Průzkum: pro Čechy je elektromobil ekologický, ale drahý

redakce - 02 Březen 2020

Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechala vyhotovit technologická společnost Cleverlance od agentury Stem/Mark, by hlavním důvodem Čechů pro pořízení elektromobilu byl jeho ekologický provoz.elektromobil Hyundai Kona Electric

Za největší výhodu to považují více než dvě třetiny dotázaných. Naopak největším problémem by byla jeho vysoká cena, kterou jako velkou nevýhodu uvedlo přes 60 % respondentů. Průzkum odhalil i vcelku zásadní rozdíly v aspektech, kterých si na elektromobilech všímají ženy a muži.

Přes množící se zprávy o ekologické náročnosti výroby a recyklaci baterií elektromobilů vnímá celých 65,5 % dotázaných jako nejvýraznější výhodu elektromobilů jejich ekologický provoz.

V očích Čechů je to tak vůbec nejvýraznější výhoda elektrického pohonu aut. Polovina dotázaných (50,4 %) však považuje za výrazný limit dojezd současných elektromobilů a ještě větším problémem je pak vysoká pořizovací cena. Ta je výraznou nevýhodou pro 60,4 % respondentů.

Jako nejoblíbenější způsob placení za nabíjení elektromobilu na veřejné dobíjecí stanici by si Češi vybrali platbu kartou přímo na stojanu nabíjecí stanice (60,4 % dotázaných).

Druhým preferovaným způsobem by pak bylo pravidelné měsíční vyúčtování za odebranou elektřinu (15,8 %). Platbu v aplikaci mobilního telefonu by upřednostnilo pouze 5,4 % dotázaných.

“Nízká míra preference aplikace, jako platebního prostředku je v České republice zatím pochopitelná. Tento fakt vyplývá zejména z nízké informovanosti široké populace o výhodách aplikací, které mají stálí uživatelé elektromobilů k dispozici. Je to rozdíl oproti praxi v zahraničí, kde se k placení za dobíjení elektromobilů aplikace využívají ve velké míře,” říká k výsledku průzkumu Jiří Voldán Executive Director for Solutions Delivery v Cleverlance.

Průzkum odhalil i poměrně velké rozdíly ve vnímání kladů a záporů, kterých si na elektromobilech všímají ženy a muži. Vysoká pořizovací cena je problémem pro 76,8 % mužů, ale jen pro 43,5 % žen.

Stejně tak muži se mnohem více obávají drahé servisní péče o elektromobil (29,7 %) než ženy (pouze 12,4 %). Limitovaná životnost baterií elektromobilu by pak byla problémem téměř pro polovinu mužů (49,7 %). U žen je tato obava aktuální pro necelou čtvrtinu (22,1 %) z dotázaných.

Průzkum proběhl na konci roku 2019 na reprezentativním vzorku 609 respondentů.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Už jsem to psal jinde. Nejdřív novináři nalejou do společnosti hromadu nepravd a polopravd, otázkou je proč? A potom vychází takovéto průzkumy. Mne by spíše zajímalo, kolik z těch, co se jim zdá nový elektromobil drahý, si někdy v životě koupilo nové auto, protože se jim zdálo levné.

Jelikož dneska už nejde o tištěná média, ale o elektronická, tak chtějí návštěvnost. A tu získají buď fakt erudovanými informacemi - jenže tomu stejne 90 procent lidí nerozumí a vlastně ani sami novináři ne - takové informace nejsou často ani na odborných konferencích - a už vůbec ne o elektromobilitě.
Takže v tématu často profitují z války mezi e-mobility ultras a e-emobility haters, je třeba psát kontroverzně, uvělat z toho trochu dojmologii a dát prostor pro diskusi a nejlépe doutnající uhlíky sporu ještě trošku rozdmýchývat. Díky tomu mají návštěvnost, zobrazení a příjem z reklam.

---

1***
Prostě si vykrmuji vlastní trolly, kteří jim pak přinášejí penízky...

Proste na blbou otazku blba odpoved. Se tedy mohli mmj zeptat respondentu, zda by jim vadilo platit za "phm" jednou za rok. Mne to vyhovuje, mam dobre nastavene zalohy a rocni doplatek nekolik stokorun je v oukeji.
A dalsi Q mohla byt: kolik denne ujedete km?
A take: myslite si, ze e.auto si muzete nabit z obyc.zasuvky?

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující při rychlosti 25tkm/rok (již pětkrát jsem nabil do plna během 40+tkm).

" Vysoká pořizovací cena je problémem pro76,8 % mužů, ale jen pro 43,5 % žen."

Zadnej problem, starej to zaplati :D

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Je vidět, že chlapi moc o BEV přemýšlí :) to se kupuje srdcem a ne hlavou....

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele PaRi

S tou aplikací to chápu, je to další mezičlánek a nebude určitě zadarmo. Pokud to porovnám, co všechno musím udělat při nabití já a co teslista... Teslista prostě jenom zasune a ostatní se musí ještě otravovat s předehrou ;-)

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (14000 km)

ČEZ přechod na nové smlouvy.

Nevíte jak je to s přechodem na nové smlouvy? U CEZu jsem byl a nic neví. Přitom se mělo přejít do konce února pokud chtěl člověk výhodu že dostane leden a únor zdarma

Obrázek uživatele ozana

http://www.hybrid.cz/tesla-zacina-rozvazet-elektromobil-model-y-prvni-ukazuji-ukazuji-skvele-zpracovani#comment-238036

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Off...

https://www.armadninoviny.cz/musk-era-pilotovanych-bojovych-letadel-konci.html

Vse dalkove rizene je nachylne na ruseni. Nedej boze aby se protivnikovi podarilo zmocnit se stroju a pouzit je proti puvodnimu majiteli.

Kde jsou k dispozici otázky průzkumu a pokud bylo škrtání abc, tak jaké byly odpovědi? A velikost průzkumu je k smíchu...další takový zbytečný počin, kde pokud jsou vhodně udělané otázky a odpovědi, ze kterých se vybírá, tak zadavateli vyjde to, co si přeje

---

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil