Profesor termodynamiky radí: parkujte elektroauta v garáži, zvýšíte dojezd

Petar Kovač - 27 Srpen 2019

Prof. Dr. Ing. Boris Schilder, profesor termodynamiky a proudění na univerzitě ve Frankfurtu vysvětluje problémy termomanagementu elektrovozů. Nároky jsou vyšší, než u vozů se spalovacím motorem.auto termomanagement elektrovozu

Tepelný management elektrických aut
foto: Continental

U všech částí pohonného ústrojí spalovacích motorů je velmi důležité, aby rychle dosáhly své provozní teploty a zároveň ji dokázaly dlouhodobě udržet. Vzhledem k rozmachu přeplňovaných motorů, se pod kapotu nastěhovaly komponenty jako je turbodmychadlo či chladič stlačeného vzduchu.

Může se tedy zdát, že elektrovozy svou jednoduchostí inženýrům ulehčí práci. Opak je ale pravdou. Podle německého profesora Borise Schildera je problematika termomanagementu elektrovozů ještě komplikovanější než u zaběhnutých spalovacích motorů.

Schilder vysvětluje rozdíly při porovnání se spalovacím motorem, aby zdůraznil proč je na termomanagement kladen větší důraz u elektrovozu. U spalovacího motoru jsou jeho komponenty udržovány na relativně vysoké provozní teplotě okolo 100 °C.

U elektrovozů je nutné dbát na to, že provozní teplotu většiny komponentů je nutné udržovat na výrazně nižší hodnotě. Jako příklad Schilder udává výkonovou elektroniku a nabíjecí systém, které pro správný provoz potřebují teplotu okolo 50 °C. Při takto nízkých úrovních je složitější předat teplo okolí. Nejcitlivější komponenty, jako je baterie, musí být tedy chlazeny i klimatizací.

"Kvůli rozdílným požadavkům na teplotu komponentů používají elektrické vozy několika chladicích okruhů při různých teplotách, mnohdy i s různými chladicími médii," zdůrazňuje Schilder další komplikace při návrhu elektrovozů.

Oproti spalovacím motorům je nutné přizpůsobit se specifikům termomanagementu nejen z hlediska chlazení. U spalovacího motoru je téměř neustále k dispozici odpadní teplo motoru, které je využíváno k vytápění kabiny. U elektrovozů je k dispozici také, ovšem ve výrazně menším měřítku.

Důvodem je skutečnost, že účinnost všech součástí elektrovozů je velmi vysoká. To však způsobuje další problém - některé komponenty vyžadují aktivní ohřev, což má negativní dopad na dojezd vozu. Aby byl tento dopad co nejnižší, jsou pro účinnější ohřev používána relativně drahá tepelná čerpadla.

Jedním z nejdůležitějších komponentů elektrovozů je baterie, u které je tepelný management nejdůležitější. Baterie se skládá z několika stovek článků. "Pro dosažení co nejdelší životnosti nesmí teplotní rozdíly uvnitř baterie překročit 10 °C," upřesňuje Schilder.

Tepelné okruhy elektromobilu Jaguar Land Rover

Tepelné okruhy elektromobilu Jaguar I-Pace
foto: Jaguar Land Rover

Kromě toho účinnost baterie silně závisí na její teplotě. Lze tedy konstatovat, že při nízkých teplotách v zimě je účinnost výrazně nižší než při mírných teplotách na jaře. Při vysokých letních teplotách zase trpí životnost baterie. Teplota baterie musí být řízena i při nabíjení. Při nízkých teplotách je ohřívána, při vysokých chlazena klimatizací.

Jako řidič můžete dojezd ovlivnit dokonce i tím kde parkujete. "Když řidič zajistí, že zaparkované vozidlo v zimě tolik nevychladne a v létě se příliš nezahřeje např. proto, že je zaparkováno ve garáži, může být nepatrně zvýšen dojezd. Při následující jízdě pak nemusí být řízena teplota baterie ani kabiny," uzavírá Schilder. Největší vliv na dojezd má však především styl jízdy a míra používání komfortních spotřebičů v kabině - topení a klimatizace.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Anonym123

ten nadpis je pre odporcov ako stvorený - pán PROFESOR nevie že na sídliskách je garáží poskromne? a práve tam chceme BEV dostať.
ps - text nejde s dobou, zabúda na globálne otepľovanie, zabúda, že odjakživa (viac ako 6 rokov) skutočných zím s teplotou vzduchu -10°C je desať za zimu, ...

Obrázek uživatele Radovan

Profesor z Frankfurtu se namáhá zbytečně. Velbloudi nic takového nepotřebují a neřeší. :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Možná hloupá otázka, ale:
Nevíte někdo, jestli se dá elektromobil nabíjet doma nebo na chargeru venku v bouřce? Poškodilo by to něco na autě nebo nabíječku kdyby to do něj/do domu, přes který jde elektřina prásklo?
Šlo by to nějak pořešit s tou garáží?

Přímo z manuálu plugin hybridu - Nikdy nepřipojujte nabíjecí kabel, pokud hrozí zásah blesku.

da se uplne stejne jako se da v bource tankovat fosilni nebo kterekoliv jine palivo :)

Nepritel ze site ceka i jinde. V zime dochazi casto k padani stromu na vedeni. Draty muzou nekolikrat po sobe brnknout a dojde ke kratkym a opakovanym vypadkum. Spinane zdroje takovy atak nemusi prezit. Takhle jsem uz prisel o kamerovy system, PC, monitor, obehove cerpadlo a mnoho dalsich elektronickych zarizeni. Nejlepsi je instalovat podpetovy vypinac ktery pri prvnim impulzu vse vypne. Ve velkych mestech to asi neni tak aktualni, ale vsude tam, kam vede jedno vedeni skrz les.

Obrázek uživatele runner42

100% ochrana proti blesku neexistuje.
Přímý zásah je neřešitelný. Riziko přicházející po síti je možné snížit instalací tříúrovňové přepěťové ochrany, která vás ochrání maximálně před vedlejšími výboji blízkého zásahu.
Bez této ochrany vám i nepřímý zásah a přepětí přicházející po síti usmaží jak nabíjecí stanici, tak připojený elektromobil. Pojistné ochrany v zařízeních vás proti přepětí vyvolané bleskem neochrání.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

100% ochrana před bleskem samozřejmě existuje, jmenuje se Faradayova klec...

Superb 206kW L&K...pořád máš mastné čelo?

Obrázek uživatele runner42

A jak v té kleci hodláte nabíjet?
Mastné čelo?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Stačí trošku přemýšlet, běžně se používá....

Obrázek uživatele runner42

Vůbec netuším, to je nějaký argot?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Nabijet za bourky se urcite da ;) Stejne jako se da sledovat televize. A kdyz slehne blbe, tak to muze usmazit i elektroniku, ktera neni k nicemu pripojena (nejaka kabelaz, ktera neni dokonale kryta uvnitr farradayovy klece se urcite najde a na ni se muze nejaka energie naindukovat).

Samozrejme riziko muzes snizit instalaci prepetovych ochran, bleskojistek,... ale proti primemu zasahu to stejne 100% nepomuze. Snad jedine nabiet z dieslu, ktery bude spolu s autem uvnitr uzavrene uzemene kovove krabice.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Kdyz bude kolem mne bourka, tak radeji pockam, jiste se bourka kamsi premisti, pokud nutně by byla potreba dobit.
Rekl bych ale, ze diky dnesnim rozvodum vn a nn jez jsou v zemi tj bezbleskova zona, jsou takova nabijeni bezpecna.
A doma kdyz je auto celou noc k AC pripojeno a je-li v noci bourka, ani to nemusim vedet.

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující při rychlosti 25tkm/rok (již pětkrát jsem nabil do plna během 40+tkm).

Od doby co to u nás před xx lety zakopali pod zem si nepamatuju výpadek proudu na více jak 15 min a spotřebič neodešel ani jeden. A to nemám žádné přepěťovky na baráku.
A vzhledem k tomu, že auto prodávám, tak už to ani řešit nebudu. Ale měl sem v plánu tam základní ochranu domontovat. Vzhledem k ceně odpálené nabíječky je taková investice kapka v moři.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele Anonym123

susedom za plotom "blesk" od*** kopec vecí, o.i. ovládanie brány, tak museli najpr demontovať motor.
a to plesklo niekde ďaleko a k nim to doputovalo bohvie kadiaľ (majú vlasný transformátor a doňho to neplesklo).

Obrázek uživatele runner42

Tříúrovňová přepěťová ochrana je poměrně nákladná.
Méně jak tři úrovně jsou vyhozené peníze.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Jediná istota je počas búrky nenabíjať a ani nemať pripojené spotrebiče k sieti pretože ak blesk udrie niekde blízko, tak sa prepätie môže dostať do spotrebiča aj cez zemniaci vodič. V tomto prípade nepomôže ani prepäťová ochrana, ktorá je inak veľmi spoľahlivá na eliminovanie prepätia, ktoré príde po fázach aj niekoľko kilometrov od miesta úderu.
Osobne som videl takúto ochranu vystrelenú z rozvádzača a všetko čo bolo v zásuvkách zapojené bolo zhoreté.

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Aha. Díky všem za info. Takže by to mohlo být celkem v pohodě.
Jinak tedy mít garáž odděleně ve "faradayově kleci" s mobilní baterií uvnitř pro 100% eko a bezpečné nabíjení. Snad vývoj půjde dopředu a i doma nakonec bude běžné indukční nabíjení do 3 minut jako tankování u spalováku.

k cemu by bylo domaci indukcni nabijeni behem 3 minut? v dobe kdy by neco takoveho bylo mozne, by pravdepodobne davno existovalo ve velkem neco jako OLEV, tedy nabijeni primo ze silnice, a doma v garazi bys tedy takovou vec vlastne vubec nepotreboval, neb i baterie v aute by byla vesmes s malou kapacitou

Nevím k čemu by bylo, ale bylo by to rozhodně super. Nečekat a nemuset šahat na kabel. Nabíjení ze silnice? Z té co u nás nikdo ani nezvládá opravovat? To asi jen tak nehrozí.

Spíš na co by to mělo být do 3. minut když je to v garáži ?
U dálnice bych to pochopil.

Trochu mi to připomíná StarTrek - trakční a energetické paprsky.
Jen bych jim moc nechtěl stát v cestě ;-)
Něco jako nabíjení cíleným ozařováním.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

OLEV je velmi zajímavá technologie. Nevím, zda má budoucnost, ale byla by super.

Obrázek uživatele 13G

EV je stale elektrospotrebic a je na to potreba myslet, odpojuju od el. site pri bource.
Pred 14ti dny pri te nejvetsi bource par set metru uderil blesk a vse co je mimo barak tak bylo kaput.. vyhorele pojistky ve spotrebicich, ktere nic nezachranili, elektronika taky kaput..nastestni snadno vymenitelne za nove. :-)

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Kvalitní přepěťovky a pojistku na barák proti přepětí a přímému úderu blesku.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele PaRi

Blesk sebere všechno, co mu stojí v cestě. Statisticky bude garáž bezpečnější, ale 100% bezpečné místo není. A když to šlehne do drátů...

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (8800 km)

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

jasný moderní elektromobily budou mít superkondenzátor takže když ti do káry šlehne tak už nemusíš nabíjet ;)) eště ušeříš! :))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele spetak

Ale pánové, je to Prof. Dr. Ing. a ten to sakra musí vědět, že ten elektrovehikl ztěžuje inženýrům práci. Měli by žádat příplatky.

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.

Obrázek uživatele Kuk

Dotaz.
Viděl jsem foto jak jeden typek rozkuchal baterku z posledního eGolfa, čili s tou největší kapacitou a myslím, že tam není žádné aktivní kapalinové chlazení. Spodní deska je kov a vršek je středně tenký skelný laminát pokrytí odraznou folií, který lze rozlámat.
Jak je u eGolfa řešen teplotní management baterie a proč třeba netrpí rapidgejtem jako Nissan Leaf?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele 13G

mam '14 egolf a rapidgejt tam je taky, je jedno jestli je venku -20C nebo +35, ale projevi se az u 4-5 nabijeni po sobe.. 3ti-4te nabijeni leze vetsinou jeste naplno cca 43kW.. 0-77%, pak zpomaluje, ale 6te nabijeni leze necelych 22kW.. asi je lepe resen odvod tepla od jednotlivych clanku..ale kapalina tam chybi..

u promrzle baterky -20C to tam taky leze pri prvnim nabijeni jen cca 16kW, myslel jsem ze je rozbita nabijecka a jel jsem k jine a tam to bylo stejne :-)

Jednou jsem jel 140kmh od nabijecky k nabijecce spotrebou 29kWh/100km a baterku jsem taky prehral a pak to tam lezlo jen 18kW..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele Kuk

Zajímavé, díky.
Na některých starších 3D renderech nějaké šedivé hadičky jsou, ale na reálnejch fotkách baterie už nikoliv. Čili to asi měli navržený a nakonec se na to vyprdli.
https://images.app.goo.gl/LvF2JMvDZBdQN1dd9

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

To klidne muzou byt datove kabely od BMS.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Kuk

Možná jo
https://www.automobielmanagement.nl/wp-content/uploads/2019/05/DB2017AU00947_large.jpg

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Pán zřejmě nepočítá s tím, že většina aut se umí před jízdou vyhřát/vychladit z energie ze zásuvky.
To mu to tu jeho teorii o parkování v garáži trošku bourá :)
Aneb když o e-autách píšou lidi, kteří s nima v životě neujeli ani kilometr.
Nejhorší je, že mi občas příde, že takový lidi řídí i jejich vývoj.
Protože kdyby tam někdo přemýšlel, tak všechny auta na baterky mají bufík a nemusí se řešit jejich dojezd v zimně. Těch pár deci spáleného paliva na topení už nikoho nevytrhne. Navíc by se stejně topení na tekuté palivo používalo jen při delších jízdách. Na couračky po okolí by pohodlně stačilo topení elektrikou přes TČ.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Bufík je ideální možnost , z pseuekologických důvodů se nemontuje , přitom i ve městech kouří tisice baráků jak se v zimě vytápějí.

Dělal jsem si statistiku a za zimu jsem spálil v elektromobilu pouhých 30 litrů nafty, takže asi tak.

Taky mi příde, že je to jen kvůli pseudo image 0g co2.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele Radovan

Jenže i lídr Webasto to u elektroaut vidí jinak https://www.webasto-group.com/en/original-equipment/thermo-systems/electric-heaters/

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Jenže to už si do auta sám nenamontuješ a netuším zda to výrobce vůbec dovolí Webastu se rovnou napojovat na vysoký napětí baterie?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

No já se snažím samo domo vyhýbat. Vždycky to má nějaké ale. Ale to je druhotné. Předpokládám, že to má Webasto s výrobci aut domluvené a homologované.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Bohužel, v zimě se sice dají předehřát baterie a interier, ale zásadní dopad na spotřebu to nemá (pokud nepočítáme krátkou cestu), i ostatní komponenty v zimě mají vyšší vliv spotřebu, nakonec i studený vzduch má výrazně vyšší hustotu, tedy i odpor. Jezdím prakticky denně stejnou trasu a po 15 km jsem měřil po celý rok spotřebu (předehřáté auto v zimě). Při teplotě 0°C je spotřeba 16 kWh/100 km a při 25°C je 9 kWh/100 km. S každým °C se spotřeba mění. Průměrná spotřeba je 15 kWh/100 km, v létě je kolem 12 kWh a v zimě 18 kWh/100km. Ten rozdíl je opravdu velký.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

To ano, ale na to už nepomůže ani ono parkování v garáži. Topit se samozřejmě musí i během cesty. Jen odpadne režie na vytopení interiéru. Proto jsem zminil ten bufík.
Ono se klidně může stát že zůstanete v zimně několik hodin v koloně. A pak v elektromobilu nastane otázka, jestli si topit, nebo si nechat energii na dojetí domu. A to se blbě rozhoduje, když ani nevíte jak dloho tam budete stát.
S bufíkem a nádrží na 10 litrů by tato starost úplně odpadla.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Když je nabito tak Kia Niro nebo H. Kona může stát v kolně i 8 hodin a nic se neděje (ukazoval Bjorn) u malých baterek to je samozřejmě horší, ale 1-2 hodiny je pořád v pohodě.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Jo, když je plně nabito. Což napříkad při večerní cestě zpráce být nemusí pokud v práci nedobíjím.
A můžu odkaz? Zajímalo by mě, kolik % baterky to za těch 8 hodin sežralo a při jaké venkovní teplotě. Díky

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Bohužel to už nenajdu, ale nebylo to nic zásadního, venkovní teplota byla kolem 5°C. Když auto stojí, tak i kolem 0°C to bere průměrně 400W, tedy za 8 hodin se to musí vejít do 3,5 kWh.

Našel jsem test Ioniq v -5°C a vzalo to 16%.

https://www.youtube.com/watch?v=S3GM10FCCXg

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele PetrVins

Nissan Leaf 40kWh spotrebuje v kolone, pri teplote 1st.C, pri vytapeni interieru na 22st.C, 4% kapacity baterie za hodinu, takze zadna tragedie. Muzu stat v kolone 12h, coz je scifi, a spotrebuje mi to polovinu kapacity baterie ;-)

---

Nissan Leaf 40kWh (najeto 70tis.km), FVE 5kWp + 15kWh baterie, trubice na ohřev TUV, vytápění biomasou, využívání dešťové vody

Zajímal by mě testík při teplotě okokolo -10`C. Vy co máte TČ můžete v zimně test nechat běžet auto hodinku, kolik toho veme :) Když se vám bude chtít, zima je za rohem.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

TČ alespoň u leafů pracuje nad 4stC. Pokud není dostatečná předchozí jízda a vše je studené, topení jede na "žhavej drát".
Na krátkých cestách za mrazů je to energeticky náročné.
Naopak při delší jízdě a předehřátí tak při rozumné T v autě (svetrikova pohoda) jsem měl při venkovních -11 spotřebu do topení mezi 250..500W dle infotainmentu a je to odvislé od rychlosti v přímé úměrně; při rychlosti nula je spotřeba chvilkami i nula.

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující při rychlosti 25tkm/rok (již pětkrát jsem nabil do plna během 40+tkm).

Dobře ale tyhle scénaře mě vždy rozesmějí... když budu mít 2L benzínu, bude to nastejno, ne?

Obrázek uživatele Marek_

Nikdo nejezdí tak, aby měl v nádrži 2 litry :-) Obvykle člověk tankuje, když mu zasvítí kontrolka a to je tam ještě tak 6-8 litrů a dojezd kolem 100 km. To je u spousty elektromobilů plně nabitá baterka.

---

Lexus GS 450h Premium

Rozesměje vás to jen do té doby, dokud se vám něco takového nestane. Já sem čekal na dálnici v zimně asi 8 hodin a nic příjemného to nebylo. Naštěstí jak jezdím na LPG, tak mám paliva vždy víc než dost a ještě sem jel na akci, takže sem měl i dost brambůrků a pití :D
A každý rok se stane, že lidi zůstanou někde třeba 12 hodin a víc. Sice třeba né u nás v čr, ale státá se to. A auta jsou globální.
Imho, 2l paliva znamená asi 10 hodin topení cca. A určitě by nebyl problém, někam zakomponovat nádrž aspoň 10L, aby jí stačilo naplnit 3x za zimu.

A pokud je to myšleno jako u spalováku. Jak bylo napsáno, nikdo nejezdí na 2l benzínu. Po dálnici v zimně se obecně nedoporučuje jezdit s méně jak polovinou nádrže.
A stačí se podívat opět do novin. V těchno velkých kolonách potom rozváželi benzín. Elektrika se dováží blbě.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Ani bych neřekl, taky to jde a není to nijak nový nápad ani scify, ale skutečnost:
https://fdrive.cz/clanky/mobilni-nabijecka-e-mona-nove-obsluhuje-elektroauta-carsharingu-car4way-3822

Nechápu proč lidi, tomu čemu nerozumí, nebo o tom nic nevědí, stále říkají, že to nejde, nebo, že to není možné, nebo že to jde blbě?

Jo, a vtipna cast tehle "posledni moznosti zachrany" je, ze hromada malobaterkacu (ktere tenhle problem nejspis postihne) tu elektriku z AC nestihne sosat ani tak rychle, jak rychle ji bude palit na topeni...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

To nebude problém. Třeba ION při nabíjení netopí :D

---

30 tis km elektricky od roku 2018

O tom vím. Třeba jsem podobnou funkci viděl i u auta, že umělo předat svojí energii do druhého. Ale pokud dojde k rozšíření elektromobilů. A zůstane v takové situaci třeba 10 kousků. Opravdu budou mít někde v dostupné vzdálenosti 10 těchto přenosných baterek a dost automobilů které je k vám povezou?
Budou mít operátoři čas tam s váma čekat 20 minut než se to dobije.
To prostě nemůže konkurovat tomu, že do auta naložím 20 kanistrů po 10L benzínu a jedním autem během půl hodinky obsloužím dvacet lidí, kterým dochází palivo.
Buďme trošku realisti.
Pořád se odkazuju na situace, které opravdu nastali. A opravdu vozili lidem benzín a naftu.
A pořád si stojím za tím, že jeden bufík toto vše vyřeší. Nehledě na přidaný bonus téměr nezměněného dojezdu v zimně. Jeho cena je vzhledem k ceně elektromobilu zanedbatelná (15 tis Kč i s DO + cena zástavby).
I když je mi jasné, že výrobce si to jako příplatkovou výbavu jistě nechá pěkně zaplatit.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele spetak

Bufík to nevyřeší, Vyřeší to fce V2V a to bude brzo, neboj. Pokud by mi nabízel prodejce ev s bufíkem, nekoupil bych ho.
Dost jsem si stím krámem užil v tanku.

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.

Máš recht, předsedo :)
S bufíkom nebrat a V2V by bolo super, ale ešte by som si vedel predstaviť toto:
https://zive.aktuality.sk/clanok/135889/konecne-naozaj-efektivny-palivovy-clanok-co-vyuziva/
Fungovalo by to ako zdroj tepla a ešte by to aj dobíjalo baterku. Niečo ako 2in1. A natankuješ to v každých potravinách, krčme ...

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Obrázek uživatele spetak

Velmi zajímavé. Jen ať badatelé bádají, ono to jednoho dne přijde. A všem spadne brada. My už se na ten den připravujeme a užíváme to si už teď.

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.

presne tak :)

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Pro osobní potřebu stačí toto, pro potřebu desítek řidičů mobilní 20-100 kW.

https://tinyurl.com/y6d55kum

https://tinyurl.com/y28jn42b

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Ano to je pravda. Je jasné, že do 20 aut se natankuje benzín líp.

Nicméně si myslím, že u elektromobilů se toto bude stávat v daleko menším množství. Protože jsou prostě jiné. Osobně bych řekl asi tak, že když se to dejme tomu reálně stalo 20 autům, že jim došel benzín v koloně, tak ve stejném množství aut se to stane jen jednomu elektromobilu.

Z vlastní zkušenosti co jsem řídil a používal elektromobily vím, že je z tohoto hlediska eauto prostě jiné.

Když dochází benzín u spalováku, tak vám prostě dojde a nic s tím neuděláte. MAximálně můžete o trochu snižit spotřebu, ale jen o trochu. Spalovák má na volnoběh docela dost velkou spotřebu sám o sobě. takže si nepomůžete.

U eauta je to jinak. A to o dost jinak. Když dochází elektřina, tak se stačí přepnout auto do úsporného režimu a prodložíte tím dojezd třeba i na dvojnásobek zbývající hodnoty. tj. když zbývá dojezd 10 km, přepnutím se zvýší klidně i na 20 km. Když jedete pořád dál a ignorujete hlášení, tak se pak auto přepne např. do "želvy", kdy se dojezd zvýší opět o dalších x kilometrů. Auto stále jede, ale hodně pomalu. U spalováku prostě stojí. A to je rozdíl.

Stejně tak v té koloně. Spalovák "žere" když stojí o dost víc energie než eauto, které "žere" jen pro topení, nebo chlazení. Když stojí tak skoro nic nebere. Takže kolony jsou pro elektroauto vpodstatě šetření elektřinou.

Proto si myslím, že situace, kdy v koloně dojde elektřina pro elektroauta je vesměs hodně malá o proti spalovákům, kdy se to prostě stává.

A kdyz uz tu nekdo dela chytreho, tak by mel vedet, ze u vetsiny EV se "před jízdou vyhřát/vychladit z energie ze zásuvky" da prostor pro ridice, ale nikoliv baterie...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

i3 to má. Pokud nabíjení (např. nastavení v aplikaci) zahájíte alespoň 3 hodiny před plánovaným odjezdem dojde také k temperování baterie. A těsně před odjezdem i interiéru "chlazení/vyhřátí" je nastaveno na 22C.

Parkuji doma v garáži, kde v zimě neklesne teplota pod 10C, vyhřátí před jízdou mi vystačí na 30 minut jízdy v tričku při venkovní teplotě kolem 0-5C a již nepoužívání TC.

Baterie pokud nepočítáme třeskuté mrazy není potřeba ohřívat. Ohřejí se cestou v zátěži.
Nicméně na to naráží druhá část příspěvku o těch co auta navrhují. Proč to tedy neumí?
A druhá věc. Třeba já osobně mám auto napojené za hodinama nízkého tarifu. Takže nějaké ohřívání interiéru je pro mě tabu, nebo bych si ručně musel auto přepojovat na zásuvku která není za hodinama.
Proč výrobci nedávají do nabíječek pomocný kontakt, který by auto nechával pod napětím, například právě pro onen náhřev, ale povolení nabíjení velkého aku by se řídilo oním pomocným kontaktem. Případně nějakým bezdrátovým vysílačem, který by komunikoval s autem.
Ano, vím že tam existují nastavitelné hodiny. Ale to je použitelné pouze v případě, že máte VT, NT pevně daný.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele Radovan

Pořiďte si zásuvku na dálkové ovládání nebo přes bluetooth nebo přes SIM kartu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Místo garáže lze před cestou lze dobít na DC nabíječce a baterie se předehřejí.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km


Sleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto LiveVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station