností: 6-8-10 A). Zde možnost jen 10A. V případě, že těch 10A jistič neudrží (nebo se chcete o 16A třeba s někým na srazu elektromobilistů "podělit" tak je jediná šance jít do menu v apce a tam max proud nastavit a následně zase pak omezení vypnout, pokud příště chcete nabíjet alespoň těmi 10 A...
Ale celkově Citigo-e je milé autíčko, na denní dojíždění po městě a nebo z periferie do města jako dělané. Při takovém využití ho dobíjet určitě nebudete muset denně. Jen škoda té pomalosti u DC - na delších cestách je potřeba kalkulovat se zdržením...

---

soukromě: VW e-Up! elektricky 48 tis km / 2,5 roku
v práci: VW e-golf / Nissan eNV200 Přijeďte si nabít: D11 EXIT 25
testováno už ledascos od Iona přes TESLU S po Mercedes EQC... :-)

Nechápu, proč k tomu nedávají rovnou nabíječku třeba a 6-10-16A.
Však stojí úplně stejně jako 10A.
Nabíjet auto max 10A je za trest.

---

30 tis km elektricky od roku 2018


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.