Nový Mercedes-Benz třídy C: nadupaný plug-in hybrid s dojezdem 100 km, over-the-air updaty a řízením zadních kol

redakce - 24 Únor 2021

Nová Třída C je jako první klasická modelová řada kompletně elektrifikována díky částečně hybridnímu pohonu s 48V technikou a integrovaným generátorem s funkcí spouštěče nebo plug-in hybridnímu pohonu.auto plug-in hybrid Mercedes-Benz třídy C

Třída C byla v uplynulém desetiletí nejprodávanějším modelem značky Mercedes-Benz.
foto: Mercedes-Benz

Jak vznětové, tak i zážehové motory vozu Mercedes-Benz třídy C disponují kromě přeplňování prostřednictvím výfukového turbodmychadla poprvé také inteligentním zvyšováním točivého momentu v oblasti nízkých otáček integrovaným generátorem s funkcí spouštěče (ISG) v rámci částečně hybridního pohonu druhé generace.

ISG je součástí elektrické sítě s napětím 48 V, která umožňuje funkce setrvačné jízdy, zvyšování výkonu nebo rekuperace kinetické energie, jejichž přínosem je znatelné snížení spotřeby paliva.

Kromě toho probíhá spuštění motoru velmi rychle a komfortně. Funkce start-stop je díky tomu pro řidiče téměř nezaznamenatelná, což platí i pro přechody mezi setrvačnou jízdou s vypnutým motorem a intenzivní akcelerací. Inteligentní souhra ISG a spalovacího motoru přispívá rovněž k mimořádně klidnému a kultivovanému volnoběhu.

Nový zážehový čtyřválec

V nové Třídě C slaví premiéru zážehový čtyřválec (M 254) vybavený integrovaným generátorem s funkcí spouštěče (ISG) druhé generace. ISG poskytuje dodatečný výkon až 15 kW a poskytuje točivý moment 200 N.m.

Nový Mercedes-Benz třídy C

Nový Mercedes-Benz třídy C
foto: Mercedes-Benz

Zážehová jednotka je díky rekuperaci kinetické energie a možnosti setrvačné jízdy s vypnutým motorem velmi hospodárná. Mercedes-Benz v motoru M 254 poprvé kombinuje všechny inovace modulární rodiny zážehových a vznětových čtyřválců a šestiválců.

Mezi ně patří povrchová úprava pracovních ploch válců NANOSLIDE, honování válců CONICSHAPE a systém dodatečného čištění výfukových plynů umístěný přímo u motoru. Převodovka 9G-TRONIC byla optimalizována pro použití se systémem ISG a nalézá uplatnění u všech modelů Třídy C.

Plug-in hybrid

Elektrická část pohonu poskytuje nejvyšší výkon 95 kW a baterie umožňuje dojezd na jedno nabití cca 100 km (WLTP) s výhradně elektrickým pohonem.

Třída C ve verzích Plug-in Hybrid bude proto jezdit v mnoha případech a v mnoha dnech pouze s elektrickým pohonem, bez použití spalovacího motoru. Tím je dvoulitrová varianta velmi moderního čtyřválce M 254.

Vysoké výkonové hustoty hybridní poháněcí jednotky bylo dosaženo použitím synchronního elektromotoru s vnitřním rotorem a permanentními magnety. Maximální točivý moment elektromotoru 440 N.m je k dispozici od první otáčky. Maximální elektrický výkon je k dispozici až do rychlosti jízdy 140 km/h, poté následuje pozvolný zásah omezovače.

Nový Mercedes-Benz třídy C

Nový Mercedes-Benz třídy C
foto: Mercedes-Benz

Vysokonapěťová sada akumulátorů je výsledkem vlastního vývoje společnosti Mercedes-Benz AG. Jedná se o produkt rodiny akumulátorů čtvrté generace, která vznikla zdokonalením předchozí generace. Akumulátorová sada je sestavena z 96 článků v tenkém fóliovém pouzdru. Její celková kapacita dosahuje 25,4 kWh. Výkon rekuperace dosahuje více než 100 kW.

Kompletní nabití zcela vybité sady akumulátorů lze uskutečnit za 30 minut, pokud je použita na přání dodávaná stejnosměrná nabíječka o výkonu 55 kW. Pro nabíjení z domácí elektrické sítě se střídavým napětím je standardně k dispozici 11kW nabíječka (v závislosti na trhu) pro třífázové nabíjení.

Ahoj Mercedesi

Hlasový asistent „Ahoj Mercedesi“ je po aktivaci internetových služeb v aplikaci Mercedes me App schopen dialogu a dokáže se také učit. Určité akce lze navíc vyvolat i bez aktivačních hesel „Ahoj Mercedesi“, „Můj Mercedesi“, „Hej Mercedesi“.

Mezi ně patří například přijetí příchozího telefonního hovoru. „Ahoj Mercedes“ vysvětlí po vyslovení slova „Pomoc“ funkce vozidla a podpoří řidiče v jeho snaze o připojení chytrého telefonu prostřednictvím Bluetooth nebo při hledání lékárničky. „Ahoj Mercedesi“ pozná podle hlasu dokonce i ostatní cestující.

Mercedes-Benz třídy C

Mercedes-Benz třídy C
foto: Mercedes-Benz

Třída C se díky funkci MBUX Smart Home promění v mobilní centrálu pro ovládání domácnosti. „Smart Home“ pracuje s WLAN, senzory a ovládacími prvky, které propůjčí domácnosti inteligenci se schopností komunikovat. Na dálku lze kontrolovat a ovládat teplotu, osvětlení, žaluzie a elektrické přístroje. Senzory pohybu a kontakty oken informují o zvaných i nezvaných návštěvách.

„Můj Mercedesi, je právě někdo u mě doma?“ „Podíval jsem se. Poslední rozpoznaný pohyb byl před hodinou v kuchyni.“ Tak mohou probíhat dialogy prostřednictvím hlasového asistenta MBUX (Mercedes-Benz User Experience) mezi řidičem nebo cestujícím ve Třídě C a chytrou domácností uživatele.

Funkce MBUX Smart Home bude v době uvedení na trh podporovat velký počet produktů významných poskytovatelů zařízení pro chytrou domácnost – příslušné smlouvy byly již uzavřeny se společnostmi Bosch Smart Home a Samsung SmartThings.

OTA: Vždy nejaktuálnější software

Jakmile Mercedes-Benz zveřejní novou aktualizaci, MBUX o tom uživatele informuje. Stahování a instalování aktualizace probíhá na pozadí. S aktivací pak musí uživatel ještě výslovně souhlasit.

Díky tomu zůstává vozidlo v nejaktuálnějším nastavení. Prostřednictvím bezkabelových aktualizací OTA bude možné vybavit i již prodané vozy funkcemi, které nebyly v době jejich výroby ještě ani nabízeny. Mercedes-Benz používá k přenosu dat komunikační modul, který je součástí vozidla a splňuje vysoké standardy zabezpečení komunikace v mobilních sítích.

Mercedes-Benz třídy C

Mercedes-Benz třídy C
foto: Mercedes-Benz

Další cestou k aktualizovaným a vylepšeným uživatelským zážitkům je dodatečné pořízení nových funkcí, například služeb pro přehrávání hudby z internetu nebo funkcí pro mobilní kancelář, na portálu Mercedes me Store. Mercedes me Store umožňuje rovněž prodlužovat předplatné služeb a objednávat nové předplacené služby.

Řízení zadních kol

Nová Třída C je na přání dodávána s řízením zadních kol, včetně strmějšího řízení předních kol. Úhel natočení zadních kol je až 2,5 stupně. Průměr otáčení se tím zmenší o 43 centimetrů na 10,64 metru.

Řidiči kromě toho stačí na plný rejd menší počet otáček volantu. S řízením zadních kol nezávisle na konceptu pohonu stačí mezi krajními rejdy 2,1 místo 2,35 otáčky (pohon zadních kol s komfortním řízením), resp. 2,3 otáčky (verze 4MATIC s komfortním řízením).

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Konečně nějaký plug-in se 100 km dojezdem. V reálu méně. Na dojíždění do práce ideální. Normálních 50 km je málo.

To Vás to dojíždění do práce vyjde pěkně draho.

Nanovrstvy a honovani vydrzi par tisic km a pak je vse jako obycejny spalovak. Akorat to splni certifikacni testy a pak se uz na nic nekouka. A ze cena bude vyssi nez Tesla 3, to nevadi? Hlavne ze to je milovany spalovak.

Takže podle stávající metodiky má ten plug-in nulovou spotřebu :-D:-D :-D

Svádí to ale není to tak, současný homologační cyklus naopak významně zvýhodňuje malé baterie PHEV proti velkým. Princip je totiž zhruba takový, že umožňuje PHEV vozidlu několik dobíjení do ujetí těch normovaných 100 km. Naopak vozidlo co ujede 100 km a více na jedno nabití je penalizováno tím, že 25 km ze 100 musí jet vždy na spalovák. To je ostatně vidět i u čísel tohoto Mercedesu, který má udávanou spotřebu 1,2-1,6l/100km a emise 32-42g CO2/100km

Osobně myslím, že tenkrát ti co to schvalovali byli buď úplně mimo, nebo šli na ruku nářkům automobilek (takže mix obojího) aby se automobilkám vyplatilo dávat do PHEV urážlivě malé baterie a přitom slušně papírově plnit emise.

Samozřejmě že dojezd 100 km WLTP/EPA byl od počátku tou minimální praktickou hodnotou, tedy ekvivalent 24kWh baterie. Technologie na to tu byla od roku 2012 pro C segment výše. Až PHEV budou končit, tak všechny budou mít takovouto nebo větší baterii. Rozhodně se už nikdo k hodnotám jako 9 nebo 13 kWh vracet nebude.

Obrázek uživatele janvejbor

Teroeticky ano ;) Ale proč ne, konečně něco, co v reálu i v zimě ujede po městě a příměstě 100 km/nabití. Cenu nekomentuji :-p

---

Dříve: Toyota Prius 2005 / Toyota Prius Plus 2012 / Opel Ampera 2011 PHEV // Nyní: Tesla Model 3 Long Range (Q3/2020)

Skvělé! Takže bude jezdit až 100km čistě elektricky a bude s sebou tanat sračkometí ansámbl se všemi jeho nejnovějšími složitostmi. A myslíte, že se spalováky než skončí, se dopracují i ke dvanáctistupňové převodovce? Držím palce, tihle už jsou blízko.

Obrázek uživatele runner42

Už jste se vy milovníci elektromobility vyrovnali se studií OECD, podle které zasíráte prostředí karcinogenními částicemi PM2.5 výrazně více, než spalovací vozidla?

https://www.oecd-ilibrary.org/sites/4a4dc6ca-en/index.html?itemId=/content/publication/4a4dc6ca-en

Asi hádám že ne. Jezdí to na uhlí, emituje to svinstvo do okolí, ale veřejně se to plácá po vlastních ramenou, jak mu jeho prdy voní.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Já to nechápu - dost často osočujete druhé z nekonzistentnosti, nepřesnosti nebo pomýlenosti.

Ale z toho článku tak úplně nevyplývá to co tvrdíte. Až to i vypadá že jen provokujete a nemáte na to ani karty.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

A inkdyby, Vám se zdá, že emise z komínů uhelných elektráren ( kdyby ty BEVka jezdily výhradně na elektřinu z nich) dýcháme denně při dopravních špičkách v našich městech? To nejsou emise z výfuků spalovacích aut?

Obrázek uživatele ozana

Ta studie nic takového nedokazuje. Nic nezměřili, jsou to jen takové úvahy.

"Nevýfukové emise z těchto zdrojů mohou být ve skutečnosti vyšší u elektrických vozidel než u jejich konvenčních protějšků,..."

A ty výfukové emise spalováků nebyly sníženy na nulu.

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Obrázek uživatele runner42

Denial je taky způsob vyrovnání :-D

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele ozana

Není tam jediný důkaz, žádná tvrdá měření a porovnání.

Samé odhady, možná, může/nemusí...

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

To je strašně blbej argument, klišé, kterýho je po netu mraky....
Počítej semnou:

Hmotnost baterie 100kwh cca 600kg
Hmotnost 1.4TSI 106kg
DSG řekněme 85kg

Pro dojezd do práce a zpět pro většinu Čechá bude stačit jistých 80km, baterka ať nežeru 20kwh cca. To je 1/5 ze 100kwh neboli navíc táhám cca 480kg baterie

Pokud si koupím GTE, budu táhat navíc 190kg motoru a převodovky, radši to zaokrouhlím s diffem olejem trochou benzínu atp to bude třeba 230kg. Pochop, pořád je to o 250kg míň, než v případě Taycanu nebo etronu nebo Tesly.

A když nebudu BEV kamarád:
Motor+převodovka+okolo+45L benzínu = cca 260kg s dojezdem při spotřebě 100km 0L/100km a potom 8L/100km nějakých 700km dokupy.

Tesla ve stejném režimu ujede okolo 500Km. Přičtěme tedy 40% nutné baterie navíc a rozdíl v hmotnosti pro potřebný dojezd je 350kg.

Takže ANO. DNES dávají pluginy s dojezdem 100km smysl. DNES největší smysl. Běžnou rutinu ujedu na elektriku, zbytek na kombinaci benzínu a rekuperace. Samozřejmě nejlepší je ZOE+Model3LR na dálky. Pokud nejde o peníze. Ale ani kombinace Zoe+Superb TDI není obvykle schůdná (4 auta v rodině pro dva lidi)

U PHEV zůstávají všechny nevýhody spalováku a není jisté, že majitel tu baterii někdy vůbec externě nabije. Já u nich vidím jediné plus. Že si lidi elektro pohon vyzkouší a přestanou se bát neznámého ( a masivně poškozeného fámami šířenými ropnou lobby).

Jenže to, co popisujete a kde vidíte jedno z hlavních negativ, tak to není problém technologie, ale uživatele

---

Problém spalovací technologie je opravdu jen cca 100x vyšší potřeba oprav a servisu než u BEV. Že si tím výrobce ze zákazníka vytahuje zbytek peněz k nízké prodejní ceně, je už věc obchodního modelu.

Obrázek uživatele runner42

Tahle blbost patří mezi mých oblíbených top10 nesmyslů o elektromobilitě. Většinou to píše nějaký šroubovák elektrikář, co si dává rovnítko mezi elektromotor a auto.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Dávnou už tam jsou stačí se podívat na kamiony, tam už je běžných 16 stupňů

---

U náklaďáků to je nutnost, ostatně 4st plus želva/ zajíc, mají snad od jakživa. Ovšem u osobáku se mi to zdá přehnané. Připadá mi to, že jdou opačným směrem než Prius od Toyoty, který je už asi etalonem jednoduchosti a spolehlivosti. Turbo, devítikvalt atd., to už mi připadá spolehlivější automat od Mazdy s atmosférickým dvoulitrem.

Tak spalovací vozidla, které mají nekonečněstupňovou převodovku už existují opravdu dlouho, to už nelze překonat (CVT).


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station