PRE upravuje ceny za nabíjení ve své rostoucí síti

Síť PREpoint společnosti Pražská energetika má 122 veřejných dobíjecích stanic. Z nich 36 je vysoce výkonných DC stanic a 86 standardních AC stanic.

Dobíjecí stanice PREpoint se nacházejí především v Praze a postupně přibývají na celém území České republiky.
foto: PRE

„Po téměř dekádě působení na trhu elektromobility se nám podařilo nastavit tempo růstu tak, že s každým rokem zdvojnásobíme celkový počet dobíjecích stanic. Jen v minulém roce 2020 v síti PREpoint přibylo 65 veřejných dobíjecích stanic, z nichž 20 stanic bylo vysoce výkonných DC stanic a 45 standardních AC stanic. A v tomto tempu chceme pokračovat i nadále,“ říká Vojtěch Fried, manažer PREmobility.

S rozvojem sítě dobíjecích stanic PREpoint a se zaváděním nových služeb přichází také potřeba aktualizovat ceník. Stávající ceny za dobíjení byly naposledy upraveny v roce 2016. PRE rovněž reaguje na potřebu zohlednit, jaké dobíjecí stanice zákazník preferuje a jak dlouhý čas u stanice stráví. Pražská energetika nově ustupuje od čtvrtletního paušálního poplatku.

PRE - nový ceník nabíjení u nabíjecích stanic.

PRE – nový ceník nabíjení u nabíjecích stanic.
foto: PRE

Nový ceník platí od 1. 4. 2021. Do 31. 1. 2021 bude dobíjení na stanicích PREpoint zcela ZDARMA. V období nasazení aplikace PREcharge od 1. 2. 2021 do 1. 4. 2021 zaplatí registrovaný zákazník PRE (ten, který vlastní kartu nebo dobíjecí čip PREpoint) pouze stávající paušální měsíční poplatek. Pro neregistrované zákazníky budou stanice v tomto období fungovat zcela standardně – stačí načíst QR kód a zaplatit zvolenou dobu dobíjení pomocí platební brány.

Nový ceník elektřiny u nabíjecích stanic PRE.

Nový ceník elektřiny u nabíjecích stanic PRE.
foto: PRE

Pražská energetika navíc připravila zvláštní produkt pro nabíjení na standardních dobíjecích stanicích pod názvem „AC v klidu“. Jedná se o speciální produkt pro zákazníky PRE a funguje jako balíček předplacených kWh a času v rámci celého měsíce za jednorázový paušální poplatek. Zákazník tak získá na AC stanicích 40 hodin dobíjení a elektřinu zhruba na 800 km.

Nový speciální produkt PRE

Nový speciální produkt PRE
foto: PRE
tisková zpráva

218 Comments on “PRE upravuje ceny za nabíjení ve své rostoucí síti”

 1. Sranda je, že se tu řeší ceny za nabíjení a že vám
  Sranda je, že se tu řeší ceny za nabíjení a že vám všem ČEZ doma zdražil poplatek za OZE jaksi uniklo vaší pozornosti.

  To co se nepovedlo Vitáskové se povedlo teď.
  Dříve byl poplatek 495Kč/MWh a podle spotřebované kWh od prosince
  je poplatek z hodnoty jističe 3 fáze 25A = 3×25=75A
  Dnes poplatek za OZE 75A/měsíc x nově 13,2Kč/MWh = 995,25 Kč/měsíc..

  Takže kdo šetří má smůlu!

  My z vás ty penize dostaneme kdykoliv se nám zamane.

  1. Poplatek POZE zustava podle ceniku Bohemiaenergy stejny. Je
   Poplatek POZE zustava podle ceniku Bohemiaenergy stejny. Je tam uplne stejne zneni jako v minulem roce.
   Podpora elektřiny z podporovaných zdrojů POZE:
   Cena podle jističe: 18,23 Kč s DPH (15,07 Kč bez DPH) za ampér/měsíc
   nebo cena podle spotřeby: 598,95 Kč s DPH (495,00 Kč bez DPH) za MWh

 2. Nepočítají s rezidenty, kteří přes noc chtějí nabíjet
  Nepočítají s rezidenty, kteří přes noc chtějí nabíjet auto, bez toho, aby musejí vprostřed noci odpojit/přeparkovat auto. Tarif AC v klidu akorát stačí na 4-5 nocí měsíčně, tedy jednou týdně. Navrhoval jsem PRE před dvěma lety nepočítat minuty v noci mezi třeba 20 a 7 h a jen účtovat kWh. Samozřejmě musí PRE taky ještě umístit více AC-dobíjení v rezidenčních čtvrtích, protože to je zatím bída. AC-nabíjení přes noc: menší zatížení sítě, nestojí to čas u DC-nabíječek přes den. A ať koukají v zahraničí, kde EV není taková vzácnost, jako tady, jak se to dělá.

  1. PRE chce samozrejme predejit zneuzivani nabijeciho mista na
   PRE chce samozrejme predejit zneuzivani nabijeciho mista na parkovani. Kdyz by tam oxidoval celou noc, nikdo jiny uz se nenabije. Ma to svou logiku. Drive byla nabijecka CEZ u McDonalds na Evropske ul. v Praze. Snad kazdy den tam stal eUP a nabijel minimalnim proudem aby tam mohl parkovat.

    1. Ja bych asi nabijel na DC. Tezko rict, kolik km takovy
     Ja bych asi nabijel na DC. Tezko rict, kolik km takovy prumerny rezident ujede za tyden. Podle statistiky to bude mene nez 200km, to je ca. 30kWh. U DC nabijecky dejme tomu 45minut. Kdyz bude 2x tydne nabijet, tak tech 20 minut ho snad nezabije. A nove EV nabiji AC 11kW. Za 3 hodiny ma nabito. Kdyz to rozdeli na 2x tydne, tak se do tech 120 min. vejde.

       1. U AC PRE stojí přes noc spalováky, takže tato diskuze je
        U AC PRE stojí přes noc spalováky, takže tato diskuze je irelevantní. Například včera v osm večer v ulici Dvouletky ve Strašnicích, dvě místa nabíjecí, dva spalováci. Nacpal jsem se k nim na chodník aby mě dosáhl kabel. Pomalu okolo projížděli měšťáci, ale blokování nabíjecích míst je nevzrušilo. Kdo nemá možnost nabíjet doma nebo v práci by si EV kupovat neměl.

        1. přesně tak, naprostý souhlas…navic se to dneska už ani
         přesně tak, naprostý souhlas…navic se to dneska už ani ekonomicky nevyplatí

        2. Jak to, že se ekonomicky nevyplatí? Je to přeci jen otázka
         Jak to, že se ekonomicky nevyplatí? Je to přeci jen otázka pořizovací ceny a ceny nabíjení. Nám už se jedno EV en v nákladech za palivo vrátilo z hlediska kupní ceny celé a z druhého se ukrajuje.

        3. píšu to už v jiném vlákně, vy žijete v nějaké
         píšu to už v jiném vlákně, vy žijete v nějaké neprostupné bublině úplně mimo realitu … vy máte ty dvě EV jedno 2014 a druhé 2016 … drive byli zadarmo Eony pak 2x docela dlouho ČEZ a tech EV byli stovky pak se nabijelo se za paušál nebo za 3 Kč ale ted je rok 2021 …nabijecich aut je tu 10.000 a ceny jsou trojnásobné což obrátilo celou ekonomiku úplně naruby … sám mám EV od jara 2018 tak vim o cem píšu
         EV jsou pořád 2x dražší jak srovnatelné ICE vozy a pokud někdo nenabijí z většiny doma v NT ale na veřejných nabijeckach tak už jezdí za stejné penize na km jako se spalovakem
         vyhody už skoncili bohužel, poslední co mě zustalo je ještě free SCH

        4. Ne, já žiju v realitě. Takže když si něco kupuji, taky
         Ne, já žiju v realitě. Takže když si něco kupuji, taky se ptám, zda to mám kam dát a pokud to něco potřebuje, zda to tomu mohu poskytnout.
         EV aut nepatrně přibylo, brutálně přibylo nabíjecích míst. Některé jsou zdarma, jiné ne. Ekonomika stále dobrá.
         EV dělají dinosauři stále stejně málo a za stále stejně hodně peněz. Odpovědí na zvyšující se ceny nabíjení jsou komunitní nabíječky a auta s velkými bateriemi a silnými palubními nabíječkami. A aby si je kupovali lidi s rozmyslem kde bude stát a jak bude při tom stání nabíjet.

        5. a kolik pak je v ČR komunitních nabíječek ? a jaké tam
         a kolik pak je v ČR komunitních nabíječek ? a jaké tam jsou ceny ? jestli se do komunitního nabíjení počítá i EVmapa tak jsem párkrát vyzkoušel nouzově nabíječku v Táboře…no cena 8 Kč už je dost na hraně plus nutnost projet celý Tabor pri cestě PHA-CB a pokud se jste myslel těch pár zasuvek po ČR zdarma tak ty nejsou pro plnohodnotné ježdění
         MOl brzo zpoplatní a pak už toho moc zdarma nezbyde

        6. V podstatě všechny zásuvky u všech elektromobilistů u
         V podstatě všechny zásuvky u všech elektromobilistů u jejich baráků. Takže je to o Vaší palubní nabíječce, zda je dokáže využít.
         Z hlediska rychlonabíječek je dávali všichni v počátku zdarma, nyní jsou zpoplatněny. Ale důvody jsou různé. Třeba byla široko daleko jediná a tak i majitel by si na ni rád nabíjel své auta, tak to řešil vyšší cenou. Nebo naopak začala být zneužívána cizinci na cestách do ČR, páč byla zdarma, na rozdíl od těch nedaleko. Nebo se v okolí začala objevovat auta s velkými bateriemi a už to nebylo o pár kWh, ale desítkách kWh denně atp..
         Zdarma je Lidl a zřejmě nadále bude. Zdarma je pomalá u Kauflandu a zřejmě nadále bude. Zdarma jsou často pomalé u různých nákupních center. Zdarma jsou u hotelů a restaurací, prostě tam jedete bydlet nebo se najíst, jsou v ceně. Možná se časem dostaneme na úroveň Německa, kde si obchody dávají před krám k parkování zásuvku pro své klienty i sebe sama. Obyčejnou, zdarma. Nebo je zásuvka na úřadě, u kulturáku, u skautské klubovny, vhodíte 1 euro a hodinu jí teče proud. Prostě těch způsobí je spousta.

        7. nebo partnerské nabíječky od Eonu kde není výjimka 9 Kč
         nebo partnerské nabíječky od Eonu kde není výjimka 9 Kč na AC

        8. Porušování zákazu nelze brát jako argument.
         Porušování zákazu nelze brát jako argument.

   1. aha takže ve 20h bude nabijet Franta, ve 22h ho vystřídá
    aha takže ve 20h bude nabijet Franta, ve 22h ho vystřídá Lojza o pulnoci Evžen, ve dvě ráno prijde k trafačce Pája ve čtyři ho vystřídá Roman a nakonec důchodce Tonda který nemusi vstávat do práce

    to je scifi jako prase !!! to bych se na celou elektromobilitu z vysoka ….

     1. Jenže bazén používáte jen několikrát do roka. Auto
      Jenže bazén používáte jen několikrát do roka. Auto skoro každý den. Prostě EV je jen pro lidi, kteří mohou v noci dobíjet doma. Jiná situace by nastala, kdyby se objevilo mnoho nabíječek na ulici – třeba v každé lampě, ale to by stálo neskutečné peníze všechny kabely položit znovu a vyměnit lampy.

      1. Jak kdo. Jinak používání auta každý den bývá
       Jak kdo. Jinak používání auta každý den bývá většinou z donucení. Nefunkční MHD. Já když jedu do Prahy funkčním tržním vlakem, tak bohužel k němu a od něj obvykle musím elektromobilem. Buď MHD ještě nejede nebo už nejede vůbec nebo nenavazuje. A to bydlím jen 2 km od konečné páteřní trati tramvaje.
       A opravdu s těmi lampami je to při 3,7 kW výkonu řešitelné ihned a obratem. A ty rekonstrukce se stejně dělaly, dělají a dělat budou. A pak už stačí jen přemýšlet a využívat stávající připojení. Tu světelného bilboardu, tu zastávky MHD, tu stánku PNS, tu zdi sousedícího domu, prostě je to o domluvě a využívání stávající infrastruktury. To je elektromobilita, ne budování nabíjecích sítí, ale zásuvka na každém rohu. Protože auto 90% dne stojí.

      1. Jenže tak to má být, sídliště mají být komfortně
       Jenže tak to má být, sídliště mají být komfortně obsloužena MHD. Proto je to hromadné bydlení s hromadnými službami a hromadnou dopravou. Jen na rozdíl od těch tržních služeb tu dopravu řídí politruci a byrokradi a sídliště zapraná auty jsou toho výsledkem.

        1. Tak pak nepotřebují nabíjet každou noc na parkovišti, ať
         Tak pak nepotřebují nabíjet každou noc na parkovišti, ať si nabijí během nákupu v OC nebo cestou na chatu.

        2. ano taky možnost a až se Franta nebo Pepa zeptá hele a za
         ano taky možnost a až se Franta nebo Pepa zeptá hele a za kolik to jezdí ? no za 15-20 kWh x 8 Kč (časem možná více) jejda

        3. Takový elektromobil neznám. Jsme na nule nebo 30 haléřích.
         Takový elektromobil neznám. Jsme na nule nebo 30 haléřích.

        4. Jenomže váš způsob užívání EV se nedá aplikovat
         Jenomže váš způsob užívání EV se nedá aplikovat obecně na všechny. Jak už jsem psal, pro vaše jízdy kolem baráku, když nabijite skoro výhradně doma nebo někde zadarmo, se EV může vyplatit. Jiný uživatel to vidí jinak a jemu se třeba nevyplatí. A těch 8 KČ je běžná cena na Tesla SC nebo na UFC nabíječce.

        5. souhlas Marku, tady je skupina lidí, kteří si bláhově
         souhlas Marku, tady je skupina lidí, kteří si bláhově myslí, že všichni to mají stejně jako oni a žijou v nějaké bublině nebo co

         a k tomu nabíjení zdarma … 800m od domu mám Lidl s nabíječkou zdarma … 2018 a 2019 se v 90% dalo při nakupu i nabít dneska už je tam tolik EV že 10% se najde aspoň volné AC a na tohle má někdo spoléhat ? no dekuju pěkně teda 🙁

        6. Většina z nás, co má EV, prostě nežije v paneláku a
         Většina z nás, co má EV, prostě nežije v paneláku a současně nejezdí stovky kilometrů denně. jezdíme desítky a máme zásuvku u vlastního parkovacího místa nebo ve vlastní garáži. Takových domácností jsou v ČR minimálně 2 miliony, co mají rodinný domek.

        7. No to jo, vás majitelů EV je doslova pár, což je velmi
         No to jo, vás majitelů EV je doslova pár, což je velmi malá část z celkového počtů motoristů v ČR. Takže vaši situaci opravdu nemůžete aplikovat na všechny. To jako kdybych já řekl, že jelikož mě se EV nevyplatí (počítal jsem to), tak se nevyplatí nikomu. To je přeci nesmysl 🙂

        8. no a to přesně koreluje s tim co jsem psal předtím… že
         no a to přesně koreluje s tim co jsem psal předtím… že EV bude jen úzkou skupinu lidi … co mají většinou dům s nabíjením a využitím levného NT, jezdí pravidelně trasy do 100km, nejezdí skoro vubec nikam dál a k EV mají kladny vztah pak nám vyjde podobná početná skupina jako je dnes CNG či LPG

        9. Cim mene lidi bude spalovaky kupovat, tim drazsi budou. Dnesni
         Cim mene lidi bude spalovaky kupovat, tim drazsi budou. Dnesni cenovy pomer zustane zachovan, ale pozice si EV prohodi se spalovakem a ten si uz malokdo koupi. Uz dnes je Renault ZOE nejvic prodavany model a ma podil 25%. Clio je az druhy.

        10. Jinými slovy to dopadne tak, jak jsem psal – auta levná už
         Jinými slovy to dopadne tak, jak jsem psal – auta levná už byla vysoká cena BEV bude ospravedlněna nárůstem ceny spalováku.

        11. Prechodna obdobi jsou vzdy bolestna. Za 20 let bude EV uplna
         Prechodna obdobi jsou vzdy bolestna. Za 20 let bude EV uplna samozrejmost a cena bude odpovidat kupni sile obyvatel jako dnes. Automobilky fakt nemaji zajem vyrabet mene aut nez dnes.

        12. Já si nemyslím, že to tak bude.
         Očekávám, že vozový

         Já si nemyslím, že to tak bude.
         Očekávám, že vozový park se asi omladí, tak někam k 12 letům. Ubyde soukromých vlastníků vozidel – protože na to mít nebudou nejen to pořídit, ale hlavně provozovat. Na vsích se samozřejmě bude dojíždět všechno, co půjde, protože hromadná doprava je tam už dnes často tragická a nebude to lepší. Ve městech se bude jezdit víc MHD – pokud se bude jezdit – myslím, že HO bude častější forma práce. A mnohem častější bude u lidí pronájem nebo sdílení auta na dovolené atd – byť to bude velmi drahé, tak to bude levnější než vlastnictví auta.
         Taky očekávám, že víc lidí bude jezdit na kolech a koloběžkách, protože samozřejmě nebudou vykázáni z měst na obchvaty – jestli ale potom zcela společensky nevymřou centra měst, to těžko predikovat.
         Nákupní centra budou také omezená – bude častější forma nákupu přes delivery firmy – protože centra měst se obchodně vybombardovala a do obchoďáku na periferii lidi mít čím jezdit nebudou a MHD to taky chtít tahat nebudou.

         Automobilky samozřejmě slabší a nezdravé firmy odpadnou – osobně očekávám co pět let krach jednoho velkého koncernu, případně jeho sloučení či výrazné osekání. např. VW si prostě nebude moct dovolit tolik značek a variant..budou třeba socka varianta škoda v rozsashu citi fabia scala octavia (plus nějaká levná almara ani nevím, jak se jmenují) a vw v rosahu polo golf passat luxusní almara a luxusní limuzína (možná jedno audi mezi A6 a A8) samozřejmě se to pak může jmenovat jinak, ale pro představu rozsahu a velikosti řady.

        13. Kdyz tomu verite, stante se shortseller na vsechny akcie ktere
         Kdyz tomu verite, stante se shortseller na vsechny akcie ktere posilate do kopru. Budete bohatsi nez Elon. Nebo take ne.

        14. Cokoli se shortováním je proti mému vnitřnímu nastavení.
         Cokoli se shortováním je proti mému vnitřnímu nastavení.

        15. To chapu. Ale vase vesteni je take hodne pocitove.
         To chapu. Ale vase vesteni je take hodne pocitove.

        16. laždá predikce je v nejlepším případě vycházení z
         laždá predikce je v nejlepším případě vycházení z matematizované skutečnosti, kdy se statistickou chybou je snaha trefit vývoj.

         Já neudělal nic jiného, než jsem protáhl trendové křivky až na to omezení aut, kdy jsem šáhl do historie, kdy motorová vozidla byla brána velmi luxusně a dle toho zpoplatněna a doplnil to trendy o platit parkovné, větší pojistky, daně…auta budou víc hlásit, tedy budou lidi pokutovatelnější za přestupky (a to i emisní) se dá předpokládat, že na to mít nebudou a sharing či pronájmy se ve větších městech rozjedou.
         Ze současné doby pak očekávám pokracování ekomerce – kdy z exponenciály se to začne překlápět na klasicky chlupatý pozvolný nárůst.
         Krach automobilek či omezením bude zaviněn náklady na vývoj a homologace a košatost nabídky – ta bude muset být zúžena. Kdo se nepřizpůsobí, nebo už teď je předlužen, tak je velká šance, že to neustojí.

        17. a proč by je měli přestat kupovat ? EV je na pořízení 2x
         a proč by je měli přestat kupovat ? EV je na pořízení 2x dražší jak podobné ICE a provoz už je skoro stejný … rozumný duvod proc bych si měl v roce 2021 koupit znova EV ?

         ty počty Clio vs Zoe jste sebral kde ?

        18. Ten podil ZOE 25% plati pro Nemecko. Omlouvam se za
         Ten podil ZOE 25% plati pro Nemecko. Omlouvam se za nepresnost. Celosvetove statistiky se obtizne zjistuji a jsou dostupne jen za poplatek.

        19. Tak zatím to tak je a ještě to musí být skupina
         Tak zatím to tak je a ještě to musí být skupina relativně movitých lidí. Protože na vsi má barák, kde kdo, ale pokud mu před ním stojí felicie nebo dvacetiletá Fabie, tak je pro něj BEV dostupné asi tak jako tryskáč

        20. 0-30h pro toho kdo bude nabíjet na DC před obchodem či
         0-30h pro toho kdo bude nabíjet na DC před obchodem či někde po cestě na chatu … takové EV zase neznám já (pokud nejde o Teslu s free SCH)

        21. Ostrava aktuálně 2 rychlonabíječky zdarma, skoro desítka
         Ostrava aktuálně 2 rychlonabíječky zdarma, skoro desítka pomalých. Při dnešních dojezdech EV nepotřebují většinově DC nabíjet po cestě ani chatu.

        22. A to je úplně špatně, protože proč mají veřejné
         A to je úplně špatně, protože proč mají veřejné peníze platiti místo k uskladnění jejich nepoužívaného majetku? Proč město nemá u paneláku lyžárnu, kolárnu, kočárkárnu za peníze všech občanů, ale pro použití jen nájemníků/vlastníků bytů v daném domě. Ať si auto mají, ale ať si s ním pořídi za svoje a provozují i místo k uložení.

        23. U nových projektů (alespoň v Praze), to už tak
         U nových projektů (alespoň v Praze), to už tak více-méně platí. K obytnému domu musí developer zajistit i odpovídající počet parkovacích míst, obvykle v podzemních garážích. U nás na vesnici je taky samozřejmé, že lidi parkují auta na svém pozemku. I když… taky se najdou auta na veřejném pozemku, ale nikdo z toho tragédii nedělá. U starších paneláků je to problém, protože tam se počítalo s tehdejší realitou, to znamená tak jedno auto na patro 🙂 A dokud ty paneláky stojí a lidi v nich bydlí, tak budou parkovat na ulici, s tím nenaděláte nic.

         Já bych se taky mohl zeptat, proč mám někomu platit (formou dotací) MHD, když ji téměř vůbec nevyužívám.

        24. Ale nadělám, prostě budou za ta parkovací místa platit.
         Ale nadělám, prostě budou za ta parkovací místa platit. Pak budou i tlačit na město, aby zlepšilo MHD. Tedy uvedlo stav do normálu. Toto normální není. Platíte MHD proto, že ji téměř vůbec nevyužíváte. Tedy občas ji použijete a platíte si tím i místo na silnici pro své auto, jinak by tu bylo jedno velké parkoviště. Autobus pro 80 lidí zabere 12 metrů, 15 i s mezerami, 80 aut 480 metrů. A paltíte si tím i čistý vzduch, kyslík a méně hluku, protože většina MHD se odehraje v každém větším městě elektricky. Takže proto.

        25. Jistě, v Praze už jsou rezidentní zóny skoro všude. Ale
         Jistě, v Praze už jsou rezidentní zóny skoro všude. Ale tím se ten problém nevyřeší, ta auta nezmizí, rezident zaplatí 700 KČ/rok, což je pakatel a parkuje dál na ulici. Zaplatí návštěvník, což je v pořádku. Takže výsledkem je stejný stav a jako bonus peníze do městského rozpočtu. Tím, že zlepšíte MHD ta auta prostě nezmizí, lidi se jich nezbaví. Ta auta zmizí z ulic až potom, co ty paneláky doslouží a místo nich se postaví nové, i s parkováním pod zemí nebo někde vedle v parkovacím domě.

        26. Pokud počet aut rovná se počet parkovacích míst, není s
         Pokud počet aut rovná se počet parkovacích míst, není s tím nejmenší problém. Pokud ne, pak odtahy. Oni si už majitelé vyřeší, kam plechovku dát. Sami a za svoje. Je to sídliště, ne parkoviště.
         Jinak ta cena je samozřejmě za roční pronájem veřejné plochy, o niž se město navíc stará, a ještě v Praze, naprosto směšná.

        27. Ale tak to přeci funguje. Pokud na rezidentech parkuje
         Ale tak to přeci funguje. Pokud na rezidentech parkuje někdo, kdo tam nemá co dělat, tak odtah. To samé, kdž nemá zaplaceno parkování na místě, kde se platí. A pro rezidenty se vydá jedna karta na jedno jméno, další pak stojí, teď něvím, kolik to v Praze bylo, ale mnohonásobně víc. A jde to, samozřejmě, i na auto na leasing nebo na služebku, ale jenom takovou, co je k soukromým účelům. Což je správně, protože je jedno, jestli mám auto svoje nebo firemní. Podnikatelské dodávky, pokud vím, platí mnohem víc než těch 700 KČ. Ale kolik, to nevím, už jsem z Prahy, naštěstí, pár let pryč.

        28. Pak ale se bavíme o funkčním systému a není sporu? Nebo
         Pak ale se bavíme o funkčním systému a není sporu? Nebo to nestačí a míst je málo, respektive vydaných karet více než parkovacích míst? Tak jsou asi málo drahé, aby od vlastnictví něčeho, s čím jedu v pátek na chatu a zpět, odrazovaly. Nebo nutili hledat parkování jinde.

        29. Jo, funguje to. Jen to situaci s množstvím aut vůbec
         Jo, funguje to. Jen to situaci s množstvím aut vůbec nezměnilo, těch aut tam parkuje pořád stejně jako předtím. Akorát teď má radnice zajištěny z toho příjem.

        30. Zeptám se jinak. Parkují na povolených místech? Pokud ano,
         Zeptám se jinak. Parkují na povolených místech? Pokud ano, OK. Pokud ne, systém nefunguje.

        31. Ano, parkuji. Když ne, tak odtah. Ale přesně tak to bylo i
         Ano, parkuji. Když ne, tak odtah. Ale přesně tak to bylo i předtím. Žádná změna v množství aut, dostupnosti míst pro parkování, nic se nezregulovalo, nezměnilo, jenom městská část má zaručený příjem z prodeje parkovacích kartiček. A navíc platí soukromou firmu, která jezdí s autem s kamerou a kontroluje neplatice.

        32. Pak není co řešit. Žádné další auto už nedojede.
         Pak není co řešit. Žádné další auto už nedojede. Nemá kam.

        33. Ač nejsem příznivcem řešení parkování modrými zónami
         Ač nejsem příznivcem řešení parkování modrými zónami – je to ten ekonomický vliv který vám Radovan naznačuje.
         Není to mávnutí kouzelného proutku (jako v případě obměny ICE za EV během jedné půlnoci) ale postupný proces. Mě to jako krok k „privatizaci“ parkování připadá. A každý takový krok má vliv na rozhodnutí rezidenta zda provozovat vůz či nikoliv. Neříkejte že při koupi auta kupující nesčítá všechny náklady… Prostě jednoho krásného dne se to začne nevyplácet (i těm co ty náklady nesčítají :-p).

        34. Modré zóny jsou klasickým příkladem další daně na
         Modré zóny jsou klasickým příkladem další daně na auta, způsob jak z majitelů aut vyzdimat nějakou tu korunu. Ta suma nikoho nezabije a mesto si přijde na slušné peníze. Není cílem omezit počet aut, těch je tam úplně stejně jako předtím, nic se nezměnilo. Ostatně, bez těch aut by nebyly poplatky za parkování a žádný příjem do rozpočtu městské části 🙂

        35. Takže jste pro zvednutí této daně aby to už nevypadalo
         Takže jste pro zvednutí této daně aby to už nevypadalo jako daň ale začalo to více vypadat jako likvidační částka aby se začal lámat chleba (přes onu zprofanovanou půlnoc) ?

         Myslím v hypotetickém případě že by jste byl pro aby se veřejný prostor „zprivatizoval“.

        36. Já jsem pro to, aby se veřejný prostor využil co
         Já jsem pro to, aby se veřejný prostor využil co nejúčelněji, v souladu s potřebami lidí, kteří kolem něj žijí.

         Pokud záměrem modrých zón bylo vybrat od majitelů aut peníze, tak tento účel to splnilo. Ale je potřeba to na rovinu říct a ne se ohánět kecy jako zklidnění dopravy, více místa pro rezidenty a pod… protože nic takového se nestalo.

        37. Dobrá, a jak těch lepších záměrů chcete dosáhnout,
         Dobrá, a jak těch lepších záměrů chcete dosáhnout, když výběr peněz nemá efekt ?
         Mělo by efekt větší zdražení ?
         Respektive jakým směrem si představujete že to „co nejúčelněji“ půjde lépe – socialisticky nebo kapitalisticky ? Nebo je nějaká střední cesta ?

        38. To je jednoduché. Pokud pozemek u baráku patří městu, tak
         To je jednoduché. Pokud pozemek u baráku patří městu, tak město se na něm může realizovat, prakticky jak chce. Vždy to je za peníze všech, protože příjem města jde z kapes všech, z daní obyvatel. Plus nějaké pronájmy a pod, ale v principu jsou to „peníze všech“. Takže pak by bylo fajn zeptat se lidí, co tam bydlí, co má v jejich sousedstí vyrůst… jestli cyklostezka, park, parkovací místa a pod.

         Pokud pozemek u baráku patří SVJ, tak to SVJ rozhodne, co tam bude, to je taky jednoduché.

         Co se týká modrých zón… já nechci dosáhnout žádný záměr, mě je to jedno. Jen říkám, že radnice lžou, když říkají, co vše bylo záměrem a přitom záměr byl jasný – vytřískat z majitelů aut peníza navíc. Jednoduché 🙂

        39. Takže oponujete Radovanovi ale žádný protinázor
         Takže oponujete Radovanovi ale žádný protinázor nezastáváte.
         Není to definice negativismu ?

         Ad lidi, ti vám řeknou že nemají kde zaparkovat.
         A města… to řeší tak že to neřeší.

         Vy nenavrhujete řešení, jen se trefujete do ostatních.

         Že radnice lžou (a kradou) ví snad každé malé dítě (asi tak jako „každé malé dítě ví že státní dluh se až na malé výjimky neplatí (c) Paroubek“).

        40. Řešením je, aby co nejméně majetku a pozemků spravovalo
         Řešením je, aby co nejméně majetku a pozemků spravovalo město.

        41. Takže souhlasíte s Radovanovou privatizací ploch u
         Takže souhlasíte s Radovanovou privatizací ploch u paneláků.

         Smím předpokládat že k MHD se postavíte stejně ?
         Pokud ne, tak jste pro Radovanovo „paneláky mají mít MHD a ne obří parkoviště“.

        42. Ano, ať si ty plochy koupí SVJ, které tam mají baráky a
         Ano, ať si ty plochy koupí SVJ, které tam mají baráky a klidně ať si tam postaví obří parkoviště. A pokud město ty plochy nabídne, ale SVJ nemají zájem, tak ať si pak nestěžují, že jim tam město postaví namísto parkoviště louku s kytičkami. Ale pokud město ty pozemky drží ve svém vlastnictví a nechce je prodat, měo by vzít v úvahu potřeby okolních obyvatel a podle toho s tou plochou hospodařit.

        43. Hlavně si vyzkoušejte do těch modrých zón něco vézt,
         Hlavně si vyzkoušejte do těch modrých zón něco vézt, zavolat opraváře…vše se stalo neskutečným problémem.

        44. A řešení nenavrhnete ?
         Třeba v každé zoně/ulici mít

         A řešení nenavrhnete ?
         Třeba v každé zoně/ulici mít jeden „max 15min“ flek, nebo zrušit modré a zavést něco lepšího ?

        45. Proč mám pořád navrhovat řešení?
         Prostě modré zóny

         Proč mám pořád navrhovat řešení?

         Prostě modré zóny jsou jen výběr peněz.
         A zpoplatnit parkování pro rezidenty ve městech je fajn a správné – ze sídlišť zmizí aspoň nepoužívaná auta a autovraky. Správné řešení je za mě udělat parkování rezidenční za karty (spojeno s bydlištěm) a krátkodobé (do 24 hodin) pro návštěvy atd…vše zpoplatněné a bez výjimek na pohon – má to rozměry hmotnost atd – platí

         Infrastruktura má být ve vlastnictví státu a současní dopravní infrastruktury je parkoviště, stejně jako silnice, železnice, nádraží, letiště…. že si stát nechá za její použivání soukromými subjekty je jasné akceptovatelné, ale také by měl stát jako dobrý hospodář tyto peníze do infrastruktury reinvestovat a tuto síť rozvíjet a udržovat.

         Všechno rozprodat je nezopodvědné a krátkozraké řešení

        46. Protože kritizovat něco a nemít „lepší“ návrh není
         Protože kritizovat něco a nemít „lepší“ návrh není konstruktivní kritika ?
         To bychom tu mohli kritizovat nevýhody demokracie a k ničemu by nám to nebylo.

         No vidíte. Ale vymahatelnost těch krátkodobých parkujících byla do doby creeperů (auto skenující značky zaparkovaných vozidel) dost na šťíru. S touto technologií se otevírá možnost i pro vaše řešení.
         Čili fajn řešení, ale zatím to není všude – stačí tedy jen počkat.
         Respektive bylo by, kdyby tam byla ta klauzule 24h pro nerezidenty – chytré hlavy na to mají fialové a bleděmodré zóny.

         Všechno rozprodat přeci funguje (viz vodovody).

         Ale dost ironie – proč hned prodávat, předat správu, být povolnější přáním a peticím ze SVJ a dalších zůčastněných subjektů.

         Fajn, pro mě za mě (ne že bych s tím tak úplně souhlasil) by mohlo fungovat zavést modré zóny i mezi ty paneláky. Však ten prostor je všech a někdo ho udržuje – proč by tam měl někdo parkovat a nepřispívat ?

        47. Žádné řešení nebude nikdy dobré paušálně.
         V

         Žádné řešení nebude nikdy dobré paušálně.
         V panelákových sídlištích považuju za nutné, aby měly kde zastavit a po přiměřenou stát návštěvy, řemeslníci a služby. A pokud někdo vymyslí model, rozprodat, v dražbách pronajmout atd…tak víme, jak v čr kvete elitářství, prospěchářství a kmotrovství,
         tím ale vůbec netvrdím, že by uživatelé parkovišť na sídlištích neměli nějaký přiměřený parkovací poplatek platit.

        48. Paušálně nefunguje snad nic. Vždy se hledá kompromis s
         Paušálně nefunguje snad nic. Vždy se hledá kompromis s větší efektivitou než náklady.

         Však jsme se dostali k tomu, že modré to sice neřeší (ty jsou primárně kvůli bakšiši) ale je to jakýsi krok.

         Tzn rezidenti platí paušál, s tím souhlasíte.
         Že tam musí být operativní flek… tak snad není problém jej tak označit. Něco pro řemeslníky, nějaké žluté čáry pro hasiče a sanitky.

         Rozprodat v dražbách asi ne, ale taky neprodat 2000 rezidentek při 1000 místech.

         Jistě, při určité hodnotě rezidentky začnou mít problém ti méně majetnější a už tu máte znevýhodnění ale vše se dá řešit. Ne paušálně a bezchybně ale to není důvod to neřešit vůbec.

        49. Ono, nikde nejsou čistě rezidentní zóny. kromě modrých
         Ono, nikde nejsou čistě rezidentní zóny. kromě modrých jsou tam i bílé, kde je možné stát zdarma 18-8 hod nebo o víkendech a svátcích. Pak jsou tam zelené a fialové, na krátkodobé a dlouhodobé stání za poplatek. Na těch neplatí rezidenční karta, ta platí jenom na modrých. Alespoň takto to bylo na Praze 7, co si pamatuji.

         Kartiček se určitě prodalo víc než bylo parkovacích míst označených modře, protože kartičku si mohl koupit každý, kdo měl na P7 trvalý pobyt a auto soukromé nebo firemní. Takže se často stávalo, že ačkoliv člověk měl kartičku, musel večer zaparkovat na bílé a ráno před osmou přeparkovat na modrou, pokud našel.

         Řemeslníci musí parkovat na placeném stání za dvacku nebo 40 na hodinu. Když jsem nějakého volal, tak se taky hned ptal, jesrli tam máme zóny 🙂

        50. Znáte web parkujvklidu ? Najít bílou je jako hledat kešku
         Znáte web parkujvklidu ? Najít bílou je jako hledat kešku a co jich pár znám u práce tak je nedávno předělali také na modrou (nemluvě že tam stejně vždy někdo stojí).
         Takže modré, béžové nebo bleděmodré – dle vašeho přání to fungovat nebude. Proto píšu o výjimkách, ale o tom se tu nebavíme. Tohle je jen pro dokreslení že fialové a další (nebo bílé) zony jsou jen pro opití rohlíkem.

         Že se prodá víc kartiček než je míst je také pochopitelné. Už jen z principu předpokladu že to auto fakt nebude stát na fleku 24/7. A znevýhodnit někoho aby dostával pokuty asi není úplně košer. Ale stále je to v mezích, na hraně a za hranou to může být tam kde je diametrálně méně míst ale to máte jako s výjimkami (vždycky nějaké budou). Moje poznámka byla k únosnosti a kdyby došlo na 2:1 tak to asi nebude úplně OK. Podle mě také podle tohoto poměru město zjišťuje kde je situace horší – má počet míst a počet prodaných kartiček a tam kde je poměr nejhorší zadá nějakému referentovi zpracovat prácičku na téma „jak předejít občanským nepokojům“ (či tak nějak :-D).

         Proto jsem psal o časových „bílých“, ty 15-30minutky jsou na nakládku a vykládku a občas je je na ulici vidět. Bohužel ne na každé takže to stejně nakonec skončí na modré(/fialové) a bílé nebo bílé nakládací jako by pro řemeslníky nebyly.

        51. Fajn, tak me stat bude muset za moje nucene parkoviste u RD
         Fajn, tak me stat bude muset za moje nucene parkoviste u RD zaplatit. Jak prijdu k tomu, ze lemplove v panelaku maji parkovani zadarmo a ja si ho musim za vlastni vybudovat.

        52. Daň z luxusu, vy zase nemusíte poslouchat, jak sousedka
         Daň z luxusu, vy zase nemusíte poslouchat, jak sousedka souloží, další sousedé se hádají a blbec nad vámi mlátí činkama o zem.

         Mimochodem, jak by se Vám líbil model, že veškeré pozemky by vlastnil stát a všem je jen pronajímal?

         A jak jsem psal já jsem pro rezidenční přiměřené placení, ale jsem proti přidělování konkrétních míst.

         Nebo by se vám líbilo progresivní zdanění výměry – typu do 70 m čtverečních bydlení je to jako dnes, mezi 70 a 100 m2 dvojnásobek, 100 – 150 trojnásobek nad 150 čtyřnásobek, za luxusní prvky typu bazén 10 ti násobek Za více než jednogaráž a parkovací místo navíc 5ti násobek, za každou další nemovitost vše krát 2? – předpokládám, že by jste proti takovému zdanění ječel jak siréna…ale lidem u paneláků pač se vás to netýká, tak do toho budete vesel šít naplno..protože se vás to netýká

        53. U nás jsou zavedené i smíšené zóny, takže to není zas
         U nás jsou zavedené i smíšené zóny, takže to není zas takový problém.V současnosti někteří vykukové „maskují“ značku sněhem.

        54. Od té doby co se u nás zavedly modré zony není problém
         Od té doby co se u nás zavedly modré zony není problém zaparkovat i kolem desáté večer.

        55. Když jsem bydlel v paneláku bylo tam 72 bytů a reálně tak
         Když jsem bydlel v paneláku bylo tam 72 bytů a reálně tak 30 parkovacích míst – pokud bych těch 30 míst prodal a tím je rezervoval, kam by si měli dát ostatní lidé auta?
         Jen pro zajímavost, garáž v té lokalitě se prodává reálně za 800 000 Kč

         A u nás na horách v obci platí – že každý majitel bytu má k domu parkovací kartu, která platí jen a pouze pro místa k tomu domu – ne na místo, ale na soubor míst – vždy je míst tolik, kolik bytů. Nicméně tam je důvod, aby turisté neokupovali obec parkováním.

        56. Když jsme privatizovali náš panelák se 145 byty, tak tam
         Když jsme privatizovali náš panelák se 145 byty, tak tam bylo stejných 30 míst. Takže odpověď je jednoduchá. Do svých garáží a parkovacích domů. Mají nebo si pronajímají byt, nemají a nepronajímají si (až na výjimky, kdy to radnice umožňuje) parkovací místo. Už se v tom začal dělat pořádek. Stále více radnic postihuje rozšířené parkovaní referentských aut a dodávek na sídlištích. Zákazy a pokutami nebo regulacemi typu 1 byt 1 parkovací karta pro osobní vůz za 2 tisíce ročně, druhá za 20, třetí se nevydává. Auta bez karty se odtahují. Nevím, co na tom pořád nechápete. Máte v nájmu byt, ne parkoviště. To budeme pro Vás dělat parkovací stání pro nákladní auto, páč jste milovník Tatry? Nebo heliport, páč když Tonda z partaje odvedle parkuje bavoráka na veřejném, tak Vy chcete taky parkovat Robinsona na veřejném? Prostě je to sídliště k bydlení lidí, ne parkoviště.

        57. Vůbec nerozporuju, aby se platilo za parkovací karty a
         Vůbec nerozporuju, aby se platilo za parkovací karty a každá další dražší, ale nechápu logiku, jak pokud je 2x 3x víc bytů než parkovacích míst a garáže ani parkovací domy nejsou to chcete řešit. tím, že mají si lidi pronajmout místo a dát auto do vlastní garáže… to jsou takové manažerské hraběcí rady

        58. Pokud je 2x 3x víc bytů než parkovacích míst a garáže
         Pokud je 2x 3x víc bytů než parkovacích míst a garáže ani parkovací domy nejsou, tak to je přeci tržní mezera pro jejich stavbu. To má město umožnit a dále to nechat na trhu.
         Stávající místa pak vydražit, platba předem, vstup na dražbu vlastnictví/nájem vozidla a bydliště v místě. A každý rok znovu.
         Mimochodem většina sídlišť ze 70.let je stavěna soudruhy podle francouzských vzorů, které ovšem zahrnovaly klidně 2 podzemní patra garáží. Těch pár míst před domem je pro návštěvy.
         Na tom nic hraběcího není, to jsou návrhy řešení.

        59. Jo může umožnit, pokud je kde. poslední garáže postavili
         Jo může umožnit, pokud je kde. poslední garáže postavili na místě zkrachovalé samošky, teď už by mohli tak na školním hřiště. Dražba míst je dobrý nápad, ještě zabránit kupčení, ale pořád to neřeší ty, na které místo nevybyde – z těch se rychle stane naštvaná většina se všemi důsledky, které fakt nechcete – ostatně projděte se ve Francii po sídlištích, aby nebyly vzorem i v tomhle.

         O tom, že by v čr byly paneláky s několika podzemími patry garáži jsem ani neslyšel, natož abych je viděl, ale tím nerozporuju, že měl někdo rozum a postavil je. Jediný, co bylo, že ve svahu si tu pozemní stavby udělali pro své zaměstnance panelák a pod nějakými 60 byty bylo nějakých 10 garáží – určitě to musel být pro ně luxusní prvek.

        60. Garáže jsem myslel podzemní velkokapacitní nebo parkovací
         Garáže jsem myslel podzemní velkokapacitní nebo parkovací nadzemní dům, abychom si rozumněli, bavíme se stále o sídlišti s desítkami bytů v 1 vchodě.
         Dražba řešení je, kupčit se nedá, viz ona nutnost tam bydlet a vlastnit auto.
         Nevím, o jaké naštvané většinové skupině mluvíte, to by musel mít auto opravdu každý. Francouzská sídliště jsou gheta s přistěhovalci, to je úplně jiný problém. Nevymáhání práva a pořádku a socialismus.
         Ani jste paneláky s podzemními garážemi vidět nemohl, protože tohle soudruzi prostě při kopírování zapomněli. Občas se stavěla podniková a družstevní výstavba, pak se část přízemí dala jako garáže, obvykle desetina nebo dvacetina vzhledem k počtu bytů. A byl to opravdu luxus, strejda v jednom takovém 4p domě bydlel. Jen na něj garáž nevyšla, tak měl to nevzhledné parkovací sídliště na periferii s desítkami neustále vykrádaných garáží.

        61. No právě a nám se ze sídlišť při obsazení ruznými
         No právě a nám se ze sídlišť při obsazení ruznými komunami také stávají ghetta – naštěstí v menšině.
         V paneláku, kde jsem bydlel byly dva vchody po 36 bytech, stěhoval jsem se někdy před dvanácti lety a v té době tak bylo tak 80 aut na 30 míst a podobně na tom bylo celé sídliště o počtu nějakých 30 – 50 tisíc lidí.
         Obávám se – a poslední odhad nemovitosti, už je mi toho důkazem, že v budoucnu bude běžné, že garáž bude mít v takových lokalitách větší cenu než bytová jednotka.

        62. Parkovani zadarmo na mestskych plochach je dotace. U meho RD
         Parkovani zadarmo na mestskych plochach je dotace. U meho RD jsem si musel postavit take vlastni parkoviste vcetne studie zda bude vyjezd na komunikaci bezpecny. Tak ukonceme dotovani parkovani zadarmo a hezky vystavbu podzemnich garazi za prispevek kazde bytove jednotky. Kdyz se tady nekteri tak zasazuji o zruseni dotaci, tak zde je prostoru na aktivitu dostatek.

        63. Jo u baráku jsem si to taky platil a se sousedy jsme si
         Jo u baráku jsem si to taky platil a se sousedy jsme si platili i ca 150 m silnici k hlavní a to včetně chodníku. Dál už dvacet let politici slibují že budou chodníky… ovšem my jsme tu i v pěší zóně chodník postavit museli, aby to bylo podle jejich územního plánu.
         Mimochodem vůbec nic nemám proti přiměřenému zpoplatnění parkování. Ale nelíbí se mi absurdní situace v Praze, kdy je pomalu problém, aby přijel domů řemeslník, závoz nějakého zboží a podobně.

        64. Kdyz jsem opravoval RD, privezli mi material a slozili pred
         Kdyz jsem opravoval RD, privezli mi material a slozili pred plotem na verejnem pozemku. Za par dni jsem mel navstevu policie abych to odstranil. Tak by to melo logicky fungovat vsude. Je uplne jedno, zda tam je paleta s materialem na tyden, nebo zaparkovane auto. Ta paleta fakt nicemu nevadila.

        65. Docela by mě zajímalo, jestli přijela police z vlastní
         Docela by mě zajímalo, jestli přijela police z vlastní aktivity nebo z pohledu aktivního souseda. Na mě tu takhle vyběh jeden expert zpoza rohu a volal policajty, když jsem nechal na blikačkách u vlastního plotu dodávku s materiálem než jsem jí složil. že je to člověk co opravdu neuklízí produkty svého psa na chodníku netřeba komentovat.
         Což je mimochodem další věc, co mě na sídlištích nebetyčně vytáčí, že je to psí výkalové minové pole – už jen proto bych bydlení tam bral jako trest.

        66. Puvodce ohlaseni nemohla policie sdelit. Ale byl to soused
         Puvodce ohlaseni nemohla policie sdelit. Ale byl to soused ktery bydli ca. 300m ode mne a cestu vubec nepouziva.

        67. MHD platíte stejně jako ta parkoviště. Takže nevím kde
         MHD platíte stejně jako ta parkoviště. Takže nevím kde vidíte ten rozdíl.

         A ten pohled na věc – já to nepotřebuji tak to zakážeme… bych od vás nečekal. Nebylo by lepší postesknout si že by bylo lepší aby peníze plynuly od potřebujících k realizaci projektu a ne tak nějak do té velké černé díry ? Ano je to sci-fi ale stále reálnější argument než ten na začátku.

        68. Ale to jsem vůbec nenapsal, že když to já nepotřebuji,
         Ale to jsem vůbec nenapsal, že když to já nepotřebuji, tak zakázat. Kde to vidíte? Nějaké nedorozumění ne?

         Ja se jenom ptám, proč mám platit MHD (nebo cyklostezku), když ji nepoužívám. Stejně jako se Radovan diví, proč by měl platit někomu parkovací místo pro auto.

        69. Máte pravdu, trochu jsem se nechal unést.
         Každopádně bych

         Máte pravdu, trochu jsem se nechal unést.

         Každopádně bych se rád zeptal – jste pro lokalizaci nákladů nebo socializaci ? Nějak jsem to nepostřehl.

         Jen pro ujasnění – v jaké pozici byste tedy rád byl jako „téměř vůbec“ nevyužívající MHD ? Platit reálné jízdné v případě že jej využijete?

         Jestli pro lokalizaci (když výměnou za placení parkoviště nechcete platit MHD) => pak v podstatě souhlasíte s Radovanem.
         Jestli pro socializaci => zde je vše jasné (tedy až na přílišnou víru ve správné přerozdělování).
         Nebo máte nějaký individuálnější směr (v což doufám) který není na první pohled jasný.

        70. Jen jsem chtěl poukázat na to, že je úplně jedno, co
         Jen jsem chtěl poukázat na to, že je úplně jedno, co platíte za cizí peníze na sídlišti, jestli je to MHD, cyklostezka, park s pěšinkami nebo parkoviště pro auta. Ale pokud někde zoufale chybí místa peo parkování (protože to je dědictví minulosti, např. Jižní město v Praze) a vy jim tam postavíte louku s kytičkami, tak obyvatele akorát naserete 🙂

         Ano, je to pozemek města, může si tam za peníze všech stavět co chce, ale mělo by se přihlížet k potřebám lidí, kteří v okolí žijí.

        71. Mě nejde o to jestli cyklostezka nebo parkoviště.
         A bude to

         Mě nejde o to jestli cyklostezka nebo parkoviště.

         A bude to město spravovat efektivněji než „sdružení paneláků kolem“ ?
         Jistě, další neziskovka a další bakšiš za nehty…

         Takže globálnější přerozdělování městem je vlastně ok, města to dělají na výbornou a lépe to ani nejde. Respektive lepší řešení není.

        72. Ne, město to nebude spravovat efektivněji. Ideální by
         Ne, město to nebude spravovat efektivněji. Ideální by bylo, aby pozemky kolem baráků nepatřily městu, ale SVJ toho baráku a pak by si to spravovaly SVJ samy a dle svého uvážení. Jak psal i Radovan, aby město vlastnilo prakticky jenom infrastrukturu, silnice a pod.

         Ale dnes to ideální není, město má spoustu pozemků, na kterých hospodaří a příjmy má podobně jako stát z daní, tak to v té situaci, bohužel, jinak nejde.

         Opravdu si nemyslím, že stát nebo město jsou nejlepší hospodář.

      2. To neni treba aby smrdeli spalovakem. Akorat se musi smirit s
       To neni treba aby smrdeli spalovakem. Akorat se musi smirit s nejakym rizenim nabijeni. Bud po 2h odpojit a preparkovat, nebo zajet na DC nabijecku. Ale urcite neni vhodne blokovat jednu nabijecku na sidlisti pulku dne. Pak by fakt ostatni museli dal smrdet spalovakem. Az bude nabijecek dostatek, pak to muze byt jine.

        1. Kdysi byla v panelaku pradelna a susarna. Tam to fungovalo
         Kdysi byla v panelaku pradelna a susarna. Tam to fungovalo podobne. Tak proc by to melo ted vadit. A jak znamo, na sidlisti je EV dost vzacne auto. A neni to jen poradnikem na nabijeni. Bydli tam totiz pravy Cesi, kteri vedi, ze EV nikam nedojede, porad hori a kobalt tezi 3 lete deti.

        2. Myslím, že vedete zbytečnou debatu. Aktuálně PRE a nově
         Myslím, že vedete zbytečnou debatu. Aktuálně PRE a nově i ČEZ se snaží osazovat svoje rozvodny na sídlištích wallboxy. Takže je tam více nabíjecích míst než elektromobilů, kterých je tam třeba nula. Jakmile bude poptávka, bude i nabídka. Spíše je problém, že i bezprostřední okolí domu, které využívají jen majitelé/nájemníci domu, je města. To je systémově špatně, protože pak by se vlastník postaral o sebe sám nebo o svoje nájemníky. Takhle do toho musí nesmyslně zatahovat město. Navíc parkoviště u paneláků jsou města a to je také špatně, protože slouží jen a pouze nájemníkům, mají být tedy v pronájmu nebo jejich vlastní. Nemůžu vyžadovat, aby mi město budovalo a spravovalo skladovací místo pro můj majetek. A jsme zase u toho nesmyslu, kdy vše, co slouží lidem z daného domu, platí všichni ostatní občané. To je ten základní kámen úrazu a na něm stojí celá diskuse o ničem.

        3. je to o ničem…paneláčník si nikdy EV nekoupi z výše
         je to o ničem…paneláčník si nikdy EV nekoupi z výše popsaných důvodu…a jelikož je bytový fond slušně zastaralý a 90% (odhad) ze 4 milionů bytů nemá podzemní garáže ani jinou možnost komfortně nabít auto tak si rovnou škrtáme cca 3-4 mio potenciálnich uživatelů EV

        4. Ani nevíte, jakou hloupost jste napsal. jednak je mají lidé
         Ani nevíte, jakou hloupost jste napsal. jednak je mají lidé už nyní. A nabíjení u domu si vyřešili sami s majitelem. Druhák ČR díra není svět, takže zatímco jinde to normálně funguje, tady stále hledáme, proč to nejde.
         Ale opět řešíme jen důsledky donucení lidí mít auto na sídlišti a parkovat ho na veřejném místě, ne obsloužení sídliště MHD a vrácení plochy kolem domů lidem. Pro chodníky, pěšiny, cyklostezky, trávníky, stromy, keře, záhony, lavičky, pískoviště, průlezky, hřiště, jezírka na dešťovou vodu, občanskou vybavenost a XY dalších věcí. Ne zástupy smradlavých hlučících plechovek s odkapávajícími jedy, zabírajícími místo kam až oko dohlédne.

        5. Takže vy chcete rozhodovat, co mají lidi mít u baráku, u
         Takže vy chcete rozhodovat, co mají lidi mít u baráku, u paneláku? Co když všichni lidi z toho paneláku mají auto a všichni chtějí, aby na tom prostoru bylo parkoviště pro jejich auto a ne třeba pěšina, cyklostezka a pod. Nebo myslíte, že vy víte lépe, co ti lidé kolem baráku chtějí? Ti lidé tam bydlí a k těm lidem patří i ta jejich auta. Až auta nebudou mít (potřebovat), jejich preference se změní.

        6. Vy jste nějak pozapomněl na to, že jim ten prostor
         Vy jste nějak pozapomněl na to, že jim ten prostor nepatří. Oni si jen vyřvali parkoviště na obci. A na obci byli takoví blbci, že jim ho zdarma a za peníze ostatních pro jejich soukromé a firemní auta udělali. Jako nemám nic proti tomu, když se majitelé aut z baráku složí, dojdou na obec, zaplatí dlouhodobý pronájem třeba na 30 let a část těch peněz bude ve stavbě parkoviště. Jak píšu jinde, celá potíž je v tom soukromém bydlení jen barák a metr kolem, tam má být privátní vše, co k domu patří. A obec má spravovat příjezdové komunikace nebo páteřní chodníky a cyklostezky.

        7. Ano, prostor není jejich, klidně tam obec může udělat co
         Ano, prostor není jejich, klidně tam obec může udělat co chce. Proč by si nemohli na obci „vyřvat“ parkoviště, když je tam potřebnější než třeba cyklostezka? Ty cyklostezky a pěšinky, lavičky a pod. se taky budou platit z peněz všech ostatních, ne? Takže i na ty pěšinky a vodní plochy by se teda měli obyvatelé složit, když je tam, podle vás potřebují? 🙂

        8. Ale jistě že jim může postavit parkoviště. Otázka zní,
         Ale jistě že jim může postavit parkoviště. Otázka zní, kde?
         Tak se podívejte na Ostravu-Porubu, ulici Na robinsonce, ten 3vchodový panelák. Aktuálně 145 bytů a necelých 50 míst po rozšíření. Kde uděláte další stovku? Kde uděláte další stovku pro stejný barák nad nimi na M.Majerové a J.Skupy pod nimi? A to se bavíme o velkorysé zelené výstavbě s lesoparkem.
         Zkuste podobnou úlohu v Ostravě-Hrabůvce na ulici mjr.Nováka. Tam je to teprve mazec.
         A teď si vezměme, že soukromý vůz má nejen každý byt, ale do druhý i referentský pracovní. A bavíme se o skoro 220 autech zaparkovaných ke každému těch paneláků?

        9. No snad se za života mých dětí těch slíbených
         No snad se za života mých dětí těch slíbených chodníků ještě dočkáme 😀

        10. v Praze už to tak někde funguje… chceš parkovat u baráku
         v Praze už to tak někde funguje… chceš parkovat u baráku tlusťochu ? tak si kup rezidenční kartu … máš auto na podnikání ? zaplať 7x tolik, ale to jsme trochu odbočili… zpátky k těm nabijeckam … na panelákovém sídlišti krom wallboxu na trafačce podle mě zcela nereálné

        11. Jistě. Když je nereálně parkovat, tak je nereálně
         Jistě. Když je nereálně parkovat, tak je nereálně nabíjet.
         Nebo je reálné parkovat? Pak je reálné nabíjet.

        12. parkovat reálné je … sice někde s kapacitními problémy
         parkovat reálné je … sice někde s kapacitními problémy ale jde … v paneláku jsem chvili i bydlel, ale nabijet tam nejde … a trafačky se poplatnenim po 120min nabijenim na AC s cenou 5 – 15 Kč za kWh to rozhodně nevytrhnou

        13. parkovat reálné je, takže pohoda, nabíjet kromě trafačky
         parkovat reálné je, takže pohoda, nabíjet kromě trafačky prozatím jedině kabelem z okna nebo zásuvkou na zdi zamykací nebo dovedením svého kabelu k pronajatému rezervovanému místu, prostě možnosti jsou a jsou reálně využívané. Až bude EV více, budou tam podél parkovacích míst, třeba co třetí, zásuvky.

        14. až až … až to tam někdo natáhne, zprovozní včetně
         až až … až to tam někdo natáhne, zprovozní včetně billing systému a nasadí cenu 7+ Kč tak to bude atakovat cenu spalováku nepočítaje určitý diskomfort

        15. Tak je důležité, že víte, proč to nejde.
         Tak je důležité, že víte, proč to nejde.

        16. ja nepsal že to nejde, spíše se ptám kdy to bude tady v
         ja nepsal že to nejde, spíše se ptám kdy to bude tady v ČR ?

        17. Když vadí lidem parkování bez poplatku, to mají být
         Když vadí lidem parkování bez poplatku, to mají být happy, že si z oken někdo natahá kabely a na chodníku se bude skákat přes kabely? To mi přijde hodně za hranou

        18. A proč by skákali přes kabel? Když pod okny je trávník a
         A proč by skákali přes kabel? Když pod okny je trávník a pak parkoviště?

        19. a co situace – okno, trávník, chodník parkoviště – ta je
         a co situace – okno, trávník, chodník parkoviště – ta je dokonce častější, my to třeba měli chodník silnice parkoviště

        20. hloupost jste napsal s prominutím vy … hypotéza je to
         hloupost jste napsal s prominutím vy … hypotéza je to pěkná, ale s takovým názorem vás drtivá většina panelačníků pošle tam kde záda ztrácejí své slušné jméno

         a zakázat jim vlastnictví vozu ? takový už tu jednou byli a špatně to dopadlo 🙂

        21. Já nevím, co nechápete na tom, každý za svoje. A že
         Já nevím, co nechápete na tom, každý za svoje. A že počet míst k parkování je limitovaný.
         A že nic jiného než tržní zaplať tlusťochu, když máš na aato, musíš mít i na parkovací místo, prostě nefunguje.
         Kam mne ta banda myšlením socialistů pošle, je mi srdečně jedno. Já to s nimi řešil už když jsme privatizovali panelák se 145 byty a 30 stáními, že to koupíme i s parkovištěm, rozšíříme ho o pár míst zatravňováky a místa každoročně vydražíme. Před vchodem bude místo pro hasiče, sanitku, nakládku a vykládku a bude se nemilosrdně odtahovat. Tehdy tomu každý rozuměl.

        22. částečně souhlas, proto již delší dobu tvrdím, že EV
         částečně souhlas, proto již delší dobu tvrdím, že EV ani do budoucna nebude pro každého a zůstane okrajovým pohonem stejně jako je dnes LPG a CNG

        23. Tak to teda vsechny automobilky sveta budou vyrabet spalovaky
         Tak to teda vsechny automobilky sveta budou vyrabet spalovaky extra pro homo panelakus a pro zbytek sveta EV. To si fandite. Az se ty smradlave plechovky prestanou vyrabet, tak si je asi budete muset udrzovat jako kubanci ty stare ameriky. A budete potrebovat hodne kanystru, protoze benzinky uz nebudou.

        24. tak to si povíme v roce 2030 co se přestane vyrábět a
         tak to si povíme v roce 2030 co se přestane vyrábět a prodávat…spalovaky v ČR budou jezdit i za 30 let…me by spíše zajimalo kolik bude 1 kWh v tom roce 2030 🙂

         když dneska pojedu X5 v naftě za 10L x 30 Kč pojedu za 3 Kč/km když pojedu s etronem s lehkou nohou za 30 kWh x 21 Kč na Ionity pojedu za 6.20 Kč což je 2x tolik ha ha

        25. Jedno je jestý – jeden nepokrytej black out v EU, kterej bude
         Jedno je jestý – jeden nepokrytej black out v EU, kterej bude stát za to a cena poletí nahoru.

        26. V zime je cena vzdy vyssi nez v lete. Zitrejsi cena se bude
         V zime je cena vzdy vyssi nez v lete. Zitrejsi cena se bude pohybovat v rozmezi 36 do 66 Eur/MWh.

        27. Zrovna ten eTron ma u Ionity cenu 0,31 Eur/kWh. Tak pocitejte
         Zrovna ten eTron ma u Ionity cenu 0,31 Eur/kWh. Tak pocitejte znovu.

        28. ano ale musíte platit měsíční paušál 465 Kč
         ano ale musíte platit měsíční paušál 465 Kč měsíčně (5580 ročně)… jinak plati standartní cena pro neregistrované…nastudujte si to prosím, na tuhle cenu se nikdy nedostanete a při nabíjení na Ionity v zahraničí se navic plati poplatek za konverzi cizi měny

        29. V prvnim roce to je v cene. OK, dalsi je zpoplatnene. Kdo
         V prvnim roce to je v cene. OK, dalsi je zpoplatnene. Kdo mysli, ze musi nabijet u Ionity, tak asi nebude mit problem ten poplatek zaplatit, protoze po nabiti 40kWh je v plusu. Kdo nabije mene nez 40kWh mesicne, tak nevim, proc u Ionity vubec zastavil. To eTron nabije asi za 20 minut. Ionity je pro vysoky najezd i s poplatkem vyhodna nabijecka. Kdo nabiji malo, muze klidne nabijet u ostatnich poskytovatelu za mene. Ale kdyz chcete prudit, tak se to hodi Ionity vytahnout. Tady fandove spalovaku take kalkuluji sve naklady s vyhodnou cenou u bezne benzinky a nikdo jim nedela protikalkulaci s nejdrazsim benzinem nekde u benzinky v Holandsku na dalnici pres 1,70EUR/litr, nebo kde je nejdrazsi benzin v Evrope.

        30. ionity protože maji po Evropě největší nonTesla síť
         ionity protože maji po Evropě největší nonTesla síť nabíječek a nabije etron rychle
         když tam nabiju 40kWh zaplatim 340 Kč za energii a 465 Kc za paušál tak jsem s cenou nekde kolem 20 Kč ale ne vašich 8 Kč

        31. A pak kazda dalsi kWh stoji 0,31 EUR = 8 Kc. Jak jsem psal,
         A pak kazda dalsi kWh stoji 0,31 EUR = 8 Kc. Jak jsem psal, kdo chce nabit jen malo, pro nej je Ionity draha sit a kdo jezdi hodne, ten plati degresivne s kazdym km mene az nakonec skonci limitne u ca. 8 Kc/kWh. Jen malo lidi ujede jen 200 km mesicne, coz je asi dojezd na zminenych 40kWh.
         Nejvetsi sit mimo Tesla SuC je dost odvazne tvrzeni. Ionity ma aktualne 326 nabijecich arealu v cele Evrope. To ma Kaufland a Aldi dohromady vic nabijecek a navic vetsina jich je zadarmo.

        32. když pojedu někam dál a chci jet jako se spalovakem tzn.
         když pojedu někam dál a chci jet jako se spalovakem tzn. napr. Francie, Švýcarsko nebo Chorvatsko, ale zase v rámci dopravních předpisů a omezení rychlosti, tak budete muset s tim etronem trochu přitlačit, léto 25-28 zima 33-35
         a pak budu chtit rychle nabit a využít potenciál nabijeni toho vozu tak nebudu hledat po cestě kde je nejaky Kaufland či Aldi a nabíjet tam skoro 2h na 50kW …a abych se přiblížil těm 8 korunám tak musím nabít 500-1000kWh (každý měsíc) a to už jsme zase na ceně za km jako u toho spalováku

        33. Ja jezdim Teslou 3, u ni mam spotrebu kolem 15kWh/h, nabijim
         Ja jezdim Teslou 3, u ni mam spotrebu kolem 15kWh/h, nabijim doma a u CEZ. V zahranici Maingauenergie a Tesla SuC. S Ionity a eTronem se bezte vycpat, ty me vubec nezajimaji a nechci se tim uz otravovat.

        34. S rostoucí cenou kWh se spotřeba elektromobilistů
         S rostoucí cenou kWh se spotřeba elektromobilistů podivuhodně snižuje. Nejspíš zázrak.

         Ti co zázraky neumí jezdí teď v zimě za 20kWh/100km a dobíjejí skoro za pětku.

        35. jsou EV které teď přes zimu berou výrazně přes 20…viz
         jsou EV které teď přes zimu berou výrazně přes 20…viz muj příspěvek výše

        36. Beru celorocni prumer. Kdyz ted napisu, kolik to bere (ani to
         Beru celorocni prumer. Kdyz ted napisu, kolik to bere (ani to nevim), tak s tim budete operovat celorocne. Ja mam od prevzeti naakumulovanou spotrebu 1,5 let nazpet a tak se obcas kouknu, kolik to dela. Prave neco kolem 15kWh. Nekdy nad, nekdy pod. V prvnich mesicich, v lete 2019 tam bylo 13,6kWh/100km.

        37. na delších cestách stoji SCH kolem 8 Kč a v zimě po
         na delších cestách stoji SCH kolem 8 Kč a v zimě po dálnici za 15 nejezdite, real tak kolem 20ti … tak jste na stejné ceně jako Octavia TDI (kategorie podobná ale pořizovací cena poloviční)
         ID3 ted jezdí za 20-24 Enyaq pres 30 a pokud to nejde nabijet doma tak je to cenově úplně mimo realitu

         s tim etronem to bylo srovnani kategorii ale takhle vyjde i TM3 vs Octavia, Clio vs Zoe, Kona benzin vs Kona elektro a můžu pokračovat

        38. V DE je cena na SC 0,35 eur, to znamený cca. 9,20 KČ,
         V DE je cena na SC 0,35 eur, to znamený cca. 9,20 KČ, Maingau energie má tuším 0,40 eur, takže přes 10. Reálně ta Tesla 3 bude v zimě jezdit za 20, v létě možná těch 15, pokud se člověk neloudá za kamionem, ale jede těch 130. Jak jsem zmiňoval, na cesty kolem baráku OK, jinak ty náklady jsou stejné jako se spalovacím autem.

         Uvažoval jsem o tom, že bych si klidně pořídil EV, líbí se mi ta technologie. A jezdil bych s ním i pracovní cesty do DE (v normálních časech tak 1-2 krár měsíčně). Nevadilo by mi cestou nabíjet, ale co jsem teď zjišťoval ty ceny, tak mě to přešlo, zůstanu ještě u stávajícího auta.

        39. a to v tom nejsou žádné daně apod. osobně si myslím,
         a to v tom nejsou žádné daně apod. osobně si myslím, že se to budou snažit šponovat ještě výše

        40. V Nemecku jsou take domaci tarify pro EV. Cena 0,25Eur/kWh.
         V Nemecku jsou take domaci tarify pro EV. Cena 0,25Eur/kWh. Sice je nutny druhy elektromer za 12 Eur mesicne. Ale kdo hodne jezdi, tomu se vyplati. Takze i v DE je domaci nabijeni vyhodne. Navic si muze ten tarif rozdelit par sousedu a pak ten pausal nehraje roli.

        41. I tak je to cena kolem 6,50 KČ/kWh a nutnost druhého
         I tak je to cena kolem 6,50 KČ/kWh a nutnost druhého měřáku, který do zase prodraží. To už jsem spíš myslel, že se víc vyplatí na veřejných AC to nechat přes noc za 0,29/kWh.

         Ale to je jedno, prostě je to cena, která vůbec nemotivuje k přechodu na EV, už vůbec ne s přihlédnutím na ceny EV. Netušil jsem, že ten provoz je na cestách a v zahraničí tak drahý.

         Až nebudu jezdit do DE, tak to bude jiné. Většinu cest mám v dojezdu EV (počítám např. Kona nebo Niro kolem 400 km) a na cestách bych nabíjel zcela výjiumečně. Pak by se dalo uvažovat, až ceny trochu klesnou. Jinak si nechám hybrid.

        42. Kde to mají jen za 0,29/kWh? Můžete být konktérní?
         Kde to mají jen za 0,29/kWh? Můžete být konktérní? Děkuji.

        43. EnBW:
         https://www.enbw.com/elektromobilitaet/produkte/mobilityp

         EnBW:
         https://www.enbw.com/elektromobilitaet/produkte/mobilityplus-app/laden-und-bezahlen

         Ale to je cena pro zákazníky EnBW (to já jsem), takže pokud nejste zákazník, platíte 0,39/kWh na AC a nebo pak 5 eur/měs. a máte to za 0,29/kWh.

         To byla reakce na to domácí nabíjení za 0,25/kWh, ale s nutností měřáku za 12 eur/měs. Při občasném odněru se to nevyplatí a je lepší nabíjet za těch 0,29/kWh.

        44. Muzete si pořídit kartu a tarif např od EnBW v Německu. To
         Muzete si pořídit kartu a tarif např od EnBW v Německu. To je nejlevnější, co jsem našel. Za kWh zaplatíte 0,39 eur plus měsíčně 5 eur, nebo bez měsíčního paušálu je cena 0,49 eur za kWh. Nebo pokud jste zákazníkem EnBW, tak vám odpustí těch 5 eur.

         V každém případě je to dost drahé, cca na úrovni mého hybridu a dražší než diesel.

         Teď jsem si to zjišťoval, protože jsem si říkal, že s takovým eNiro by se do DE dalo jezdit, klidně pretrpim to nabíjení. Ale za tu cenu? To je absurdní.

         Jako, na ježdění kolem baráku v dosahu levného domácího nabíjení je EV OK, jinak je to hračka pro bohaté 🙂

        45. Tak nafta v roce 2030 jistě nebude stát 30 Kč/ltr. Protože
         Tak nafta v roce 2030 jistě nebude stát 30 Kč/ltr. Protože energie v 1 ltr nafty je 9,8 kWh, pak 10 x9,8 je 98 kWh špinavé energie. To je pořád 3 x více energie než s E-Tronem. Tedy v roce 2030 tipuji naftu za 150 Kč/ltr a více. Homopanelácus bude mít buď smůlu nebo se dokáže přizpůsobit. Já už v Praze nebydlím, tedy jsem tím vesničanem co si vyrobí poměrně dost elektřiny na střeše.

        46. tak to jsme na tom stejně, uz jsem pár let taky
         tak to jsme na tom stejně, uz jsem pár let taky vesničan…ale s tou FVE to taky není tak jednoznačné … mám EE v NT v noci za 2.49 s DPH a ta návratnost tam za těchto parametrů není nic moc a pokud bych do systému zakomponoval ještě baterky tak se to nevyplatí nikdy

        47. Kdyby ste s FVE dokazal snizit spotrebu, muzete si zmenit
         Kdyby ste s FVE dokazal snizit spotrebu, muzete si zmenit tarif s nizsim poplatkem za jistic. Treba misto primotopu na 8h akumulacni. Usetrite na pausalu, ale zvysi se vam cena za spotrebovane kWh. Ja jsem na srovnavaci dodavatelu provedl ruzne simulace a kupodivu to muze rentabilitu ovlivnit docela dost.
         https://kalkulator.tzb-info.cz/

        48. mám D27 tak nevim na který to pak změnit abych ušetřil
         mám D27 tak nevim na který to pak změnit abych ušetřil

        49. D27D nechat ale pokud budete mít FVE tak dostanete
         D27D nechat ale pokud budete mít FVE tak dostanete elektroměr s anténkou a můžete přejít k obchodníkovi který umožňuje nakupovat za hodinové ceny z burzy. Auto si načasuji na nejlepší ceny následující noci. Když se zadaří tak bývají někdy i záporné.

        50. ale ty bývají většinou přes den a o vikendu kdy klesá
         ale ty bývají většinou přes den a o vikendu kdy klesá spotřeba a fouká a svítí slunce, ne ? a když bude nedostatek tak to dokáže vyletět na 40 Kč na kWh

        51. Záporné ceny bývají v noci když fouká v Německu. Ve dne
         Záporné ceny bývají v noci když fouká v Německu. Ve dne málokdy. Cenu 40 Kč jsem nikdy neviděl ani v historických záznamech není. Nejvyšší cenu jsem viděl 2,90 Kč. Obchodníci vám ty výkyvy zprůměrují a drží se spíš té horní hranice aby neprodělali. Kdybych nedělal nic tak se to vlastně průměruje samo a jsem na tom trochu lépe než přes obchodníka. Když do toho aktivně zasahuju tak jsem na tom o dost lépe. Stačí časovat velký spotřebič, auto je na to ideální.

        52. A tento způsob odběru, že platíte aktuální cenu podle
         A tento způsob odběru, že platíte aktuální cenu podle burzy, ten je přístupný jenom když máte FVE? Nebo nějaký tarif elektromobilita obecně? Zajímá mě, jestli bych takový zoůsob mohl mít, když bych si pořídil EV. Prorože jinak, v obyč. tarifu je cena v NT kolem 3 KČ/kWh?

        53. Potřebujete elektroměr s dálkovým odečtem po 15
         Potřebujete elektroměr s dálkovým odečtem po 15 minutách. Můžete si ho koupit ale potom se za to platí měsíčně docela dost. K FVE je to zdarma. Ale píše se, že to za několik let dostanou všichni.

        54. Na účtování podle burzy chytrý elektroměr s anténkou
         Na účtování podle burzy chytrý elektroměr s anténkou samozřejmě není potřeba. Když ho máte tak Vám účtují přesně po hodinách podle Vaší spotřeby a můžete to ovlivnit tím že dáte nabíjet auto kdy je levný proud.

         Problém je že když nemáte VFE musíte si ho koupit za 4500 Kč a měsíčně za něj platit ted abych nekecal 300-400 Kč a to se Vám nevyplatí. Když máte VFE dostanete ho ze zákona (vyhlášky)bez poplatku protože máte výrobnu elektřiny.

         Jistá výhoda je ho i nemít protože jedete také podle burzy,ale edečítá se jednou ročně a vy neovlivníte tím že budete nabíjet auto v době kdy je to levné. Jede se podle TTD křivek průměrné spotřeby průměrné domácnosti a Vaším tarifem. TTD se počítá na každý den dokonce i podle počasí , západu slunce atd.

         https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/typove-diagramy-dodavek-elektriny/normalizovane-tdd

         Výhoda je v tom, že nemusíte řešit kdy nabíjet vozidlo a klidně si ho dám nabíjet i v době 18-22 hod kdy je cena za elektřinu nejvyšší ,nebo v zimě kdy je proud na burze drahý a EV bere víc , tak mě to bez toho elektroměru s anténkou nezajímá. Když máte FVE , tak jste uplně v pasti protože Vám vyrábí hlavně v létě kdy je levný proud a když nevyrábí a elektřina je drahá , tak Vám ji podle toho měřáku draho prodají.

        55. S FVE v pasti nejsem, mám zapadní i východní stranu
         S FVE v pasti nejsem, mám zapadní i východní stranu fasády pod panelama. Tedy vyrábím i v době nejvyšších cen a spotřeby

        56. V zimě myšleno. Když nesvítí slunko.
         V zimě myšleno. Když nesvítí slunko.

        57. Tak to je jasné, že nejnižší cenu mám v létě a vůbec
         Tak to je jasné, že nejnižší cenu mám v létě a vůbec ji nevyužiju protože mám dost svojí elektřiny. Ale kupodivu i teď v zimě jsem na tom v měsíčním průměru o trochu lépe než u běžného obchodníka. Vychytávání minim a cpaní je do auta je takový bonus navíc.

  2. Nechat EV nabíjet celou noc je nežádoucí. Záměr je, aby
   Nechat EV nabíjet celou noc je nežádoucí. Záměr je, aby nabilo co nejvíce zákazníků. Jde o co největší „výtoč“ ve dne i v noci.
   Dáváte za vzor zahraničí – víte jak to tam mají? Vedle ceny za kWh se běžně účtuje i za minuty, ale pozor, od spuštění. Nedávno jsem platil u EON 0,48 EUR/kWh +0,41 EUR/min. Nabíjení mi vyšlo v přepočtu na 28 Kč/min. Když se podíváte na poslední video Bjorna, tak cena za minutu nabíjení je 2x větší, než za kWh. Čtyři roky zpátky se na nabíječkách eWaldu nabíjelo za 0,1 a 0,01 EUR/kWh (DC a AC), dnes je cena 0,49 a 0,59 EUR/kWh. Pokud jsem o atraktivní místo, tak je u toho ještě cena za minutu. Odhaduji, že do dvou let k tomuto účtování dospějí i naši operátoři (i bez vašich rad).

   1. Třeba v Utrechtu (Nizozemsko) jsou ve ulicích všude
    Třeba v Utrechtu (Nizozemsko) jsou ve ulicích všude možností na nabíjení. Sice 3,7 kW, ale za cenu € 0,35/kWh vč. DPH, ne za čas. Pokud se ukáže, že v jisté oblasti stanice jsou hodně obsazené, město bude uvažovat o umístění nového stojanu. Zde mapa, kde oranžové tečky jsou existující nabíjecí stojany, červené a zelené plánované/technicky připravené:
    https://rhk.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=40ad8c213c264f01970fed24f61344bd
    Musíte mít parkovací oprávnění pro tu oblast, stejně, jako ostatní auta, nebo platit, pokud jsou to placené stání. Viděl jsem, že stojany jsou hojně používané.
    A očekává se, že pokud je auto plné, ho přemístíte. Přes noc to nehrozí, s 3,7 kW to může trvat dlouho.
    Ideálně musíte EV nabíjet, když není používané a zaparkované, ne, že musíte čekat u rychlonabíječky, než baterka je dost plná. DC-nabíjení by mělo být jen potřeba, kdybyste cestovali déle, než dojezd vozidla, si myslím. Proto je podle mého poměr AC/DC-nabíjení v CZ špatně.

     1. Doba nabíjení a místo se nejlépe řídí cenou. Takže
      Doba nabíjení a místo se nejlépe řídí cenou. Takže donedávna v Ostravě eychlonabíjení i pomalé nabíjení zdarma Globus Plesná a zdarma Lidl Třebovice a zdarma PRE u Mercedesu Vítkovice, dnes stále Lidl a Globus. Jinak pomalé nabíjení zdarma skoro všechny Kauflandy a OC Nová Karolina. No a pak nabíjení doma. Takže je vemi jednoduché řídit kdy a kde se bude nabíjet. 🙂

     1. Tyčka se zásuvkou 230V 16A do mokra je na vybudování velmi
      Tyčka se zásuvkou 230V 16A do mokra je na vybudování velmi levná. Nepotřebujete ani Mennekes zásuvku, prostě nic. Navíc může být součástí veřejného osvětlení, dopravní značky, zábradlí, odpadkového koše, prostě čehokoliv, co je vedle parkovacího místa. Nejlépe tak blízko, že nezavazí ani nabíjecí kabel. U toho veřejného osvětlení už rozvod je, malé výkony 3,7 kW umožňují za 10 hodin parkování nabít fakticky 40 kWh využitelnou baterku. To je naprosto dostačující, při spotřebě 15 kWh/100 km by ten člověk musel za den ujet 266 km, tedy vrchem přes Pardubice Praha-Olomouc, při vyšší spotřebě kolem 20 kWh/100 km něco přes 200 km, tedy Praha-Brno.

       1. Jako legraci si dělejme, ale zas nedělejme z lidí blbce.
        Jako legraci si dělejme, ale zas nedělejme z lidí blbce. 120W žárovka Vám osvítí tak pokoj. Myslel jste zřejmě LED svítidlo, ovšem to se používá buď do nově budovaných lamp veřejného osvětlení nebo do těch rekonstruovaných.
        Pak třeba LED 100W svítidlo nahradí sodíkovou výbojku podobného výkonu, co měla 250W https://www.maxlumen.cz/verejne-osvetleni/led-verejne-osvetleni-100w/, tím pádem mám jen u tohoto 1 světla rezervu 150W. Ovšem pokud vyjdeme z tabulek toho, co je v republice k dispozici https://www.verejnesvetlo.cz/caste-dotazy/, tak se taky můžeme bavit o 400W versus 100W apod.. Tam už ten stávající kabel je po výměně pouze světla značně předimenzovaný. A máte prostor pro využití. Třeba nabíjecí zásuvku.

        1. 400-100=300. 3700/300=12,3 Takže na cca 12 lamp můžeme dát
         400-100=300. 3700/300=12,3 Takže na cca 12 lamp můžeme dát jednu zásuvku. To ty sídliště vyloženě vytrhne. A to ještě neřešíme drobnosti jako jak to účtovat a to že v drátech lamp je elektrika jen když je tma.

        2. Ano, protože zdaleka ne všechny lampy jsou u parkovacího
         Ano, protože zdaleka ne všechny lampy jsou u parkovacího místa. Účtování zajistí majitel, třeba přes čip k otevření dvířek zásuvky. Dávno vyřešení věci. A ano, elektřina je tam když je tma, protože se bavíme o nočním nabíjení. Ale není problém, aby tam elektřina byla i přes den a světlo nesvítilo. Hledáte proč to nejde, když jinde to dávno funguje.

     1. Pro registrovane to bude do 31.3. zadarmo a neregistrovani
      Pro registrovane to bude do 31.3. zadarmo a neregistrovani budou platit jak uvadite. Zadna zmena neni. Od 1.4. budou platit pouze nove tarify. Do konce ledna plati dvoumesicni bezplatne obdobi pro vsechny. Ti, co kvuli tomu dvoumesicnimu zadara vratili cipy se budou asi vztekat.

      1. Proč by měly platit jen ty dva tarify? Ze zákona musí být
       Proč by měly platit jen ty dva tarify? Ze zákona musí být přece možnost jednorázového nabíjení. Takže určitě tu možnost zanechají, jen je otázka jestli dají cenu za hodinu na DC srovnatelnou s plnou nádrží benzínu se kterou hybridem dojedu přes půl Evropy 🙂

       1. Ja vidim tri tarify. Ale to neni podstatne. Tezko rict, co
        Ja vidim tri tarify. Ale to neni podstatne. Tezko rict, co znamena registrace. Asi pri stazeni appky si zvolite nejaky nick a heslo a tim to konci. System vam pak umozni ruzne sluzby. Jinak by vas mohl identifikovat jen diky MAC adrese. Nebo jak by jste predal uctenku za dobiti, kdyby se po zahajeni nabijeni spojeni prerusilo? To by bylo kecu, ze nekdo nedostal uctenku. Zatim jsem nenabijel bez nejake identifikace. Existuje vubec nabijeni inkognito?

        1. Registrovaný – znamená že mám čip, smlouvu a platím
         Registrovaný – znamená že mám čip, smlouvu a platím fakturou.

         Pak mají zákazník PRE tj. že musím od nich mít i elektřinu a za to mám trochu lepší cenu.

         No a pak je neregistrovaný tj. platím platební kartou to se určitě měnit nebude , max cena.

        2. Z vasich komentaru usuzuji, ze o nabijeni stejne nemate zajem,
         Z vasich komentaru usuzuji, ze o nabijeni stejne nemate zajem, protoze jezdite spalovakem. Ale z neznamych duvodu potrebujete prudit. Muzu vam poradit, pockejte si na oficialni cenik PREmobilita.cz.

        3. Fakt si myslite, ze kdyz nekdo jezdi spalovakem, tak bojuje
         Fakt si myslite, ze kdyz nekdo jezdi spalovakem, tak bojuje proti predrazenym cenam za dobijeni?

         Ale pravdu v tom, ze o takoveto ceny za dobijeni nemam zajem, jedine v nouzi misto odtahovky.

        4. ekonomická stránka věci mohla k EV přitáhnout další
         ekonomická stránka věci mohla k EV přitáhnout další lidi, ale s cenama za nabíjení kde vyjde km pomalu dráž jak u ICE bohužel… já bych dneska už do EV znova nešel a to máme doma dvě 😉

  1. Na nabijeni zdarma tady nikdo svou budoucnost nestavel. Byl a
   Na nabijeni zdarma tady nikdo svou budoucnost nestavel. Byl a zatim to jeste je prijemny bonus. Nejvetsi strategicka vyhoda je nabijeni z domaci zasuvky. Vy sazite na naftu pohrbenou v zemi a EV majitele na svou zasuvku. Castecne napajenou z FVE a castecne ze site. Nejak jste ten svet spatne pochopil.

  2. Ztrata nabijeni zadarmo neni zase takova tragedie. Spotreba na
   Ztrata nabijeni zadarmo neni zase takova tragedie. Spotreba na ujeti 1000km je ca. 150kWh. V domacim tarifu pro EV stoji toto mnozstvi elektriny neco malo pres 300Kc. Pochybuji, ze nekdo jezdi 1000km/mesicne jen s nabijenim zadarmo. Takze ta vami avizovana katastrofa se drzi jaksi v mini rozmerech. A 300Kc asi nebude nejaky zasadni vydaj pro takovy najezd.

    1. Naopak, ten to řeší nejvíc, protože samozřejmě chce,
     Naopak, ten to řeší nejvíc, protože samozřejmě chce, aby to mělo aspoň elementární ekonomickou logiku a čím je člověk bohatší, aby si to mohl dovolit, tak by měl víc znát hodnotu peněz a tím pádem by se měl k nim zodpovědněji chovat.

  3. Nabíjená zdarma nebo za 3kč/kwh je jen chabá náplast na
   Nabíjená zdarma nebo za 3kč/kwh je jen chabá náplast na pořizovací cenu. Ale Už dnes to myslím není 3Kč vč.DPH a distribuce, spíš je to přes 4Kč ale hlavně se bojím, že to budoucna to tak nezůstane nebo dojde ke zdanění někde jinde..třeba za 5 let. Do té doby se to vyplatítí, pokud se bude dát koupit auto za rozumný prachy.

  1. Kdo je doopravdy odkazany na AC nabijeni u PRE, at si koupi
   Kdo je doopravdy odkazany na AC nabijeni u PRE, at si koupi ten tarif „AC v klidu“ a nemusi se bat. Ten tarif je presne kalkulovany na nejpomalejsi nabijeni 3kW starych EV. A jeste usetri. A kdo nespotrebuje 120kWh/mesicne, ten asi tolik nejezdi a muze si to pohlidat a take muze nabijet na DC. Takze melete zase uplny vymesky.

    1. Vetsina PRE nabijecek je v Praze a vetsina domacnosti v Praze
     Vetsina PRE nabijecek je v Praze a vetsina domacnosti v Praze ma elektrinu od PRE. Takze je to uplne v pohode. No a kdo neni zakaznik PRE, muze si najit nekoho znameho kdo je u PRE a muze mu helfnout. Ale jak jsem psal, muze jezdit nabijet na DC. Nebo je moznost nabijet u CEZu.

   1. Ano, ušetří v ideálním případě 0,25 KČ za kWh a to se
    Ano, ušetří v ideálním případě 0,25 KČ za kWh a to se vyplatí 🙂 Protože s tarifem zaplatí 450/měs a má v tom 120 kWh. Nevím co se stane, pokud to nevyčerpá, tipuji, že mu to propadne. To je pak lepší si ty kWh koupit normálně postupně za 4 KČ/kWh a bez paušálu. Poud budu potřebovat těch 120, je to za 480 namísto 450. Když jich budu potřebovat méně, tak je to pak levnější.

    Nechápu smysl toho tarifu… čekal bych lepší cenu.

    1. Samozrejme ze to propadne. Jako u meho tarifu CEZ vikendovy
     Samozrejme ze to propadne. Jako u meho tarifu CEZ vikendovy ridic. Platim 200kc/mesicne a nevyuziju to. Ale to je u mobilu to same, zaplatim vic GB, nez spotrebuji. C’est la vie. Ale treba se dohodne vic lidi a budou si ten cip pujcovat. Nebo treba v rodine bude vic EV. Nebo treba PRE postavi nejake nabijecky pro taxikare. Pri cekani budou nabijet a zaroven si muzou v zime topit. Pripadu muze byt vic, nez moje fantazie vytvori.

     1. Ale tady je to jiné. Ta cena je nesmyslná, když na paušál
      Ale tady je to jiné. Ta cena je nesmyslná, když na paušál to vyjde skoro stejně cenově jako když si jednotlivě dobíjíte. Akorát u toho paušálu musíte hlídat jestli máte dost kWh, aby se to vyplatilo, ale ne zas moc, protože máte jenpom 120. Opruz a nechápu to. U toho ČEZ tarifu to chápu jako takovou jistotu, že nabijete za dobrou cenu, když potřebujete. Na to tento PRE tarif není potřeba.

  2. Dobíjení zdarma u obchodních řetězců je samozřejmě
   Dobíjení zdarma u obchodních řetězců je samozřejmě dočasné. Jakmile to začnou lidi hodně používat, tak to zpoplatní. Přece nebudou dotovat lidem ježdění zdarma.
   Elektromobil není vhodný pro lidi, kteří nemohou doma přes noc nabíjet. Někteří lidi to stále nechápou. Veřejné dobíječky jsou nouzovka parkrát do roka, když člověk není doma nebo jede delší vzdálenost.

Napsat komentář