Elektromobily na českém trhu: blýská se na lepší časy?

Martin Singr - 16 Leden 2012

Domácí automobilka nedávno oznámila, že prvním elektromobilem této značky bude Citigo v roce 2014. Elektromobily jsou ale na českém trhu už dnes a další přijedou v letošním roce.Škoda Octavia Green E Line

Prvním elektromobilem značky Škoda bude e- (test), a to už v roce 2014
foto: Hybrid.cz

Prvním elektromobilem, které se objevil na českém trhu, byl již téměř před rokem Citroen C-Zero. V podstatě stejné auto jako Peugeot iOn nebo Mitsubishi iMiEV se prodává za 750 000 korun.

Citroen test C-Zero

Naše redakce měla možnost vyzkoušet jak Peugeot iOn, tak Citroen C-Zero. Jsou to v podstatě identická auta. Mitsubishi iMiEV se k nám nedováží.
foto: Hybrid.cz

Čtyřmístný vůz je určen hlavně pro provoz po městě, kde díky rekuperaci ujede na jedno dobití i výrazně přes 100 km. Další benefit je, že k ovládání vozu stačí prakticky jen plynový pedál – spojka zde není a brzda se využívá snad jen při parkování, při běžném provozu auto brzdí „samo“ a tím se zároveň nabíjí.

Elektrické škodovky už jsou na trhu

Už dnes můžete v České republice koupit také elektrická auta společnosti . Jedná se o přestavby různých modelů automobilky Škoda Auto. Prodává se přestavěná Fabia, , Octavia, i . Vůz lze koupit s dojezdem maximálně 200 km, jak udává výrobce.

auto elektromobil přestavba Škoda Fabia F3 EVC Group

Přestavba klasické Škoda Fabia na elektrickou verzi samozřejmě není tak "hladká" jako jsou dnešní sériově vyráběné elektromobily
foto: EVC Group

Komu stačí menší dojezd, může si koupit levnější verzi – cena se stupňuje podle baterií a tedy i dojezdu. Příjemné je, že zavazadlový prostor u vozů je stejný jako u škodovek, baterie jsou ve spodní části vozu.

Ve výčtu dostupných vozů nelze zapomenout na italského „prcka“ – . Stojí přes půl milionu a uveze maximálně dva lidi a jeden batoh. Nabízí ale 4 různé módy jízdy – sportovní, běžný, spořivý a pro mokrou vozovku. Dovozce, společnost 3E, nabízí v ČR i severský Think City. Cena ale přesahuje 800 000 Kč.

Letos „přijede“ Smart i Chevrolet

Elektromobil Smart Ed již po českých ulicích jezdí, k dispozici mají tyto elektromobily třeba pražská záchranka, ZOO, magistrát hlavního města nebo Vodafone. V prodeji ale zatím není.

auto elektromobil Smart ED

Tomuhle malému prckovi nedělal v redakčním testu problém ani výlet do Krušných hor
foto: Hybrid.cz

Podle české pobočky značky Mercedes-Benz, pod kterou Smart spadá, bychom se mohli dočkat v druhé polovině letošního roku. Cena zatím není známá. Přesto ale je možnost se se Smartem projet – půjčovna Sixt jej nabízí k zapůjčení.

V blízké době se na český trh dostane „zelené“ auto roku 2011 Chevrolet Volt, podle zástupců značky se tak stane v prvním kvartálu letošního roku. Ceny zatím nejsou k dispozici, brzy se však objeví na webu české pobočky Chevroletu.

Chevrolet ale není čistý elektromobil, jde o . Sofistikovaný systém využívá generátoru poháněného benzínem pro vyšší dojezd.

Letos se začne vyrábět také Renault Fluence Z. E. Vůz bude zajímavý tím, že zákazník zakoupí automobil bez baterií a ty se budou pouze pronajímat. Do ČR by se tento elektromobil měl dostat v „druhé vlně“, tedy v druhé polovině roku 2012. Ceny vozu i pronájmu baterií budou ještě oznámeny.

Světové auto roku Nissan Leaf zatím v ČR v prodeji nebude. Můžeme jej na našem trhu očekávat až v roce 2013, kdy bude spuštěna výroba v Sunderlande ve Velké Británii. Důvodem, proč si musíme počkat, je chybějící infrastruktura a vlažný postoj ze strany vlády (prozatím stále žádné úlevy pro zájemce o elektromobily, ačkoliv většina Evropy je již nabízí) i zákazníků.

auto elektromobil Nissan Leaf test

Ač zatím není v ČR oficiálně v prodeji, můžete si elektromobil Nissan Leaf koupit např. v Portugalsku nebo Nizozemsku. V ČR se objevil na předváděčce pro novináře, kde jsme jej otestovali také my.
foto: Hybrid.cz

Ford a VW „na proud“? Pro ČR v nedohlednu

BMW nyní intenzivně zkouší elektromobil Mini E, na český trh se však vůz dosud nedostal a prodej zde se ani neplánuje. Bavorská automobilka získává data, která zužitkuje v příštím roce, kdy chce spustit výrobu vlastního elektromobilu. Tento vůz by měl podle lidí z BMW posunout laťku elektromobility o pořádný kus výše.

Po německých silnicích se již dnes prohání první Volkswageny Golf Blue-e-motion. Kdy se však dostanou k nám je ve hvězdách. Elektromobil dalšího výrazného hráče, Fordu, by měl vyjet již začátkem letošního roku. Ford Focus Electric zatím však bude pouze pro americký trh, kde je automobilka Ford doma.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zajímalo by mně máli někdo zkušenosti s elektromobily vyráběnými v Německu v Reutlingenu u Stuttgartu. Jsou označeny jako B-1 a B-2. Nějak se i je nedaří zkontaktovat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen pro úplnost dodávám, že v ČR lze zakoupit i Peugeot iOn. Jedná se ale o shodné vozidlo s Citröenem C-Zero, cena od 1. 1. 2012 je s DPH 711 360 Kč.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Škoda toho Nissanu Leaf - do příštího roku na něj opravdu čekat nebudu.
Nevíte, jestli bude v prodeji třeba v Německu?

Docela mě překvapil ten Chevrolet Volt. Nečekal jsem, že tu bude tak brzo. Podle obrázků se mi moc nelíbí, ale asi se na něj minimálně podívám.

Dostupnost Leafu jsem naposled ověřoval v létě, tehdy v Německu nešel ani rezervovat a nejkratší čekací lhůta byla půl roku ve Francii. Nejblíže k nám je dealer v Souffelweyersheim, (z Rozvadova cca 4,5 hodiny jízdy). Pokud to s koupí myslíte vážně tak reservaci neodkládejte, protože mi trvalo skoro rok než jsem ho získal. Jestli si nejste jist tak Vám nabízím předvedení a svezení. Blíže na mé osobní stránce www.roznovan.cz/~kubis/leaf.php

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je hezký web, díky za informace.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pročetl jsem Váš web s historií nákupu elektromobilu a komunikací okolo LEAFu a už dlouho jsem se tak nepobavil. Máte můj plný respekt, že jdete za svým!

Pokud budete mít někdy cestu do Prahy, zastavte se v Holešovicích dobít a na kafe :) ekolo.cz

Děkuji za pozvání, ale s tím dobíjením v Praze asi budu muset počkat na Model-S :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hezky jsem se pobavil u Vašeho popisu shánění Leafu. Já totiž takto úplně stejně sháním(sháněl?) Chevrolet Volt. 5x v USA, 2x Německo a jednou dokonce v Litvě. Někde to došlo až k záloze a pak následně vrácení s tím, že vůz prostě nelze exportovat. Poslední pokus je objednávka v Německu (kde jsem se alespoň již skutečně s vozem projel-překvapení vůz má češtinu!!!) s termínem dodání 1.2.2012....tak snad.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station