LEGO Boost - nová robotická stavebnice nejen pro děti

Jan Horčík - 05 Leden 2017

Na veletrhu CES 2017 se představuje nejnovější spotřební elektronika, mezi kterou se dnes počítají už i auta. Ale také hračky. Dánské LEGO tam představilo novou robotickou stavebnici Boost, levnějšího a jednoduššího sourozence oblíbených Mindstorms.auto LEGO Boost

Lego Boost přibližuje robotiku těm nejmenším a učí je, jak roboty programovat. Což dost možná bude jedna z nejcennějších dovedností pro toto století.
foto: LEGO

Stavebnice Lego Mindstorms je odvozena z řady Lego Technic a je určena spíš starším dětem. Novinka Lego Boost (17101) přináší zaměření na mladší děti, je odvozena od nejoblíbenější řady Lego System a tomu odpovídá i její barevnější vzhled.

Ale stejně jako Mindstorms, i Boost učí děti jak stavět a programovat roboty. Stavebnice zahrnuje 840 kostiček plus tři speciální Boost kostičky. Přiložen je i návod na stavbu pěti modelů: robot Vernie, kočka Frankie, Guitar 4000, Multi-Tool Rover 4 (M.T.R.4) a Autobuilder.

Lego Boost - robot Vernie

Lego Boost - robot Vernie
foto: Lego

Každý jednotlivý model ukazuje možnosti nové stavebnice. Třeba robot Vernie připomíná Číslo 5 ze známého filmu z 80. let, dokáže hýbat hlavou, pohybovat se na pásech a dokonce na vás mluvit. Může se také proměnit ve westernového střelce. AutoBuilder zas například umí sestavovat malé Lego modely!

Stavebnice zahrnuje senzory, motory a aplikaci pro iOS/Android, která je jejím mozkem. Právě s pomocí aplikace je možné roboty programovat. Novinka přijde na trh v srpnu 2017 za cenu kolem 4000 Kč, což je zhruba polovina ceny Mindstorms. Takhle si představujeme hračky 21. století!

Lego Boost

Lego Boost
foto: Lego
tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

Robotí vynálezce
Nové LEGO pro keatývní děti a dospělé
https://www.lego.com/cs-cz/search?q=lego%20mindsorms

Obrázek uživatele Kuk

Lego a Shell
Everything is awesome
https://youtu.be/qhbliUq0_r4

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele honza.t

Zajímavé. Vrátili se do historie Znovu použili konstrukci kterou už opustili.
Lego mindstorms Developer Kit
https://www.youtube.com/watch?v=xuk9Ei5PbXk
Vylepšili jí, Přidali vice pohonu. Upravili jí tak, aby byla zajímavá pro ještě mladší děti.
Barevné kombinace jsou zajímavé a velmi přitažlivé
Systém programování pomocí obrázků. Princip vychází s Lego mindstorms, ale je o dost zjednodušen.

Lego mindstorms EV3 je stále vrchol
https://www.youtube.com/watch?v=6LszaxpxmTA&list=PLRNbTEZ7dhL1svAHu6ErgTPAICYe0XoMm&index=11

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přiznám se, že podobnost s první generací Lego Mindstorms, na kterou jste postoval odkaz mě také napadla.
Nicméně druhá a třetí generace Lego Mindstorms urazila velký kus cesty, umožňuje budovat opravdu komplexní systémy, třetí generace dokonce umožňuje propojení s Raspberry Pi nebo i Arduinem pomocí licencovaných modulů třetích stran. Ale jedna věc se na této patnáctileté cestě ztratila: Uživatelská přívětivost pro naprosté začátečníky!

Navíc - hraní s legem má jistou kontinuitu - nejmenší děti začínají s Duplem, starší mají rády System a pro starší děti s technickými zájmi je určený Technic.

Okolo roku 2000 přišla dost razantní změna Technicu, kdy stavebnice v této řadě začaly místo tradičních kostech s otvory pro závlačky (dnes je něktdy tento systém nazýván "Starý technic") používat téměř výhradně hladké kostky jen s těmito otvory (pro odlišení někdy nazýváno "Nový technic"). Kompatibilita zůstala, ale spojení Systemu a Nového technicu už není tak přímočaré jako dřív. Navíc se změnily stavební principy a vznikly tak dva různé stavebnicové systémy, které nemají tak velký průnik, jak by bylo vhodné pro výuku.

Založit nové generace Lego Mindstorms na Novém technicu tak sice velmi rozšířilo technické možnosti stavebnice, zároveň ale ztratilo obrovskou část přirozeného zájmu dětí, pro které bylo zamýšleno. Protože největší antraktivita robotických sad z Lega podle mě spočívá přesně v tom, co se objevilo v propagačních materiálech k řadě Lego Boost: Děti si chtějí oživit své výtvory z lega. Chtějí přidat k tomu, co už znají, nové možnosti a funkce. U řady Lego Mindstorms se děcka musí učit stavět z nového druhu stavebnice - a tím rychle ztratí motivaci a pozornost. Proto hrozně vítám sadu založenou na kombinaci Systemu a Starého technicu, která umožňuje dětem se mnohem víc soustředit na programování a méně na stavbu. Navíc mohou pozvolna přecházet na Nový technic přidáváním nových prvnků, případně vzít kostku z Mindstorms a zabudovat ji do konstrukce ze Starého technicu!

Sečteno a podtrženo: Tahle řada na trhu citelně chyběla (byť Lego WeDo 2.0 bylo nakročení správným směrem, ale pořád cílilo na moc nízkou věkovou skupinu) a moc se těším, až vyjde.

Obrázek uživatele Kuk

Pořád ještě vyrábí LEGO ty svoje cihličky ze smrduté Shell ropy?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Horčík

Ano, ale už hledá náhradu.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele Radovan

A z Lego Duplo by mohli dát stavebnici elektromobilu pro děti do 5 let. Aby si vyzkoušely vlastní elektromobil. Klidně i za 8 tisíc, co to stojí z Číny komplet sestaveno a funkční. Pro starší děti pak s filozofií Boost zabudovat autonomní řízení. Samozřejmě by jste si mohli postavit ze stejné stavebnice dle libosti elektrický kabriolet, osobák, dodávku.......

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

trosku OT, al emyslim pro elektromobilisty v Rakousku prijemne :)

"Třeba je také si dávat na novou dodatkovou tabulku (obrázek zástrčky), kterou budou opatřena parkovací místa u dobíjecích stanic. Pokud tam zaparkuje člověk, který má pod kapotou běžný vznětový nebo zážehový motor, dostane stejnou pokutu, jako kdyby stál na místě vyhrazeném pro invalidy." zdroj Autorevue

ale jen doufejme ze zakonodarci v Rakousku nezapomely na lidi s plug-in hybridy kteri muzou jak dobijet, tak maji pod kapotou vetsinou zazeohovej motor :D

Obrázek uživatele Radovan

Už se něco podobného probíralo na jiných diskusích - ale máme takové značky i v ČR třeba v Ostravě na D1 (mimo zvlněné úseky, tam potřebujete vznášedlo) - rakouské pokutování snížené rychlosti na dálnici kvůli hluku a smogu. Jak si s tím kluci rakouský poradí, když tam tiše prolétne vysokou rychlostí elektromobil. Taky zacáluje jako spalovák pokutu za rychlost + poškození životního prostředí?

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mám obdobu pro školy jmenuje se WeDo 2.0 a bohužel to úplně zazdili už rok nefungující aplikací. Lego a hardware jako takový je fajn a dají se s tím dělat super věci (Boost vypadá prakticky identicky jen jiná struktura kostiček). Hlavně oživit stávající modely co už máte doma. Bohužel funkčnost aplikace i po roce je spíše ke vzteku než k zábavě.
Prakticky nefunkční na windows. Na Android jen na několika zařízeních. Snad jen pro Apple je to funkční ale samozřejmě jen iPad s velkým displejem min. je 8" menší není podporován. No a vlastní ovládání motorů a senzorů má pořád velké mouchy.

Ale nápad super.


Nabíječky elektromobilů CircontrolSleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto Livee-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.