Podrobnosti o novém Priusu, plug-in v Evropě

Jan Horčík - 09 Březen 2009

Čtyři a půl roku práce se skrývá za třetí generací hybridního automobilu Toyota Prius. Hlavní návrhář vozu Akihiko Otsuka nedávno před novináři zavtipkoval, že TMC neznamená "Toyota Motor Company", nýbrž "Toyota Meeting Company" v narážce na tisíce schůzí, které kvůli novému Priusu museli podstoupit. Nedávno byl ale na Detroitském autosalonu konečně nový hybrid odhalen a Toyota pomalu vypouští nové detaily. Výroba třetí generace Priusu začne už koncem letošního dubna, na trh se dostane počátkem jara. Do konce roku chce automobilka (prožívající stejný propad poptávky jako většina dalších) prodat až 100 000 kusů, o 80 000 více pak za celý kalendářní rok od uvedení. Pro úplnost, nová Honda Insight, konkurenční hybrid, se prodává také velmi dobře, dosud má Honda předobjednávky na 5000 vozů. Toyota se zase u své novinky chlubí tím, že pohonný systém nového Priusu je až o 20% lehčí a o několik desetin sekundy lépe zvládá zrychlení z 0 na 100 km/h. Hybrid nabídne tři módy jízdy - eco, power a EV. V případě EV módu ujede Prius až 1,6 km čistě na elektřinu, pokud nebudete chtít jet rychleji než zhruba 40 km/h - pro popojíždění v koloně ideální. Ačkoliv je oficiálně udávaná kombinovaná spotřeba na hodnotě 4,7 l/100 km, lze podle stylu jízdy dosáhnout i o litr nižší. Zatím bohužel není jasné za jakou cenu automobilka novou Toyotu nabídne. V Japonsku nicméně bude údajně nabízet druhou generaci souběžně se třetí.
Toyota Prius 2010 třetí generace
A související doplnění na závěr. Před několika dny ohlásil šéf Toyota Motor Europe Tadashi Arashima, že se v rámci testování dostane do Evropy zhruba 150 plug-in hybridních Priusů, v roce 2010 jich pak přibude dalších 350. Půjde o čistě testovací plug-in hybrid verze Toyoty Prius vybavené li-ion bateriemi (prodejní verze mají NiMH baterie), které nebudou přístupné veřejnosti.
Toyota Prius 2010 třetí generace

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ještě se s novým Priusem nikdo nesvezl, ale už se tu tvrdí, že se s ním dá dosáhnout o litr nižší spotřebu. :-)
Mám současného Priuse a dosáhnout pod 5 litrů je prakticky nemožné. Pokud netopím, tak se spotřeba pohybuje při ekonomické jízdě 5.2-5.5l a v zimě, kdy se musí topit od motoru, tak je spotřeba o litr vyšší. Já jinak mám Priuse moc rád, hned jak vyjde nový model, tak si ho budu chtít koupit (má mnoho dalších pozitivních vlastností, pro které tohle auto mám rád), ale nekoukejte na něj skrz růžové brýle, zvláště, když 90% pisálků-nadšenců ho dlouhodobě nepoužívá.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Boha jeho... Pluginy až 2010 a to jen na testování:(. Co takhle to kucííí šikmoocí trošku uryhlit co?!! Mám hlad po takovém autíčku se zásuvkou. Jde to pomalu. Ale díky i za to!


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol