Siemens Energy postaví na klíč elektrárnu, turbína bude z Brna

redakce - 26 Červen 2020

Siemens Energy dodá další vysoce účinnou elektrárnu s kombinovaným cyklem pro německou chemičku Evonik. Parní turbínu SST-400 vyrobí závod Siemens Energy v Brně.Společnost Siemens Energy staví další vysoce účinnou elektrárnu s kombinovaným cyklem pro chemickou společnost Evonik v její největší lokalitě, v německém Marlu, v Severním Porýní-Vestfálsku.

Společnost Siemens Energy staví další vysoce účinnou elektrárnu s kombinovaným cyklem pro chemickou společnost Evonik v její největší lokalitě, v německém Marlu, v Severním Porýní-Vestfálsku.
foto: Siemens

Základem strojovny je spalovací turbína SGT-800, brněnská parní turbína SST-400, dva generátory a řídící systém SPPA-T3000. Výkon zařízení dosáhne 90 MW elektrické a 220 MW tepelné energie.

Do provozu bude uvedena v roce 2022, kdy nahradí starou plynovou elektrárnu. Vysoká spolehlivost a dostupnost elektrárny a jejích komponentů bude zajištěna díky dlouhodobé servisní smlouvě mezi společnostmi Siemens Energy a Evonik.

„Evonik vyrábí udržitelné výrobky a zvyšuje účinnost svých výrobních procesů. Takto významně přispíváme ke snižování emisí CO2. Modernizace a pravidelná údržba naší energetické infrastruktury představuje další způsob, kterým pomáháme snižovat množství emisí CO2,“ říká Rainer Fretzen, předseda správní rady společnosti Evonik Technology & Infrastructure.

„Marl VII je dalším milníkem na cestě k výrobě udržitelné energie. Díky nejmodernějším technologiím bude moci vyrábět elektřinu a teplo s celkovou účinností více než 93 %. Jedná se o důležitý projekt pro dosažení emisních limitů a zvýšení spolehlivosti výroby našeho partnera, firmy Evonik,“ řekl Jaroslav Lahoda, ředitel Siemens Energy, s.r.o., a dodal:

„Vysoce flexibilní systém řízení zátěže elektrárny umožní vyrovnávat výkyvy v síti, a fungovat autonomně i v ostrovním provozu v případě výpadku sítě.“

Výstavba nové elektrárny s kombinovaným cyklem je druhým projektem kombinované výroby tepla a elektřiny (CHP), který byl letos realizován v Marl Chemical Park – největším závodem Evonik na světě.

Základní kámen pro výstavbu elektrárny s kombinovaným cyklem na klíč, známý jako Marl VI, byl položen v březnu 2020. Společnosti Siemens Energy a Evonik nyní pokračují v úspěšném partnerství v projektu Marl VII.

Po dokončení budou moci Marl VI a Marl VII vyrábět elektřinu s celkovou účinností vyšší než 93 % a kapacitou až 270 MW, což představuje spotřebu přibližně 750 000 domácností.

V kombinaci s parními kotli z Duisburg Standardkessel Baumgarte GmbH bude od roku 2022 závod schopen pro chemický park vyrábět až 660 metrických tun procesní páry za hodinu. Navíc bude nadále dodávat teplo přibližně do 2 000 domů v Marlu.

Siemens Financial Services a KfW IPEX-Bank plně financují výstavbu a spuštění nového závodu, finanční objem projektu se pohybuje v nižších stovkách milionů EUR.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

A zase Tesla, tentokrát podvádějící.
https://www.businessinsider.com/tesla-leaked-emails-show-company-knew-model-s-battery-issues-2020-6?amp#referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s

Obrázek uživatele ozana

Zkus vyštrachat něco na VW, ne pořád jen na Teslu.

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Postoval jsem myslim zrovna vcera ze Toyota svolava statisice hybridu kvuli moznemu zastaveni motoru. (Sam Toyotou jezdim.)

Jinak nic jsem nestrachal, prislo mi to ve zpravach na Androidu.

Ale vam nebude stacit nic, modla se hanit nesmi, Musk podvadet muze.

Obrázek uživatele ozana

Aktualita 2012!

Otcovu Toyotu svolávají kvůli airbagu už podruhé. Mají v tom takový bordel, že neví. že ho má už vyměněný? Nebo ten vyměněný je vadný?!

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

A kde tam vidíš to podvádění? Já jenom jestli jsi vůbec četl co postuješ.

Ty sis nám nějak zasedl na tu Teslu. Aby se z toho nestala nějaká chronická úchylka.

Taky sis mohl najít něco jiného než recyklát z roku 2012.

Zvláštní že nikde nepadlo slovo "uhelná - fosilní" jako by ta elektrárna vyrávěla elektřinu třeby z vody nebo šlupek od brambor ...

Nebude uhelná. Jde o plynovou elektrárnu, která má vysokou účinnost. Zajímla by mě účinnost výroby elektrické energie. Tahle souhrnná účinnost - 93% je vysoká, ale zavádějící.

---

hariprasad

Pokud mají na to teplo odběratele a nepouští ho jenom tak do luftu, tak na tom není nic špatného.

Obrázek uživatele Jan Veselý

V textu článku to je, fabrika potřebuje spoustu tepla. Jako každá chemička, kde se furt něco vaří, destiluje, extrahuje, dělá se parní reforming, ...

A nelze to brát jako poměr tepelné a elektrické energie krát 93%?

Pak by elektrická vycházela 27% a tepelná 66%.

Nevím jak jste k těm číslům dospěl, ale plynové elektrárny se vyznačují vysokou účinností kolem 60-70%. Takže spíš naopak. Vždycky se to ale udává zvlášť, tj. dvě hodnoty. Zašifrovat to do jednoho čísla jde, ale ne do celkové účinnosti.

---

hariprasad

V článku se píše "Výkon zařízení dosáhne 90 MW elektrické a 220 MW tepelné energie" pokud tyto dvě hodnoty tvoří těch 93 % pak jsou počty Kwe správné. Měl jsem tu možnost navštívít několik menších plynových elektráren výkonu několika desítek MW a ať si kdo chce plácá o účinosti co chce vychází to cca 1/3 elektrika a 2/3 teplo.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station