Ve světě v současné době probíhá závod o největší větrnou turbínu. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci. Všichni přitom musí řešit složité technické problémy už při testování jednotlivých komponentů.
Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie.
Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky.
Zatímco česká energetika se stále točí v bludném kruhu "OZE jsou na nic; raději někdy možná postavíme jádro", vyspělá část světa bez obav kráčí bezemisní k budoucnosti.
Svaz moderní energetiky kritizuje nový návrh Ministerstva průmyslu a obchodu o Národním energeticko-klimatickém plánu, který má zajistit potřebné snížení emisí a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v ČR do roku 2030.
V roce 1920 existovalo zhruba 6000 výroben elektřiny. Naprostou většinu tvořily elektrárny závodní, jimiž si podniky vlastními silami zajišťovaly dodávky elektřiny nutné pro výrobu.