ČEZ chce gigawatty solárů, elektrárna Ledvice se mění v laboratoř zelené energetiky

redakce - 15 Duben 2021

Ledvice se mění v laboratoř zelené energetiky. Po unikátní vodní turbíně s akumulací tu ČEZ zkouší moderní solární panely pro nové velké elektrárny.Malá výkonem, ale velká svým potenciálem. To je nová solární elektrárna v Ledvicích.

Malá výkonem, ale velká svým potenciálem. To je nová solární elektrárna v Ledvicích.
foto: ČEZ

Na nové fotovoltaické elektrárně v Ledvicích zkouší ČEZ vlastnosti a vhodnost různých typů panelů, které chce po vyhodnocení nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Úhrnný výkon těchto zdrojů, kterými přispěje k plnění klimatických cílů a závazků České republiky, by měl v příštích 10 letech dosáhnout tisíců MW.

Už letos na jaře začne dodávat bezemisní elektřinu do sítě první velká elektrárna využívající energii slunečního záření umístěná na zastřešeném parkovišti dukovanské jaderné elektrárny. Vůbec největší solární instalace za posledních 10 let o výkonu 2,3 MWp pak vznikne na střechách automobilky Škoda Auto. Postaví ji ČEZ ESCO.

Několik řad fotovoltaických panelů se leskne v jižním cípu areálu nejmodernější klasické elektrárny ve střední Evropě. Mají celkový výkon pouhých 56,6 kW a jednotlivá pole se už na první pohled vzájemně liší: typově, orientací na různé světové strany nebo mírou sklonu.

Zastoupeny jsou nové technologie jako double glass a double facial umožňující využívat osvit z obou stran ale i vysokoúčinné typy Half cut a PERC vyrábějící i při částečném zastínění nebo znečištění.

Nechybí ani stále populárnější agrivoltaika – nezvykle svisle stojící panely vhodné pro kombinaci výroby ekologické elektřiny se zemědělstvím nebo pastevectvím. Proč tak pestrý mix?

„Účinnost panelů za poslední dekádu vystřelila z 13 až ke 20 %, fotovoltaika má jistě obrovský potenciál. My si ale chceme být stoprocentně jistí, že naše velké elektrárny pro příští dekádu o celkovém výkonu v řádu tisíců megawattů budou optimálně poskládané a mít ideální poměr cena/výkon. Proto testujeme na jednom místě různé typy technologií, nosných konstrukcí a děláme si komplexní monitoring jejich provozu. A to až na úroveň výroby jednotlivých panelů, v kombinaci s hodnotami osvitu, teplotou panelů a okolí nebo rychlostí větru. Výsledkem budou konkrétní doporučení pro výstavbu velkých solárních parků,“ dává nahlédnout za oponu ledvické laboratoře moderní energetiky Jan Kalina, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

Areál ledvické elektrárny tak pokračuje v rozšiřování portfolia zdrojů bezemisní elektřiny a naplňuje svou ambici stát se jedním z inkubátorů moderní zelené energetiky. Už od loňského roku tu čtyři bezlopatkové odvalovací turbíny PROTUR mění energii vyčištěné chladicí vody z ledvického provozu v elektřinu pro osvětlení areálové čističky odpadních vod.

Původem český vynález umí zpracovávat vodu i na mimořádně nízkých spádech od 0,4 do 1,5 metru, kde by se standardně používané druhy vodních turbín neuplatnily. Pro ukládání okamžitých přebytků energie tu slouží bateriový akumulační systém o kapacitě 12 kWh.

ČSkupina ČEZ aktuálně provozuje v České republice fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 125 MW, které ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu pro zhruba 40 tisíc českých domácností.

První solární elektrárna ČEZ v nové éře vzniká ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání.

Dosud největší českou fotovoltaickou elektrárnu tohoto typu, která díky svému výkonu 820 kWp pokryje roční spotřebu téměř tří stovek domácností, začne ekologickou energii dodávat do sítě během jara. Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů.

ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce nepřetržitě už 24. rokem, první elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků poblíž horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Premiérovou střešní instalací byly v roce 2009 solární pásy umístěné na budově malé vodní elektrárny Přelouč, první výrobny využívající k výrobě bezemisní elektřiny hned dvou forem obnovitelných zdrojů!

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Dobrá zpráva pro odpůrce atomu u nás.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tendr-na-dukovany-konci-rika-expert-na-energetiku-snobr-151050#dop_ab_variant=553411&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=NQzfPsns6CU-202104181659&dop_id=151050&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele ozana

Vše za # (nebo ?) je nepotřebné smetí
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tendr-na-dukovany-konci-rika-expert-na-energetiku-snobr-151050

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

Ted se ukaze, zda EDU je tak zivotne dulezita, nebo to byla jen zaminka jak prihrat rusakum zakazku a napakovat se u toho. rusky kolaboranti ve vlade museli vse vyklopit, protoze dnes prisla BBC s reportazi. Kdyby to neudelali pred reportazi, vypadali by 1000x blbeji nez ted. Verim, ze se jim to chtelo zverejnit uplne stejne, jako kdyby si meli podepsat trest smrti.

Off... Tesla rozdrtila Porsche v závodech

https://mobil.pcwelt.de/news/Tesla-Model-3-schlaegt-Porsche-Taycan-im-E-Rennen-4fache-Demuetigung-11013921.html?utm_source=desktop_site&utm_medium=browser&utm_term=11013921&utm_campaign=mobile_redirect

Na Taycana staci mala TM3. Verim, ze nekdy prijde TM3 plaid+. Mala Tesla zvladne mnohem vetsi vykon. Ale nejdrive bude Cybertruck a Roadster. V Porsche musi byt hodne deprimovany.

Off... 20let stará FVE běží a běží..

https://www.hna.de/kassel/diese-solaranlage-laeuft-und-laeuft-und-laeuft-90462025.html

Stat chysta dalsi solarni dan. Ukazuje to absolutni neschopnost ceske politiky urcovat smysluplnou hospodarskou politiku. Pripomina to jizdu brzda plyn, nebo obracene plyn brzda. Ted dava havlicek plny plyn u EDU a az se z hruzou zjisti co zpusobil, tak se bude zase brzdit az budou pneu kourit.

Ukažte mi jednu jedinou věc, kde současná vláda s celou sněmovnou a senátem zcela neselhali (kromě zavedení prospěchářství a korupce za běžnou politickou normu)

---

Neukazu, protoze Alibabis a 40 loupezniku maji jinou praci. Praci kterou ovladaji nejlepe.

Tak ČEZ je chce protože jsou na ně štědré dotace z EU.

Neznám oblast, kde by ČEZ něco udělal bez dotace.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 35 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Pardubice, Rousínov, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Cipísek D

tvl čezko to se chce až brečet soudluzi :) nejdřív povinně zastřešit solárem fšechny asfaltový parkoviště obchodáků

https://fdrive.cz/clanky/kolik-oxidu-uhliciteho-vypousti-vozidlo-do-ovzdusi-velke-srovnani-podle-pohonu-6874

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station