Portugalsko se zbavuje uhlí o dva roky dříve, než původně plánovalo

Jan Horčík - 20 Červenec 2020

Po 35 letech se v lednu 2021 uzavře největší portugalská tepelná uhelná elektrárna Sines. Je to o dva roky dříve, než se původně plánovalo.Portugalsko uhelná elektrárna Sines na pobřeží

Uhelná elektrárna Sines, největší v Portugalsku. Provoz bude ukončen v lednu 2021.
foto: EDP

V Portugalsku jsou v současné době aktivní poslední dvě uhelné elektrárny - Sines (1180 MW) a Pego (618 MW). Obě ale v době koronavirové krize dlouho stojí. Celková spotřeba elektřiny v během dubna v Portugalsku meziročně klesla o 12 %.

Pego mělo být podle plánu uzavřeno v roce 2021, Sines v roce 2023. Majitel Sines, společnost EDP, ale nyní plánuje uzavřít Sines už v lednu 2021.

Kromě toho ukončí provoz i další své uhelné elektrárny Soto de Ribera 3 (346 MW) ve Španělsku a jednu další tamní jednotku zkonvertuje.

Ústup uhlí přispěl k 82% poklesu výroby elektřiny z fosilních paliv. Poklesla tam totiž souběžně i spotřeba zemního plynu (24 %). Cílem společnosti EDP je celková dekarbonizace.

Protugalsko se tak brzy přidá k evropským zemím, které už své uhelné elektrárny zcela odstavily: Švédsko, Rakousko a Belgie. Konec uhelné energetiky v EU se blíží, snad vyjma Polska. Dokonce i u nás byla nedávno uzavřena uhelná elektrárna Prunéřov I (440 MW).

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

Prunéřov I sice skončil, ale na celkovém mixu se to myslím nijak zásadně neprojevilo.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele runner42

To asi nebude to samé Portugalsko, které se 120% dluhu k HDP stojí jako prosebník o dotace do energetiky před našimi dveřmi, že ne?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.