McDonalds ve spolupráci s ČEZ buduje u svých restaurací rychlonabíječky

Jan Horčík - 12 Říjen 2018

Řetězec McDonalds ve spolupráci s ČEZ umožňuje svým zákazníkům elektromobilistům rychlé dobití baterií vozů. V současné době zprovozňuje veřejné rychlodobíjecí stanice ABB ve vybraných lokalitách po celé České republice. McDonald´s ve spolupráci s ČEZ rozšiřuje nabídku své sítě o rychlodobíjecí stanice pro elektromobily

Provoz nových rychlodobíjecích stanic slavnostně zahájili (zleva) Miroslav Kuželka, produktový ředitel pro e-mobilitu ABB ČR, Ivana Prosecká, ředitelka developmentu McDonald´s ČR a David Martinek, manažer prodeje ČEZ ESCO
foto: ČEZ

Po nedávném startu dvojice stanic u restaurace McDonald’sv Písku, na 66. km dálnice D1 a na pražské Evropské ulici je duo rychlodobíjecích stanic nyní řidičům k dispozici také v Praze na Průmyslové ulici 30 v areálu restaurace. Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF).

Historicky první veřejná dobíjecí stanice ČEZu restaurace McDonald´s začala fungovat 22. srpna 2012 u pobočky na Evropské třídě v Praze. Tamní stojan tzv. normálního dobíjení byl letos v rámci nového kola instalací vyměněn za zařízení rychlodobíjecí.

„ČEZ je s více než 120 veřejnými dobíjecími stanicemi provozovatelem největší tuzemské sítě, McDonald´s zase jedničkou a zavedenou značkou na trhu rychlého občerstvení. Rozhodli jsme se proto spolupracovat a rozvíjet elektromobilní síť společně. Řetězce rychlého stravování jsou zejména díky dostupnosti a vhodnému zázemí logickými místy pro dobíjení elektrických aut. Evropský grant z programu CEF pro oblast Doprava nám pomáhá výstavbu sítě rychlodobíjecích stanic výrazně urychlit,“ uvedl Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

V rámci dvojice evropských programů Connecting Europe Facility vybuduje ČEZ do konce roku 2020 celkově více než 100 rychlodobíjecích stanic, část z nich už slouží veřejnosti.

Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T. Vedle využívání dotačních titulů pokračuje ČEZ ve výstavbě dobíjecí infrastruktury i z vlastních prostředků.

V České republice je aktuálně registrováno více než 2000 elektromobilů. Jen loni přibylo 400 vozů na elektrický pohon, letos tato hranice padla už koncem července. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů.

Postupný pád největších bariér (omezená nabídka, vysoká cena, malá hustota dobíjecí infrastruktury a malá zákaznická zkušenost) v kombinaci s podpůrnými opatřeními (bezplatný vjezd do center měst, parkovacích zón, jízda v pruzích pro MHD, atd.) by měl podle ČEZu znamenat rychlé dosažení 20% podílu na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů v ČR

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

mc donald je fast food. to neni uplne dobra synergie. spis by to chtelo nejake multikina a tak podobne ;)

Obrázek uživatele Radovan

To určitě pro dálniční nabíjení ne. Za 2-3 hodiny filmu má třeba Ion na běžné zásuvce 1/2-2/3 baterky nabité (viz nabíjecí místa zdarma v Nové Karolině OC Ostrava). Na rychlonabíječce u fastfoodu, pokud pojede tak, jak je inzerováno, na 50 kW, tak za 15 minut není z 0 do 80% co řešit. To máte akorát tak dojít z parkoviště na toaletu, vykonat malou potřebu a dojít zpět k autu. Nebo si místo toho stoupnete do řady (tam málokdy nebývají, jsou to velmi frekventovaná místa) a počkat si na svoji kávu/jídlo. Ale konzumovat ho budete už v době, kdy zvláště malobaterkáč je napapaný a může jet dále.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

výrobce baterií HE3DA tvrdí že Investoři přibývají každý týden...

e15.cz/byznys/technologie-a-media/investori-pribyvaji-kazdy-tyden-tvrdi-vyrobce-baterii-he3da-1352280

... tak já vám nevím sokolíci ;)

Hm, další Měkáč, kde místa pro elektromobily budou věčně blokovaná fosily podobně jako na 66.km D1. Na 66.km se eventuálně dá zajet aspoň na dosah jednoho kabelu z druhé strany přes trávu, ale tady bohužel ne. A značky Vyhrazené parkoviště nikdo nerespektuje. Chce to Zákaz stání s výjimkou elektromobilů jako v Třebíči. Tam stačí ukázat na značku a fosil je pryč.

Tak jsem si vzpomněl jak tu kdysi někdo brečel, že nabíječky je třeba stavět tam, kde je občerstvení a WC. Za sebe říkám WC ano, FASTFOOD PROBOHA NE!!!

---

Hyundai Kona 64kWh, 22.300 km
Nissan Leaf 40kWh, 38.400 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jak ten fastfood zhorsuje tu nabijecku? ja treba do McD chodim prave kdyz jedu nekam dal a davam si pauzu, tzn pokud bych je EV tak je to idealni kombinace...

Úplně jednoduše. Na takové benzínce (s výjimkou snad Vystrkova) se většina fosilů zdrží pár minut. Přitom zastaví u tankovacího stojanu, natankuje, zaplatí a jede dál. Takže není důvod blokovat při nedostatku parkovacích míst nabíjecí místo pro EV. Naproti tomu u fastfoodu se každý zdrží minimálně půl hodiny a při většinou brutálním nedostatku parkovacích míst, kdy fosily parkují nejen na místech pro EV, ale i zcela bezohledně na vozíčkářích, je to pro nás elektromobilisty z tohoto hlediska horší řešení. Ano, můžu si dát jídlo, ale nemám kde nabít. Typickou ukázkou je mekáč na 66.km D1 - katastrofa. Neříkám že úplně celý den každou minutu, ale podle zákona schválnosti když přijedu. A dohadujte se s někým, když nemá kam přeparkovat.

---

Hyundai Kona 64kWh, 22.300 km
Nissan Leaf 40kWh, 38.400 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Šéfredaktor magazínu hybrid.cz Jan Horčík řekl, že v Česku stále neexistuje centrální registr dobíjecích stanic..."

auto.idnes.cz/elekromobil-nabijecka-cez-mcdonalds-dba-/automoto.aspx?c=A181011_204534_automoto_fdv

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Podľa fotiek na fdrive.cz to vypadá na veľkú parádu, akurát pozabudli na vyhradené miesta pre EV.

fdrive.cz/clanky/v-praze-dnes-otevrela-dalsi-nabijeci-stanice-cezu-volba-padla-na-prumyslovou-ulici-2856

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ad 100 novych do konce 2020.. to je cca 100 tydnu a tedy prumer bude jedna tydne. To nebudou stihat tam jezdit to slavnostne otevirat.
A pokud bude u nas tendence pribyvani novych jak dosud, tak v mnozstvi poctu jen BEV je skore jedna k jedne pomeru jezdicich a zverejnenych mist kde lze nabijet (od 3.5kW do 50kW).

Obrázek uživatele Anonym123

na slovensku to Mc a ZSE stihli do mesiaca. a ešte ZSE na ďalších miestach. a behom dvoch týždňov prešli z nabíjania s čipom (zadarmo) na druhý čip/app s rôznymi tarifmi.
a s elektromobilistami dali komunikovať dámu.

No já to s tou dámou, vše vyřídil perfektně a ke své spokojenosti po telefonu.
Ale také jsem si napoprvé nebyl jistý zda to pochopila co chci a musím říct, že pochopila a bez dalšího urgování mi domů přišlo vše v obálce.
Zítra zrovna jedu do Bratislavy a tak vyzkouším tu novou katu ZSE a taky GreenWay, protože prý je CCS zdarma?

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Podstaná informace jestli budou stanice pro zákazníky zdarma jako u Kauflandu nezazněla. I když u Kaufalndu je zdrarma jen AC. DC na čip.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Včera jsem v Kolíně před Kauflandem nedobil ani z AC. Vše jen přes Polyfazer, se kterým mám dlouhodobě problémy (tím nemyslím jen cenu), takže jsem to riskl dojet do cíle bez dobíjení. Pozitivní je, že jsme neutratili nic za nákup v Kaufu...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobijeni přes AC je u Kauflandu zdarma. Jen je potřeba použít aplikaci Polyfazer Direct. V aplikaci je přímo uvedené, že dobijeni přes AC stojí 0,-Kč/min.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vše zdarma je jen dočasné. Z dlouhodobého hlediska by měl někdo nařídit, že se na nabíjecích stanicích budou zveřejňovat ceny, aby ten co uvažuje o nabíjení měl jasno. Na čerpacích stanicích také víme kolik stojí Natural 95 ještě dřív, než tam zastavíme.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nemyslel jsem že by to mělo být zdarma. Ale v článku znělo něco jako že by to mělo být pro zákazníka MC D nějak výhodnější.

Jestli to je jako stylem utraťte u nás za jídlo a za oplátku si můžete za 1,5 Kč za minutu připojit vlastním AC kabel auto, no tak to je podpora jak stehno.

Viděl bych to jako na černém mostě, zavolám obsluze, připojí mě jako zákazníka a zase odpojí jejich čipem.

Jinak totemy u čerpacích stanic nejsou rozhodně povinné, je to jen jejich reklama, takže když je vidět cena za nabíjení v aplikaci, mělo by to stačit

Ceny jsou zveřejněné v aplikacích. Na stejné stanici můžete nabíjet přes různé společnosti a za různé ceny. V cizině je to běžné a u nás to také bude a někde to už je viz. Praha. Je i možné, že jednou aplikací budete nabíjet za minuty a druhou za odběr a pak ještě třeba paušál a do toho ještě různé slevové akce...

Obrázek uživatele Radovan

A kupodivu se na čerpací stanici platí za litry paliva nebo kilogramy plynu a ne za dobu parkování na čerpací stanici, jako u ČEZ+Polyfazer. Tedy pokud to vůbec funguje, což už týden není pravda :-(

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zkousel uz nekdo, jak a jestli vubec funguje ten Polyfazer na tech AC sloupcich od CEZu?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Včera v Hrušovanech normálně funkční.

Obrázek uživatele ozana

Funkční na čip nebo přes Polyfazer?

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Obrázek uživatele Ivo Pavera

Já jsem včera (11.10.) nerozchodil čipem AC sloupek před Krajským úřadem v Ostravě. Jen pípal a k další akci se neměl... Přitom hodinu před tím jsem v Olomouci nabíjel na CCS2 bez problémů.

---

VW E-Golf 35,8(31,5)kWh - 100.000 km (už je pryč)
Hyundai Ioniq Electric 28 kWh
skútr NIU M+ Sport 2 kWh

Obrázek uživatele Radovan

Ano, to řeší úředníci krajského úřadu už týden. Jezdí nabíjet zdarma 11 km na Lidl :-(

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale no tak, odpovidal jsem na dotaz ohledne fce polyfazer, do 83% čip, do 94%, polyfazer.Soul EV.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi si říkají, že času dost, protože se zatím stejně moc elektromobilů u nás neprodá. Já včera volal do plzeňského Hyundaie, jak to vypadá s Konou. Prý mohu jednu vidět v Praze a dodací lhůta rok až rok a půl. Tak to vypadá, že reálný nárůst prodeje elektromobilů začne až 2020....

Obrázek uživatele Kuk

Rok a půl, tak brzo? :))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Ivo Pavera

Kolega si ji čerstvě objednal. Musel udělat kompromis ohledně barvy a výbavy, ale i tak bude čekat 6 měsíců. Rok a půl je báchorka.

---

VW E-Golf 35,8(31,5)kWh - 100.000 km (už je pryč)
Hyundai Ioniq Electric 28 kWh
skútr NIU M+ Sport 2 kWh

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co nechápu, proč si vždy každý poskytovatel vybere lokalitu, kde v nejbližším okolí rychlonabíječka existuje a ignoruje takové lokality, jako Tábor nebo České Budějovice :-(

Obrázek uživatele Radovan

jsou to klucí soutěživý, proto to staví tam, kde už rychlonabíječka je. Jinde by je to netěšilo :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele ozana

Rychlonabíječka ČEZu v Karviné u Kauflandu vypadá jako funkční i když na jejich mapě ještě není.

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobry den je funkcni a ani po me nechtela cip.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přečti si bilbórd pokud tam je. Na tom v Hodoníně je malým písmem dole psáno, že v době kdy má Kaufland otevřeno je možno nabíjet bezplatně. Možná to bude celorepublikový trend.

Tak jsme byl v Hodoníně a jde to jen přes čip nebo Poly…
Ani paní na informaci v Kafu nevěděla, že je to zpoplatněné a myslela, že je to zdarma v otevírací době. Možná jak tu někdo psal jen AC přes Poly.., ten kdo ji ale nemá tak nenabije, protože oni to spustit neumí.
Dnes to zkusím ještě ve Šternberku aby čez věděl, kde má ještě chybu?

Jinak na Slovensku GreenWay je na vyjmenovaných stojanech CCS zdarma, včera vyzkoušeno v Malackách.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Ano, ve Šternberku také.
V době kdy má Kauflad otevřeno je možno nabíjet bezplatně.

Byl jsem tam i o svátku a funguje stále bezplatně DC a AC a není tam cedule Polyfazeru.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Ladislav -eNV 200

Tak v Kuřimi u Brna to chce čip nebo Polyf stále na otvírací dobu nehledě.

---

Nissan eNV-200 150tis km po Čr 40tis. po Evropě, Tesla X90D, domácí FVE, sol. kolektory, slabost pro obnov. zdroje.

V Hodoníně u Kaufu, to samé, už jsme psal.

Tak Šternberk zdarma DC a AC po celý den.
Budu zde informovat pokud by se něco změnilo.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Karviná u Kaufu včera nechtěl, ale je to tam ještě nové, malovalo se tam vodorovné zelené značení.

Obrázek uživatele Josef

Není ani na plugshare. Jestli to někdo vyzkouší, bylo by fajn ji tam doplnit.

Obrázek uživatele ozana

Nenabíjel jsem jako kolega Anonym výše, ale nabíjení jsem spouštěl - AC i DC (bez čipu).

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Obrázek uživatele Josef

Tak ji připíchněte na plugshare prosím.

Obrázek uživatele ozana

OK

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Obrázek uživatele Josef

Mě by celkem zajímal pohled na interní finanční stránku ČEZu ohledně rychlonabíječek. Podle mého názoru bez dotace nepostavili za poslední 3 roky ani zásuvku. A ta dotace na 100 rychlonabíječek je zatím využita jen z velmi malé části, protože nejdřív musí do konce letošního roku využít tu předchozí dotaci (ta také ještě není vyčerpaná), jinak ji budou muset vracet.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Osobně bych rád věděl proč dotace směřují nepřímo před a k zahraničním společnostem Kaufland, McDonald, ABB, BMW.... atd. Proč nějakou nabíjecí stanici nepostaví v Krušovicích u malé soukromé restaurace, nebo někde v Kolešově u soukromé čerpací stanice.
Nebude to tím, že na této hlavní křižovatce spojující trasy Most-Plzeň a Praha-Karlovy Vary doposud nestojí žádná zahraniční společnost velikosti Kaufland, nebo McDonald?

Tak třeba v Olomouci jsou dva stojany ČEZu a osm Tesly na soukromé čerpací stanici Amigo.

---

ecotaxiolomouc.cz

Obrázek uživatele Josef

Spíš to bude tím, kdo nabídne víc a lepší podmínky. Pro McDonalds není problém zajistit přívod elektřiny na svoje náklady. ČEZ to v podstatě pak skoro nic nestojí... Zajistit přívod někde u malé soukromé restaurace je o mnoho složitější.

i ta nejmenší restaurace, kde se vaří, má dostatečně dimenzovanou přípojku - jinak by jim při zapnutí každé konvice nebo trouby lítaly jističe. Takže pro čez je technicky stejně náročná instalace u McDonalda v Praze, jako někde u hospody u cesty. Problém je ten, že v Praze je to vidět a dá se kolem toho pěkně si honit mediálně triko a u cesty to elektromobilista potřebuje tzn závěr je logický - postaví se to v Praze... :)

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nejen, ze vyrobci nam elektricke vozy davkuji po castech, ale CEZ ty nabky davkuje taky po castech (to same i EON). Napr o vikendu jsem zjistil, ze CEZ uz ma postavenou nabku:
- 2x Praha McD Praha
- auto laros Ostrava
- Karvina Kaufland

A pritom nas informuje jen postupne. Misto, aby vydal jednu zpravu, kde uverejni vsechny tri stanice, tak kazdy tyden vyda 1 tiskovku s 1 lokalitou

Obrázek uživatele Josef

Hlavně mi přijde, že dost šetří. Třeba zrušil facebook elektromobility a zahrnul to pod jedno. Zřejmě mu na PR vůbec nesejde.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ono to velké PR okolo jednoho stojanu je taky pěkná trapárna.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station