Kalifornie, Havaj a Washington vedou v počtu elektrických aut

Spojené státy dnes bezesporů patří k tahounům prodeje elektrických aut do zásuvky, tedy plug-in hybridů a elektromobilů. Z 50 států jich dnes jezdí nejvíce v Kalifornii, Havaji a Washingtonu. Za letošní rok se už v USA prodalo přes 100 000 aut do zásuvky.

Počet registrací elektrických aut (plug-in hybridů nebo elektromobilů) na 1000 registrovaných aut v USA
foto: EIA

Kalifornie ve světě dlouhodobě patří ke státům, které stojí na předních příčkách podpory elektromobility. A to platí i nadále. Početní a majetní obyvatelé slunného státu mají elektrická auta rádi. Mimo jiné i díky tučným dotacím – na nákup elektromobilu tam dostanete $2500 navíc k federální dotaci $7500.

V Kalifornii mají elektrická auta „vybudovanou tradici“ a také infrastrukturu. A kromě toho tu sídlí spousta bohatých lidí nadšených pro nové technologie (čtěte: „Silicon Valley“ čili „Křemíkové údolí“). Není divu, že právě odtud pochází také automobilka .

Kalifornie se dnes může pochlubit pěti auty do zásuvkyn a 1000 registrovaných vozů. V Kalifornii tak jezdí téměř polovina všech elektromobilů a plug-in hybridů registrovaných v celých Spojených státech. Dalšími státy s vysokým výskytem aut do zásuvky jsou Havaj a Washington.

Washington ani Havaj, narozdíl od Kalifornie, neposkytují na nákup tak zajímavé dotace. Ve Washingtonu nemusíte platit 6,5% obdobu DPH, ovšem pouze v případě elektromobilů. Proto tu také jezdí víc elektromobilů než plug-in hybridů, narozdíl od zbytku USA.

Zdaleka největší dotaci na nákup elektromobilu ale mají ve Washingtonu D.C., kde si z daní můžete odepsat až 50 % hodnoty vozidla do výše $19 000 a navíc není třeba platit 8% DPH. I přesto je tam ale výskyt elektromobilů nižší než v Kalifornii, kolem 2-3 na tisíc registrovaných aut.

Oregon, Maryland a Georgia se mohou pochlubit taktéž 2-3 elektromobily na tisíc registrovaných. Od 1 do 2 registrovaných aut do zásuvky na tisíc najdeme na silnicích např. v Arizoně, Coloradu, státech Nové Anglie, Floridě, Michiganu nebo Illinois.

EIA

Napsat komentář