Čínské BYD zahajuje stavbu 20GWh gigatovárny na baterie

BYD patří mezi největší výrobce elektrických autobusů a elektrických aut v Číně i na světě – je druhé za Teslou. K tomu potřebuje velkou spoustu baterií.

Jakmile bude nová baterkárna BYD dokončena, souhrnná výrobní kapacita firmy a jejích čtyř továren by mohla přesáhnout 60 GWh baterií ročně.
foto: BYD

BYD se nyní ve městě Čchung-čching na jihozápadě Číny rozhodlo investovat v přepočtu asi $1,5 mld. do stavby nové továrny na výrobu baterií. Roční produkce tam má dosáhnout 20 GWh.

Pokud se takové produkce podaří dosáhnout, půjde o jednu z největších továren svého druhu na světě. Hned po gigatovárně Tesla (Gigafactory 1) v nevadském Renu, jejíž odhadovaná výroba se pohybuje kolem 35 GWh.

Jde už o druhou novou baterkárnu BYD za poslední rok. V červnu minulého roku otevřela firma továrnu v západní provincii Čching-chaj. Ta by měla dosáhnout roční výroby přes 24 GWh.

Nejnovější továrna BYD bude sestávat z osmi výrobních linek, které budou vyrábět vše od samotných článků až po plnohodnotné battery-packy. BYD je využije pro své osobní i nákladní elektromobily a elektrobusy vyráběné v Číně.

V roce 2016 investoval do BYD dokonce i jihokorejský Samsung Electronics, a to $450 mil. za 1,92% podíl. Na konci minulého roku BYD oznámilo, že uvažuje o stavbě baterkárny také v USA či Evropě.

Společnost BYD začínala v roce 1995 jako výrobce baterií pro mobilní telefony. Založil ji Wang Chuanfu. V roce 2008 do ní prozíravě investoval Warren Buffet a jeho investiční společnost Berkshire Hathaway. Dlouho byla považována za „baterkového krále“, ale v posledních letech jí sebral vítr z plachet rychle rostoucí čínský nováček CATL. BYD proto nyní pořádně tlačí na pilu.

8 Comments on “Čínské BYD zahajuje stavbu 20GWh gigatovárny na baterie”

 1. Zajímavý rozdíl:
  – BYD zahajuje stavbu 20 GWh továrny

  Zajímavý rozdíl:

  – BYD zahajuje stavbu 20 GWh továrny na baterie
  – Volkswagen začal uvažovat o stavbě baterkáren, ale váhá, protože
  by mu LG vypovědělo smlouvu a přestalo dodávat baterie

  klíčová slova: zahajovat, uvažovat

  Jednou nás ti Číňani umlátěj kloboukama ….

 2. Elonům plán má tímto trochu nečekaného spojence… i
  Elonům plán má tímto trochu nečekaného spojence… i když v posledních letech už bylo jasné, že čína bude hrát v bateriích a elektroautech prim.
  Jak říkal Elon.. 100 takových jako je Gigafactory a budou baterky pro zelenou elektřinu pro celý svět. Tak uvidíme. Za pokus to asi stojí.

Napsat komentář