Nemocnice v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově modernizují energetiku, budou mít kogeneraci od ČEZu

redakce - 06 Leden 2020

V každé z nemocnic kraje Vysočina vyroste moderní kogenerační jednotka, která bude zásobovat nemocnice teplem. Nemocnice nezaplatí za modernizaci energetického zázemí ani korunu.Kogenerační jednotka (KGJ) je vlastně mini-elektrárna a mini-teplárna v jednom. Jde o vysoce decentralizovaný způsob výroby energie, který přináší vysokou efektivitu, minimalizaci ztrát při přenosu a možnost využití jakožto záložního zdroje.

Kogenerační jednotka (KGJ) je vlastně mini-elektrárna a mini-teplárna v jednom. Jde o vysoce decentralizovaný způsob výroby energie, který přináší vysokou efektivitu, minimalizaci ztrát při přenosu a možnost využití jakožto záložního zdroje.
foto: ČEZ

Celou investici ve výši 60 milionů korun hradí dodavatel, kterým je ČEZ Energo, společná dcera ČEZ ESCO a proslulého třebíčského výrobce kogeneračních jednotek TEDOM. „Díky této investici si zajistíme část spotřeby tepla nemocnice z moderního zdroje. Navíc tím také stabilizujeme cenu tepla do budoucna, takže uspoříme finance, které budeme moct věnovat na péči o naše pacienty,“ říká ředitel Nemocnice Havlíčkův Brod Mgr. David Rezničenko, MHA.

„Tato investice vznikla jako společný projekt Nemocnice Pelhřimov a ČEZ Energo a nahradí již dosluhující kogenerační soustavu. Výsledný efekt přispěje ke stabilizaci energetické bilance nemocnice,“ dodává ředitel Nemocnice Pelhřimov Ing. Jan Mlčák, MBA.

Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Kogenerační jednotku tvoří spalovací motor uzpůsobený pro spalování plynu.

Motor je napojen na generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána ke spotřebě v místě výroby nebo je dodávána do sítě. Motor i generátor produkují teplo, které je systémem chlazení odváděno přes výměník do topného systému nebo využito pro přípravu teplé vody. Zdroj energie je tak využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností.

„Některé klasické elektrárny nejsou připojeny k teplárenské síti a část tepla vznikajícího při výrobě elektřiny tak zůstává bez užitku. Kogenerační jednotka naproti tomu uvolněné teplo využívá k vytápění nebo přípravě teplé vody. Šetří tím palivo i peníze, a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 %,“ vysvětluje za ČEZ Energo generální ředitel David Bauer.

„Pro ČEZ Energo jde o první zakázku pro krajskou nemocnici. Jsme rádi, že se na takovém projektu můžeme podílet, a získat tak zajímavou referenci do budoucna,“ dodává Bauer.

Kogenerační jednotky – každá o výkonu 1 MWe – budou umístěny v prostorách kotelen nemocnic. Vedle objektů kotelen budou instalovány akumulační nádrže. Proběhne také instalace rozvodů tepla, elektřiny, plynu a další příslušné technologie.

Konkrétní typy kogeneračních jednotek byly navrženy po pečlivém vyhodnocení roční bilance spotřeby obou nemocnic. Podíl kogenerací vyrobeného tepla na celkové spotřebě nemocnice dosáhne v případě Pelhřimova zhruba 70 %, v případě Havlíčkova Brodu přibližně 60 %.

Vyrobená elektrická energie bude vyvedena do elektrické sítě. V Pelhřimově nahradí kogenerační jednotka starší kogeneraci, která již posloužila svému účelu. Nyní probíhají projekční práce. Výstavba kogeneračních jednotek bude probíhat ve druhé polovině roku 2020 a s jejich uvedením do provozu se počítá v roce 2021.

Společnost ČEZ Energo provozuje v Česku celkem 129 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 109 MWe a tepelným výkonem 135 MWt.

Všechny provozované kogenerační jednotky jsou sdruženy do takzvané virtuální elektrárny s centrálním dispečinkem, který je může řídit prakticky jako jeden zdroj.

Kogenerační jednotky od ČEZ Energo využívají například teplárny, průmyslové podniky, nemocnice, hotely, školy a také obce, které kogenerační jednotkou doplňují dosluhující zdroje v rámci centrálního zásobování teplem.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Anonym123

slepá ulička.
vyrobí teplo pre celý areál, ale elektrinu na max dotovanie led signáliek núdzových východov.
reklama je obdivuhodná, realita nula.

Obrázek uživatele Anonym123

neurazte sa, ALE s týmto som sa pred desiatkou rokov a vlani opäť zaoberal - toto nie je kogenerácia, ale využitie "odpadového" tepla!
kogeneračné jednotky sú reálne plynový kotol plus stirlingov motor. takže platí môj prvý príspevok.

Obrázek uživatele ozana

ČEZ Energo lže, když tvrdí že "provozuje v Česku celkem 129 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 109 MWe a tepelným výkonem 135 MWt."?

http://www.cezenergo.cz/cs/o-kogeneraci/kogeneracni-jednotka.html

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Anonym123

kogeneračná jednotka je predsa niečo iné, nik tak nenazýva tepelnú/J elektráreň, ktorá vykuruje po okolí 50km mestá.
dvakrát som sa o ne zaujímal, keď som vymieňal kotol. po oba razy to bolo zariadenie, ktoré vykúri a zohreje vodu OD 10-15 domácností, ale vyrobí elektrinu tak pre osvetlenie jedného schodiska. nikdy to nebolo naopak - teplo aj elektrina pre jednu/dve domácnosti.

Dvě třetiny teplo, třetina eletřina
Chtělo to lépe hledat...
https://www.bhkw-forum.de/diskussion/thread/7515-10-jahre-dachs-und-nun/

Obrázek uživatele ozana

asi LEDky se spotřebou 3MW

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Elektricky vykon 1MW je 1000kW. Nektere uhelne elektrarny CEZu maji 100MW. Oni se tim ale zivi a stoji pobliz uhelneho dolu.

To je lepší řešení, než stavět nové atomové elektrárny ...

Podle mě to má jednu vadu na kráse a to, že to čoudí uprostřed města.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Az na to, ze ty kogenerační jednoty pálí plyn od zlého ruska a vypouští velký špatný CO2.
Jinak decentralizaci palec nahoru.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

plyn jakozto velice rychla moznost vyroby elektriny je podstatne lepsi variantou na preklenuti pristich 20-30 let nez jaderna elektrarna ktera se tech 20-30 let bude stavet a nedoda ani jeden watt, a za tech pristich 20-30 let se energetika tak vyrazne zmeni, ze ta jaderka vesmes nebude ani potreba, i CEZ ocekava ze decentralizace vyroby elektriny jim bude postupne snizovat poptavku po elektrine, mezi 2030-2040 se ocekava ze spotreba elektriny z centralnich zdroju se snizi na polovinu, a jak domacnosti v rodinnych domech, tak i domacnosti v bytovych domech, ale hlavne nektere vyrobni podniky budou postupne prechazet na vlastni zdroj elektriny, vetsinou pomoci OZE a prave plynu v podobe kogeneracnich jednotek

decentralizaci take odpadne postupne velice naklada vystavba extra dimenzovanych verejnych siti elektriny

prave je z podivem jak se ve vyrocnich zpravach CEZ a CEPS zacinaji navzajem vyvracet prave dva tabory, kdy skupina lidi v CEZ prosazuje dostavbu Dukovan a Temelina, a nadruhou druha skupina lidi jim bori cisla s tim jak se predpoklada vyvoj energetiky v CR v pristich desetiletich :D

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/pred-35-lety-hrozil-cesku-blackout-extremni-mrazy-roku-1985-na-dobovych-snimcich-40308988

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42


e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.