Modernizační fond nahrává velkým výrobcům solární energie. Malé pustil k vodě

redakce - 01 Červen 2021

Přechod české energetiky z uhlí na obnovitelné zdroje energie má usnadnit Modernizační fond, který nabízí zájemcům o výrobu energie až do roku 2030 minimálně 280 miliard korun.Ačkoliv byl v předregistračních výzvách největší zájem o instalaci střešních solárních panelů, Ministerstvo životního prostředí včera některé skupiny zájemců z žádostí o podporu vyřadilo.

Ačkoliv byl v předregistračních výzvách největší zájem o instalaci střešních solárních panelů, Ministerstvo životního prostředí včera některé skupiny zájemců z žádostí o podporu vyřadilo.
foto: ČEZ

Šanci získat finance z Modernizačního fondu na instalaci střešní FVE mají jen velcí hráči na energetickém trhu zařazení do systému ETS, solární elektrárny s výkonem nad 1 MW na podnikatelských či obytných budovách nebo energetické komunity s více než jednou elektrárnou. Zkrátka naopak přijdou menší projekty jednotlivých výroben elektřiny, a to jak podnikatelské, tak na veřejných či obytných budovách.

Ohlášené novinky tedy nejvíce dopadnou na zájemce, kteří plánovali instalaci solárních panelů na střechu budov primárně pro vlastní spotřebu. “Na první pohled je viditelný zcela odlišný přístup státu k velkým žadatelům ze sektoru ETS, kteří mohou na rozdíl od ostatních podnikatelů, obcí či bytových družstev využít všech možností podpory fotovoltaiky včetně samostatných střešních instalací do 1 MW,” upozorňuje právnička Frank Bold Laura Otýpková.

Jedním z důvodů tohoto rozdělení, na které Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí upozornily, je snaha, aby se podpora nabízená v programech Modernizačního fondu nepřekrývala s dalšími dotačními příležitostmi, které stát vypisuje. To však neodpovídá poptávce ani možnostem Modernizačního fondu, který je zdaleka největším zdrojem finanční podpory pro tyto projekty.

“65 % projektů přihlášených do předregistračních výzev, v nichž ministerstvo zjišťovalo zájem o podporu z fondu, se týkalo právě fotovoltaiky na střechách budov. Podmínky ostrých dotačních výzev v programu RES+ jsou nicméně oproti očekáváním vůči této skupině nastaveny diskriminačně, s nepřiměřeným upřednostněním subjektů ze sektoru ETS, což nelze obhájit souladem s programy, jako je Nová zelená úsporám, Operačním programem životního prostředí a dalšími,” říká Otýpková.

Nastavená pravidla tak ohrožují plánovanou decentralizaci českého energetického trhu, na niž ministerstvo ve své komunikaci klade důraz. “Pokud stát upřednostní velké hráče na úkor malých žadatelů, takzvaných samospostřebitelů, velmi tím zkomplikuje žádoucí decentralizaci trhu. Pomáhá tak znovu upevnit postavení velkých společností,” říká ředitel Frank Bold Pavel Franc.

Z aktuálních pravidel současně vyplývá, že žádat o podporu z Modernizačního fondu mohou energetické komunity, které zahrnují více elektráren. Takovou komunitu může vytvořit například samospráva na komplexu veřejných budov nebo developer v jím postavené čtvrti či areálu.

Shrnutí

Kdo dosáhne na podporu z RES+ pro střešní FVE?

  • společnosti zařazené do systému ETS
  • solární elektrárny s výkonem nad 1 MW na podnikatelských budovách
  • solární elektrárny s výkonem nad 1 MW na obytných budovách
  • energetické komunity s více než jednou elektrárnou

Komu není určená podpora z RES+ pro střešní FVE?

  • solární elektrárny s výkonem do 1 MW na obytných budovách, pokud se nejedná o více sdružených FVE a výrobce není zařazen do systému ETS
  • solární elektrárny s výkonem do 1 MW na veřejných budovách, pokud se nejedná o více sdružených FVE a výrobce není zařazen do systému ETS
  • solární elektrárny s výkonem do 1 MW na podnikatelských budovách, pokud se nejedná o více sdružených FVE a výrobce není zařazen do systému ETS
tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

Podpora molochů jede dál. Za koblihu do sraček.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Neni to pravda. Kazdy panel se pocita.

Obrázek uživatele Kuk

Tydle budou pěkně předražený.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

https://www.solarninovinky.cz/aktualne-na-rozvoj-fotovoltaiky-se-spousteji-2-vyzvy-v-ramci-modernizacniho-fondu/

A není to proto, že se dotační tituly nesmí "křížit"?
Aspoň něco takového nám říkal pán z MSK u kotlíkových dotací. Že i z toho důvodu nemohli žádat v Praze, protože tam už na to měli jiný program.

Tak možná to bude ten důvod, který by asi jako jediný dával smysl.

Týý krááso, tak to je mazec! Fakt se snažím pochopit, proč ta omezení pro malé výrobny. A fakt mě žádný aspoň maličko rozumný důvod nenapadá. :-(

Co je mazec? Nejdrive je treba resit vetsinu populace a pak nejake podomni prodejce. Me to prijde logicke

Obrázek uživatele runner42

Rozumné to samozřejmě je. Rozumné neznamená pro všechny.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

To je pro Andreja a kamarády z ČEZu. Vždyť ČEZ je vždy a bude "žába na prameni"

---

FVE 59,85 kWp a 4,86 kWp ( střešní instatace ), nízkoenergetická dřevostavba - tep. ztráta 4,5 kW
TESLA 3 Performance, VW e-Golf
Přes 42.000 elektrických km a TESLA jedí a baterie nehoří :)

A kdybyste mel firmu a chtel si udrzet lidi, pridate klicovym zamenancum, nebo uklizeckam?

Obrázek uživatele runner42

Tak co? To je pošušňáníčko, ty dotace, že? Hezky vybrat penízky od lidí a pak je používat pro účely EU politiky a podpory EU nakloněného velkokapitálu.

Nezapomeňte se u voleb pořádně předklonit, až vás budou zase ojebávat.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Tak uteč konečně do Ruska tam tě určitě nikdo ojebávat nebude.

Obrázek uživatele Marek_

Ale má pravdu, další solární tunel podobný tomu, co už tady jednou byl a který pořád platíme v účtech za elektřinu.

---

Lexus GS 450h Premium

To je dalsi prasecina, aby velci meli jeste vic. Radsi bych ty prachy do EU vratil, nez je tu rozhazet timhle diletantsky vychcanym zpusobem.

+1

---

FVE 59,85 kWp a 4,86 kWp ( střešní instatace ), nízkoenergetická dřevostavba - tep. ztráta 4,5 kW
TESLA 3 Performance, VW e-Golf
Přes 42.000 elektrických km a TESLA jedí a baterie nehoří :)

Takže solární tunel ll? Na to lze snad už říct jen STBák Bureš do koše. Hodně sprostých slov na jeho adresu už ani nepíšu. Je to škoda slov.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station