Německý autoklub ADAC rozšířil svůj vozový park o vodíkové auto Toyota Mirai

redakce - 14 Červenec 2020

Německý autoklub ADAC rozšířil svůj vozový park o vodíkový vůz Toyota Mirai. Provozovat jej budou zaměstnanci pobočky klubu v severním Bavorsku. V loňských silničních testech ADAC dosáhl model Mirai dojezdu 484 km, což předčilo většinu elektromobilů poháněných standardními bateriemi.

V loňských silničních testech ADAC dosáhl model Mirai dojezdu 484 km, což předčilo většinu elektromobilů poháněných standardními bateriemi.
foto: Toyota

Toyota Mirai je na německém trhu od roku 2015. Celkem 45 těchto vozů využívá ride-sharingová firma CleverShuttle, která tak má jednu z největších flotil vodíkových aut na světě.

Její auta od roku 2017 najela již více než pět milionů kilometrů. Ve čtyřech Mirai jezdí i berlínští hasiči a několik vozů využívá i německá policie. Například v Londýně jezdí více než desítkou aut tamní metropolitní policie.

Oproti desítkám minut dobíjení standardních elektromobilů stačí k natankování vodíkového Mirai pouze pět minut. V Německu je možné tankovat vodík na zhruba 90 místech a jejich počet dále roste.

Do roku 2021 tam má být 130 čerpacích stanic. V celé Evropě je nyní kolem 200 čerpacích míst, v Česku zatím nefunguje ani jedno.

Česko stále čeká

První stanici by měl v tuzemsku letos vybudovat Unipetrol. Celkově má v přípravě tři stanice v Praze, Litvínově a Brně. Dále se připravují stanice v Ústí nad Labem vedle Setuzy, která vodík vyrábí, a v Řeži u Ústavu jaderného výzkumu.

Podle prognózy ministerstva průmyslu by za deset let mohlo být v ČR přes 50 000 vodíkových aut, dnes tu zatím z důvodů nedostatečné infrastruktury nejezdí žádné.

Toyota Mirai je čtyřmístný sedan s elektromotorem o výkonu 115 kW, který je poháněný palivovými články.

Elektrická energie v nich vzniká reakcí vodíku s kyslíkem za přítomnosti katalyzátoru, přičemž jejím vedlejším produktem je voda. Spotřeba se pohybuje okolo 1 kg vodíku na 100 km.

Ve výzkumu ADAC Ecotest hodnotícího vozy z hlediska jejich vlivu na životní prostředí, získala Toyota Mirai maximum, tj. 5 hvězdiček.

Voda z výfuku

Elektrické vozy poháněné vodíkem (FCEV) spojuje s těmi, které využívají akumulátory (BEV), nulová emise CO2 a zplodin, neboť jedinou látkou produkovanou vodíkovými vozy je voda. Liší se však dobou čerpání pohonných hmot, jež v případě vodíkových aut činí několik minut.

Autoklub ADAC, po celé Evropě známý zejména každoročním hodnocením spolehlivosti, sdružuje více než 17 milionů členů a je to druhá největší organizace tohoto typu na světě, hned za americkým AAA.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

Takže úplatek od Tojoty pro ADAC?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

v Německu nabízí Zoe na leasing ve výsledku ZDARMA – kompletně krytý dotacemi. Prodalo by se i víc ale nejsou prodavači ;))

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dusledek-dotaci-v-nemecku-je-elektromobil-zdarma-a-co-v-cesku-112561

---

TM3 hén*ole : https://youtu.be/NZQNkUWacoo?t=322
https://www.youtube.com/watch?v=7Ww-VlucEWc&t=01s
https://www.tesla.com/sites/default/files/model_3_owners_manual_europe_cs.pdf
https://kcc-hho.webnode.cz/tesla/tesla-model-3/

Obrázek uživatele ozana

Pokud ziskala Toyota Mirai z hlediska vlivu na životní prostředí maximum, tj. 5 hvězdiček, tak elektromobil musí získat deset.

---

Útočné troly je možné jen ignorovat.

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Obrázek uživatele Kuk

“Autoklub ADAC, po celé Evropě známý zejména každoročním hodnocením spolehlivosti, sdružuje více než 17 milionů členů a je to druhá největší organizace tohoto typu na světě...”

ADAC je také po celé Evropě známý korupcí svého vedení a falšovaním výsledků svého hodnocení. Luxusní vily a zneužívání záchraných vrtulníků pro vlastní potřebu...

Skandál kolem ADAC nekončí, vedení zřejmě zneužívalo záchranné vrtulníky https://www.irozhlas.cz/node/5908521

Německý autoklub ADAC falšoval výsledky anket už od roku 2009 https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/kauza-adac.A140217_164946_automoto_fdv

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Podvádět se nemá.

---

hariprasad

ADAC, to je ta organizace, co zveřejnila článek, že nejekologičtější je velké VW SUV s motorem TDI (na naftu)?

---

hariprasad

Obrázek uživatele Jan Horčík

To bude ona :)

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Děkuji za potvrzení, ten článek jsem četl několikrát a dalo mi dost práci ty bludy vyvracet. Nastavili parametry tak, aby jim emise vyšly jak potřebovali. Těch manipulací tam bylo několik. Například životnost auta stanovili na 60 000 km.

---

hariprasad

Auto za 80 tis. EUR, palivový článek stojí odhadem 30 tis. EUR?? a životnost 5-10 let, vodík vychází na 0,1 EUR/km, to je auto pro opravdové fandy...

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Radovan

Tak ještě Hindenburg na létání a mají to vodíkově kompletní https://cs.wikipedia.org/wiki/LZ_129_Hindenburg

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 87 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 40 tis. km (54 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Ve čtyřech Mirai jezdí i berlínští hasiči... njn to se dalo čekat :))

https://denikn.cz/318010/sjednoceni-nemecka-je-velky-historicky-omyl-nemuze-srust-co-k-sobe-nepatri

---

TM3 hén*ole : https://youtu.be/NZQNkUWacoo?t=322
https://www.youtube.com/watch?v=7Ww-VlucEWc&t=01s
https://www.tesla.com/sites/default/files/model_3_owners_manual_europe_cs.pdf
https://kcc-hho.webnode.cz/tesla/tesla-model-3/


10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů Circontrol