Elektřina zdražuje. Jak jezdit za málo?

Majitelé elektromobilů by měli zpozornět. Jejich „palivo“, tedy elektřina nyní zvyšuje cenu, takže se jim jízda může prodražit. Lze se proti tomuto zdražení nějak ochránit?

Nabíjení elektromobilu
foto: Kalkulator.cz

Výroba elektřiny se prodražuje

Ještě před rokem jsme si užívali poměrně levné elektřiny. Kvůli uzavřeným výrobním provozům byla po elektřině menší poptávka, a tak se její cena snižovala. To již neplatí, cena elektřiny totiž roste.

„Ačkoliv regulované a distribuční části ceny za elektřinu, která tvoří téměř 50% celkové ceny, klesá oproti minulému roku v průměru o 1,7%, zdražuje tzv. silová elektřina, které se také říká obchodní složka ceny v tomto roce ale prudce zdražuje. Cena za kilowatthodinu se zvýšila o 15 %. Důvodů je hned několik. V první řadě roste cena emisních povolenek, které si musí zakupovat všichni velcí znečišťovatele, tedy i uhelné elektrárny, což jejich produkci značně prodražuje. Poptávka po elektřině také stoupá, jaderné a uhelné elektrárny se zavírají, a to vše cenu elektřiny ovlivňuje,“ uvádí Karolína Jonášová ze společnosti Kalkulátor.cz, která kromě srovnání dodavatelů energií nabízí i dlouhodobé hlídání úspor a výpovědních termínů u smluv

Ceny letí nahoru

Prvotně zdražuje elektřina na burze, tedy cena, za kterou ji nakupují velkoodběratelé. Pokud si prohlédnete ceníky dodavatelů elektřiny, pak zjistíte, že cena elektřiny jde nahoru i u nich: „Podíváme-li se na ceníky dodavatelů a porovnáme-li vývoj cen elektřiny 2020 v období leden až duben s tím samým obdobím v letošním roce, zjistíme, že loni cena elektřiny v prvních měsících zlevňovala, ve stejném období letos její cena podražila o 11,5%,“ upozorňuje Karolína Jonášová.

Jako příklad zdražení můžeme uvést společnost ČEZ a tarify Elektřina na 2 roky a Elektřina na 3 roky, které zdražily průměrně o 15 %, společnost E.ON a tarif Variant 24 PRO, který podražil o 5 %, PRE a Pre Komfort + NEO2 o 5 % a Bohemia Energy a tarif Garance, který zvýšil ceny v průměru o 13 %.

Fixujte právě teď

Jak se před tímto zdražením chránit? „Právě nyní je nejlepší čas na to, abyste si zafixovali ceny elektřiny, tedy uzavřeli smlouvu s dodavatelem elektřiny na dobu určitou. Po tuto dobu sice nemůžete dodavatele opustit a odejít k jinému, ale zároveň máte ceny elektřiny garantované. Mnozí dodavatelé zdražili i tyto tarify, nám se podařilo s několika z nich dojednat, že můžeme po určité období ještě uzavírat smlouvy s původními cenami před zdražením,“ vysvětluje Karolína Jonášová.

Porovnání cen elektřiny lze provést díky kalkulačce elektřiny. Zde se zadávají údaje o současné spotřebě, současném dodavateli, jističi, distribuční sazbě a také místě odběru, to kvůli výši distribučních poplatků. „Nejjednodušší je vzít si k ruce poslední fakturu od dodavatele. Tu lze případně i na naše stránky nahrát, díky tomu máte jistotu, že jsou všechny údaje vyplněné správně. Po kliknutí na tlačítko získáte nabídku výhodných tarifů a také okamžitě zjistíte, kolik můžete ušetřit. Stačí si jeden z nich vybrat. Klientovi pomůžeme s výpovědí stávajícímu dodavateli a se smlouvou u nového. Určitě se vyplatí se u nás registrovat, protože klientovi takto pohlídáme smlouvu i do budoucna. Kalkulátor totiž není na jedno použití, ale je na straně zákazníka dlouhodobě,“ uzavírá Karolína Jonášová.

placená inzerce

Napsat komentář